Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Carucior bebe - recomandari?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Eu ti-l recomand pe asta: http://www.mamiko.ro...-Uno-Peg-Perego
Chit ca nu e pe cerintele tale, iti spun ca landoul e un moft care e fix inutil. Si poti lua o scoica pe la 200 de lei pentru masina.

Atentie, carutul asta e destul de greu (11kg) si cand il strangi e mare cat o valiza.

Il recomand pentru ca-l am. Si am dat doar vreo 1200 de lei pe el.

 brusli, on 26 aprilie 2017 - 15:21, said:

Si nici o recomandare? Posted Image Ca acum doar am in cap mai multe intrebari.

Pt ca am fost intrebat: ETA 2.5 luni
Hai sa-ti povestesc mai multe.

Cum ziceam, landoul e inutil. Am unul in casa care sta geaba. L-am folosit fix de doua ori.
Recomand carut cu bara si nu coarne. Uneori mai ai mainile ocupate, deci poti impinge cu burta. Copiilor le place sa fie in miscare. Daca te opresti.. incep ei. Sa bazaie.
La fel, recomand ca manerele sa fie reversibile. Copiilor le place sa-si vada parintii destul de des. E obositor sa te tot apleci peste carut ca sa-ti vada moaca.
Dupa vreo 8 luni, copilul nu mai vrea sa stea intins. Asa ca ori ai un carut la care se ridica spatarul, ori il schimbi si iei unul sport (strangere tip umbrela). Oricum vei lua unul din ala (de obicei ieftin :D ), ca e mai usor de manevrat/strans.

Sfatul meu, ia unul simplu, de tipul celui recomandat de mine (care sa se intinda la 170-180 grade) si sa aiba spatar reglabil. Fara landou si/sau scoica la el. Daca gasesti unul sa se stranga cat mai mult, cu atat mai bine.
Cumperi o scoica separata si aia e.

#20
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 brusli, on 26 aprilie 2017 - 15:21, said:

Si nici o recomandare? Posted Image Ca acum doar am in cap mai multe intrebari.

Pt ca am fost intrebat: ETA 2.5 luni

eu iti recomand, dar sa nu ma injuri cand vezi pretul

primul pe lista e city select. nu este un carucior usor, dar este foarte stabil, poti sa cumperi si un al doilea scaun si sa pui doi copii in el, poti pune cu adaptoare scaunele de masina pt primele luni
un carucior jos palaria. imi ia 3 secunde sa il inchid si sa il pun in portbagaj. astia de la baby jogger mai au si un city mini, nu l'am folosit, pare un pic mai usor, este mai mic, dar cred ca are aceeasi calitate si atribute (folosinta, sisteme de inchidere etc) ca cel mai mare. arunca o privire si la asta, e mai ieftin.

al doilea pe lista este britax. il am pe ala agile (am doua carucioare in total). este agil cum spune, adica se misca un pic cam repede si daca nu esti atent cam risti sa il rastorni repede. la fel, se impacheteaza repede. chestie sa apesi un buton si sa il pliezi.
la mine asta a fost criteriul cel mai important. sa il pot asambla, dezasambla cat se poate de repede si fara complicatii.

altfel, daca cele de mai sus sunt in afara bugetului, criterii de selectie in afara impachetatului de mai sus de am vorbit, cauta sa le ai cu roti cat mai mari, roti de cauciuc cu perna de aer si nu de plastic. roti simple, nu duble. cat mai putine piese in angrenaj. ca vad unele de zici ca's facute din truse din alea de joc mecanic de le aveam pe cand eram copil cu zeci de parghii si corniere, tablii etc.

Edited by argentum, 26 April 2017 - 18:44.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@argentum
britax-ul agile, carmeste greu si este foarte rigid

#22
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu mi se pare deloc asa. Mi se pare usor, cu un centru de greutate ridicat, foarte usor de manevrat si rapid ca viteza, ce il face ca la o simpla denivelare sau atingere (nu esti la maner, sa spunem ca scoti ceva din masina si il lovesti usor lateral) sa se rastoarne sau sa fie pe acolo.
In fine, fiecare poate are alta perceptie, alta opinie.
Eu am spus, la mine criteriul cel mai important a fost cat de repede colapseaza (britax il inchizi cu o singura mana) si rotile mari (din pacate are mici pe fata duble)
De carmit, cu rotile alea mici in fata, o singura pereche, ca un triciclu... ce naiba, daca si asta carmeste greu...
Eu zic ca'si merita numele de agile.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Cu bebe in el pe suprafata luciaosa plina ne praf sau uda te apuca spumele la viraje, cel mai bine ridici rotile din fara si il manevrezi doar pe cele din spate.

#24
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
exact, dar cel mai greu e la virajele de la Silverstone: trebuie sa-l ridici pe o roata la intrarea in curba (folosind frana fata), apoi sa accelerezi brusc.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 QuickSpeed, on 27 aprilie 2017 - 08:26, said:

exact, dar cel mai greu e la virajele de la Silverstone: trebuie sa-l ridici pe o roata la intrarea in curba (folosind frana fata), apoi sa accelerezi brusc.
vedea-te-as cu cu carut care sa scartie, sa mearga greu si sa o ia pe unde vrea el.

#26
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
este carucior sau poltergeist???

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 QuickSpeed, on 27 aprilie 2017 - 10:00, said:

este carucior sau poltergeist???
scuze, vorbim doar de caruturi pentru plimbat bebei...

#28
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Ai dreptate: când pui 2-3 copii la un loc este căruț, nu cărucior...

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 QuickSpeed, on 27 aprilie 2017 - 10:14, said:

Ai dreptate: când pui 2-3 copii la un loc este căruț, nu cărucior...
ma refeream la faptul ca nu am vrut sa te jignesc cu carucior pentru handicapati, ci doar sa te chinui un pic cu manevratul carului in care este copilul.

#30
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Am avut Peg Perego BOOK PLUS, cu tot ansamblul - baza, landou, scoica, carucior sport. A fost 4.300 RON.

Landoul l-am folosit incontinuu (nu cum spunea cineva mai sus), dar partea proasta este ca, chiar si asa, in 3-4 luni (parca) n-a mai incaput copilul in landou si a trebuit sa renuntam la el.

Scoica nu am folosit-o niciodata, pentru ca in masina la momentul respectiv copilul era transportat in landou, iar cand a ramas mic landoul si am crezut ca trecem la transport in scoica ne-am dat seama ca deja era prea mare si pentru scoica. Efectiv nu mai incapea in ea.

Modulul sport a fost cel mai folosit... Pana a uitat subsemnatul sa-l bage in portbagaj si a ramas pe trotuar vreo 20 de minute, timp in care, evident, a fost furat, evident cu tot cu baza.

Fiind foarte multumit de firma, am luat tot de la Peg Perego, dar modelul GT3, vreo 2.500 RON.

Este TANC acest carucior. Roti cu camere cu aer, roata fata detasabila pe buton, pompa de umflat rotile sub sezutul copilului, frana la mana ca la bicicleta (la coborat scarile este superb), suspensie pe spate reglabila pe 3 niveluri, mare, greu, simti ca impingi ceva serios nu vreo jucarie.

Dezavantaje - este greu (vreo 16 kg) si nu se pliaza in sistem carte, ci in sistem... nu stiu, vezi pe YouTube un clip. Cert este ca in masina mea (BMW F21) nu incape decat fara roata din fata, deci daca stai prost cu spatiul de depozitare in masina sau in casa, atunci e nasol.

Ah, si am mai luat recent si o chinezarie de carucior "sport" de-ala gen umbrela. E drept ca a fost aproape moca si ca este extrem de usor, dar se simte oribil la mana, ai impresia in orice moment ca se dezmembreaza. N-are nicio legatura cu GT3-ul.

Edited by tchoara, 27 April 2017 - 10:53.


#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@brusli
daca mergi cu masina, conteaza mult scoica, si sa fie caruciorul usor si usor de pliat.
daca mergi mult pe jos ia unu mare greu cu cauciucuri si suspensii gen Krausman

Edited by arg, 27 April 2017 - 11:10.


#32
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
noi am avut un quinny zap cu maxi-cosi si un hauck (asta era cu pachet drumuri grele).
quinny foarte ok, dar copiii nostri n-au prea stat in el. era bun cand plecam in concedii, mai ales cu avionul.
maxi-cosi l-am schimbat pe un scaun auto (gr. 1-3) de la recaro.
dupa un an am folosit un rucsac pentru carat copii. in ala erau mult mai fericiti. probabil pentru ca stiau ca imi rup mie cocoasa...
noroc ca e o diferenta de 2 ani intre ei si n-a trebuit sa-i car impreuna!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate