Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unde am citit asta? (titlu carte SF)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
RoGeorge

RoGeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.03.2011
Imi amintesc foarte vag contextul, doar ideea: Un ochi (organic), present (incastrat) in peretele (coltul) fiecarei incaperi, care privea tot timpul la persoanele (umane) din camera. Nu facea nimic altceva cu ceea ce vedea, si nu interactiona cu oamenii, doar privea continuu, nu se stie de ce. Iarasi, foarte vag, imi amintesc ca ofereau/construiau camere (sau cladiri) si le ofereau oamenilor gratuit, in schimbul privitului.

Cred ca am citit asta intr-o poveste mult mai mare (cum ar fi Dune sau Fundatia) dar s-ar putea sa gresesc, si sa fi fost dintr-o mica nuvela.

Am cautat cu Google in toate felurile, dar nu am reusit sa gasesc cartea/autorul.
Stie cineva din ce carte era ideea asta, va rog?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostRoGeorge, on 23 aprilie 2017 - 16:54, said:

Imi amintesc foarte vag contextul, doar ideea: Un ochi (organic), present (incastrat) in peretele (coltul) fiecarei incaperi, care privea tot timpul la persoanele (umane) din camera. Nu facea nimic altceva cu ceea ce vedea, si nu interactiona cu oamenii, doar privea continuu, nu se stie de ce. Iarasi, foarte vag, imi amintesc ca ofereau/construiau camere (sau cladiri) si le ofereau oamenilor gratuit, in schimbul privitului.

Cred ca am citit asta intr-o poveste mult mai mare (cum ar fi Dune sau Fundatia) dar s-ar putea sa gresesc, si sa fi fost dintr-o mica nuvela.

Am cautat cu Google in toate felurile, dar nu am reusit sa gasesc cartea/autorul.
Stie cineva din ce carte era ideea asta, va rog?

George Orwell -  1984
dar lucrurile in carte sunt oarecum diferite de cum le prezinti tu

reciteste cartea
https://foaienationa...1984_romana.pdf

Edited by rosix, 23 April 2017 - 17:28.


#3
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View PostRoGeorge, on 23 aprilie 2017 - 16:54, said:

Cred ca am citit asta intr-o poveste mult mai mare (cum ar fi Dune sau Fundatia) dar s-ar putea sa gresesc, si sa fi fost dintr-o mica nuvela.
Dune sigur nu e. Am citit si vazut tot ce e posibil legat de subiect.

Contextul nu se potriveste cu 1984 decat partial. Sigur nu e nici asta.

#4
RoGeorge

RoGeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.03.2011
"1984" sigur nu era. Probabil nici "Dune", mersi de confirmare.

Ideea mi-a ramas in cap pentru ca era foarte intriganta: Cum s-ar simti cineva daca ar sti ca e privit intr-una, chiar daca e absolut sigur ca nimeni nu va sti vreodata ce vede "ochiul", iar "ochiul" nu face nimic altceva decat sa priveasca? Personal, nu m-as simti deloc confortabil intr-o camera cu un astfel de "ochi", chiar daca as fi absolut sigur ca ceea ce vede ochiul nu ma poate afecta niciodata. Am citit asta acum 20-30 ani, cand inca nu existau probleme sau legi legate de supravegherea video sau de colectarea datelor personale.

Am mai intrebat azi si prin alte parti, dar fara succes.
Incep sa ma intreb daca nu cumva mai multe idei/carti s-au amestecat in capul meu si au fabricat o amintire inexistenta.
:o)

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Atacul Cesiumistilor? De Sergiu Farcasan. Parca acolo erau ceva supravegheri din astea.

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postrosix, on 23 aprilie 2017 - 17:26, said:

George Orwell -  1984
dar lucrurile in carte sunt oarecum diferite de cum le prezinti tu
Corect.
Dar nu era un ochi organic (etc) ci pur si simplu afise cu conducatorul, facute in asa fel ca din orice unghi priveai, sa se uite la tine, sa para ca te urmareste.
(si eu stiu sa fac asta :) )

#7
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Vezi aici https://en.m.wikiped...popular_culture

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate