Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

ar trebui ca poporul sa poata dizolva parlamentul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
136 replies to this topic

#19
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@gladiatore dupa logica asta ar trebui sa renuntam si la vot pt ca multi sunt prea prosti sa voteze. am fost sarcastic daca nu te-ai prins. ideea e ca oricat de prosti sunt trebuie sa aiba de a renunta la ceva ce merge contra intereselor publice.
@Moftangiu e corect dar daca in acei 4 ani parlamentul o ia razna poporul ar trebui sa-l poata sanctiona repede inaninte ca raul sa se extinda nu sa astepte alti 4 ani. asta e o alta parte a ideii mele.

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostMoftangiu, on 22 aprilie 2017 - 21:47, said:

Problema este ca nu exista alternativa la lichele.
Faceti un partid cu proiecte pentru romani si sunt convins ca vor vota cu maturitate.

Cei care au pierdut nu au propus nimic electoratului.
Exista alternative, dar nu toata lumea poate sa mearga sa dea malai si faina la sate, sa promita ajutoare sociale numai daca sint votati.

Am un prieten care imi spunea ca Vanghelie i-a dat bunicii lui un telefon mobil... a venit inainte de alegeri si a dat in rahova niste telefoane la oameni.

Si bunica-sa a zis: " pe asta il votez, stiu ca e hot, DAR MACAR MI-A DAT CEVA".

Si din pacate ce spui tu suna asemanator...

E suficient sa ai ca principiu sa nu furi si sa lupti cu adevarat impotriva coruptiei, in rest, nu e nevoie de programe. Nu trebuie nimic reinventat.
E simplu, nu mai furi, absorbi toate fondurile europene aflate la dispozitie, faci drumuri, faci justitie, si restul vine de la sine.

Adica: vin investitori, vin inapoi medici, oameni inteligenti care au plecat scarbiti de Ro etc.

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postunbrutus, on 22 aprilie 2017 - 21:49, said:

Au fost vreo 600.000 de oameni in strada (Bucuresti + alte orase + alte tari), 100.000 e putin.
Totusi, anumite initiative necesita o anumita distributia a semnaturilor pe judete, dar tot ar fi usor de strans.

De altfel, deja s-a votat un referendum de dizolvare a unei camere a parlamentului, unde au votat cateva milioane (80% din cei prezenti, si au fost prezenti f multi, mult peste 50% din populatia majora) si nu s-a intamplat nimic.

Asta ar sugera ca vointa poporului este de fapt ignorata?

Quote

(1) Iniţiativa legislativă aparţine, după caz, Guvernului, deputaţilor, senatorilor sau unui număr de cel puţin 100.000 de cetăţeni cu drept de vot. Cetăţenii care îşi manifestă dreptul la iniţiativă legislativă trebuie să provină din cel puţin un sfert din judeţele ţării, iar în fiecare din aceste judeţe, respectiv în municipiul Bucureşti, trebuie să fie înregistrate cel puţin 5.000 de semnături în sprijinul acestei iniţiative.
(2) Nu pot face obiectul iniţiativei legislative a cetăţenilor problemele fiscale, cele cu caracter internaţional, amnistia şi graţierea.
(3) Guvernul îşi exercită iniţiativa legislativă prin transmiterea proiectului de lege către Camera competentă să îl adopte, ca primă Cameră sesizată.
(4) Deputaţii, senatorii şi cetăţenii care exercită dreptul la iniţiativă legislativă pot prezenta propuneri legislative numai în forma cerută pentru proiectele de legi.
(5) Propunerile legislative se supun dezbaterii mai întâi Camerei competente să le adopte, ca primă Cameră sesizată.

Daca se rascoala moldovenii cu semnaturi ca ei vor autostradda, Parlamentul ii trimite la plimbare, deci da, e putin 100.000 semnaturi pt ceva care doar intrea in dezbatere.

#22
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
dizolvarea  pe  paza de acid e  cea  mai   buna  solutie  ,  ca sa scapam  definitiv    de ei

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostMoftangiu, on 22 aprilie 2017 - 21:41, said:

Inca nu ai aflat ca potrivit constitutiei parlamentul se alege la fiecare 4 ani, deci se poate spune ca se dizolva la 4 ani?
Abia au fost alegerile si romanii au ales!
Ai impresia ca daca ar fi alegeri peste o luna ar vota-o pe Turcan sau pe Basescu?
Inc anu ai aflat ca potrivit constitutiei si pe vremea lui ceausescu se organizau alegeri si se vota?

Si pare ca nu ai aflat nici de alegerile prin care poporul a ales! Sa desfinteze o camera a parlamentului si sa reduca nr de parlamentari

#24
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Daca in urmatorii 50 de ani , vom avea 10 km de autostrada in Moldova , facuta de guvernul Romaniei , eu iti pup talpile .
Guvernul nu e in stare sa aloce fonduri pentru reparatia drumurilor actuale , nu mai zic de scoli , spitale , dispensare , locatii publice .

#25
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Poporul poate sa faca asta oricand, dar sa-si foloseasca, creierul, nu sa ife oaie.

#26
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Orice popor isi poate dizolva parlamentul. Doar ca in general nu o face cu semnaturi si rugaminti.

#27
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postunbrutus, on 22 aprilie 2017 - 21:53, said:

Exista alternative, dar nu toata lumea poate sa mearga sa dea malai si faina la sate, sa promita ajutoare sociale numai daca sint votati.

Am un prieten care imi spunea ca Vanghelie i-a dat bunicii lui un telefon mobil... a venit inainte de alegeri si a dat in rahova niste telefoane la oameni.

Si bunica-sa a zis: " pe asta il votez, stiu ca e hot, DAR MACAR MI-A DAT CEVA".

Si din pacate ce spui tu suna asemanator...

E suficient sa ai ca principiu sa nu furi si sa lupti cu adevarat impotriva coruptiei, in rest, nu e nevoie de programe. Nu trebuie nimic reinventat.
E simplu, nu mai furi, absorbi toate fondurile europene aflate la dispozitie, faci drumuri, faci justitie, si restul vine de la sine.

Adica: vin investitori, vin inapoi medici, oameni inteligenti care au plecat scarbiti de Ro etc.
Asta cu votul pe malai, faina si galeti sunt basme.
Omul e singur in cabina si poate sa ia cadoul si sa voteze cum vrea.
Sigur daca pentru el e indiferent cine iese atunci voteaza cu cel care i-a dat ceva.
Or fi si din cei care sunt influentati de cadouri, dar nu sunt atat de multi incat sa decida alegerile.

#28
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postabulafius43, on 22 aprilie 2017 - 21:53, said:

@gladiatore dupa logica asta ar trebui sa renuntam si la vot pt ca multi sunt prea prosti sa voteze. am fost sarcastic daca nu te-ai prins. ideea e ca oricat de prosti sunt trebuie sa aiba de a renunta la ceva ce merge contra intereselor publice.
@Moftangiu e corect dar daca in acei 4 ani parlamentul o ia razna poporul ar trebui sa-l poata sanctiona repede inaninte ca raul sa se extinda nu sa astepte alti 4 ani. asta e o alta parte a ideii mele.
Toti trebuie sa voteze , dar sa aiba ce vota , nu sa se uite la culoarea caldarii , si la vot la semnul pe care si-l aduce aminte ca era pe caldare .
De asta nu avem o conducere onorabila , pentru ca toti cei ce sau perindat pe la sefie , au prostit votantul , au furat cat au putut , si pe viitor sta bine mersi .

#29
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
@Moftangiu , inseamna ca nu ai vazut '' fiestele '' organizate pe la tara de unii primari de o anumita culoare . La tara , se aude , se stie cine cu cine ai votat , deci daca ai mancat mici cu mustar , musai sa votezi ce ti se indica .

Edited by gladiatore, 22 April 2017 - 22:13.


#30
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
pt lamurire cand am vorbit de dizolvarea parlamentului nu m-am referit la revolutii si actiuni violenta ci la ceva ce ar putea fi facut legal.
de ex ar putea fi modificata constitutia si introdusa o prevedere de genul: parlamentul poate fi dizolvat prin referendum popular cu majoritate de 50%+1 in conditii justificate.
la asta m-am gandit eu.

#31
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postabulafius43, on 22 aprilie 2017 - 22:12, said:

pt lamurire cand am vorbit de dizolvarea parlamentului nu m-am referit la revolutii si actiuni violenta ci la ceva ce ar putea fi facut legal.
de ex ar putea fi modificata constitutia si introdusa o prevedere de genul: parlamentul poate fi dizolvat prin referendum popular cu majoritate de 50%+1 in conditii justificate.
la asta m-am gandit eu.
In care tara din Europa exista asemenea prevedere?
Daca la altii nu exista aici ce crezi ca ar rezolva ceva?

View Postgladiatore, on 22 aprilie 2017 - 22:10, said:

@Moftangiu , inseamna ca nu ai vazut '' fiestele '' organizate pe la tara de unii primari de o anumita culoare . La tara , se aude , se stie cine cu cine ai votat , deci daca ai mancat mici cu mustar , musai sa votezi ce ti se indica .
Am legaturi cu cei de la tara si am fost si observator in sectie de vot.
Cei care voteaza cu PSD-ul o fac pentru ca le este indiferent cu cine voteaza, deoarece indiferent cine castiga pentru ei e acelasi lucru.
Iar cei care nu se prezinta la vot gandesc la fel si sunt multi absenti.
Absentii de ce nu se duc la vot?

Edited by Moftangiu, 22 April 2017 - 22:21.


#32
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

View Postmiromulus, on 22 aprilie 2017 - 22:00, said:

Orice popor isi poate dizolva parlamentul. Doar ca in general nu o face cu semnaturi si rugaminti.
La alegeri n-am avut ce, ca s-au facut listele in functie de cotizatie. Venezuela style, daca altfel nu merge.

#33
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

View PostMoftangiu, on 22 aprilie 2017 - 22:19, said:

In care tara din Europa exista asemenea prevedere?
Daca la altii nu exista aici ce crezi ca ar rezolva ceva?


Am legaturi cu cei de la tara si am fost si observator in sectie de vot.
Cei care voteaza cu PSD-ul o fac pentru ca le este indiferent cu cine voteaza, deoarece indiferent cine castiga pentru ei e acelasi lucru.
Iar cei care nu se prezinta la vot gandesc la fel si sunt multi absenti.
Absentii de ce nu se duc la vot?
si daca nu exista in alte tari prevederea asta care-i problema? am putea face si noi ceva  nu sa asteptam mereu sa faca altii intai.

#34
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postabulafius43, on 22 aprilie 2017 - 21:16, said:

de ceva ceva ma roade intrebarea din titlu. dupa mintea mea poporul e deasupra parlamentului cf constitutiei si cred ca daca parlamentul o ia razna ar trebui sa poata fi sanctionat de popor. e corect?
m-am gandit la asta dupa ce tot vad ca parlamentarii se considera deasupra legii isi trag privilegii si imunitati si acu' vor sa gratieze corupti si poate chiar sa dezincrimineze coruptia se joaca cu legile cum vor ei. e pur si simplu strigator la cer. ar trebui sa poata fi controlati de o entitate superioara si cf constitutiei aceasta e poporul. deci eu cred ca poporul ar trebui sa poata dizolva parlamentarul cand considera ca acesta nu-i mai reprezinta interesele. sunt curios daca ideea mea e corecta sau nu de asta am deshis topicul. vreau o discutie civilizata nu flame sa fie clar asta de la inceput.

Chiar presupunind, ca asa ceva ar fi posibil, care ar fi criterille si mecanismele, care sa declanseze procedura? Observa chiar din formularile tale, cit de periculoasa poate fi o astfel de situatie. Cind incepe boboru sa considere, sau sa i se para ca...si la tot felul de banuieli fondate pe teorii conspirationiste, hop cite-un referendum. Nu prea merge.
In realitate problemele sind trei mari si late:
1) boboru e-n prportie covirsitoare prost de baune
2) Prost fiind, boboru mai alege si prost, chiar daca prin reducere la absurd ar exista alternative viabile
3) Reducerea la absurd din punctul 2) este doar o speculatie ipotetica, pentru ca datorita axiomei de la punctul 1) nu prea au de unde sa apara alternativele viabile
Nu sariti sa dati cu bolovani! Actuala guvernare reprezinta fix demonstratia celor 3 puncte si nu, nu reprezinta un accident, din moment ce se tot intimpla din 89 si pina-n prezent. Prima data putea fi interpretata ca un accident. Dupa a n-a oara concluziile sint cu totul altele ;)

#35
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Scurt si la obiect , Bravo.

#36
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMoftangiu, on 22 aprilie 2017 - 21:47, said:

Cei care au pierdut nu au propus nimic electoratului.

"presedintele nostru de partid nu e condamnat penal" mi se pare o propunere suficienta tbh

Edited by shefu_de_combinat, 22 April 2017 - 22:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate