Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cat timp liber aveti si ce faceti cu el? (pentru cei in campul muncii)

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Sunt curios cat timp liber aveti si cum vi-l valorificati?
sunteti multumit de el, ati vrea sa aveti mai mult, aveti activitati care sa va implineasca sau dimpotriva nu ati sti ce sa faceti cand nu sunteti la job?
Intrebarea se refera la cei care deja muncesc si sunt pe picioarele lor, indiferent de ce fac, ca au familii sau nu.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In putinul timp liber pe care il avem frecam duda pe net, ne plimbam prin parc sau prin oras, mergem la o bere la terasa, ne uitam la un film cules de pe net, ne uitam la preturi prin mall, ne gandim pe ce sa mai dam banii - astfel incat viata si munca noastra sa aiba sens, barfim la scara blocului vorbind rautacios de unii sau de altii ca fura de sparg, etc.

#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Sclavii nu au timp pentru ei, tot timpul lor (cea mai importanta resursa a lor) e vandut, viata lor consta in a se pregati pentru munca, munca si a se recupera dupa munca.
Dupa parerea mea ideal ar fi sa ai un job part time de 4 ore dar dupa care sa nu mori de foame dupa el, maxim 6 ore ar trebui sa piarda un om pentru un job, asta incluzand si pregatirea de dimineata + drum + intoarcere. Un om ar trebui sa aibe timp foarte mult pentru sine si pentru cei apropiati lui.

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Intre job și ciubucuri de după nu mai am timp de nimic.
As fi vrut sa am, pentru hobby.
Apropo, știe careva de unde pot sa cumpăr?

Inițiator, dă și tu ex. cu ce faci...nu e corect asa.

Edited by ddaannii, 22 April 2017 - 18:40.


#5
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

View Post_-AppleS-_, on 22 aprilie 2017 - 18:35, said:

Sclavii nu au timp pentru ei, tot timpul lor (cea mai importanta resursa a lor) e vandut, viata lor consta in a se pregati pentru munca, munca si a se recupera dupa munca.
Dupa parerea mea ideal ar fi sa ai un job part time de 4 ore dar dupa care sa nu mori de foame dupa el, maxim 6 ore ar trebui sa piarda un om pentru un job, asta incluzand si pregatirea de dimineata + drum + intoarcere. Un om ar trebui sa aibe timp foarte mult pentru sine si pentru cei apropiati lui.
Ba au timp liber si pentru ei, doar ca timpul liber devine timp liber de pierdut vremea in fata calculatorului sau a televizorului.

Tu?

View Postddaannii, on 22 aprilie 2017 - 18:37, said:

Intre job și ciubucuri de după nu mai am timp de nimic.
As fi vrut sa am, pentru hobby.
Apropo, știe careva de unde pot sa cumpăr?

Inițiator, dă și tu ex. cu ce faci...nu e corect asa.
Money = Time.

Timpul liber il petrec la relaxare, adica cat mai departe de astea inutile, calculator si laptop sau in a incerca de a castiga un ban cinstit.

Dupa ce treceti de 30 de ani va ganditi la retragere.
Cred ca majoritatea de pe subiectul asta ar zice Mc sa poata sa scoata cateva mii de lei si sa se poata retrage linistiti la treaba lor, asta in loc sa urmareasca sa faca avere.

Edited by Lenevo, 22 April 2017 - 18:47.


#6
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Post_-AppleS-_, on 22 aprilie 2017 - 18:35, said:

Dupa parerea mea ideal ar fi sa ai un job part time de 4 ore dar dupa care sa nu mori de foame dupa el, maxim 6 ore ar trebui sa piarda un om pentru un job, asta incluzand si pregatirea de dimineata + drum + intoarcere.

Si cine ii opreste sa isi faca un astfel de job ? Sau vrei ca statul a impuna prin lege cat de mult sa lucrezi ? Ca asta cu salariul minim au rezolvat-o si cu munca de 8 ore, in loca sa lase piata libera sa lucreze omul cat doreste pe cati bani doreste.

#7
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

View PostPlatonX, on 22 aprilie 2017 - 18:49, said:


Si cine ii opreste sa isi faca un astfel de job ? Sau vrei ca statul a impuna prin lege cat de mult sa lucrezi ? Ca asta cu salariul minim au rezolvat-o si cu munca de 8 ore, in loca sa lase piata libera sa lucreze omul cat doreste pe cati bani doreste.
Ce variante au majoritatea? O scoala buna costa, un liceu bun costa, deja o facultate este un vis greu de realizat ca nici macar banca nu iti da un imprumut cat sa platesti taxele.
Daca esti la buget nu iti permiti sa stai doar la facultate.
Ce varianta are un om fara pile in Romania?

Nu respecta nici dracu salariul minim pe economie, salariul este fix si programul flexibil.
In rest putem discuta teoretic si utopic despre cat se respecta codul muncii in Romania...

#8
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostPlatonX, on 22 aprilie 2017 - 18:49, said:


Si cine ii opreste sa isi faca un astfel de job ? Sau vrei ca statul a impuna prin lege cat de mult sa lucrezi ? Ca asta cu salariul minim au rezolvat-o si cu munca de 8 ore, in loca sa lase piata libera sa lucreze omul cat doreste pe cati bani doreste.
Ai dreptate si au interzis si asasinii in loc sa lase piata libera si sa pot sa platesc si eu ca omul un hitman sa te asasineze legal. Vorba aia: Sa lase oamenii sa faca din orice bani si oricum doresc, pai de ce ne ingradeste statul asta, ca noi suntem mari vizionari.
Daca nu impunea limita maxima de sclavie stii ca acum dormeai la munca ?

#9
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Timpul liber , il petrec muncind . Pentru mine , timp liber , e dupa ce se innopteaza , atunci stau pe SP , 2 ore 3 , si la somn . Asta e timpul meu liber .

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu  il impart intre mici afaceri si antrenamente . De fapt am foarte mult timp liber . Cand ma plictisesc gatesc . Uite , acum 45 de minute eram la aragazul de langa gratar si faceam snitele cu o bere in nas . Muzica in surdina , sfaraiau snitelele , berea rece ma gadila placut pe gat ....timp liber  .

Edited by JurasikMan, 22 April 2017 - 19:38.


#11
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Post_-AppleS-_, on 22 aprilie 2017 - 18:35, said:

Sclavii nu au timp pentru ei, tot timpul lor (cea mai importanta resursa a lor) e vandut, viata lor consta in a se pregati pentru munca, munca si a se recupera dupa munca.
Dupa parerea mea ideal ar fi sa ai un job part time de 4 ore dar dupa care sa nu mori de foame dupa el, maxim 6 ore ar trebui sa piarda un om pentru un job, asta incluzand si pregatirea de dimineata + drum + intoarcere. Un om ar trebui sa aibe timp foarte mult pentru sine si pentru cei apropiati lui.

Si eu care credeam ca sunt singurul care vede lucrurile in felul acesta.... Mai ales ca am fost aspru criticat deseori  pentru o asemenea atitudine anti-munca....

#12
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ferice de tine . Sa fii sanatos , tu si familia si sa va bucurati ani buni de viata ce o aveti .

Pentru JurasikMan , era postul .

Edited by gladiatore, 22 April 2017 - 19:37.


#13
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

View PostJurasikMan, on 22 aprilie 2017 - 19:32, said:

Eu  il impart intre mici afaceri si antrenamente . De fapt am foarte mult timp liber . Cand ma plictisesc gatesc . Uite , acum 45 de minute eram la aragazul de langa gratar si faceam snitele cu o bere in nas . Muzica in surdina , sfaraiau snitelele , berea rece ma gadila placut pe gat ....timp liber  .
Detaliaza. Cand zic detaliaza ma refer la domeniu, sa nu zici ca ma intereseaza ce afaceri ai si ca vreau sa iti fur ideea.

#14
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image Fahrradfahren / Posted Image ''Warum Radfahren so gesund ist''    http://www.apotheken...-ist-59216.html

Posted Image ''biciclesc'' Posted Image

Edited by TheStarkestTruthMatters, 22 April 2017 - 20:01.


#15
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Este foarte important ce iti propui sa faci in timpul tau liber. Sa gandesti in avans si sa te bucuri de fiecare moment din timpul tau liber, indiferent ca petreci timp alaturi de familie, citind o carte sau in fata televizorului. Dincolo de a te gandi ce faci cu timpul tau liber trebuie sa iti pui ordine in prioritati si vei realiza ca nu exista timp liber.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Weekend= gratar, vin, distractii...
In fiecare zi= copiii, plimbari, o sticla cu vin...
Concediu= mare, munte, vacante...
In fiecare seara= o ora pe net... Inca un vin...

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Post_-AppleS-_, on 22 aprilie 2017 - 18:35, said:

Sclavii nu au timp pentru ei

Sclavia a fost abolita de mult timp. Ce abereaza unii ca daca te duci si pui fundul pe scaun opt ore ca sa iti cumperi mincare, haine si iphone esti sclav este doar o exagerare pentru a incerca a sustine un punct de vedere ce nu se poate sustine altfel.

#18
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Da' ce conteaza ce munca faci ??? Important este sa fie cinstita . Ca unii sunt '' mai norocosi '' , si stau 8 ore la birou , bravo lor . Nu toti putem sta la birou , unii nu suntem capabili , unii nu avem rabdare . Daca am avea toti servicii de birou , cine ar mai da cu sapa ??? Ca eu , de unu' singur , nu pot sapa pentru toti . :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate