Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sondaj.Credeti in viata vesnica?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

Poll: Viata vesnica sau viata de apoi (67 member(s) have cast votes)

Credeti in viata vesnica?

  1. DA (22 votes [32.84%])

    Percentage of vote: 32.84%

  2. NU (42 votes [62.69%])

    Percentage of vote: 62.69%

  3. Nu stiu,nu am nicio idee (3 votes [4.48%])

    Percentage of vote: 4.48%

Vote Guests cannot vote

#19
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postgladiatore, on 20 aprilie 2017 - 20:32, said:

Pai cum sa crezi in ceva ce nu cunosti , nu stii ??
Simplu. De fapt dacă știi, nu mai continui să crezi, ci devine o certitudine. De exemplu, dacă ți se spune că Pământul este rotund și nu plat, crezi. Dacă ți se arată fotografii, ți se explică de ce este așa și nu altfel și înțelegi, atunci nu mai crezi că este așa, ci ești convins. Credința are deci sens doar în legătură cu incertitudinea.

Edited by mario_bril, 20 April 2017 - 21:40.


#20
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu contest ce spui tu , dar nu-mi neg nici postul . Fiecare cum crede el .

#21
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View PostdaniMMM, on 20 aprilie 2017 - 20:08, said:

Credeti in viata vesnica?

Daca ma uit bine la Iliescu,da
Iliescu traieste...cat are de trait pe lumea asta si dupa aia se duce unde-i este scris,asa cum se zice. Daca tot se declara ateu,dupa cum am auzit si nu se caieste de faptele sale va raspunde in fata Domnului !

#22
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu sunt sigur că mai trece pe la Domnul,cred că merge direct la concurență

#23
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Cu privire la acest subiect pus in discutie, exista multe studii si carti scrise de medici si parapsihologi care au studiat fenomenul mortii clinice. Apoi, sunt carti scrise de persoane care au nativ sau au dobandit prin efort personal (yoga, post si rugaciune, etc. ), capacitatea de a vedea si auzi spiritele (oamenii dupa moartea corpului fizic). Acesti oameni (denumiti proroci, profeti, samani, clarvazatori, etc.) pot explica multe (nu sarlatanii) despre modul cum comunica cu oamenii din cealalta lume (lumea spiritelor, lumea paralela). Dintre carti as enumera Mortii ne vorbesc, Comunicari cu cealalta lume, Cartea spiritelor, Cartea mediumilor, etc. Cea mai relevanta si mai completa mi s-a parut a fi cartea "Din tainele vietii si a universului". Desi au fost scrise in vremuri diferite si in tari diferite, aceste carti descriu amanuntit ce se intampla in momentele mortii corpului fizic si existenta spiritului (omul adevarat si etern) dupa iesirea din corpul fizic. Omul spirit isi continua viata ca spirit liber (destrupat) dupa moartea corpului fizic, iar scopul trairii in lumea materiala (in corp fizic) si multe alte lucruri interesante sunt descrise clar pentru cine vrea sa le afle.

#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
https://forum.softpe...ztigeratlantic/


Posted Image

#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
După moarte e exact ca înainte de naștere. Adică nimic, nada..

#26
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View PostRADU_, on 20 aprilie 2017 - 20:33, said:

Am avut ocazia sa aflu. Dar nu am putut finaliza.Mamei mele, conform diagnosticului i s-a spus cat mai are de trait. Si s-a adeverit prognosticul. Cu cateva zile inainte de disparitie, am fost tentat sa o rog sa-mi trimita un semn daca asa ceva va fi posibil. Era o femeie cerebrala cu care se putea discuta orice, fara menajamente. Dar se pare ca eu am fost mai slab si nu am putut sa enunt aceasta cerere. Poate o sa o faca altii si ne vor spune. Sau poate au facut-o deja.
In concluzie, am votat ...nu stiu.


Da,eu am incercat treaba asta cu un vecin cu care eram amic,venea la mine sa vada meciuri de fotbal si intr-o seara la o bere ii spun " vezi dupa ce mori sa-mi zici si mie cum e pe lumea ailalta" trece timpul omul moare si la vreo 7 luni dupa deces ma pomenesc cu el in vis unde imi spune ca moartea e ceva usor ca a cascat de cateva ori si gata si ca acum e paznic la o padure,il intreb eu in vis daca L-a vazut pe Iisus Hristos imi zice asa plictisit ca L-a vazut de doua ori,plus alte detalii personale care tin de mine si el

#27
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
În România nici viața veșnică nu mai există.
Da, cred că există altceva după sfârșitul vieții.

#28
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postmaxxmedia1999, on 21 aprilie 2017 - 00:08, said:

Da,eu am incercat treaba asta cu un vecin cu care eram amic,venea la mine sa vada meciuri de fotbal si intr-o seara la o bere ii spun " vezi dupa ce mori sa-mi zici si mie cum e pe lumea ailalta" trece timpul omul moare si la vreo 7 luni dupa deces ma pomenesc cu el in vis unde imi spune ca moartea e ceva usor ca a cascat de cateva ori si gata si ca acum e paznic la o padure,il intreb eu in vis daca L-a vazut pe Iisus Hristos imi zice asa plictisit ca L-a vazut de doua ori,plus alte detalii personale care tin de mine si el
Interesanta experienta ;)

#29
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View PostYourFan, on 21 aprilie 2017 - 16:04, said:

Interesanta experienta Posted Image

Exact asa  l-am visat si eu am ramas surprins

#30
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Am votat "Da" si am fost surprins sa vad ca sunt in minoritate.
DA/NU sunt insa optiuni foarte limitate...
Eu de exemplu cred intr-o "viata vesnica" insa in mod diferit de perceptia majoritara...
Eu consider spiritul ca fiind vesnic, independent de ratiune care are doar posibilitatea de a cizela spiritul in cursul vietii... pastrand ulterior doar acele cizelari, dar eliberate de ratiune, emotii si memorii... cumva analog unui bolovan aflat temporar in albia unui rau. Nu cred in preservarea mentala. a memoriilor si in nici un caz al vreunei forme fizice..

#31
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

View PostdaniMMM, on 20 aprilie 2017 - 21:00, said:

Oricum ,capii bisericii nu cred

Confirm, am vazut in The Pope.

#32
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View Postpaco rabanne, on 27 aprilie 2017 - 10:29, said:


Confirm, am vazut in The Pope.

Nu confirm, pentru ca am stat de vorba cu trei patriarhi si vreo 50 de inalti prelati pana acum... unii da, altii nu....

#33
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 20 aprilie 2017 - 20:00, said:

Credeti in viata vesnica?Ce credeti ca va fi dupa moarte?(rai,iad,reincarnare,numai rai sau poate o altfel de continuare a vietii?
Cum si de ce credeti in viata vesnica?
Ce credeti ca se intampla cu sufletul dupa ce corpul moare?

Supravietuieste constiinta umana mortii fizice?
Din pragmatismul concluzionat de el prin analiza cognitiva a realitatii pusa la dispozitia lui de catre natura (si concluzionata tot de catre om drept spatial-materiala si entropic-temporala, in forma data actualmente materialitatii), omul (cu tendinte inspre stiinta si inspre a ignora) accepta fenomenul moarte ca ceva implacabil si incompatibil cu existenta sa de orice fel.

In contraparte cu acest cognitiv dur inventat tot de catre el, omul a inventat nemurirea, pe de o parte ca o necesitate ce ii alina frica si nedreptatirea in care se constata prin impunerea numita moarte si pe de alta parte datorita fenomenului stiintific extrem de complex si putin inteles inca, numit psihologic SCM (stare de constiinta modificata), stare ce in diferitele domenii, altele decat stiinta psihologica, sunt numite revelatii, incredintari, miracole, transcententa, channeling, comunicare directa cu insasi sursa realitatii si alte inventii fanteziste.

Deosebirea logica dintre moarte si nemurire: daca pentru moarte, natura realitatii prezinta fenomene, constituienti ai realitatii ce pot fi supusi cognitivului uman intru interpretare si identificare, pentru nemurire practic nu exista fenomene, constituienti concret studiabili stiintific, altii decat SCM.

Atunci cand psihologia SCM va ajunge real o stiinta neignorata, sustinuta, protejata dar si verificata competent in privinta malpraxisului (asa de lesne infaptuibil; datorita caruia sau inventat toate formele de religiozitate, spirituale, ezoterice, buddhismul, yoga si orice altceva de genul), atunci este probabil ca impartirea procentajului intre moarte si nemurire sa se schimbe si pentru oamenii de stiinta, pentru adeptii lor, precum si pentru vulgul necredincios.

Edited by altnume, 19 May 2017 - 08:31.


#34
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

View PostdaniMMM, on 20 aprilie 2017 - 20:08, said:

Credeti in viata vesnica?

Daca ma uit bine la Iliescu,da
Mi se pare cel putin deplasat comentariul tau. Sunt altii mai batrani si care au facut mai mult rau. Daca nu era Iliescu, se rupea tara in doua.
Uite, vezi cum un comentariu de tip flame duce la discutii off-topic?

#35
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Poi ce treaba are viata vesnica cu religia? ... este un deziderat SF si nu implica moartea, ori oamenii si titi sfintii au murit si deci ...

Probabil se doreste o discutie despre transcendenta sub diferite forme.

View Postmaxxmedia1999, on 21 aprilie 2017 - 00:08, said:




Da,eu am incercat treaba asta cu un vecin cu care eram amic,venea la mine sa vada meciuri de fotbal si intr-o seara la o bere ii spun " vezi dupa ce mori sa-mi zici si mie cum e pe lumea ailalta" trece timpul omul moare si la vreo 7 luni dupa deces ma pomenesc cu el in vis unde imi spune ca moartea e ceva usor ca a cascat de cateva ori si gata si ca acum e paznic la o padure,il intreb eu in vis daca L-a vazut pe Iisus Hristos imi zice asa plictisit ca L-a vazut de doua ori,plus alte detalii personale care tin de mine si el
Altii din alte culturi isi vad zeii lor fiecare.

Eu cred in transcendenta, dar interpretarile lumesti sunt complet aiurea.

In transcendenta nu exista ierarhie si determinism, nici dependente, asa ca tot circul cultivat si impus de oameni in aceasta lume este rahat pe bat acolo.

View PostDJPocaitul, on 20 aprilie 2017 - 21:42, said:


Iliescu traieste...cat are de trait pe lumea asta si dupa aia se duce unde-i este scris,asa cum se zice. Daca tot se declara ateu,dupa cum am auzit si nu se caieste de faptele sale va raspunde in fata Domnului !
Brahma?, Marduk, Alah?, Ariciu?,
Sacalu, Broasca?... in fata caruia?!

Indienii si chinezii erau cei mai numerosi pana in premodernitate si antichitate si deci zeii lor trebuie sa fi fost aia adevarati? Dar in hinduism exista reincarnare, carma, destin, samd In China era animismul.

#36
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Si ce treaba are dumnezeu cu ateismul lui Iliescu? Daca dumnezeul asta al tau ne-a dat creier, o fi cautat sa ne permita sa il si folosim.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate