Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amplificator vintage. Indicatie diferita la VU si pe iesiri

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Buna.
Am un amplificator vintage Shakard care indica inegal la VUmeter iar pe iesirile stereo da puteri diferite
Conform primei poze, se vede ca un semnal sursa de 1 kHz este indicat foarte diferit la Vumetre, 0,1W left vs. 1W right, de 10x diferenta. Iar referitor la iesire, la left am doar 1,4 V in timp ce la right 2,2V.
Aparatele acestea vintage au in general semireglabili pentru iesiri si indicatiile VU meter?
Masuratorile de mai sus le-am facut cu acelasi semnal sursa (acelasi canal preamplificat), pentru a scoate din ecuatie influenta sursei.
Multumesc.

Attached Files


Edited by SIG, 20 April 2017 - 20:03.


#2
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Orice amplificator stereo are prevăzută posibilitatea de reglaj a egalizării nivelului de ieșire pe cele doua canale și orice VU-metru are reglaj de nivel pentru a indica corect.

#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
tu ai mai multe probleme acolo decât reglajul amplificării. Foarte probabil ceva condensatoare-s duse.

#4
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Nu umbla le reglajele vu-metrului, vezi, poate e alta problema. Asta indica si masuratorile cu multimetru. Foarte rar se defecteaza vu-metrele.

Edited by omuspan, 20 April 2017 - 21:17.


#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Daca la acelasi semanl de intrare(mono) iesirea este diferita, trebuiesc verificate ambele canale. De obicei cel care este mai lenes este si cel defect, dar trebuie verificat "la sange" cu osciloscopul si cu schema in fata.
Fara schema, se masoara comparativ tensiunile pe cele 2 canale, in fiecare punct critic( terminale tranzistori, diode, integrate) si se considera bune tensiunile d epa canalul "vioi".
Se depaneaza in consecinta.
Dar este munca si fara scule si cunostinte temeinice risti sa distrugi definitiv intreg amplificatorul.
Partea cu VU-metrele este ultima grija. Sa se auda bine si egal si apoi vorbim si de VU-metre!

#6
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Cred ca ma apuc in prima faza sa schimb toti electroliticii. Ampliful fiind de prin anii '70, daca nu chiar '60, are mari sanse sa aiba cativa electrolitici compromisi. Apoi vad daca s-a imbunatatit iesirea, daca este acelasi nivel pe ambele canale. Ce sarcina (dummy) sa pun in loc de boxe atunci cand fac masuratori? O rezistenta (sau set de rezistente echivalent) de 8ohms/10W e suficient?

Edited by SIG, 20 April 2017 - 21:48.


#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Condensatoarele devalorizate se verifică mai uşor dacă dai frecvenţe diferite la intrae, de ex. 100Hz, 1kHz şi 10kHz. Ai grijă să fie corecţiile la mijloc şi loudnessul scos.

#8
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Nu prea are relevanță în acest caz testarea cu frecvențe înalte. Condensatoarelor devalorizate le scade capacitatea  și indiferent ca sunt de decuplare  sau trecere, nu se va simți vreo diferență decât în domeniul frecvențelor joase în acest caz (doar daca nu sunt complet uscate și atunci semnal va fi puternic atenuat in toată banda audio)

Edited by Dobrin_M, 20 April 2017 - 23:49.


#9
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Sa fac anumite verificari inainte de schimbarea condensatorilor, ca de ex. nivelele de bias si/sau DC offset? Au acestea influenta asupra nivelului diferit pe iesiri?

In alta ordine de idei, am descarcat schema service a unui vintage asemanator, Kenwood KA5700, insa nu am vazut in schema semireglabili ptr. iesiri. Atasat schema. Din ce sau cum se ajusteaza astfel incat pe iesiri sa fie egalitate?
Multumesc.

Edited by SIG, 21 April 2017 - 07:34.


#10
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Atasez schema amintita la postul anterior.

Attached Files



#11
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostSIG, on 21 aprilie 2017 - 07:16, said:

In alta ordine de idei, am descarcat schema service a unui vintage asemanator, Kenwood KA5700, insa nu am vazut in schema semireglabili ptr. iesiri. Atasat schema. Din ce sau cum se ajusteaza astfel incat pe iesiri sa fie egalitate?

Și care ar fi relevanța acestei informații, atât timp cât discutăm de un amplificator produs de o alta firmă, având altă configurație și alte notații ale componentelor?
Cu ce te-ar ajuta dacă ți s-ar explica că, în cazul Kenwood, se poate actiona asupra componentelor x și y (care nu au nicio legătură cu ceea ce este în Shakard)?

Edited by Dobrin_M, 21 April 2017 - 11:29.


#12
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, probabil nu e cea mai reusita incercare a mea de a vedea in ce fel se egalizeaza gain-urile pe iesirile R si L catre boxe, insa neavand schema Shakardului doream sa vad daca cumva e vorba de niste semireglabili (din partea de pre sau de finali) sau poate nici nu tine de vre-un de semireglabil. General vorbind, cum se calibreaza un amplif. pentru a avea iesiri egale?

Am sa fac o poza cu interiorul si vedem atunci cam care este varianta de egalizare.
Multumesc,

Edited by SIG, 21 April 2017 - 12:18.


#13
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Ce intrebare! Niciodata nu mi-a trecut cap asa ceva. Canalele sunt identice, micile diferente sunt corectate cu potentiometrul de balans sau sunt potentiometre de volum pentru fiecare canal in parte. Intelege ca amplificatorul tau are un canal defect.

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Egalitatea canalelor venea din calitatea componentelor nu din reglaj. La 5% toleranţe la piese era clar că se obţin sub 2dB la împerechere.
La faza cu frecvenţele mă gândeam că o problemă în partea de corecţie de ton poate dezechilibra mult amplificatorul. La fel un selector de intrări corodat.

#15
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am desfacut ampliful. A fost reparat in trecut, se vad finali schimbati, etc. Atasez 3 poze de pe placa cu finalii plus cate o poza cu fiecare final in parte.
Ce sunt semireglabilii marcati cu sageata rosie si ce sunt cele marcate cu sageata albastra? Observ ca semireglabilii marcati cu sageata rosie sunt pozitionate la capatul opus cursei. E normal sa fie atat de opus rotite?

Attached Files



#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Ăla dinspre radiator este pt. reglajul curentului de mers în gol al finalilor, uzual între 20-50mA, iar celălalt pt. reglajul de 0Vcc pe ieşire, fără semnal, cel puţin aşa cred, fără schemă sau cablaj e doar o presupunere, ar putea fi şi pt. reglajul amplificării canalului.

#17
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Perechea 2sc2564 2sa1094 pare a fi cea originala, deci la un canal a fost schimbata cu perechea 2sc3281 2sa1302. Poate afecta raspunsul aceasta schimbare a finalilor de maniera prezentata de mine in deschiderea topicului?
Multumesc.

Edited by SIG, 21 April 2017 - 22:23.


#18
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Vezi ca AU-6700 sunt si marca Perfection Denky
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ccaOVE6Fjo8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si Sansui. Vezi daca asta e schema


http://s1110.photobu...ic-014.jpg.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate