Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Guvernul se gândeºte la taxa pe moºteniri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Guvernul se gândeşte la taxa pe moşteniri.

Quote

Draftul unui proiect de modificare a Codului Fiscal ajuns în presă a stârnit emoţie după apariţia unei taxe pe moşteniri şi donaţii de 3% pentru bunurile cu valoare mai mare de 100.000 euro, având în vedere că, în acest moment, taxa este zero, dacă succesiunea se face în primii doi ani de la decesul titularului şi doar 1% din valoarea proprietăţii după.

Dintr-o analiză EY din 2016 "Worlwide Estate and Inheritance Tax Guide" putem trage însă câteva concluzii privind filosofia altor state în ceea ce priveşte taxarea moştenirilor. În general, se preferă fixarea unor anumite limite pentru sumele care nu se impozitează sau se impozitează mai puţin dar şi a unor categorii de moştenitori unde soţiile sau descendenţii direcţi sunt favorizaţi.

În Polonia de pildă, legea fixează trei categorii de beneficiari ai moştenirilor.
În prima categorie regăsim soţii/soţiile supravieţuitoare, descendenţii din prima linie (copiii, inclusiv cei adoptaţi, nepoţii), fraţii şi surorile. În categoria a două intră nepoţii şi nepoatele, unchii şi mătuşile, soţiile/soţii fraţilor şi surorilor, soţii/soţiile altor descendenţi iar în ultima categorie intră orice altă persoană.

În cazul primei categorii taxa pe moştenire este zero pentru moşteniri sub 9.637 zloţi (un zlot este 1,06 lei) şi variază între 3-5% pentru bunuri a căror valoare este cuprinsă între 9.638-20.556 zloţi, iar ce depăşeşte este taxat cu 7%. Pragurile valorice rămân neschimbate în cazul celorlalte 2 categorii, însă procentul impozitului creşte.
Între 7-12% la a două categorie şi între 12-20% la cea de a treia. În Bulgaria, nu se taxează moştenirile de peste 250.000 leva (128.000 euro) iar nivelul taxării este stabilit de fiecare municipalitate în limitele stabilite de lege (între 0,4-0,8% pentru rudele apropiate (copii, fraţi) şi între 3,3-6,6% pentru restul persoanelor îndreptăţite.

În Franţa există scutiri de impozit pentru moştenirile primite de descendenţii direcţi cu valoare mai mică de 100.000 euro sau pentru persoanele cu handicap dacă moştenirea e sub 159.325 euro. Pentru ceilalţi beneficiari faxele cresc progresiv, de la 5% la 45% (în acest caz peste valori de 1,8 milioane euro).
Peste 552.000 euro de pildă orice moştenire e taxată cu 20%. În Marea Britanie există pragul de 325.000 lire sterline sub care moştenirile nu se taxează, dar la proprietăţile de valori mai mari statul opreşte 40% din diferenţă. Dacă proprietatea se donează soţiei/soţului valoarea nu se impozi¬tează iar pragul până la care statul nu percepe impozit poate ajunge la 425.000 lire în cazul unei donaţii către copii.

Una peste alta, dacă vom compara cu nivelurile practicate prin alte părţi, "scandalul" introducerii unui impozit de "numai" 3% asupra moştenirilor în România nu mai pare la fel de mare. Mai ales că limita de 100.000 euro este destul de acoperitoare, proprietăţile majorităţii contribuabililor autohtoni încadrându-se în această categorie.

Noutatea o reprezintă includerea titlurilor de valoare acordate la Fondul Proprietatea sau a punctelor de despăgubire pentru imobilele naţionalizate şi imposibil de restituit în natură care nu au mai putut fi incluse în primul val de despăgubiri la FP.
Impozitul ar urma să se aplice la prima tranzacţionare a acestora iar un semn de întrebare care s-ar ridica aici îi priveşte pe cei care sunt despăgubiţi pentru imobilele pe care le deţineau direct în momentul naţionalizării.

Deşi numărul lor este mic prin forţa împrejurărilor (ar avea peste 80-90 de ani acum), taxarea lor pare abuzivă având în vedere că nu moştenitorii au făcut cererile de retrocedare în cazul lor aşa că nu poate fi vorba de o taxă pe moştenire.

Incetisor, incetisor punem taxa pe mostenire (intai pt chiaburi), apoi facem impozitare in trepte.
Sa vedem unde se rupe ata.

Revin la indemnul bunicului meu: daca vrei sa lasi ceva mostenire, lasa aur; lingou!

Edited by Ahasverus, 20 April 2017 - 12:07.


#2
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,615
  • Înscris: 10.08.2009
Asa scria in programul de guvernare a lui Dracnea la punctul G.Posted Image

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Niște mincinoși ordinari la fel că ponta.
A spus că nu ore să bage taxe noi acum vor da bage.
Ponta irdinaryl asta mincinos la fel cum nu baga taxe noi dar după aia a băgat taxa pe stâlp etc.



#4
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postzzhunt, on 20 aprilie 2017 - 12:17, said:

A spus că nu ore să bage taxe noi acum vor sa bage.
[ https://pics.onsizzle.com/never-thought-leopards-would-eat-my-face-sobs-woman-who-7081756.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu exista absolut nici un mod de a anticipa asta...

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
am eu un avatar...perfect valabil în orice guvernare
cum ajung numai tăntălăii.... aiasta-i întrebarea...

Edited by sarac.lipit, 20 April 2017 - 12:27.


#6
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
O masura foarte buna.
De ce nu se impoziteaza 16% nu stiu... Oricum romanul va fura prin subevaluare a bunurilor.

#7
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postrumlegok, on 20 aprilie 2017 - 12:27, said:

O masura foarte buna.
De ce nu se impoziteaza 16% nu stiu... Oricum romanul va fura prin subevaluare a bunurilor.

Casa lui dragnea dupe 2 strazi cam cate parale face? Io in locul lui as pune bani deoparte sa aibe copilasii cu ce o trece pe numele lor dupa ce ii canta popa.
Sau o muta intr-o tara din America Latina?

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Aceasta taxa nu mai exista nicaieri in lume, a fost inventata de Dragnea!

#9
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
O aberatie la fel ca orice psdist nascut...

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

View Postrumlegok, on 20 aprilie 2017 - 12:27, said:

O masura foarte buna.
De ce nu se impoziteaza 16% nu stiu...
Bun așa! Ia să fii matale moștenitorul, după câteva generații o dai gratis la stat!

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
In tarile unde se taxeaza mostenirea (imobile) exista in paralel deduceri de impozit la achizitia de imobile, la rata creditului imobiliar etc., in functie de tara. De aceea in alta parte nu constituie dubla taxare.

La noi va fi un nou bir, o noua jecmanire a celor care acumuleaza, in beneficiul celor care vor pomana ACUM si PE LOC.

Edited by bladhaund, 20 April 2017 - 13:15.


#12
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Cred ca romanii o sa inventeze nemurirea ca sa nu mai trebuiasaca sa plateasca, in aceste conditii.
Stie PSD-ul ce face. Aveti grija cum conduceti spre casa ca s-a pus polei.

Edited by Cris007, 20 April 2017 - 13:21.


#13
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Bai, eu zic sa nu mai gandeasca Guvernul asta atata...... Ca un lucru bun nu a iesit inca din ganditul unui PSD-ist........

#14
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Impozite, taxe, rovinieta, taxa de poluare.
Multe taxe si ei nu ofera nimic.
Taxa pe penis nu vor? ori pe navasta, pe copil, pe aer

#15
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostCris007, on 20 aprilie 2017 - 13:21, said:

Cred ca romanii o sa inventeze nemurirea ca sa nu mai trebuiasaca sa plateasca, in aceste conditii.
Stie PSD-ul ce face. Aveti grija cum conduceti spre casa ca s-a pus polei.
Cand s-a pus timbrul de mediu, ce-au facut romanii? Nu au mai vandut masinile cu acte si au inventat tot felul de tertipuri: procuri, Bulgaria etc.

La o mostenire, care ar fi problema? Nu poti sta in casa daca e pe numele bunicului? Ba poti. Deci nu se vor mai face succesiuni. Cu consecintele de rigoare. E destul de alambicata situatia proprietatii in Romania, va deveni si mai si.

Nu ca i-ar deranja pe niste comunisti ca situatia proprietatii sa fie neclara si contestabila...

#16
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Adica eu daca ma chinui sa fac o casa de 101.000 euroi si cand o termin decedez, copii mei vor trebui sa plateasca taxa 3%? pe o proprietate pentru care au luat 24-20-19% TVA la cumpararea materilelor, 16% din profitul firmei de constructii si impozit anual? Ce frumos .......

#17
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postianos76, on 20 aprilie 2017 - 13:44, said:

Adica eu daca ma chinui sa fac o casa de 101.000 euroi si cand o termin decedez, copii mei vor trebui sa plateasca taxa 3%?

yep.
pai cine te-a pus sa faci o casa de 101.000 euro?
Nu mai bine tineai capu' jos ca un plebeu umil? Era mai simplu. Hai, mucles, urechile ciulite la marele conducator teleoltean, incolonarea.
Ce-ti trebuie tie case de 101k? Alea-s pentru animalele alea mai egale decat restul.
Cat despre copiii tai, clar nu fac parte din categoriile de interes pentru partid si stat.

Apropo, somewhat related,

[ https://s26.postimg.org/jve5aktwn/16939481_693960144147399_4783665765155956631_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu trebuie neaparat sa fie casa pe pamant, si un apartament serios e peste 100k.

Uite asta o problema reala: de ce nu se implementeaza o politica pe termen lung de inlocuire/upgradare a probabil celui mai prost stoc de locuinte din uniunea europeana?

Edited by shefu_de_combinat, 20 April 2017 - 14:21.


#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postianos76, on 20 aprilie 2017 - 13:44, said:

Adica eu daca ma chinui sa fac o casa de 101.000 euroi si cand o termin decedez, copii mei vor trebui sa plateasca taxa 3%? pe o proprietate pentru care au luat 24-20-19% TVA la cumpararea materilelor, 16% din profitul firmei de constructii si impozit anual? Ce frumos .......
+ impozit pe venitul tau din care ai platit toate cele de mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate