Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Guvernul se gândeºte la taxa pe moºteniri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#19
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postshefu_de_combinat, on 20 aprilie 2017 - 13:51, said:


Nu trebuie neaparat sa fie casa pe pamant, si un apartament serios e peste 100k.
Serios adica sa nu stai cu rromi in bloc si cu fomisti, nu ?

#20
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

View Postbladhaund, on 20 aprilie 2017 - 13:53, said:

+ impozit pe venitul tau din care ai platit toate cele de mai sus.
Bine, asta era by default.....nici nu am mai explicat ca banii din care s-au luat cele enumerate erau deja impozitati......dar ai dreptate, ar fi trebuit sa o fac, altfel cine stie ce se mai interpreteaza.... my bad......ma duc sa stau pe coji de banane in colt........ca nucile e scumpe, bre........

#21
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postianos76, on 20 aprilie 2017 - 14:15, said:

Bine, asta era by default.....
Nu e bai defalt si conteaza. Tocma' ce am scris intr-un post mai devreme ca in tarile unde se impoziteaza mostenirea, in prealabil decedatul avusese niste venit neimpozitat pe care l-a bagat in casa aceea.

Dar la noi totul e impozitat = dubla impozitare.

#22
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,045
  • Înscris: 03.07.2008

View Postrumlegok, on 20 aprilie 2017 - 12:27, said:

O masura foarte buna.
De ce nu se impoziteaza 16% nu stiu... Oricum romanul va fura prin subevaluare a bunurilor.

Nu e loc de intors: le evalueaza notarul conform grilei.

#23
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostMosotti, on 20 aprilie 2017 - 12:47, said:

Aceasta taxa nu mai exista nicaieri in lume, a fost inventata de Dragnea!
Aceasta taxa exista bine mersi in lume, cel putin in SUA.
Era bine daca Dragnea avea atata creativitate sa o inventeze, dar de fapt este "copiata", stilul  "adibas" sau "futachi"

#24
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,045
  • Înscris: 03.07.2008

View Postg_force, on 20 aprilie 2017 - 14:41, said:

Aceasta taxa exista bine mersi in lume, cel putin in SUA.
...

Adica acolo unde ai avut deduceri peste deduceri la crearea repectivei mosteniri - cum spunea colegul mai sus!

#25
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si nu s-ar putea ataca o asemenea hotarare?
Avocatul Poporului... sa se autosesizez si Curtea sa o declarare neconstitonala...

Om trai si om vedea. Pana una alta, sunt simple vorbe, presupuneri si speculatii.

#26
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
Perfect,  platesti impozite cand faci banii cu care iti cumperi casa, cand o cumperi, apoi in fiecare an impozit pe proprietate, ce are inca unu in plus cand o lasi mostenire?!  :/

#27
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostImperathor, on 20 aprilie 2017 - 14:43, said:

Adica acolo unde ai avut deduceri peste deduceri la crearea repectivei mosteniri - cum spunea colegul mai sus!
Nu inteleg care iti este obiectivul: vrei sa-mi demonstrezi ceva?  
Tu crezi ca mostenire este numai "imperiul financiar" de sute de milioane de dolari?

#28
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 23.09.2016

View Postianos76, on 20 aprilie 2017 - 13:44, said:

Adica eu daca ma chinui sa fac o casa de 101.000 euroi si cand o termin decedez, copii mei vor trebui sa plateasca taxa 3%? pe o proprietate pentru care au luat 24-20-19% TVA la cumpararea materilelor, 16% din profitul firmei de constructii si impozit anual? Ce frumos .......

Dap ,trebuia sa-ti construiesti in Brazilia .
Sau sa cumperi actiuni la purtator la Tel Drum .

#29
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postbladhaund, on 20 aprilie 2017 - 13:24, said:

Cand s-a pus timbrul de mediu, ce-au facut romanii? Nu au mai vandut masinile cu acte si au inventat tot felul de tertipuri: procuri, Bulgaria etc.

La o mostenire, care ar fi problema? Nu poti sta in casa daca e pe numele bunicului? Ba poti. Deci nu se vor mai face succesiuni. Cu consecintele de rigoare. E destul de alambicata situatia proprietatii in Romania, va deveni si mai si.

Nu ca i-ar deranja pe niste comunisti ca situatia proprietatii sa fie neclara si contestabila...
Inteleg ca fiecare sunteti eligibili la mosteniri peste 100 de mii de euro ? Dupa cum stiti au scos si impozitul pe vanzari imobile peste aceeasi suma si cred ca era firesc sa introduca la mosteniri un mic procent pentru a nu aparea smecheriile pe acest segment peste 100 de mii.
Am impresia ca voi ori sunteti foarte bogati ori din rea vointa faceti jocul bogatilor..
Dar recunosc ca este al 3 la topic de injurat PSD deschis azi.

View Postbladhaund, on 20 aprilie 2017 - 14:21, said:

Nu e bai defalt si conteaza. Tocma' ce am scris intr-un post mai devreme ca in tarile unde se impoziteaza mostenirea, in prealabil decedatul avusese niste venit neimpozitat pe care l-a bagat in casa aceea.

Dar la noi totul e impozitat = dubla impozitare.
peste 100 de mii colegu, nu mai dezinforma
Dar te bucuri ca nu mai platesti impozit la vanzara apartamentului ? cat era procntul pana in ianuarie ca nu mai stiu ?

#30
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 16:01, said:

peste 100 de mii colegu, nu mai dezinforma

Stai sa dea legea, sa vedem cat mai raman din aia 100,000. As pune pariu ca in final o sa intri la impozit cu un apartament de doua camere in Bucuresti.

#31
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 16:01, said:

Inteleg ca fiecare sunteti eligibili la mosteniri peste 100 de mii de euro ? Dupa cum stiti au scos si impozitul pe vanzari imobile peste aceeasi suma si cred ca era firesc sa introduca la mosteniri un mic procent pentru a nu aparea smecheriile pe acest segment peste 100 de mii.
Aranjamente cum ar fi... sinuciderea ritualica? Posted Image Bre, iubim noi pesede, dar pana cand ne fac sa o dam in stand-up comedy.

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 16:01, said:

Dar te bucuri ca nu mai platesti impozit la vanzara apartamentului ? cat era procntul pana in ianuarie ca nu mai stiu ?
Scuza-ma ca nu ma voi obisnui niciodata cu "bine ca au bagat numai atat, ca puteau sa bage mult mai mult".

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 16:01, said:

Inteleg ca fiecare sunteti eligibili la mosteniri peste 100 de mii de euro ?
2007, apartament cu 2 camere oriunde in Bucuresti > 100.000 euro. Ai verificat cat costa o proprietate in tari cu adevarat dezvoltate?

#32
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postbladhaund, on 20 aprilie 2017 - 16:09, said:

Aranjamente cum ar fi... sinuciderea ritualica? Posted Image Bre, iubim noi pesede, dar pana cand ne fac sa o dam in stand-up comedy.

Scuza-ma ca nu ma voi obisnui niciodata cu "bine ca au bagat numai atat, ca puteau sa bage mult mai mult".

2007, apartament cu 2 camere oriunde in Bucuresti > 100.000 euro. Ai verificat cat costa o proprietate in tari cu adevarat dezvoltate?
Poti sa donezi si fara sa te sinucizi ? poti- iar dezinformezi;
Au bagat la foarte bogati si te-au scutit pe tine de impozit la vanzare;
Si tu ce vrei sa ridicam la cat te incadrzi tu ? Acum suntem in 2017 cu zece ani mai tarziu, deci iar dezinformezi;

#33
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 16:13, said:

Poti sa donezi si fara sa te sinucizi ? poti- iar dezinformezi;
Atunci daca e vorba de o inchipuita evaziune la donatii, ce treaba au cu mostenirile?

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 16:13, said:

Au bagat la foarte bogati si te-au scutit pe tine de impozit la vanzare;
Eu inteleg ca la pesedeu daca au altii > 100.000 e la foarte bogati, in timp ce la lideri e la foarte saraci daca au <1.000.000, dar hai sa nu uitam cu cine stam de vorba.

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 16:13, said:

Si tu ce vrei sa ridicam la cat te incadrzi tu ?
Eu vreau sa lase cum e acum. Cel mai simplu, nu presupune nimic, niciun efort.

#34
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postsonnydellmarco, on 20 aprilie 2017 - 14:12, said:

Serios adica sa nu stai cu rromi in bloc si cu fomisti, nu ?
"serios"=
suprafata
finisaje
calitatea executiei
nr camere
nr bai
functionalitate buna
spatii de depozitare suficiente
etaj, priveliste, poate vedere pe 2 parti
zona
servicii disponibile in apropiere
proximitatea transportului public
etc

#35
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,045
  • Înscris: 03.07.2008

View Postg_force, on 20 aprilie 2017 - 15:42, said:

Nu inteleg care iti este obiectivul: vrei sa-mi demonstrezi ceva?  
Tu crezi ca mostenire este numai "imperiul financiar" de sute de milioane de dolari?

Mostenire este si o simpla casa la care cel care a construit-o a avut niste deduceri.

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 16:01, said:

Inteleg ca fiecare sunteti eligibili la mosteniri peste 100 de mii de euro ?...

Ce inseamna 100000 de euro?

Sa-ti spun un caz din familia mea: apartament 3 camere intr-un cartier marginas (~60000 E), un harb de masina, casa batraneascai de la tara (si o cota parte din cealalta) si 3-4 pogoane de pamant + acareturi... O mostenire facuta de doi batrani care au fost muncitori toata viata - mama lor de chiaburi ca nu vine domnu' Dragnea sa-i deporteze ca nu se mai satura!

#36
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postbladhaund, on 20 aprilie 2017 - 16:17, said:

Atunci daca e vorba de o inchipuita evaziune la donatii, ce treaba au cu mostenirile?
Eu inteleg ca la pesedeu daca au altii > 100.000 e la foarte bogati, in timp ce la lideri e la foarte saraci daca au <1.000.000, dar hai sa nu uitam cu cine stam de vorba.
Eu vreau sa lase cum e acum. Cel mai simplu, nu presupune nimic, niciun efort.
Eu consider ca peste 100 de mii de euro mostenire inseamna ca ti-a pus D-zeu mana in cap. Dar la 2 milioane cum pare ?
E clar ca tii cu bogatii, eu sunt bucuros ca nu primesc mosteniri si daca nepotii vor sa primeasca mostnire atunci le fac act de vanzare cu pretul corect neimpozitat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate