Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare memorie RAM ASUS X555LB-XX026D

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
laurmarian

laurmarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.08.2007
Va salut!
Asa cum spune titlul topicului, v-as ruga sa imi recomandati o memorie RAM pentru un ASUS X555LB-XX026D.
Ma intereseaza o memorie de 8G.

Va multumesc!

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Vezi brandul memoriei existent in laptop si cumpara unul identic; sau alt brand dar cu exact aceleasi specificatii !

#3
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Acelasi laptop am si eu si ieri mi-am luat un modul de 4GB. Am luat de la emag un Corsair DDR3L la 1600 Mhz.
Insa fac un pic de offtopic, tu ai probleme cu el? La mine se misca incredibil de greu, cred ca e din cauza HDD-ul, va fi si el schimbat in viitorul apropiat.

#4
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008
Citeste review-urile de aici si poate afli mai multe informatii.

#5
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Eu am luat legatura cu cei de la ASUS, iar specificatiile pentru memorii sunt: DDR3L 1600 MHz SDRAM, SO-DIMM, 1.35V, CL 11- mai departe tine de el, ce firma alege.

#6
laurmarian

laurmarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.08.2007

 sneferu1987, on 19 aprilie 2017 - 07:29, said:

Acelasi laptop am si eu si ieri mi-am luat un modul de 4GB. Am luat de la emag un Corsair DDR3L la 1600 Mhz.
Insa fac un pic de offtopic, tu ai probleme cu el? La mine se misca incredibil de greu, cred ca e din cauza HDD-ul, va fi si el schimbat in viitorul apropiat.

Salut!
Multumesc frumos pentru raspuns.
Se pare ca si in cazul meu se misca ceva mai greu si nu pot decat sa ma gandesc la faptul ca memoria de 4GB este insuficienta. Am observat in unele momente ca HDD-ul este la 100%. Ma gandesc ca un alt factor este Windows-ul.
Nu pot zice ca ma plang, dar cred ca ar trebui sa mearga ceva mai bine.

#7
eclessiastes

eclessiastes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.03.2012
de cati ani ai laptopul ? nu ai mentionat tipul de ram care il ai acum si ce hdd ? solid state drive sau simple ?

#8
laurmarian

laurmarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.08.2007

 eclessiastes, on 20 aprilie 2017 - 11:24, said:

de cati ani ai laptopul ? nu ai mentionat tipul de ram care il ai acum si ce hdd ? solid state drive sau simple ?
Laptopul il am din ianuarie 2016, 4GB DDR3 1600 MHz SDRAM, HDD 1TB.

#9
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Ieri am montat modulul de 4 gb si se simte performanta, insa si HDD-ul trebuie schimbat musai, ca are doar 8 mb buffer si se "impiedica" des.

#10
eclessiastes

eclessiastes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.03.2012

 laurmarian, on 20 aprilie 2017 - 11:41, said:

Laptopul il am din ianuarie 2016, 4GB DDR3 1600 MHz SDRAM, HDD 1TB.
ddr3 cu un hdd cu 5200 rotatii pe min (probabil) + daca mai ai ceva softuri care consuma ram e normal sa se miste laptopul ft greu.
un hdd ssd(solid state drive) e cel mai recomandat pentru laptopuri, daca bugetul te tine, recomand definitiv un hard disk ssd.
sper ca ai cel putin un intel i7 processor. vechiul i5 da dureri de cap.
totusi pt ce iti trebuie 8gb ? oricum laptopul nu e bun pt jocuri iar 4gb e destul pentru office si munca de zi cu zi.
eu am un macbook pro cu 8gb ram si folosesc 3 virtual os (unix, windows 7 + leopard) si rulez la maxim instante de gtk-uri.
ps: in fiecare versiune de windows are diferit modul de management la ram, in general pt 4gb ram e recomandat maxim windows 7 64 biti, cel pe 32 biti nu poti accesa decat 2 gb de ram

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cine a facut acea recomandare cu 4 gb ram maxim windows 7?In acelasi timp,ce diferenta semnificativa exista intre i5 5200U si i7 5500U?Un 10% la frecventa nominala si poate 15% in turbo?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate