Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce dovezi personale aveti ca exista Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
226 replies to this topic

#145
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postrepublicall, on 17 aprilie 2017 - 20:10, said:

Sunt un agnostic de neclintit dar cateodata ma intreb daca Dumnezeu nu ne incearca si ne trimite cate un imbold, cate o dovada a existentei lui..

Attachment 3 pasari.png

In imagine se vad 3 vrabii in forma crucii. Ce e rar la aceasta poza este ca fac foarte rar poze, target-ul era gunoiul,  forma in care le-am prins...

ai ratat multe alte aspecte
nu-s 3 vrabii ci 4
...precum si alte matematici...

Attached Files


Edited by LORELYAN, 29 April 2017 - 19:44.


#146
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostLORELYAN, on 29 aprilie 2017 - 19:26, said:



ai ratat multe alte aspecte
nu-s 3 vrabii ci 4
...precum si alte matematici...

Un triunghi isoscel si o mediana? Foarte tare.

Dar poate fi Summer Triangle:

http://www.astronomy...616jr577h-1.jpg


#147
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostTravertin, on 29 aprilie 2017 - 19:33, said:

Un triunghi isoscel si o mediana? Foarte tare.

Dar poate fi Summer Triangle:

http://www.astronomy...616jr577h-1.jpg


recomand, in continuare, propriile observatii !
cele invatate pot conduce catre concluzii nepotrivite !

#148
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Eu cred in Dumnezeu. Asa am fost crescuta. Si ca adult in continuare cred in Dumnezeu. Cand a murit tatal meu aveam 19 ani si nu am putut sa ma impac cu ideea ca nu o sa-l mai vad si de atunci cred si mai tare ca o sa ne mai vedem candva.
Cand am implinit 20 de ani mi-am dorit foarte mult o masina ca imi era greu sa car cumparaturile acasa pe jos. Si mama mea avea bani dar construiam ceva in vremea aia si a zis ca o sa-mi cumpere o masina cand o sa terminam de construit. In gandul meu imi ziceam ca daca o sa primesc o masina inseamna ca Dumnezeu imi da un semn ca imi e alaturi si nu ma lasa de izbeliste. Ca mai aveam si alte probleme cu constructia, plus scandal cu vecini, muncitori tepari, mama mea in alta tara etc ma simteam coplesita de probleme. Si in cateva zile mama mea a primit in plus niste bani pe neasteptate si mi-a cumparat un merceds a class aproape nou. Eu atunci, si acum cred ca a fost un semn de la Dumnezeu. Nu mi-a venit sa cred. Si de atunci mi frica sa fac ceva gresit. Mai gresesc, dar incerc cat de mult pot sa nu-mi fac pacate degeaba.
Stiu ca suna prosteste, la mintea ce am avut-o atunci la 20 de ani aia am gandit si aia am cerut si aia am primit. Alta data n-am mai incercat sa cer ceva ca am considerat ca o data a fost suficient. Au mai fost lucruri ce mi le-am dorit si nu le-am cerut si totusi le-am primit. Si alte lucruri nu am mai cerut ca acuma stiu ca Dumnezeu imi ofera lucruri mult mai importante decat masini sau case sau bani.

#149
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postrepublicall, on 17 aprilie 2017 - 20:10, said:

Ce dovezi personale aveti ca exista Dumnezeu?
Fara nici un dubiu: "Exista Dumnezeu".
Dovada sunt toti acesti credinciosi si tot ceea ce ei sustin, materializeaza/concretizeaza referitor la Dumnezeu/Domn/Divinitate/Sursa.
Ce anume este Dumnezeu?
Ceea ce ei atribuie (fie si prin neconventionalele: transcendenta, revelatie, comunicare directa, channeling etc) ca fiind Dumnezeu.

Practic, din realitatea existenta, prin cognitie a umanului inclus in ea (si cognitia de tip neconvetional) a aparut Dumnezeu si (desi un efect) acest tip de cognitie (de identificare si interpretare) a ajuns a fi considerata cauza cauzei efectului.

#150
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postaltnume, on 10 august 2017 - 14:32, said:

Fara nici un dubiu: "Exista Dumnezeu".
Dovada sunt toti acesti credinciosi si tot ceea ce ei sustin, materializeaza/concretizeaza referitor la Dumnezeu/Domn/Divinitate/Sursa.

Fara nici un dubiu e ca diferiti credinciosi sustin lucruri contrare.

#151
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Fara nici un dubiu ca lucrurile contrare sustinute, concretizate, reprezinta divinitatea lor.

Sau cum o numesc ei.

#152
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

View Postrepublicall, on 17 aprilie 2017 - 20:10, said:

Merg pe teoria ca Dumnezeu nu se va face niciodata cunoscut pentru ca atunci toti ar fi credinciosi si atuncia de unde mai stii care e care. Trebuie sa lase omul sa-l descopere fara sa-i inhibe anumite simturi, simturi care altfel ar fi inhibate daca i-ar arata ca exista.
Nu te inteleg. Daca dumnezeul tau tine atat de mult sa creada lumea in el, de ce sa nu se faca cunoscut? Asta nu ar face oricum ca toti sa fie credinciosi, cum spui tu. Uite, eu nu as fi. As considera ca nu merita sa ma inchin lui datorita nedreptatilor din lume.

View Postmilovme, on 06 august 2017 - 12:17, said:

Cand am implinit 20 de ani mi-am dorit foarte mult o masina ca imi era greu sa car cumparaturile acasa pe jos. Si mama mea avea bani dar construiam ceva in vremea aia si a zis ca o sa-mi cumpere o masina cand o sa terminam de construit. In gandul meu imi ziceam ca daca o sa primesc o masina inseamna ca Dumnezeu imi da un semn ca imi e alaturi si nu ma lasa de izbeliste. Ca mai aveam si alte probleme cu constructia, plus scandal cu vecini, muncitori tepari, mama mea in alta tara etc ma simteam coplesita de probleme. Si in cateva zile mama mea a primit in plus niste bani pe neasteptate si mi-a cumparat un merceds a class aproape nou. Eu atunci, si acum cred ca a fost un semn de la Dumnezeu.
Nu ti-e rusine? Adica dumnezeu exista fiindca ti-a luat mama Mercedes dar unde este acesta cand copiii mor de SIDA sau leucemie? Esti foarte egocentrista. Daca as fi dumnezeu, nu as agrea asa ceva.

Edited by open-your-eyes, 13 August 2017 - 17:04.


#153
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postmilovme, on 06 august 2017 - 12:17, said:

Cand am implinit 20 de ani mi-am dorit foarte mult o masina ca imi era greu sa car cumparaturile acasa pe jos. Si mama mea avea bani dar construiam ceva in vremea aia si a zis ca o sa-mi cumpere o masina cand o sa terminam de construit. In gandul meu imi ziceam ca daca o sa primesc o masina inseamna ca Dumnezeu imi da un semn ca imi e alaturi si nu ma lasa de izbeliste. Ca mai aveam si alte probleme cu constructia, plus scandal cu vecini, muncitori tepari, mama mea in alta tara etc ma simteam coplesita de probleme. Si in cateva zile mama mea a primit in plus niste bani pe neasteptate si mi-a cumparat un merceds a class aproape nou. Eu atunci, si acum cred ca a fost un semn de la Dumnezeu. Nu mi-a venit sa cred. Si de atunci mi frica sa fac ceva gresit. Mai gresesc, dar incerc cat de mult pot sa nu-mi fac pacate degeaba.

Ce ocupatii are si Dumnezeu asta... La unu milioane, la altu' mercedes...

Gigi Becali: „Dumnezeu mi-a dat încă 12 milioane. Am plâns şi am transpirat de bucurie“

#154
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Si eu cunosc pe cineva, afacerist... care a inceput sa practice asceza prin posturi. Cand l-am vazut m-a socat sub aspect fizic si apoi psihic, vizavi de irationalitatea unui astfel de comportament: sa nu mananci, sa nu faci sex pentru " a obtine" mai multi bani.

Edited by Cr1spy, 13 August 2017 - 17:21.


#155
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostCr1spy, on 13 august 2017 - 17:19, said:

Si eu cunosc pe cineva, afacerist... care a inceput sa practice asceza prin posturi. Cand l-am vazut m-a socat sub aspect fizic si apoi psihic, vizavi de irationalitatea unui astfel de comportament: sa nu mananci, sa nu faci sex pentru " a obtine" mai multi bani.

Poate a fost rasplatit si altfel si i-a placut, cine stie!? :habarnam:

#156
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postopen-your-eyes, on 13 august 2017 - 17:00, said:

Nu te inteleg. Daca dumnezeul tau tine atat de mult sa creada lumea in el, de ce sa nu se faca cunoscut? Asta nu ar face oricum ca toti sa fie credinciosi, cum spui tu. Uite, eu nu as fi. As considera ca nu merita sa ma inchin lui datorita nedreptatilor din lume.
Daca Dumnezeu exista, DACA, atunci lumea asta in care traim e o gluma, e de test, e pentru a invata, e pentru a descoperi care e tare, e pentru a infrunta moartea cel putin o data. Cei care mor prea repede probabil sunt reintrupati, probabil in lumi paralele. Probabil inainte sa moara un copil calcat pe cap de un camion Dumnezeu il ia la el(ar avea puterea sa ascunda asa ceva astfel incat sa ne pacaleasca tehnologia), sau poate sunt doar trupuri care simuleaza viata dar nu simt durerea. Nu ar fi asa mare lucru pentru o fiinta cu puteri nelimitate. Sau poate ca moartea unui copil este necesara pentru o lectie pe care nu o intelegem. Un copil nu stie ca e copil asa cum il percepem noi, el este un simplu om la o varsta mica. Poate Dumnezeu vrea sa sufere sa invete lectia. DACA exista Dumnezeu, astea ar fi oarecum ok daca apoi vor avea o viata eterna cu lectia invatata. Ca sa reusesti, tot ce trebuie sa faci din pacate e sa mori Posted Image si sa nu-ti pese(din pacate asta e o cauza a violentei la multe religii). Sa-ti iubesti copiii si sa-i vezi murind si sa nu-ti pese in sensul in care sa-ti afecteze viata normala(nu intra aici prostii, incapabilii de iubire sau oamenii rai). Trebuie sa atingi echilibrul dintre iubire si curaj(nepasare), doar atunci poti sa iesi din sirul infinit de reintrupari. Si trebuie sa-ti dai seama de asta singur, fara ajutor de sus. Trebuie sa treci, on and on, prin toate situatiile si sa-ti invingi toate fricile. Tehnologia, iubita, mancarea, nemurirea in aceasta viata, iubirea copiilor, nemurirea prin copii si orice altceva sunt doar o capcana, o distragere special aleasa, o distragere perfecta de care e foarte greu sa-ti dai seama, doar cand ai revelatia poti sa le anihilezi energiile. Stiu ca e greu sa stai cu un bebe mic in brate si sa citesti aceste randuri, asa de buna e capcana.

Pentru cei ce nu vor iesi niciodata din acest ciclu al reintruparilor, intr-adevar este iadul etern.

Daca ceea ce am enumerat mai sus s-ar intampla sa fie adevarat, atunci cea mai grea alegere o vor avea cei cu acces la tehnologia care le va oferi viata eterna in aceasta viata. Vor trai paradoxul perfect: sa duci o viata eterna pe acest pamant si in acest univers cu acces maxim la ceea ce iti poate oferi materia si tehnologia, sau sa risti si sa duci o viata a sacrificiului si a-ti invata lectia divina urmata de sacrificiul suprem urmand sa traiesti intr-un alt univers cu posibilitati infinit mai mari. Primii risca sa piarda absolutul, ultimii risca sa piarda si putinul.

Daca Dumnezeu asa a facut lumea asta incat fiecare in parte sa nu-si dea seama de existenta Lui, oricat de mult ar evolua tehnologia, atunci asa e situatia ca trebuie sa alegi, sa risti, numai asa meriti sa primesti tortul daca iti risti propria viata, daca renunti la unica viata. Probabil asta e filtrul.

Cel putin asta e singura concluzie logica la care am ajuns dupa 40 de ani de gandit si de intors viata pe toate partile timp de cateva ore pe zi. Asta DACA exista Dumnezeu, bineinteles Posted Image

Edited by republicall, 13 August 2017 - 22:19.


#157
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Eu nu as da vrabia din mana (viata asta "efemera") pentru porumbelul de pe gard (viata de "dincolo"). Viata mea e tot ce am. Buna, rea, asta este. Dar eu nu inteleg un lucru. De ce trebuie puse in contrapunct? De ce nu poti sa te bucuri atat de viata asta cat si de cea de dupa? Eu am vazut copii bolnavi de SIDA, la mine in Constanta. E un test, nu? O "lectie"? Ia sa faca dumnezeu testele astea pe el insusi si sa ne mai lase dracului in pace. Daca as avea dreptul la o singura dorinta, dorinta suprema. Daca dumnezeu mi-ar indeplini un singur lucru, i-as cere sa se sinucida.Posted Image

#158
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

View Postopen-your-eyes, on 13 august 2017 - 23:50, said:

Daca dumnezeu mi-ar indeplini un singur lucru, i-as cere sa se sinucida.Posted Image
Dar tu totusi, esti ateu, nu? :eek:

#159
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Super funny tipa cu MergeDesu .
Rad cu lacrimi.

Edited by Un-ZeU, 14 August 2017 - 01:03.


#160
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

View PostSfantul Jakob, on 13 august 2017 - 23:58, said:

Dar tu totusi, esti ateu, nu? Posted Image
Liber-cugetator... Ateu... Da, pe acolo. Eu combat mai mult conceptul de dumnezeu, nu persoana in sine.

#161
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

View Postopen-your-eyes, on 14 august 2017 - 01:05, said:

Liber-cugetator... Ateu... Da, pe acolo.
Cu nuante de satanism, ceva?
I-ai cere lu' Dumnezeu sa se sinucida... ateu clasic de Romania?

View Postopen-your-eyes, on 14 august 2017 - 01:05, said:

Eu combat mai mult conceptul de dumnezeu, nu persoana in sine.
Pai te dai in ceasu' mortii sa combati conceptu' lu' ceva ce crezi ca nici nu exista? :lol:

#162
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Uite aici satanisti nea cafea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XJmYQD1tUZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate