Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Fara taxe roaming in UE

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Deputații europeni au eliminat ultimul obstacol în calea eliminării complete a taxelor de "roaming" aplicate utilizatorilor. Eliminarea taxelor de roaming pentru utilizatori, programată pentru 15 iunie 2017, va permite consumatorilor să telefoneze, să trimită SMS-uri și să folosească date pe mobil atunci când călătoresc în alt stat UE, la același cost ca și acasă.
“Este o mare victorie pentru consumatorii europeni”, a spus raportorul Miapetra Kumpula-Natri (S&D, FI). “Putem sărbători acum faptul că de la 15 iunie nu vor mai fi taxe de roaming. Utilizatorii care vor călători prin Europa vor putea verifica mailul, utiliza hărți, încărca fotografii pe rețelele sociale, vor putea telefona și trimite SMS-uri acasă fără costuri suplimentare.”

Sursa: http://www.capital.ro/parlamentul-european-a-eliminat-ultimul-obstacol-fara-taxe-de-ro.html

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Deci cand mai plec in vacante, voi putea folosi internetul de la digi nelimitat?

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Eu mi-am schimbat cartela pe Vodafone. de. Anticipat au bagat net si SMS fara roaming. Eu am doar 1GB.
Voi din Romania daca aveti nelimitat, ferice de voi. :D Numai sa nu bage vreo limitare.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In EU (de fapt EEA) o sa fie parfum :-)
Chiar "nelimitat" n-are nimeni.

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Parca circulau niste "fair usage policy-uri" in privinta utilizarii roamingului ca sa nu stai in UK sa zicem si tu sa ai abonament de 4 euro de la Digi.
Sunt aici niste informatii: https://ec.europa.eu...tions-roam-home

#6
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Se dă următorul scenariu :
Eu abonament don2 aici în țară, fimiu cartela prepay digi când va pleca în Portugalia.
Întrebările mele sunt.
1. Fimiu își va putea folosi internetul, sms-urile și internetul din extraopțiune acolo?
2. Eu voi fi taxat suplimentar când îl voi suna sau îmi va lua din minutele incluse cum e normal?

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007

View Postandroholic, on 06 aprilie 2017 - 15:14, said:

Se dă următorul scenariu :
Eu abonament don2 aici în țară, fimiu cartela prepay digi când va pleca în Portugalia.
Întrebările mele sunt.
1. Fimiu își va putea folosi internetul, sms-urile și internetul din extraopțiune acolo?
2. Eu voi fi taxat suplimentar când îl voi suna sau îmi va lua din minutele incluse cum e normal?

1. DA
2. NU

Gasiti raspuns la multe intrebari pe subiect in linkul pus de mine mai sus.

"3. How long can I roam like at home when I am abroad?
The general rule is that as long as you spend more time at home than abroad, or you use your mobile phone more at home than abroad, you can roam at domestic prices when travelling wherever in the EU. This is considered a fair use of roaming services.
If this is not the case, your mobile operator may contact you. Operators can detect possible abuses based on the balance of roaming and domestic activity over a fourmonth period: if you spend a majority of your time abroad and consume more abroad than at home over the four months, the operator can ask you to clarify the situation within 14 days. If you continue roaming more than you are at home, your operator may start applying a small charge to your roaming consumption. This will be capped at 3.2 cents per minute of voice call and 1 cent per SMS. For data, the maximum surcharge will be €7.7 per GB (as of 15 June 2017), falling to €6 per GB (as of 1 January 2018), €4.5 per GB (as of 1 January 2019), €3.5 per GB (as of 1 January 2020), €3 per GB (as of 1 January 2021) and finally €2.5 per GB (as of 1 January 2022)."

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postandroholic, on 06 aprilie 2017 - 15:14, said:

Se dă următorul scenariu :
Eu abonament don2 aici în țară, fimiu cartela prepay digi când va pleca în Portugalia.
Întrebările mele sunt.
1. Fimiu își va putea folosi internetul, sms-urile și internetul din extraopțiune acolo?
2. Eu voi fi taxat suplimentar când îl voi suna sau îmi va lua din minutele incluse cum e normal?

3. How long can I roam like at home when I am abroad?
The general rule is that as long as you spend more time at home than abroad, or you use your mobile phone more at home than abroad, you can roam at domestic prices when travelling wherever in the EU. This is considered a fair use of roaming services.
If this is not the case, your mobile operator may contact you. Operators can detect possible abuses based on the balance of roaming and domestic activity over a fourmonth period: if you spend a majority of your time abroad and consume more abroad than at home over the four months, the operator can ask you to clarify the situation within 14 days. If you continue roaming more than you are at home, your operator may start applying a small charge to your roaming consumption. This will be capped at 3.2 cents per minute of voice call and 1 cent per SMS. For data, the maximum surcharge will be €7.7 per GB (as of 15 June 2017), falling to €6 per GB (as of 1 January 2018), €4.5 per GB (as of 1 January 2019), €3.5 per GB (as of 1 January 2020), €3 per GB (as of 1 January 2021) and finally €2.5 per GB (as of 1 January 2022).

#9
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Vă mulțumesc mult pentru răspunsuri @atupi , @dreaQ
@jericho , și săracii sunt oameni cu nevoi de comunicare. Să-i împușcăm pentru asta?

#10
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
19. I have unlimited data at home. How do I know the volume of roam like at home data that I get?
If your national mobile bundle includes unlimited data, your operator must provide you with a large volume of roam like at home data depending on the price of your mobile bundle.
Your operator should clearly inform you of this roam like at home data allowance. In case you use more data while roaming than the data allowance foresees, you may have to pay a small charge (See also question 21).
If you want to check the operator’s calculation, here is how: the roaming data volume must be at least twice the volume obtained by dividing the price of your mobile bundle (excluding VAT) by €7.7. For your information, €7.7 is the maximum price that your operator has to pay the foreign operator for 1 GB of data when you are abroad in the EU during 2017. This means that you may get more roam like at home data than the volume your operator can purchase with your monthly subscription from the foreign operator whose network you are using abroad.
Example: At home, you have a mobile bundle including unlimited calls, SMS and data for €42 (€35 excluding 20% VAT). When travelling in the EU, you get roam like at home for unlimited calls and SMS, and at least 9.1 GB of data (2*(35 / 7.7) =9.1).

Date cu adevarat nelimitate undeva prin 2030.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBursul, on 06 aprilie 2017 - 15:09, said:

Anticipat au bagat net si SMS fara roaming. Eu am doar 1GB.
Voi din Romania daca aveti nelimitat, ferice de voi. Posted Image Numai sa nu bage vreo limitare.

View Postf300, on 06 aprilie 2017 - 15:11, said:

Chiar "nelimitat" n-are nimeni.
De ex aici in Fi, pe retelele nationale, traficul de net e nelimitat, fara sa scada viteza dupa atingerea unor praguri, indiferent de operator. Pt folosirea in UE exista un anume trafic de date inclus in abonament (intre 600 Mb/ luna cel mai slab, si 15 GB/luna cel mai tare) apoi se plateste. Probabil din iunie se va scoate si pragul respectiv.

#12
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Cred ca vor fi limitari, adica nu poate veni unu' din Romania cu internet nelimitat ca mai apoi sa-l foloseasca in Germania.... Nu mi se pare corect, o sa fie pierderi mari pentru companii....

Edited by YourFan, 06 April 2017 - 17:06.


#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Saracii. Nu vor fi pierderi, va scădea profitul.

#14
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postcaiuscorneliu, on 06 aprilie 2017 - 17:15, said:

Saracii. Nu vor fi pierderi, va scădea profitul.
Asta am vrut sa zic :D Un pic de spaga si se rezolva treaba

#15
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
...asta va aduce moartea sistemelor clasice de navigatie!!

#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Nu chiar, grosul pietei este in vest iar din ce am vazut, oamenii sunt mai conservatori, isi cumpara scula dedicata daca nu cumva are deja masina si prin vest isi cam cumpara masini dotate. De cate ori am inchiriat masina (si majoritatea aveau navigatie) mi-a placut mai mult decat a avea un telefon sau tableta in parbriz, integrarea cu masina e mai bine facuta.

#17
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
De nu vor limita traficul de date pt afara, nu stiu pe cat! Nu vor lasa ei nelimitat netul in afara tarii.
De ex digi, poate vor face cum au facut cu minutele pe mobil pt afara 3000 minute, tot asa 3 giga net.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postatupi, on 06 aprilie 2017 - 17:58, said:

mi-a placut mai mult decat a avea un telefon sau tableta in parbriz

Asta (telefonul in parbriz, eventual pe linga detectorul de radar si un piriu de fire) e o inconstienta periculoasa (si pe alocuri ilegala, din nefericire nu in suficiente multe locuri de pe glob). Pe de alta parte telefonul cu un suport ca cele de la Brodit (sint sigur ca exista clone) undeva la indemina si nu intre ochi si parbriz este net superior oricarui GPS "original" de masina am putut vedea (si am vazut destule).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate