Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Fara taxe roaming in UE

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,492
  • Înscris: 20.10.2006
Da de unde, in Romania este mult mai ieftin. La optiune de 5-7 euro ai si 35-40 GB. Sau nelimitat la viteza redusa in cazul abonamentelor Digi si Telekom.

#38
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011

View Postfabian23, on 15 aprilie 2017 - 07:23, said:

Da, numai ca interconectarea se realizeaza intr-o retea scumpa. Exemplu concludent este cel din energie, unde trebuie sa se alinieze la preturile din Vest. Nu prea intelegi...
Nu trebuie și nici nu poate, cel mult poate să se aproprie, însă, având în vedere transportul, degeaba s-ar putea pune presiune pe piața noastră pentru a exporta energie dacă la costul respectiv se va adăuga și transportul.

Revenind la oile noastre, influența asupra prețurilor va fi destul de mică, pentru că cei din vest vor pierde doar utilizatori prepay ocazionali, iar operatorii de la noi vor plăti doar călătorilor ocazionali taxele de interconectare/transport, cum e și normal.

View PostLunaCrystal, on 18 aprilie 2017 - 19:14, said:

Da de unde, in Romania este mult mai ieftin. La optiune de 5-7 euro ai si 35-40 GB. Sau nelimitat la viteza redusa in cazul abonamentelor Digi si Telekom.
Și astea cam sunt excepții, în practică Vodafone oferă la 7€ 10GB și 100 GB pe an la portare, Digi oferă 5 sau 10 GB la abonamentele lor și zeci de GB doar pe 4G pentru că au bandă mare dar acoperire limitată.

Dacă discutăm pe oferte curente, prețurile nu-s chiar așa diferite în UE dacă ne referim la trafic ocazional de pănă la 4 luni, unde dacă pănă acuma luai o cartelă dincolo, acuma îți iei abonamentul cu tine.

#39
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postfabian23, on 14 aprilie 2017 - 17:54, said:

Nu poti sa oferi 1Gb la 2-5euro trafic cum este la noi si sa-i consumi in reteaua altui operator unde pentru acelasi trafic el te taxeaza cu 15euro.


Tarifele sunt reglementate in UE, nu pot depasi 7 euro per GB din 15.06.2017 si vor ajunge pana la 1 euro per GB pana in 2020. Deci nu e dupa cum vor ei, UE a facut o analiza de cost si tot le-a lasat profituri in doua cifre la tarifele reglementate.

#40
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
https://www.profit.r...a-tari-16949495

#41
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View PostKarhu, on 18 aprilie 2017 - 11:11, said:

De exemplu aici la mine  la un abonament cu 5 Giga/ luna, pret 9.90 € (operator Telia), iesi exact cu 2 euro pe Giga, cum ziceai ca e in Ro.

Cu aproxim. 10EUR pe luna In Romania primesti mult mai mult la trafic. Eu cu 2EUR/luna am 5Gb in 3G si 50Gb in 4G.

Numai zic ca la viteza, cei patru mari operatori de la noi o bat pe Telia, de o fac sa para un operator de prin Africa.

Edited by fabian23, 06 May 2017 - 11:24.


#42
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Peste tot se spune ca din 15 iunie vom putea sa folosim ce ne ofera abonamentul in tara si in UE. La Vodafone cand am platit abinamentul am intrebat de chestia asta si mi a spus ca nu e chiar asa. Numai cei care au abonamente in care se spune nelimitat nationale si in roaming. Adica eu care am un tip de abonament la ei de cativa ani si nu specifica nelimitat minute nationale si in roaming nu o sa am aceleasi beneficii si in UE ca in tara. Adica, Trebuie sa ne schimbam abonamentul pt asta.

#43
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 11.01.2007
Marketing de moment.Mai agățăm ceva clienți pe 24 luni.Clientus captivus.

#44
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
O intrebare inrudita cu discutia de fata ptr ca vad ca sunteti in tema: in acest moment care este cea mai buna oferta prepay ptr roaming din Israel in special spre vodafone Romania?
Stima.

Edited by cristian_sen, 21 May 2017 - 20:39.


#45
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View PostBursul, on 06 aprilie 2017 - 15:09, said:

Eu mi-am schimbat cartela pe Vodafone. de. Anticipat au bagat net si SMS fara roaming. Eu am doar 1GB.
Voi din Romania daca aveti nelimitat, ferice de voi. Posted Image Numai sa nu bage vreo limitare.
Poti sa-mi spui ca exemplu care sunt preturile la cartele cu internet in Germany? Fiu-meu va sta acolo 2 luni la vara ....

#46
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
7-10 euro pentru 1GB, ceva mai mult pentru 2, vreo 20 pentru 5GB daca nu prinzi oferte speciale.
Nu stiu care sint exact limitele la astea cu roamingul dar in mod sigur iese mai bine cu 2 cartele romanesti.

#47
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Am vorbit zilele acestea cu u jepcarii de la Vodafone,bineinteles ca nu numai ei sunt, ci si celelalte retele.Trebuia sa-mi reinnoiesc abonamentul ,am sunat eu,caci de 2 ani ei nu mai fac asta,inainte eram sunat dupa fiecare expirare,acum se joaca pe muteste.Bun,ideea este ca am dorit sa renegociem contractul intrucat am 3 abonamente la ei printre care unul are vechime de peste 20 de ani,ma rog,am cerut mici beneficii in plus, la aceleasi costuri,adica aprox 7 eur/abonament,totul ok,numai ca atunci cand am intrebat de roaming,cica,nu se poate acorda decat la abonamentele mai mari de 10 euro Posted Image))...pai cum asa?ce-ai facut mai nene maaaa,fentam legea Europeana?Suntem smecheri?Asadar daca ramaneti pe vechile abonament(cele sub 10 eur) beneficiati de roaming echivalent cu cel din tara(asta am sa verific ,inca n-am incredere)daca vreti sa va faceti un nou abonament si sa aveti roaming,obligatoriu trebuie sa plattit peste 10 eur alfel ,la iesirea din tara telefonul dvs(cartela) devine inactiva/moarta/caput si nici nu exista vreun mod de a activa roamingul ,nici macar contra-cost(ar cere ei asta dar nu pot caci este lege Posted Image
Nu considerati ca aceste modalitati de constrangere reprezinta un ABUZ si un mod barbar de a fenta legea europeana  presupus redactata spre a ne proteja pe noi consumatorii?Eh,iata ca smecherii astia gasesc in continuare metode de dribling.
Eu sunt dispus sa reclam si sa semnez o petitie impotriva acestor abuzuri.


PS am uitat sa specific ce recomandare am primit de la operator ca sa beneficiez de roaming la un abonament de sub 10 euro:sa-mi cumpar cartela atunci cand ies din tara :))))))...bravos 'oaie!

Edited by adycoke2, 27 June 2017 - 20:39.


#48
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu mi se pare nici un fel de abuz, daca unei companii nu i se pare rentabil un anume produs comercial nu poti sa te bagi cu forta sa o obligi sa il ofere.

Iar in alta ordine de idei 10 euro la nivel european (in care vrei sa joci) e mizilic. In Germania Red-ul cu 4GB trafic e 41.99 euro (fara telefon, daca vrei reducere la telefon e 51.99 !!!). Cu zero minute internationale, care sint pe EU 69 sau 98 centi minutul in functie de ora.

Si oarescum off-topic incep sa regret din ce in ce mai mult roamingul asta "flatrate" - cel putin la convorbiri. Poate e bun pentru vreo sotie de capsunar care vrea sa vorbeasca la telefon cinci ore pe zi dar pentru mine ca vreau sa sun un minut si de obicei nu merge desi am acoperire e extrem de enervant. Macar inainte asta era in mod sigur cel mai important KPI: dom'le vrea omul sa ne dea bani si noi nu reusim sa-i luam.

#49
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Din nou sunt oameni care compara România cu cu Germania. Când vei face comparație cu o tara de nivelul Romaniei, atunci va avea sens ce spui

#50
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Este vorba de romanul care vrea sa foloseasca mobilul in Germania in caz ca nu ai inteles notiunea de roaming.

#51
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Am inteles ce ai spus. Eu consider că e normal să fie aceste diferențe de preturi, pentru că nivelul de trai e diferit. Dacă ai fi comparat Romania cu Bulgaria era alta treaba. Si daca a fost introdusă legea cu roamingul, asta este, ar trebui să o respecte toți. Dar nesimțiții din Romania evident că nu fac asta. Cu siguranță sunt si alte țări care găsesc tot felul de portițe. Si dintr-un fel, în această lume materialista si fara principii e normal să o faca. Si... pe neamț nu îl afectează asta, pentru că nu stau ei în Romanii care își cumpără cartele, sau își fac abonamente la ei

#52
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Legea este respectata. "Nesimtitii din Romania" sint cei care vor ceva la care n-au dreptul.

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfabian23, on 06 mai 2017 - 11:18, said:

Numai zic ca la viteza, cei patru mari operatori de la noi o bat pe Telia, de o fac sa para un operator de prin Africa.

Hmmm, datele oficiale nu confirma ce zici tu.
E loc si de mai bine, insa chiar la nivelul  Africii nu cred ca-i niciun operator nordic;

https://i0.1616.ro/m...ternetspeed.jpg

Quote

Mobile speeds in Finland have remained relatively steady year-over-year with a slight increase in average download speed from 26.32 Mbps in Q2-Q3 2015 to 27.30 Mbps in Q2-Q3 2016. It’s been a close battle between Sonera and DNA for fastest carrier over the last year. Sonera slightly edged DNA out with an average download speed of 29.57 Mbps followed by DNA at 28.00 Mbps and Elisa at 25.17 Mbps. Although DNA came in second for average download speed, it came in first for upload speed at 13.94 Mbps. This summer, DNA reached a turning point when customers transmitted more data through mobile than fixed broadband.

5G connectivity may come sooner than expected in Finland. Just this month, Elisa achieved a world record for its 4G download speed. In cooperation with Huawei, the company reached 1.9 Gbps in a lab test. The company plans to roll out 1 Gpbs commercially in the next year or two. Sonera is also working on next generation communications with Finnish vendor Nokia. With Internet of Things and virtual reality developments likely comes increased mobile traffic. Sonera’s goal is to accelerate their network evolution to 5G. In August, they undertook 5G mobile trials to deliver speed of over 4.5 Gbps. As companies progress towards 5G speed, cooperation and bundling of technologies becomes more prevalent.

Quote

It is undeniable that the Nordic countries have some of the most advanced telecommunications markets in the world. Denmark is the world leader in fixed broadband penetration, while Norway and Sweden are in the top six globally. Meanwhile, Finland and Denmark are in the top three globally for mobile penetration. Though the region has fantastic coverage and speed for fixed broadband and mobile internet, it could also be argued that some of the countries, particularly Finland and Denmark, could be doing more to invest in fiber optic networks compared to other countries in the region.
For Q2-Q3 2016, Sweden had the fastest fixed broadband download speeds, followed by Denmark, Norway and Finland. Norway had the fastest download speeds for mobile, followed by Denmark, Sweden, and Finland. Although commercial 5G services are not expected to be generally available until 2020, the Nordic region appears to be set on making it happen much sooner. Both Finland and Sweden are seeking to roll out 5G within the next few years.
Overall, the Nordics are seeing steady increases in speeds. Incumbent broadband providers like Com Hem, DNA and TDC offer speeds that would be the envy of consumers in most countries. Meanwhile, new fiber companies like Hiper are introducing game-changing speeds to some pockets and challenging incumbents to invest even more in fiber and existing networks. On the mobile side, Telia largely swept the fiercely competitive Nordic region, with top download speeds in Finland, Norway and Sweden. The region is one to keep an eye on, with rivals such as Tele2, DNA and Telenor increasingly improving 4G speeds. One thing is for certain, the Nordic consumer is feeling the benefit.

Sursa (octombrie 2016)

Edited by Karhu, 01 July 2017 - 13:32.


#54
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,492
  • Înscris: 20.10.2006
@Karhu  Uite ca in Romania a aparut primul operator ce a cerut si primit derogare de la legea roamingului gratuit, de azi taxeaza din nou roamingul din pacate. La tine in tara se intampla asa ceva?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate