Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Fara taxe roaming in UE

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

View Postandroholic, on 06 aprilie 2017 - 15:14, said:

Se dă următorul scenariu :
Eu abonament don2 aici în țară, fimiu cartela prepay digi când va pleca în Portugalia.
Întrebările mele sunt.
1. Fimiu își va putea folosi internetul, sms-urile și internetul din extraopțiune acolo?
2. Eu voi fi taxat suplimentar când îl voi suna sau îmi va lua din minutele incluse cum e normal?
O mica problema insa: Digi nu ofera deloc roaming la cartela, nici macar contracost.

#20
krosah

krosah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.05.2011
si daca se scoate roamingu de la 15 iunie inseamna ca vorbim oriunde in UE  :0

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,788
  • Înscris: 25.06.2007

View Postkrosah, on 08 aprilie 2017 - 00:05, said:

inseamna ca vorbim oriunde in UE

Adevarul e ca vorbeam si pana acum: WhatsApp, Skype etc, wi-fi fiind cam peste tot...

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu este peste tot wifi, nici pe departe. Si cind este teoretic gratis de obicei trebuie inregistrare, unii chiar vor confirmare pe SMS, trebuie sa buchisesti acolo, vine sau nu vine SMS-ul, etc.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,788
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 10 aprilie 2017 - 14:20, said:

...
Tu vorbesti de situatia din Ro? Wi-Fi free stiam ca exista si acolo intr-o gramada de locuri (localuri, magazine etc)
In plus aici la mine, si la fel in multe alte tari din UE, destul de rare abonamentele fara trafic de date. Nevasta.mea vorbeste WhatsApp cu soacra-mea (deci Finlanda - Germania) de ma mir ca nu face vreuna  febra musculara la limba, naiba stie ce or fi avand atatea de trancanit.

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pe threadul asta vorbesc bineinteles de roaming, adica in general in afara Romaniei. Una e ca trancaneste nevasta acasa si alta e undeva de-aiurea unde ai putea avea nevoie de net. De asemenea conteaza foarte mult tara: in Cehia nu da nimeni doi bani, in Germania nu gasesti picior de wifi decit cu n inregistrari si verificari (si chiar si asa rare) ca vin piratii si alte chestii.

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,788
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 10 aprilie 2017 - 15:33, said:

Una e ca trancaneste nevasta acasa si alta e undeva de-aiurea unde ai putea avea nevoie de net.
Trancaneste de oriunde, aici abonamentele au inclus net nelimitat, difera doar viteza. Deci pe bune, eu nu am mai apelat ''normal'' (si nici nu am fost) de nici nu stiu cand. Nevasta are 5000 minute nationale/ luna incluse, de obicei nu le foloseste deloc! Am putea sa trecem la abonamente mai mici, dar diferenta de pret e prea mica ca sa ne batem capul.

#26
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Ce glume bune, auzi la ei, wifi oriunde :)) sa nu mai zis de deconectarile cand iesi din raza unui router si intrii in raza altuia. Nu prea exista nici macar oras mic acoperit integral cu wifi, ce sa zicem de wifi oriunde in strainatate. Mai ales ca acolo si netul fix deregula e scump, aproape toata lumea isi paroleaza routerele.

Iar whatsapp, skype si alte aplicatii similare folosite in roaming peste conexiunea mobila iar nu rezolva nimic, nu mai e roaming de voce ci de date, tot trebuie sa platesti pana pe 15 iunie.

Edited by LunaCrystal, 10 April 2017 - 17:33.


#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,788
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLunaCrystal, on 10 aprilie 2017 - 17:32, said:

Nu prea exista nici macar oras mic acoperit integral cu wifi,.
Evident ca nu, am specificat: magazine, mall-uri, restaurante, cafenele etc

View PostLunaCrystal, on 10 aprilie 2017 - 17:32, said:

Iar whatsapp, skype si alte aplicatii similare folosite in roaming peste conexiunea mobila iar nu rezolva nimic, nu mai e roaming de voce ci de date, tot trebuie sa platesti pana pe 15 iunie.,.
Hmmm, pe bune ca nu platesc...

#28
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Si cand nu esti in magazin, mall, restaurant sau cafenea ce faci? Wifi-ul e mai degraba o solutie fixa sau semi-mobila. Nu prea merge comparata cu telefonia mobila. Sa nu mai zic cand esti in deplasare. Apoi ce faci cu apelurile primite sau efectuate, care pot fi de la firme, de la angajatorul tau, etc. si nu o sa foloseasca nimeni aplicatii de genul.

Edited by LunaCrystal, 10 April 2017 - 20:14.


#29
alexbe

alexbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.05.2010
din cate am inteles roamingul gratuit va fi de o luna/an sau ceva asemanator.

#30
baubabauu

baubabauu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.10.2008
I-am intrebat pe cei de la Digi de eliminare taxe roaming si nu stiu nimic despre acest aspect.

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,788
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLunaCrystal, on 10 aprilie 2017 - 20:12, said:

ce faci cu apelurile primite sau efectuate, care pot fi de la firme, de la angajatorul tau, etc. si nu o sa foloseasca nimeni aplicatii de genul.
Firmele si angajatorul sa faca bine sa nu ma sune cand sunt in concediu.

#32
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 06.03.2005
Nimic nu este gratis vizavi de “fara taxe“. Dupa 15 Iunie abonamentele/cartelele preplatite se vor scumpi. Nu poti sa oferi 1Gb la 2-5euro trafic cum este la noi si sa-i consumi in reteaua altui operator unde pentru acelasi trafic el te taxeaza cu 15euro.

Ce-au mai plans operatorii straini de la noi pe la “Bruxellas“. Isi freaca mainile  de bucurie acum. Ca prea ieftin era.

#33
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Si dupaia cand vine un alt client al unui alt operator in reteaua ta se compenseaza si in final nimeni nu mai plateste nimanui nimic semnificativ. Ca si cu taxa de interconectare.

#34
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 06.03.2005
Da, numai ca interconectarea se realizeaza intr-o retea scumpa. Exemplu concludent este cel din energie, unde trebuie sa se alinieze la preturile din Vest. Nu prea intelegi...

#35
baubabauu

baubabauu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.10.2008
Ceva tot trebuie pentru ca vodafonu deja face reclama ca ofera aceleasi beneficii ina afara ca cele din Romania

#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,788
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfabian23, on 14 aprilie 2017 - 17:54, said:

Nu poti sa oferi 1Gb la 2-5euro trafic cum este la noi si sa-i consumi in reteaua altui operator unde pentru acelasi trafic el te taxeaza cu 15euro.
De exemplu aici la mine  la un abonament cu 5 Giga/ luna, pret 9.90 € (operator Telia), iesi exact cu 2 euro pe Giga, cum ziceai ca e in Ro.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate