Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Abonament RATB Si Amenda

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Corinush94

Corinush94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.04.2017
Buna ziua, astazi undeva pe la orele 08:20 circulam pe linia 21 sect 2, eu detin un abonament care din pacate l-am uitat acasa si desigur m-au oprit controlorii ratb erau 2 doamne. I-am oferit buletinul sa ma verifice sa vada ca am abonament, am asteptat pana a verificat tot tramvaiul si dupa m-a coborat pe mine, nu stiu cum a verificat dupa buletin dar macar nici n-am vazut sa introduca CNP-ul acolo ..a durat o secunde si mi-a zis ca nu le merge datele de baza sau nu stiu ce acolo ca nu poate sa vada daca am abonament sau nu. I am aratat bonul care mi-a ramas de la plata abonamentului (care l-am achitat pe 28.03.2017) si legitimatia s-a uitat la mine si a zis ca imi da amenda ca nu poate sa ma vada acolo nici n-am reusit sa le zic ceva doamna direct mi-a cerut 50 de lei sa achit acolo pe loc, nu aveam bani la mine dar cred ca nici nu aveam sa platesc cum eu cu abonament si sa pletasc amenda, ea doamna tot insista sa caut prin buzunare ca poate am acolo vre o 50 de lei tot ii ziceam ca nu am,  s-a mai gandit si m-a intrebat daca nu am card bancar sa ma duc sa scot ca daca nu, o sa dau 150 de lei  ca imi vine in 48 de ore amenda. A scris ceva acolo pe o foaie macar nici nu ma lasat sa vad ce scrie si a zis sa astept amenda...si daca tot mi-a facut un proces verbal nu tre sa semnez? si inca ma ameninta cu politia ca peste drum era o masina a politiei locale. Si acum cred ca o sa mi vina amenda , dar as vrea sa stiu daca doar prin judecata pot sa scap de ea :( imi pare rau ca nu mai tin minte cum le cheama pe acele Doamne.

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Impotriva procesului - verbal de constatare a contravenţiei, întocmit pentru abateri de la regulile de călătorie în mijloacele de transport în comun, se poate formula contestaţie în termen de 15 zile de la data comunicării acestuia.

http://www.ratb.ro/contraventii.php

#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Alea au vrut mita.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Du te la RATB sau de unde se prelucreaza amenzile, cu abonamentul si spui ce si cum. Banuiesc ca platesti in final o amenda mica pentru prelucrare, bla bla, ceva administrativ.

In judecata poti, dar mai intai informeaza-te la un avocat daca ai vreo sansa sa castigi, ca daca pierzi platesti si amenda si avocatul.

Aia 50ron banuiesc ca vroiau sa ii bage ei in buzunar de tot trageau asa de tine.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La noi amenda e 500 lei. La 50 lei mita stramba din nas.

#6
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 Ion_de_la_Raion, on 05 aprilie 2017 - 10:24, said:

La noi amenda e 500 lei. La 50 lei mita stramba din nas.
La Cluj 32 sau 35 e "mita" cu bon. Adica cu bilet oficial cumparat in autobuz cu numar de ordine, pret scris pe acesta, parte TVA si tot.

Edited by AndyM, 05 April 2017 - 10:31.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Corinush94, on 05 aprilie 2017 - 10:12, said:

...nu aveam bani la mine dar cred ca nici nu aveam sa platesc cum eu cu abonament si sa pletasc amenda, ea doamna tot insista sa caut prin buzunare..

Pe mine m-a oprit nenea politistu' si mi-a cerut actele.Bineinteles ca permisul de conducere nu era la mine,l-am uitat acasa,ca doar acasa-i locul lui.La care nenea politistu' a zis ca ma amendeaza.Si m-a amendat.Si io' n-am venit pe forum sa ma plang pentru asta.Am acceptat situatia.

ps.
Adica cum,eu cu permis de conducere si sa platesc amenda?Da.
Asa cum si tu trebuie sa platesti amenda.

#8
Corinush94

Corinush94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.04.2017
stiti cumva in cat timp vine amenda acasa adica daca nu vina in 48 de ore, ca alea nu mi-au dat nimic si nici nu stiu unde as putea sa platesc amenda din cate am citit nu pot scapa ca tre sa o platesc ca daca nu cica se dubleaza si judecata dureaza mult.

#9
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 adisz, on 05 aprilie 2017 - 10:37, said:


Pe mine m-a oprit nenea politistu' si mi-a cerut actele.Bineinteles ca permisul de conducere nu era la mine,l-am uitat acasa,ca doar acasa-i locul lui.La care nenea politistu' a zis ca ma amendeaza.Si m-a amendat.Si io' n-am venit pe forum sa ma plang pentru asta.Am acceptat situatia.

ps.
Adica cum,eu cu permis de conducere si sa platesc amenda?Da.
Asa cum si tu trebuie sa platesti amenda.
Locul permisului e in torpedou, nu acasa, ca trebuie sa faci dovada faptului ca sofezi legal si nu faci infractiunea si imbecilitatea de a fi un pericol public incalcator de lege.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
adisz, permisul iti da dreptul sa conduci, la abonament platesti in avans niste servicii de care vei beneficia ulterior efectuarii platii abonamentului.
oricine isi poate uita abonamentul acasa, e omeneste.
mi se pare normal ca in momentul in care faci dovada existentei/posesiei abonamentului, sa nu mai platesti amenda. pentru ca tu, posesorul abonamentului, ai platit deja in avans niste bani, de care societatea de transport se foloseste.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 AndyM, on 05 aprilie 2017 - 10:29, said:

La Cluj 32 sau 35 e "mita" cu bon. Adica cu bilet oficial cumparat in autobuz cu numar de ordine, pret scris pe acesta, parte TVA si tot.

Niciodata nu am luat amenda in Cluj. Dar am plecat o data dintr-o statie fara cascarabeta de bilete si-am zis ca no, hai ca merg si eu o data fara bilet :lol:
Fix atunci o vint boacteru de-am sarit in prima statie :lol: Dar nu m-o prins. Dupa doar cu bilet.

#12
Corinush94

Corinush94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.04.2017

 adisz, on 05 aprilie 2017 - 10:37, said:


Pe mine m-a oprit nenea politistu' si mi-a cerut actele.Bineinteles ca permisul de conducere nu era la mine,l-am uitat acasa,ca doar acasa-i locul lui.La care nenea politistu' a zis ca ma amendeaza.Si m-a amendat.Si io' n-am venit pe forum sa ma plang pentru asta.Am acceptat situatia.

ps.
Adica cum,eu cu permis de conducere si sa platesc amenda?Da.
Asa cum si tu trebuie sa platesti amenda.


permisul e altceva ....actele de identitate si permisul de conducere tot timpul le-am avut asupra mea in portofel in geanta...dar cardul ratb nu-l tin acolo ca pana il scot vad (rromi sa ma rog furatori ) ce am prin portofel sau geanta  ....si il tin in geaca si uite ca azi a fost ziua in care mi-am luat alta gheaca. na

#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Acum ceva ani (+10) am patit la fel prin Bucuresti.
Doar ca eu am primit procesul verbal pe loc si fara sa ma cotcodacesc cu controlorii.
I-am spus direct ca nu am vreme de pierdut, sa scrie PV-ul si sa mi-l dea.

Am mers a doua zi la un centru RATB de pe langa Piata Iancului si acolo le-am aratat abonamentul si au anulat PV-ul si implicit amenda. Am primit o hartie doveditoare a anularii amenzii si aiai a fost tot.
Cred ca mai am si acum hartia aia. :)

#14
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Corinush94, on 05 aprilie 2017 - 10:45, said:

stiti cumva in cat timp vine amenda acasa adica daca nu vina in 48 de ore, ca alea nu mi-au dat nimic si nici nu stiu unde as putea sa platesc amenda din cate am citit nu pot scapa ca tre sa o platesc ca daca nu cica se dubleaza si judecata dureaza mult.
48 de ore de cand ai luat la cunostinta. Daca nu ti-a inmanat PV si nu ai semnat nimic, nu ai luat la cunostinta.

Edited by baliosss, 05 April 2017 - 11:02.


#15
Corinush94

Corinush94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.04.2017

 sfantu.dracu, on 05 aprilie 2017 - 11:00, said:

Acum ceva ani (+10) am patit la fel prin Bucuresti.
Doar ca eu am primit procesul verbal pe loc si fara sa ma cotcodacesc cu controlorii.
I-am spus direct ca nu am vreme de pierdut, sa scrie PV-ul si sa mi-l dea.

Am mers a doua zi la un centru RATB de pe langa Piata Iancului si acolo le-am aratat abonamentul si au anulat PV-ul si implicit amenda. Am primit o hartie doveditoare a anularii amenzii si aiai a fost tot.
Cred ca mai am si acum hartia aia. Posted Image

Sper si eu sa fie asa, ideea e ca alea nu mi-au dat nici o copie de PV nimic ceva nu am semnat nimic
Eu am mai patit o data cand abia ma obisnuiam cu cardurile dar cand am vrut sa -i dau buletinul l-a controlor el a zis ca ma crede ca mi-am uitat cardul si asta a fost...si am mai auzit cazuri din astea ca sunau intrebau...da astea nu stiu ce vroiau dar tot ma intrebau daca n-am sa le dau pe loc banii, imi pare rau ca ma grabeam si n-am scos telefonul sa le fac un filmulet

#16
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
A semnat indescifrabil aia în locul lui. Acum nu stai s-o dai în judecată, să dispui expertiză grafologică.

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Corinush94, on 05 aprilie 2017 - 10:12, said:

am abonament RATB;
am uitat acasa aboanemntul;
am fost prins de controlori;
mi-au dat amenda, desi initial imi cerau mita 50 Lei;
ce sa fac ?
Raspunsul scurt, te duci cu abonamentul RATB sa ti se anuleze amenda !
Adica trebuie sa depui o contestatie/plangere împotriva amenzii întocmite de controlorii R.A.T.B. la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția.
Contestația se depune la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția !

Raspunsul lung:
Te duci la judecătoria sectorului de pe raza căreia s-a petrecut incidentul.
Acolo depui un dosar prin care faci plângere împotriva RATB, un model tip, că v-au amendat pe nedrept.
La registratură depi actele necesare:
  • plângerea,
  • copie și original - una pentru judecătorie și una pentru RATB,
  • procesul verbal în original și alte două copii xerox,
  • două copii după cartea de identitate,
  • două copii după abonamentul RATB,
  • două copii după bonul fiscal al cardului,
  • dovada achitării taxei judiciare de timbru pentru plângerile contravenționale - 20 de lei, original și alte două copii.
Taxa se achită la primăria de care aparțineți.
Pe toate copiile trebuie să scrieți "conform cu originalul", după care le semnați.
Dosarul trebuie depus la judecătorie în maxim 15 zile de la data scrisă pe procesul verbal [amenda !].
După ce ai depus aceste acte la judecătorie trebuie să aștepti să vă vină acasă o comunicare.
În dosar trebuie să mai existe o cerere prin care anunțați că depuneți la dosar și alte acte.
Procesul se poate judeca în lipsa dumneavoastră și veți fi înștiințat prin poștă care este verdictul.
În cazul în care nu mai ai bonul fiscal prin care dovedesti că ai plătit abonamentul poti merge la Departamentului Comercial RATB, la adresa Calea Șerban Vodă nr.164-168, sector 4, București unde ceri un desfășurător care să ateste că avei abonament valabil în acea perioadă.
Și acesta trebuie depus în dublu exemplar.
Acest desfășurător sau bonul fiscal este dovada cu ajutorul căreia vă demonstrați nevinovația !

Dacă nu esti dispus sa faci atata alergatura ramane sa platesti amenda  Posted Image

mai multe info gasesti aici=>http://stiri.apropot...a-faci-12611413
si aici=>http://www.b365.ro/c...a_206128.html#n

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,869
  • Înscris: 25.01.2007

 adisz, on 05 aprilie 2017 - 10:37, said:


Pe mine m-a oprit nenea politistu' si mi-a cerut actele.Bineinteles ca permisul de conducere nu era la mine,l-am uitat acasa,ca doar acasa-i locul lui.La care nenea politistu' a zis ca ma amendeaza.Si m-a amendat.Si io' n-am venit pe forum sa ma plang pentru asta.Am acceptat situatia.

ps.
Adica cum,eu cu permis de conducere si sa platesc amenda?Da.
Asa cum si tu trebuie sa platesti amenda.
ANALOGIA E alta. ai asigurare, ai uitat-o acasa, politistul iti arde 2000 lei amenda ca nu ai asigurare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate