Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Abonament RATB Si Amenda

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Corinush94

Corinush94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.04.2017

View Postcorinadaniela, on 05 aprilie 2017 - 14:50, said:

pai si abonamentul e utilizat in perioada de valabilitate, din moment ce a fost cumparat si este valabil. doar ca nu era asupra titularei.
intre unul care calatoreste fraudulos zile/saptamani in sir, si altul care fix in ziua cu controlul isi uita abonamentul acasa, cine crezi ca este fraudulosul, cel care circula fara sa plateasca ?
prin plata abonamentului platesti in avans niste servicii de care urmeaza sa beneficiezi pe durata valabilitatii acestuia. unii pot circula de 100 de ori pe zi cu mijloacele de transport in comun, altii de maxim 2 ori, la dus si la intors de la scoala, loc de munca.
cei cu abonament platesc oricum calatoria/calatoriile.

pai eu am abonament normal cu calatorii nelimitate, si chiar am achitat totul  la timp ca sa nu fiu intr-o astfel de situatie, si iaca na de ce am fugit de aceea am dat

View Postlightpoint, on 05 aprilie 2017 - 14:43, said:

"La solicitarea reprezentanţilor corpului de control al RATB, călătorii sunt obligaţi să prezinte acestora titlurile de călătorie utilizate în acel moment. Posesorii de abonamente nominale sau legitimaţii nominale sunt obligaţi să prezinte la cererea acestora actele de identitate.
Persoanele care circulă fără titlu de transport valabil vor fi sancţionate de către reprezentanţii corpului de control RATB prin plata suprataxei de călătorie, care este de 50 lei/contravenţie sau prin întocmirea procesului - verbal de contravenţie."

Pai asta inseamna ca daca nu ai abonamentul la tine sau il ai la tine si nu este valid , atunci se considera ca circuli fara sa platesti. Regulament spune clar si concis: călătorii sunt obligaţi să prezinte acestora titlurile de călătorie utilizate în acel moment.
Recunoaste-ti gresala si plateste amenda si nu mai fa pe amazoana in justitie. Posted Image


Este o smecherie aici.De fapt tu intentezi proces. Si daca pierzi (si o sa piarda 100 % ) mai platesti si cheltuieli de judecata + amenda Posted Image
Si uita asa statutul pt 50 lei amenda iti ia 150 lei sau cat or fi acele cheltuieli de judecata.  Bani in plus la buget. Hihi.Easy money Posted Image

eu am abonametul valabil si nu fac nici o smecherie nimic  sau cum zici tu amazoana in justitie...doamne inca stau si ma enervez si cu astia ca tine.. _|_

#38
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cel mai simplu ar fi ca aceste abonamente sa poata  fi "incarcate" intr-o aplicatie pe smartphone, similar cu cea in care iti poti "salva" cardurile de fidelitate/reduceri de la diverse magazine/farmacii.

#39
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostCorinush94, on 05 aprilie 2017 - 15:07, said:

eu am abonametul valabil si nu fac nici o smecherie nimic  sau cum zici tu amazoana in justitie...doamne inca stau si ma enervez si cu astia ca tine.. _|_
Regulamentul RATB spune destul de clar. O sa te duci instanta si o sa platesti si amenda si cheltuieli de judecata.
Tu ii dai in judecata contestand procesul verbal care a fost intocmit pe baza faptului ca nu ai respectat regulamentul RATB-ului Tu intelegi ce vrei sa faci ? ca in rest... daca ii dai in judecata...e  de noaptea mintii si de bancuri. Posted Image

View Postcorinadaniela, on 05 aprilie 2017 - 15:08, said:

cel mai simplu ar fi ca aceste abonamente sa poata  fi "incarcate" intr-o aplicatie pe smartphone, similar cu cea in care iti poti "salva" cardurile de fidelitate/reduceri de la diverse magazine/farmacii.
NU. Pt ca sa pot face aplicatii pirat care prin social engineering sa-ti  acceseze contul  din banca, sa-ti ia si banii din cont si sa te puna si pe overdraft.

Quote

care iti poti "salva" cardurile de fidelitate/reduceri de la diverse magazine/farmacii.
Probabil ca aceste servicii nu prezinta un risc doarece nu implica tranzactii financiare cu contul tau curent.

Edited by lightpoint, 05 April 2017 - 15:44.


#40
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postcorinadaniela, on 05 aprilie 2017 - 15:08, said:

cel mai simplu ar fi ca aceste abonamente sa poata  fi "incarcate" intr-o aplicatie pe smartphone, similar cu cea in care iti poti "salva" cardurile de fidelitate/reduceri de la diverse magazine/farmacii.
Vorbim de tara lui papura voda, unde primesti aceleasi impozite de plata de mai multe ori ?
Sau in care sistemul de asigurari mai mult nu merge decat merge ?
Se ocupa ghita, nu iti face griji ,)

@Corinush94
Treci frumusel in Iancului (dc vb de RATB) si vezi dc ai o amenda pe numele tau si depune reclamatie.

Edited by althea, 14 April 2017 - 04:11.
atentie la limbaj!


#41
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Eu cunosc 2 frati care merg de ani de zile cu un singur abonament RATB.
Titularul imprumuta abonamentul zilnic fratelui, care cu bucata de plastic rezolva orice control; iar titularul circula la fel nonstop si la un eventual control are mereu scuza ca a uitat abonamentul acasa, dar are chitanta.
Daca nimereste niste controlori mai afurisiti (adica constiinciosi), face scandal ca are abonament pe care l-a uitat acasa si in cel mai rau caz se prezinta a doua zi (dupa ce recupereaza abonamentul de la fratior) la RATB pt anularea amenzii.
Chestia este ca aproape mereu reuseste anularea.

#42
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postbusiness11, on 05 aprilie 2017 - 11:36, said:

Controlorii RATB nu au dreptul sa te controleze in legatura cu personalitatea ta

Personalitatea ?

#43
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 05 aprilie 2017 - 20:32, said:

Personalitatea ?
Cred ca se refera la psihiatru.Stii "controlor RATB" aka psihiatru atunci cand esti dus cu tramvaiu'.

#44
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,968
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMMMMM, on 05 aprilie 2017 - 20:26, said:

...
Daca nimereste niste controlori mai afurisiti (adica constiinciosi), face scandal ca are abonament pe care l-a uitat acasa si in cel mai rau caz se prezinta a doua zi (dupa ce recupereaza abonamentul de la fratior) la RATB pt anularea amenzii.
Chestia este ca aproape mereu reuseste anularea.

Doar ca nu te prezinti la RATB pentru anularea amenzii ci trebuie sa depui contestatie la judecatorie. Vezi in josul paginii prevederile: http://www.ratb.ro/contraventii.php

Pe de alta parte nu stiu de ce ne mai miram ca n-avem o tara 'ca in afara' de vreme ce nu exista niciun pic de respect pentru prevederile legale.

Edited by AlexEn, 13 April 2017 - 13:02.


#45
Corinush94

Corinush94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.04.2017
hei deci nu am primit nici o amenda nimic, am tot sunat la ratb si o doamna de acolo mi-a luat datele si m-a verificat la 48 de ore si la 72 ore si mi-a zis ca nu am amenda, dupa tot am mai sunat sa ma asigur. Si doamna aia mi-a explicat ca cine primeste amenda in timp ce are abonament se anuleaza in timp de 48 de ore la ei. Si ca sa-ti dea amenda trebuie sa o semnezi si sa primesti o copie ca sa ai ce sa anulezi. (Si mi-a zis ca chiar daca in cel mai rau caz cumva am amenda si vine prin posta la fel pot sa o achit cu 50 de lei daca nu vreau sa merg pe judecata)

Si ca sa stiti chiar daca primesti amenda ne avand abonament si nu vrei sa platesti pe loc la fel tre sa primesti o copie si in 48 de ore poti sa o platesti la un ratb la fel cu 50 de lei.
Dar controlorii fac smecherii, am auzit ca i-au chitante de la dragonul rosu si care platesc pe loc le dau chitante din alea deci sa fiti atenti, sau daca nu va da sa cereti, dar mai intai de toate sa cereti sa se legitimeze.

#46
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostCorinush94, on 26 aprilie 2017 - 10:40, said:

hei deci nu am primit nici o amenda nimic, am tot sunat la ratb si o doamna de acolo mi-a luat datele si m-a verificat la 48 de ore si la 72 ore si mi-a zis ca nu am amenda, dupa tot am mai sunat sa ma asigur. Si doamna aia mi-a explicat ca cine primeste amenda in timp ce are abonament se anuleaza in timp de 48 de ore la ei. Si ca sa-ti dea amenda trebuie sa o semnezi si sa primesti o copie ca sa ai ce sa anulezi. (Si mi-a zis ca chiar daca in cel mai rau caz cumva am amenda si vine prin posta la fel pot sa o achit cu 50 de lei daca nu vreau sa merg pe judecata)

Si ca sa stiti chiar daca primesti amenda ne avand abonament si nu vrei sa platesti pe loc la fel tre sa primesti o copie si in 48 de ore poti sa o platesti la un ratb la fel cu 50 de lei.
Dar controlorii fac smecherii, am auzit ca i-au chitante de la dragonul rosu si care platesc pe loc le dau chitante din alea deci sa fiti atenti, sau daca nu va da sa cereti, dar mai intai de toate sa cereti sa se legitimeze.
Lasand asta la o parte, eu daca as fi in locul , mi-as verifica Cazier ca sa nu ai suprize.
Nu te baza pe stat ca "uita" atat timp cat nu ti-a dat nimeni in scris ca nu ai nici o amenda.
Exista o probabilitate ca statul sa-ti puna amenda depoarte  , ca datorie la stat si acea datorie sa faca in timp "pui", adica alte datori sub forma de dobanda la datoria initala si apoi sa te trezesti pe cap cu recuperatorii de creanta ca ti-a platit o firma de recupare , datoria ta de sute lei care s-a generat pe baza datoriei intiale + dobanzi. Posted Image

Cu statul (mai ales cu statul Roman) niciodata nu se merge pe vorbe ci numai pe documente scrise.

PS: poate suna ciudat, dar eu as plati amenda, si in felul asta am in scris (chitanta) ca datoriile mele (amenda) a fost stinsa(platita)
si am terminat belele cu statul Roman.

Edited by lightpoint, 26 April 2017 - 11:04.


#47
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011

View Postadisz, on 05 aprilie 2017 - 10:37, said:


Pe mine m-a oprit nenea politistu' si mi-a cerut actele.Bineinteles ca permisul de conducere nu era la mine,l-am uitat acasa,ca doar acasa-i locul lui.La care nenea politistu' a zis ca ma amendeaza.Si m-a amendat.Si io' n-am venit pe forum sa ma plang pentru asta.Am acceptat situatia.

ps.
Adica cum,eu cu permis de conducere si sa platesc amenda?Da.
Asa cum si tu trebuie sa platesti amenda.
Eu stiu ca poate contesta in justitite si poate castiga (daca dovedeste ca avea abonament valabil - nu stiu cum face asta exact, ca poate sa nu mai aiba bonul; dar banuiesc ca acel card poate fi citit, sau exista vreun extras din baza de date a RATB)

#48
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View Postadisz, on 05 aprilie 2017 - 10:37, said:



Pe mine m-a oprit nenea politistu' si mi-a cerut actele.Bineinteles ca permisul de conducere nu era la mine,l-am uitat acasa,ca doar acasa-i locul lui.La care nenea politistu' a zis ca ma amendeaza.Si m-a amendat.Si io' n-am venit pe forum sa ma plang pentru asta.Am acceptat situatia.

ps.
Adica cum,eu cu permis de conducere si sa platesc amenda?Da.
Asa cum si tu trebuie sa platesti amenda.

Știu ca e off-topic dar mie mi-au dat amenda ca n-am avut 2 triunghiuri reflectorizante ci doar unul. Mi s-a părut ca au avut ceva personal cu mine. Au mai oprit mașini cât îmi scria pv și oare toți aveau 2 triunghiuri ?

#49
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,968
  • Înscris: 18.12.2007
Legea cate zice ca trebuie sa ai? Daca zice 2 atunci esti vinovat. Faptul ca altii sunt si ei in aceeasi situatie nu te face nevinovat.

#50
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Va rog sa postati in continuarea subiectului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate