Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ocupare abuziva a spatiului din jurul blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postrumlegok, on 04 aprilie 2017 - 12:07, said:

Da, in teorie si la noi exista, dar exista o metoda prin care sa inseli legea, un plan cu subsol pe care il declari parcare de X masini, desi acolo nu incap X masini niciodata pentru ca nu au cum sa intre si sa iasa de pe locurile desenate, si o spaga bine plasata la cei ce dau OK-ul. Acelasi lucru si la "curtea" blocului... sa vezi ce ingeniozitate si cum reusesc oamenii sa desenze locuri de parcare doar pe hartie.
Si uite asa faci bloc cu aproape nici un loc de parcare disponibil pe terenul tau.
asta din cauza ca cel care verifica proiectul nu vrea sa vada problema. pe scurt: coruptie.

View Postarg, on 04 aprilie 2017 - 12:27, said:

De multe ori dezvoltatorul schimba planul si in subsol face boxe in loc de parcari, sau pur si simplu in loc de 2 subsoluri face doar 1.
demolat daca nu-i conform cu proiectul. dar cum se auzea la noi in oras unde un dezvoltator primise aprobare de 4 etaje si construise 7, cand cei de la primarie au zis sa demoleze ce nu-i conform cu proiectul el le-a cerut spaga inapoi. problema era ca spaga fusese cheltuita....

#38
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Initiator, cu cat situatia asta ramane asa mai mult timp, cu atat indivizii aia se vor simti mai stapani pe locurile alea. Si eu ma lupt zilnic aproape cu ideea tampita: "de 15 ani parchez aici si si am grija de locu asta, vii tu acum si iti pui masina pe locu meu?" De obicei explic odata situatia, apoi le dau cu jet, las masina parcata acolo cu alarma pusa si le spun ca ii cunosc pe toti deci sa nu le vina idei stupide.
(la mine ajuta faptul ca, nu stiu cum, vecinilor mei le-a intrat in cap ideea ca lucrez in politie sau armata)

Culca T-ul si parcheaza-ti masina fara probleme, ca e dreptul tau. Ideal ar fi sa ai alarma auto, iar daca se intampla sa ai un geam spre partea aia a blocului, poti pune o camera de supraveghere in caz ca vecinilor le vine ideea sa-ti scrie ceva pe masina.

Edited by kruger, 04 April 2017 - 13:35.


#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postclaudiu1, on 04 aprilie 2017 - 13:02, said:

Ti s-a mai raspuns, este o problema de administrare a spatiilor comune...........

nu cu administratorul se rezolva probleme astea ci cu presedintele asociatie de locatari....

View PostFane, on 04 aprilie 2017 - 13:27, said:

demolat daca nu-i conform cu proiectul. ......

de multe ori se reface proiectul pe parcurs si receptia finala este semnata ok

@kruger
Merge si cu reclamatie la politia nationala pentru tulburare de posesie.... macar ii mai sperie un pic.

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
cei care dau aprobarile pt asemenea aberatii nu pot fi trasi la raspundere? cei care au cumparat asemenea apartamente nu-i pot da in judecata si sa ceara daune?

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostFane, on 04 aprilie 2017 - 13:36, said:

cei care dau aprobarile pt asemenea aberatii nu pot fi trasi la raspundere? .......
vezi ca nu suntem pe aria fun

Edited by arg, 04 April 2017 - 13:37.


#42
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostFane, on 04 aprilie 2017 - 13:36, said:

cei care dau aprobarile pt asemenea aberatii nu pot fi trasi la raspundere?
Cum sa fie trasi la raspundere, nu vezi ca puterea actuala ii acopera si tot vor sa schimbe legea sa nu poata fi trasi la raspundere nici macar la nivel teoretic?
Sa mai spun de gloata ce protesta la Cotroceni ca sa sustina oamenii care dau aprobarile de genul asta?

#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
la blocurile vechi construite inteleg sa fie probleme cu parcarile ca erau alte standarde pe vremuri, la astea noi nu prea inteleg. ar trebui sa se lase cu procese impotriva celor care au semnat aberatiile astea si plangeri penale.

Edited by Fane, 04 April 2017 - 13:47.


#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Ce nu intelegi? parcarile se fac in subsol, un subsol costa cat 5 etaje obisnuite, terenul iarasi costa mult.
Cel mai ieftin este sa faci P+10 fara subsol, cu zidurile direct in trotuar si cu balconele peste strada (visul orcarui dezvoltator).

Edited by arg, 04 April 2017 - 13:51.


#45
bsandrei

bsandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.03.2011
Un vecin care lucreaza la jandarmi spune ca putem suna la politie si ca vor veni, ii vor da amenda si ii vor taia si T-ul. Spune ca si el personal a fost la o astfel de interventie. Acum, nu stiu ce sa mai cred...

Edited by bsandrei, 04 April 2017 - 14:04.


#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
suna si vezi ce se intampla.

#47
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

View Postbsandrei, on 04 aprilie 2017 - 12:28, said:

Problema nu este acum ca nu sunt locuri, pentru ca sunt.

View Postbsandrei, on 04 aprilie 2017 - 12:35, said:

Eu m-am referit la faptul ca mi s-a spus ca locurile de parcare vor fi la liber pentru ca nu sunt aparmanetul si locul...
Drept pentru care acele persoane vor să se asigure cumva că vor avea loc de parcare și cînd numărul de mașini va depăși numărul de locuri. Singura metodă de a-i potoli e cea sugerată mai sus, cu asociația.

View PostFane, on 04 aprilie 2017 - 13:36, said:

cei care dau aprobarile pt asemenea aberatii nu pot fi trasi la raspundere? cei care au cumparat asemenea apartamente nu-i pot da in judecata si sa ceara daune?
Teoretic se poate, problema e ce solicită - pentru că li se va spune "ai cumpărat, deci ai considerat că prețul reflectă valoarea reală a mărfii, deci nu există daune".

#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postarg, on 04 aprilie 2017 - 13:48, said:

Ce nu intelegi? parcarile se fac in subsol, un subsol costa cat 5 etaje obisnuite, terenul iarasi costa mult.
Cel mai ieftin este sa faci P+10 fara subsol, cu zidurile direct in trotuar si cu balconele peste strada (visul orcarui dezvoltator).
eu nu-s de pe alta planeta, stiu cum merge treaba, mai ales ca am prieteni si neamuri care-s ingineri constructii, dar fenomenul asta cu parcarile incepe sa ia amploare. pe langa alte probleme ale autorizatiilor date. poate trebuie pusa ceva presiune pe ei.

Edited by Fane, 04 April 2017 - 14:59.


#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cine sa puna presiune, ca banii sunt de partea lor...... chiar daca vin de la fraieri.....

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004

View Postbladhaund, on 04 aprilie 2017 - 12:21, said:

De exemplu, in Bucuresti nr. locuri parcare = nr. apartamente * 1.2.

Destul de putin. Am in bloc care la apartament de 3 camere are 4 masini. El, nevasta si copilul cate una, plus un van de weekend....

In Belgia un amic - a trebuit sa-si renoveze casa si sa mai faca o camera - localitate langa Bruxelles - la casa si nici macar in oras. Avea 2 locuri de parcare pe terenul sau.
Nu a primit autorizatie pana nu a mai prevazut 2 ca s-a schimbat legea. Si la final au venit sa controleze ca exista locurile amenajate si sunt accesibile inainte sa dea autorizatie.

#51
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postbsandrei, on 04 aprilie 2017 - 13:56, said:

Un vecin care lucreaza la jandarmi spune ca putem suna la politie si ca vor veni, ii vor da amenda si ii vor taia si T-ul. Spune ca si el personal a fost la o astfel de interventie. Acum, nu stiu ce sa mai cred...
Presupun ca vor chema la randul lor ISU ca ei nu au flex, dar cei de la ISU au.

View Postarg, on 04 aprilie 2017 - 13:48, said:

Cel mai ieftin este sa faci P+10 fara subsol, cu zidurile direct in trotuar si cu balconele peste strada (visul orcarui dezvoltator).
True that... si nu doar al dezvoltatorilor, ci a oricarui cetatean ce vrea sa construiasca o casa. Balconul peste trotuar e un must la multi care si-au facut case in oras. Romanul daca nu fura macar putin nu se simte implinit.

Edited by rumlegok, 04 April 2017 - 15:51.


#52
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
de curiozitate, cei din blocul respectiv care raman pe de laturi in fiecare seara ce fac cu masinile, ca renuntarea la T-uri nu prea rezolva cauza problemei.

#53
bsandrei

bsandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.03.2011
Pai acum nu ramane nimeni pe afara. Am mentionat ca acum sunt locuri. Nu se stie ce va fi in viitor.

Unii vecini vor sa parcheze pe un loc pe vecie... chiar daca restul parcarii este goala...

Edited by bsandrei, 04 April 2017 - 16:57.


#54
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

View Postarg, on 04 aprilie 2017 - 15:14, said:

cine sa puna presiune, ca banii sunt de partea lor...... chiar daca vin de la fraieri.....
Păi dacă primăria nu pune presiunea pentru care e plătită - prietenii știu de ce - cumpărătorul ar putea ușor să preseze. Doar zicînd nu-mi dai și loc de parcare, nu cumpăr apartamentul. Și întorcînd spatele, plecînd și lăsînd vînzătorul cu ochii în soare și un apartament nevandabil.
Dar mai e mult pînă acolo avînd în vedere că se cumpără iarăși apartamente care sînt încă pe hîrtie, cu suprafețe de coteț de găini, pe străzi late de 5 metri, cu ferestrele la doi metri de vecini, la prețuri aiuritoare. Asta n-o s-o pricep în veci - cum te poți îndatora pe 20-30 de ani și să n-ai pretenții apropo de calitatea mărfii...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate