Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Ocupare abuziva a spatiului din jurul blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
bsandrei

bsandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.03.2011
Buna ziua,

Va descriu urmatoarea situatie:

M-am mutat de mai mult de un an de zile intr-un ansamblu rezidential nou. Dezvoltatorul ne-a comunicat tuturor ca locurile de parcare nu sunt sufiecte pentru toate apartamentele, si ca acestea vor fi la comun pe ideea "primul venit, primul servit". Toti locatarii detinem o cota parte indiviza din terenul de sub bloc si din jurul blocului, cota care s-a calculat conform legii 230/2007. In lege scrie clar ca acea cota indiviza de xxx m2 se afla in coproprietate fortata de catre toti vecinii.

Sunt in bloc 2-3 vecini care atunci cand au semnat actul de vanzare cumparare au solicitat sa se mentioneze ca vor folosi acea cota indiviza drept parcare. Am solicitat un extras de carte funciara pentru teren. In acest extras suntem trecuti TOTI proprietarii de apartamente si mai apare si schita terenului care cuprinde terenul de sub bloc si terenul din jurul blocului. Repet, acestia nu au contract de vanzare cumparare pentru acele locuri de parcare, nu au intabulare, au ca si noi o cota indiviza, dar s-au gandit sa isi insuseasca un loc, dupa parerea mea acest lucru fiind abuziv.

Intrebarea mea este: pe ce cai legale pot ataca astfel incat sa ii fac pe vecinii cu simt de proprietate dezvoltat sa isi scoata T-urile?

Nu stiu daca intra in competenta primariei, pentru ca terenul a fost al dezvoltatorului si ni l-a vandut noua odata cu apartamentele.

Va multumesc!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu alegeam un astfel de dezvoltator şi un astfel de ansamblu rezidenţial. A trântit 10 locuri (sau 20), pe principiul "lasă, că se descurcă ei, eu să cheltui cât mai puţin şi să cer cât mai mult".
Aviz amatorilor.

#3
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Intrebarea este cat teren "din jurul blocului" este trecut in acte ca o cota indiviza?
Ca rareori am vazut sa apara in acte mai mult de 1 m in jurul blocului suplimentar cotei "construite", ceea ce ar inseamna ca acele locuri blocate nu sunt pe terenul comun.

Eu cred ca tu faci confuzie intre cota de la terenul construit, si ai impresia ca cei 20mp de acolo reprezinta o bucata din curtea/parcarea din fata blocului, ceea ce nu e adevarat, represinta terenul de sub bloc impartit la locatari (100mp/apartament impartit la 5 etaje este egal cu 20mp)

Edited by rumlegok, 04 April 2017 - 11:33.


#4
bsandrei

bsandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.03.2011

View Postrumlegok, on 04 aprilie 2017 - 11:33, said:

Intrebarea este cat teren "din jurul blocului" este trecut in acte ca o cota indiviza?
Ca rareori am vazut sa apara in acte mai mult de 1 m in jurul blocului suplimentar cotei "construite", ceea ce ar inseamna ca acele locuri blocate nu sunt pe terenul comun.

Eu cred ca tu faci confuzie intre cota de la terenul construit, si ai impresia ca cei 20mp de acolo reprezinta o bucata din curtea/parcarea din fata blocului, ceea ce nu e adevarat, represinta terenul de sub bloc impartit la locatari (100mp/apartament impartit la 5 etaje este egal cu 20mp)

In partile laterale ale blocului sunt cam 4-5 m in plus, in spate tot atat, doar in fata este cam 1 m. Cert este ca spatiul blocat este din terenul pe care ni l-a vandut dezvoltatorul, conform schitei care a venit odata cu extrasul de carte funciara. Blocul este amplasat pe aprox 340 m2 si terenul are in total 730 m2.

#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
daca nu te intelegi de buna voie cu vecinii trebuie proces. primaria nu are treaba cu proprietatile private.

#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Culci T-ul fortat si-ti parchezi masina. Daca fac scandal faci si tu.

#7
bsandrei

bsandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.03.2011

View Postzile_san, on 04 aprilie 2017 - 11:36, said:

daca nu te intelegi de buna voie cu vecinii trebuie proces. primaria nu are treaba cu proprietatile private.
Deci politia locala nu are absolut niciun drept sa ii dea amenda? Pana la urma ocupa abuziv un spatiu care este destinat tuturor.

View PostDjMx, on 04 aprilie 2017 - 11:36, said:

Culci T-ul fortat si-ti parchezi masina. Daca fac scandal faci si tu.
M-am gandit sa il tai, dar dupa aceea ma poate da in judecata pentru distrugere.

Edited by bsandrei, 04 April 2017 - 11:40.


#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Conform legii 230/2007 primaria este cea care intervine. Sunteti constituiti in asociatie de proprietari? Daca nu, sunteti numai buni de amendat si sanctionat.
Spatiul comun nu poate fi cedat catre folosinta cuiva fara acordul scris al celorlalti proprietari. Doua treimi din ei sau jumatate plus unu, nu mai stiu exact, citeste si tu in lege ca scrie.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbsandrei, on 04 aprilie 2017 - 11:17, said:

... in bloc 2-3 vecini care atunci cand au semnat actul de vanzare cumparare au solicitat sa se mentioneze ca vor folosi acea cota indiviza drept parcare. ....
Cota indiviza nu are legatura cu locurile de parcare, nu se imparte, din cauza asta se nu numeste indiviza ca nu se poate imparti.
Dar poate dezvoltatorul a vandut acele spatii separat, cu acte separate.

Edited by arg, 04 April 2017 - 11:41.


#10
bsandrei

bsandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.03.2011

View Postserginho74, on 04 aprilie 2017 - 11:40, said:

Conform legii 230/2007 primaria este cea care intervine. Sunteti constituiti in asociatie de proprietari? Daca nu, sunteti numai buni de amendat si sanctionat.
Spatiul comun nu poate fi cedat catre folosinta cuiva fara acordul scris al celorlalti proprietari. Doua treimi din ei sau jumatate plus unu, nu mai stiu exact, citeste si tu in lege ca scrie.
Avem asociatie de proprietari.

I-am dat sa citeasca si lui, i-am aratat si extrasul de carte funciara, dar nu l-a interesat.
Bineinteles ca nu a intrebat pe nimeni, pur si simplu s-a apucat sa dea gauri in asfalt.

#11
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Am avut un deja vu cand citeam topicul
https://forum.softpe...uri-blocatoare/
Esti vecin cu cel de mai sus?

LE:
Ti-a raspuns colegul mai sus despre cota indiviza.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 04 April 2017 - 11:44.


#12
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Te poate da in judecata... dar cum demonstreaza el ca e T-ul lui? Zici si tu ca era T-ul tau si ai pierdut cheia.

#13
bsandrei

bsandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.03.2011

View Postarg, on 04 aprilie 2017 - 11:40, said:

Cota indiviza nu are legatura cu locurile de parcare, nu se imparte, din cauza asta se nu numeste indiviza ca nu se poate imparti.
Dar poate dezvoltatorul a vandut acele spatii separat, cu acte separate.

Asta am inteles si eu. Vreau sa aflu doar unde trebuie sa ma duc a.i. individul sa primeasca scris ca trebuie sa elibereze acel loc.

View PostJammalan-the-Prophet, on 04 aprilie 2017 - 11:43, said:

Am avut un deja vu cand citeam topicul
https://forum.softpe...uri-blocatoare/
Esti vecin cu cel de mai sus?

LE:
Ti-a raspuns colegul mai sus despre cota indiviza.

Nu, nu este vorba de acelasi ansamblu.

#14
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
tai t-ul
apoi tai lacatul, cumperi un lacat,  ascunzi cheia si daca zice ala ca e T-ul lui, ii zici sa deschida lacatul.

sah mat!

#15
bsandrei

bsandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.03.2011

View Postniggaru, on 04 aprilie 2017 - 11:54, said:

tai t-ul
apoi tai lacatul, cumperi un lacat,  ascunzi cheia si daca zice ala ca e T-ul lui, ii zici sa deschida lacatul.

sah mat!
Da, este o varianta, dar nu una definitiva, Putem merge la nesfarsit cu astfel de lucruri si nu rezolvam nimic. In Romania este foarte greu sa le explici unora anumite chestii, chiar si cu legea in brate.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Uite de ce in vest nu poti construi nici macar o casa daca nu ai un anumit nr de locuri de parcare prevazut in proiect - au ceva calcule in functie de nr de camere, persoane, etc - in functie de tara.

Daca era spatiu public se ocupa primaria - e interzis sa pui T-uri pe spatiul public, chiar daca platesti ptr acel loc de parcare la primarie.
Fiind spatiul vostru, probabil veti ajunge sa va judecati daca nu va puteti intelege.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Dar lacatele care stau afara nu se strica usor singure? mai ales daca sunt si putin ajutate nu niste nisip in gaura cheii?

Edited by arg, 04 April 2017 - 12:07.


#18
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postbsandrei, on 04 aprilie 2017 - 11:58, said:

Da, este o varianta, dar nu una definitiva, Putem merge la nesfarsit cu astfel de lucruri si nu rezolvam nimic. In Romania este foarte greu sa le explici unora anumite chestii, chiar si cu legea in brate.
Eu cand m-am mutat acum cativa ani intrun bloc vechi erau cativa pe acolo cu T=uri din astea care se credeau stapani pe parcare. Am fost in Obor si am cumparat o cutie de lacate si dimineata cand plecam la servici treceam pe la fiecare si le mai puneam cate un rand de lacate. A durat asa cateva luni, nu le puneam zilnic, doar cand credeau ca am uitat de poveste. Nu am rezolvat niciodata nimic, doar ma amuz si acum cand imi aduc aminte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate