Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ocupare abuziva a spatiului din jurul blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Posteiffel, on 04 aprilie 2017 - 12:00, said:

Uite de ce in vest nu poti construi nici macar o casa daca nu ai un anumit nr de locuri de parcare prevazut in proiect - au ceva calcule in functie de nr de camere, persoane, etc - in functie de tara.
Da, in teorie si la noi exista, dar exista o metoda prin care sa inseli legea, un plan cu subsol pe care il declari parcare de X masini, desi acolo nu incap X masini niciodata pentru ca nu au cum sa intre si sa iasa de pe locurile desenate, si o spaga bine plasata la cei ce dau OK-ul. Acelasi lucru si la "curtea" blocului... sa vezi ce ingeniozitate si cum reusesc oamenii sa desenze locuri de parcare doar pe hartie.
Si uite asa faci bloc cu aproape nici un loc de parcare disponibil pe terenul tau.

Edited by rumlegok, 04 April 2017 - 12:11.


#20
bsandrei

bsandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.03.2011

View Postdell99, on 04 aprilie 2017 - 12:07, said:

Eu cand m-am mutat acum cativa ani intrun bloc vechi erau cativa pe acolo cu T=uri din astea care se credeau stapani pe parcare. Am fost in Obor si am cumparat o cutie de lacate si dimineata cand plecam la servici treceam pe la fiecare si le mai puneam cate un rand de lacate. A durat asa cateva luni, nu le puneam zilnic, doar cand credeau ca am uitat de poveste. Nu am rezolvat niciodata nimic, doar ma amuz si acum cand imi aduc aminte.
Am mai citit o varianta in care amplasai un T fix langa al lui, deci puteam parca doar daca ne intalneam amandoi...:))

#21
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nici nu e nevoie sa puna alt T, pune inca un lacat pe acelasi T :D

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrumlegok, on 04 aprilie 2017 - 12:12, said:

Nici nu e nevoie sa puna alt T, pune inca un lacat pe acelasi T Posted Image
Sau il ajuta pe cel existent sa nu se mai deschida.

ups si dimineata in graba mai si trece cu masina peste el, la asta nu m-am gandit pana acum.....

Edited by arg, 04 April 2017 - 12:17.


#23
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

View Postrumlegok, on 04 aprilie 2017 - 12:12, said:

Nici nu e nevoie sa puna alt T, pune inca un lacat pe acelasi T Posted Image
pai asta am si zis, era amuzant cum se stresau sa il deschida pe cel strain :).

#24
bsandrei

bsandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.03.2011
Da, am inteles ca astfel de actiuni sunt interesante... Dar v-am spus, nu este ceva de durata. Ce rezolvam daca ne sicanam la nesfarsit?
Intrebarea era daca exista o portita legala prin care sa fie sanctionat sau care sa il oblige sa il scoata.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdell99, on 04 aprilie 2017 - 12:16, said:

pai asta am si zis, era amuzant cum se stresau sa il deschida pe cel strain Posted Image.
In cazul fericit in care vedeau t-ul ridicat, ca alfel cred ca era si mai amuzant.

@bsandrei
portita legala exista dar e aproape imposibil de rezolvat
dai in judecata.

#26
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postbsandrei, on 04 aprilie 2017 - 11:17, said:

M-am mutat de mai mult de un an de zile intr-un ansamblu rezidential nou. Dezvoltatorul ne-a comunicat tuturor ca locurile de parcare nu sunt sufiecte pentru toate apartamentele, si ca acestea vor fi la comun pe ideea "primul venit, primul servit"
Interesant. In general regulamentele de urbanism prevad ca nu se acorda autorizatie daca numarul de locuri de parcare nu este mai MARE decat numarul de unitati locative. De exemplu, in Bucuresti nr. locuri parcare = nr. apartamente * 1.2.

Se pare ca problema provine inca din etapa de autorizare. Si voi, care ati cumparat asa. Posted Image

#27
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Vezi mai sus, aia cu numarul de locuri e o aberatie... depinde cine numara locurile... o sa constati ca intr-un subsol de bloc de 400mp incap 40 de masini... pe hartie, ca fizic nu incap decat daca s-ar teleporta direct una langa alta Posted Image
Majoritatea cladirilor sunt autorizate cu astfel de artificii pe spaga.

Edited by rumlegok, 04 April 2017 - 12:26.


#28
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Da, adica problema e la (b)locatarii care cumpara pe principiul "las' ca ma descurc", "de ce sa cumpar ca prostu' dincolo unde e scump si am loc in proprietate, las' ca iau aci unde e ieftin si las masina pe strada etc."

Magariile cu locurile de parcare functioneaza pentru ca le accepta clientii. Si "n" alte situatii jenante, precum ca au fost locuri de parcare in subsol si apoi subsolul a devenit demisol cu apartamente etc. Ei incearca. Dupa mine, vina cea mai mare e a celor care accepta sa cumpere asa.

Apoi sa te mai plangi ca nu e parcare, mde.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
De multe ori dezvoltatorul schimba planul si in subsol face boxe in loc de parcari, sau pur si simplu in loc de 2 subsoluri face doar 1.

#30
bsandrei

bsandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.03.2011

View Postbladhaund, on 04 aprilie 2017 - 12:21, said:

Interesant. In general regulamentele de urbanism prevad ca nu se acorda autorizatie daca numarul de locuri de parcare nu este mai MARE decat numarul de unitati locative. De exemplu, in Bucuresti nr. locuri parcare = nr. apartamente * 1.2.

Se pare ca problema provine inca din etapa de autorizare. Si voi, care ati cumparat asa. Posted Image
Da, imi asum acest lucru. Problema nu este acum ca nu sunt locuri, pentru ca sunt. Dar omul vrea el sa isi marcheze teritoriul. Si bineinteles ca in viitor exista posibilitatea sa se inmulteasca masinile. Problema este ca acest individ ne ingradeste noua celorlalti locatari dreptul de a folosi acel loc de parcare.

#31
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Iar clientul se bucura ca e ieftin si e incredintat ca "se descurca".

View Postbsandrei, on 04 aprilie 2017 - 12:28, said:

Problema nu este acum ca nu sunt locuri, pentru ca sunt. Dar omul vrea el sa isi marcheze teritoriul. Si bineinteles ca in viitor exista posibilitatea sa se inmulteasca masinile. Problema este ca acest individ ne ingradeste noua celorlalti locatari dreptul de a folosi acel loc de parcare.
Amuzant. Si daca vine cu niste rable si le varsa acolo for ever, ce-i faci? N-ai ce sa-i faci. Nici legal. Pentru ca de la inceput v-ati bagat la asa ceva.

View Postbsandrei, on 04 aprilie 2017 - 12:28, said:

Da, imi asum acest lucru.
Aparent nu. A-ti asuma inseamna sa nu comentezi cand vezi ca se impute treaba, pentru ca stii la ce te-ai bagat. Insa ceri ajutor pe forum.

Nu ai ce sa le faci. Nu exista nicio autoritate care sa se implice in transarea disputelor pe proprietate privata. Doar voi intre voi, in instanta sau cu vorba buna.

In momentul cand acela ti-a spus de la inceput ca nu ajung locurile de parcare, el practic ti-a spus ca a construit ilegal.

#32
bsandrei

bsandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.03.2011

View Postbladhaund, on 04 aprilie 2017 - 12:33, said:

Iar clientul se bucura ca e ieftin si e incredintat ca "se descurca".

Amuzant. Si daca vine cu niste rable si le varsa acolo for ever, ce-i faci? N-ai ce sa-i faci. Nici legal. Pentru ca de la inceput v-ati bagat la asa ceva.

Aparent nu. A-ti asuma inseamna sa nu comentezi cand vezi ca se impute treaba, pentru ca stii la ce te-ai bagat. Insa ceri ajutor pe forum.

Nu ai ce sa le faci. Nu exista nicio autoritate care sa se implice in transarea disputelor pe proprietate privata. Doar voi intre voi, in instanta sau cu vorba buna.

In momentul cand acela ti-a spus de la inceput ca nu ajung locurile de parcare, el practic ti-a spus ca a construit ilegal.
Eu m-am referit la faptul ca mi s-a spus ca locurile de parcare vor fi la liber pentru ca nu sunt aparmanetul si locul...

#33
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Cati sunteti nemultumiti ca ala isi rezerva locul?
Sunt mai multi care isi rezerva locul sau doar unu?

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci există posibilitatea, nefiind apartamentul şi locurile sale de parcare, ca un locatar să vină cu o gaşcă foarte mare de prieteni şi să ocupe toate aşa-zisele locuri de parcare, iar ceilalţi, bucurându-se că au cumpărat un apartament ieftin, parchează pe unde apucă, rugându-se ca ştergătorul ridicat să nu fie însoţit şi de iscălitura ridicătorului.

Şi ne mai mirăm de ce Bucureştiul se aglomerează, de ce nu se mai respectă normele de urbanism, de ce nu sunt parcări, de ce... de ce...
Fiindcă există "dezvoltatori" imobiliari!

#35
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Ti s-a mai raspuns, este o problema de administrare a spatiilor comune. La fel ca si la blocurile unde anumiti locatari pun stapanire pe spalatorii, capete de holuri, nise, spatii din subsolul tehnic sau alte spatii comune.
Problema trebuie discutata in sedinta de asociatie, supus la vot un regulament de functionare a locurilor de parcare comune, ceva pe principiul mentionat, "primul venit, primul servit" si fara blocari cu dispozitive mecanice, dupa care impotriva proprietarul care incalca regulamentul aprobat te poti plange administratorului, inclusiv cu cererea de a-i fi demontate (pe cheltuiala lui sau a asociatiei, cu retinerea sumei pentru manopera la plata intretinere) sistemele de blocare a parcarii.
Pe tine, ca persoana, te poate sicana, dar cu adminstratia nu prea are cum sa se razboiasca, doar sa-i dea in judecata. Si sigur nu va castiga.  
Sigur, trebuie vazut daca administratorul se baga la asa ceva. Desi ar trebui, fiind la categoria spatii comune...

Primaria sau politia locala sigur nu se baga, este problema voastra pe un teren proprietate comuna, nu pe spatiul public, cu locuri de parcare inchiriate de la primarie.

Ca ultima solutie il/ii poti chema in judecata pentru tulburare de posesie comuna (zic eu). Dar asta insemna timp, bani si nervi, multi nervi...

Edited by claudiu1, 04 April 2017 - 13:07.


#36
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View Postniggaru, on 04 aprilie 2017 - 11:54, said:

tai t-ul
apoi tai lacatul, cumperi un lacat,  ascunzi cheia si daca zice ala ca e T-ul lui, ii zici sa deschida lacatul.
Mai simplu pentru tine, si te costa cativa lei. Dimineata dupa ce pleaca, pui un pic de superglue in lacat. Dupa aceea, cand infractorul  se intoarce si parcheaza in alta parte, ii faci scandal ca dupa ce blocheaza un loc nici macar nu-l foloseste. Ceilalti vecini care nu au loc blocat o sa sara si ei pe el. Repeti operatiunea ori de cate ori taie si schimba lacatul. Dupa al treilea lacat se calmeaza...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate