Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Telefon cumparat SH cu alt IMEI in soft fata de abtibild

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
Am cumparat ieri un telefon SH (Samsung Galaxy Note 3). Am vrut special sa cumpar unul la cutie la pretul pietei nenegociabil ca sa nu am probleme si tot am, am si facut noapte alba...
Pe OLX era prezentat ca unul la cutie cu toate accesoriile si cu unul de rezerva cu display spart ce mai are piese bune. Am intrebat de la inceput pe OLX daca s-a umblat in telefon de vine cu unul de rezerva si vanzatorul mi-a zis ca nu s-a umblat in telefon. Si la fata locului mi-a zis ca "uite se vede pe suruburi ca nu s-a umblat". De fapt acum la o inspectie mai atenta, se vad urme si pe suruburi.
Primul lucru pe care l-am observat la fata locului era ca de pe cutie erau scoase abtibildurile cu IMEI-ul, se vedea o parte dintr-un cod de bare care nu corespunde niciunuia din codurile de bare de pe abtibildurile de pe cele 2 ecrane, de fapt se pare ca partea de jos a cutiei e de la alta decat capacul. I-am si zis de atunci ca fara abtibildul cu IMEI-ul pe cutie era ca si cum l-as lua fara cutie, pt. ca nu o bucata de carton imi trebuia, ci o dovada ca telefonul nu e furat si ca nu voi avea probleme cu el. Deja eram reticent daca il voi lua dar am zis totusi sa mai verific ce e cu telefonul.
Am vrut sa verific la fata locului daca IMEI-ul din soft e acelasi din spatele bateriei dar cand sa formez *#06# vanzatorul (care era prezentabil) mi-a distras atentia, a zis "Hai ca poti sa faci altceva, da sa-ti arat" si a luat telefonul, ocazie cu care a trecut probabil la altceva si a reusit sa ma faca sa omit verificarea. Cum aveam in cap o ordine a verificarilor, am omis sa mai verific asta la fata locului.
Acasa dupa ce am mai butonat, am zis sa verific si asta. Cand colo, IMEI-ul din soft si cel de pe abtibild nu corespundeau. In prima faza am crezut ca a schimbat din soft IMEI-ul, pt. ca e si rootat. Acum vad ca de fapt am un telefon cu un IMEI in soft care se potriveste cu cel de pe ecranul TELFONULUI "DE REZERVA". Deci ideea e ca ce a facut vanzatorul in realitate a fost sa schimbe display-ul, care are alt IMEI pe abtibild in spate.
N-am vrut sa-l iau rootat pt. ca ma gandeam ca as putea avea probleme sa fie blocat in vreo retea dar nu m-am gandit ca ar indrazni chiar sa-l si faca din bucati si sa-l prezinte drept "telefon la cutie cu toate accesoriile". Mi-a zis la telefon inainte ca el poate sa-i puna un ROM stock sa nu mai fie rootat dar ca dupa aia daca nu-l iau eu, sta sa-si puna inapoi ROM-ul lui. Si eu i-am zis ca "Da, dar trebuie totusi sa pot verifica". In cele din urma s-ar parea ca a pus un alt ROM dar de Note 7 inainte sa ne intalnim, care e tot rootat.
Mi-a zis totusi vanzatorul cum il cheama, l-am gasit si pe facebook oarecum cu pseudonim iar toata povestea s-a desfasurat intr-un mall unde sunt multe camere de supraveghere.
Avand in vedere astea si ca am aflat ca avem un interes comun si ca ne mai putem intalni, l-am cumparat totusi. Ca dupa aia sa aflu ca una am vrut sa cumpar - un telefon clar fara probleme si alta am cumparat.
Cum stau din punct de vedere legal avand in vedere ca in spatele bateriei (pe plasticul din spatele ecranului) e un abtibild cu un IMEI, iar IMEI-ul pe care mi-l arata telefonul e cel de pe ecranul separat?
Daca de exemplu mi se fura telefonul sau il pierd, la Politie ce IMEI as declara eu ca are telefonul, cata vreme pe spate arata unul iar in soft apare altul?
Ce ar trebui sa fac mai departe?
Multumesc anticipat

Edited by drifter, 04 April 2017 - 10:51.


#2
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
Abtibildul de pe carcasa nu are nicio valoare, cum nici abtibildul cu VINul din parbrizul masinilor nu are nicio valoare.

Edited by JohnSmith, 04 April 2017 - 10:54.


#3
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Cel mai probabil a avut interventie in service unde s-a schimbat placa de baza... de aceea IMEI soft nu corespunde cu cel din spatele bateriei.
Daca se fura, declari IMEI-ul soft si daca vrei mentionezi ca pe atipild e alt IMEI, sau pur si simplu dezlipesti IMEI-ul din spatele bateriei si declare doar IMEI soft.
Mai departe ce sa faci... il folosesti.
Banuiesc ca din textul tau "IMEI ecran = IMEI soft, cel afisat de software pe ecran"

Edited by rumlegok, 04 April 2017 - 11:07.


#4
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Un sfat sa iti dau, cand cumperi de pe OLX, daca vezi ca ii turuie gura pleaca direct ca e teapa... aia care turuie turuie ca sa iti distraga atentia, cine e cinstit tace si doar raspunde la intrebari si te lasa sa faci ce verificare vrei tu, desigur in anumite limite (care sa nu afecteze integritatea hard/soft a telefonului)

Eu am vandut si sigilate, unii au dat de bunavoie din prima banii jos si au luat produsul fara sa il desigileze, altii au desigilat si verificat, cine nu a dat banii de bunavoie din prima cand a primit cutia in mana i-am spus omului, banii pe bord si desigilezi si verifici ce vrei, daca constati un defect la el (ecran spart, pixeli morti, etc) pleaca fiecare cu ce a venit, au acceptat, au desfacut, au verificat, am plecat fiecare multumiti pe drumul lor. Dar aici vorbesc de sigilate, unde simpla deschidere a cutiei scade valoarea telefonului, deaceea am si vrut garantia ca il va lua, sa nu il desfaca degeaba si apoi sa se "razgandeasca" si sa ma lase cu paguba.
Dar eu sunt unul din putinii oameni de pe OLX seriosi... majoritatea sunt tepari, mai ales la produse SH si "combinatii".

Edited by rumlegok, 04 April 2017 - 11:16.


#5
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016

 drifter, on 04 aprilie 2017 - 10:48, said:

Am vrut sa verific la fata locului daca IMEI-ul din soft e acelasi din spatele bateriei dar cand sa formez *#06# vanzatorul (care era prezentabil) mi-a distras atentia, a zis "Hai ca poti sa faci altceva, da sa-ti arat" si a luat telefonul, ocazie cu care a trecut probabil la altceva si a reusit sa ma faca sa omit verificarea.
Asta e cel mai vechi truc, cand un vanzator iti cere telefonul sa-ti "arate" ceva, sa ti-l tina pana scoti tu banii, etc... e clar semn de teapa. Cam asa lucrau rromii tepuitori ce ''vindeau" telefoane prin diverse locuri ale Bucurestiului.

#6
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Astia vorbesc mult sa iti distraga atentia, uneori se misca si mult, si iti fac alba neagra in fata... din momentul in care iei produsul SH in mana nu il mai lasi decat cand esti hotarat sa nu il cumperi.

La mine, din pozitia de vanzator, a incercat cineva sa imi faca alba neagra, treaba e ca fiind Samsung incapsulat are IMEI scris pe el si mereu verific daca e acelasi cand se "razgandeste" cineva, dar pe asta l-am observat si cand a facut schimbul, si cand a dat sa imi inmaneze telefonul i-am spus direct sa imi arate spatele, am vazut ca nu e IMEI-ul si apoi I-am spus sa il scoata din buzunarul de la jacheta ca ala e al meu... credea ca daca turuie si ii merg mainile rapid nu observ.
Altul doar a incercat sa faca, dar a abandonat cand a vazut ca telefonul avea stickerul cu IMEI lipit pe spate, nu putea sa faca schimbul cu tot cu sticker, si cand a vazut asta s-a "razgandit" rapid Posted Image
E metoda "smen"... unde vanzatorul de obicei nu reverifica daca ce primeste inapoi e ceea ce a dat... unii fac asta si la casierii unde se "razgandesc" si nu mai vor sa schimbe banii (sau sa cumpere produsul) dupa ce deja i-a schimbat si casiera nu renumara banii cand ii primeste inapoi si raman cu teapa Posted Image

Edited by rumlegok, 04 April 2017 - 11:52.


#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Ionel1974: vorbesti prostii !

#8
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu chiar, statistic are dreptate, majoritatea sunt tepari, atat la vanzatori cat si la cumparatori.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 drifter, on 04 aprilie 2017 - 10:48, said:

Daca de exemplu mi se fura telefonul sau il pierd, la Politie ce IMEI as declara eu ca are telefonul, cata vreme pe spate arata unul iar in soft apare altul?
Ce ar trebui sa fac mai departe?

Aia te doare pe tine, ce se intimpla daca-l pierzi? Tu vezi daca poti sa-l folosesti fara sa ti se blocheze de doua ori pe zi sau cine stie ce alt defect aproape sigur are. Daca merge cum trebuie foloseste-l si bucura-te de el.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu am de gand sa citesc romanul de mai sus.
Din ce zici in titlu, telefonul a avut placa de baza schimbata. Daca merge nu ai de ce sa iti faci probleme. Cat ai dat pe el ?

#11
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
Multumesc de raspunsuri. "Romanul" a fost scris dupa o noapte nedormita ca lumea si da, rezumatul e ca IMEI-ul si SN-ul pe care mi le arata in soft sunt cele din spatele ecranului telefonului de rezerva. In spatele ecranului activ e alt IMEI.

Vanzatorul sustine in continuare ca el nu a desfacut telefonul, ca e "imposibil" sa nu se potriveasca, eu i-am trimis poze cu dovada ca IMEI-ul si SN-ul pe care le arata telefonul sunt cele de pe spatele ecranului celuilalt. Important e ca totusi am ecranul cu abtibildul care se potriveste cu IMEI-ul pe care il vad in soft. Oricum, stiu cum il cheama pe vanzator, s-a confirmat numele pe care l-a zis, am si pozele lui de pe facebook, am si printscreenuri cu anuntul si mesageria de pe OLX, SMS-uri, ar trebui sa fiu OK. Sunt niste mici sanse ca magazinul mai dubios de la care zice ca a cumparat cele 2 telefoane sa fi facut transplantul fara sa stie individul dar cum nu e chiar un exemplu de seriozitate, inclin sa cred ca el l-a facut si ca nu mi-a zis adevarul.

@f300
Am pomenit de scenariul in care l-as putea pierde sau mi-ar putea fi furat pt. ca mai am un topic deschis in martie, dupa 15 ani am pierdut pt. prima data un telefon, un iPhone, si la Politie am luat cutia originala pe care erau toate seriile si codurile. Si chiar si asa m-au intrebat de unde l-am luat asa ca de aia vroiam sa iau un telefon despre care sa se stie exact provenienta, in niciun caz nu vreau sa cumpar un telefon furat.

@rumlegok
Nu e cazul sa fi fost prea vorbaret vanzatorul, cea mai mare parte a timpului am testat eu functiile telefonului, doar atunci cand am vrut sa verific IMEI-ul mi-o fi distras intentionat atentia. Si asa planul initial al meu fusese sa verific toate 3 - IMEI-ul de pe cutie, cel din soft si cel din spatele bateriei, cum inca de cand ne-am intalnit in afara mall-ului se vedea ca nu mai avea cutia abtibildurile, deja erau mai putin clare lucrurile. Am zis totusi sa vad daca merge telefonul, ca daca mai avea si probleme de functionare imi era clar ca nu-l luam.

@TruculMagic
De functionat pare sa functioneze tot, eu i-am verificat si atunci toate functiile si nici acum nu vad sa fie ceva in neregula cu el in afara de nepotrivirea asta de IMEI-uri). 700 de lei am dat pe el, atat costa si altul tot la cutie cu toate accesoriile tot nenegociabil aici in Iasi iar cele fara cutie si accesorii sunt vreo 600-650. Note 4 e cu vreo 400 lei mai scump. N-am mai stat sa negociez (mai ales ca pretul nu era trecut negociabil) cand totul parea OK in ce priveste functionarea. Nu observasem nepotrivirea si eram buimac dupa aproape o ora si un sfert de verificari de la 8 seara pana la 9 si ceva.

Edited by drifter, 05 April 2017 - 16:11.


#12
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 drifter, on 05 aprilie 2017 - 15:59, said:

Sunt niste mici sanse ca magazinul mai dubios de la care zice ca a cumparat cele 2 telefoane sa fi facut transplantul fara sa stie individul dar cum nu e chiar un exemplu de seriozitate, inclin sa cred ca el l-a facut si ca nu mi-a zis adevarul.
Nu m-as baza chiar asa de mult pe treaba... se mai intampla chestii dubioase si la magazine, chiar din alea mari care lucreaza cu serviceuri mari.
Ca exemplu, eu am trimis in garantie in telefon cu problema, si ei pe garantie mi-au spus ca a fost inlocuit cu unul nou... telefonul arata nou, dar avea o mica imperfectiune (invizibila pentru majoritatea oamenilor neatenti la detalii) care ma ducea cu gandul ca a suferit o interventie in service... ei se jurau ca nu e adevarat, dar nu stiu ce sa spun... or fi gresit aia in fabrica si din fabrica are acea mica imperfectiune.
Probabil daca l-as fi vandut unuia ca tine ma facea tepar daca observa si el mica imperfectiune.

#13
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Daca nu vrei sa risti teapa de la vanzator cumpara sigilate sau desigilate cu tipla pe ele (ca multi le desigileaza cutia in magazine sau la livrarea prin curier sa se asigure ca sunt intacte).

Edited by rumlegok, 05 April 2017 - 21:10.


#14
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Depinde de telefon... la unele e imposibil sa desigilezi si resigilezi fara sa lasi urme.
Oricum chiar si asa cine se pricepe poate observa ca a fost manarita, pentru ca intra praf, lasa amprente... ceea ce din fabrica e imposibil sa apara.

#15
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
@Nestemate - pai, cum am scris, de la inceput cand am vazut cutia cu abtibildurile scoase i-am zis ca e ca si cum l-as lua fara cutie, ca nu o bucata de carton imi trebuia mie. A zis ca nici nu si-a dat seama, ca nici nu s-a gandit la asta.
Chiar cand era la vanzare telefonul si probabil chiar si acum era o cutie la vanzare cu toate accesoriile noi, fara telefon, la 100 de lei. I-am zis si chestia asta, a zis ca ce avantaj ar avea sa cumpere o cutie si alt telefon si sa imi vanda la pret normal...

Cat despre luat telefoane noi - abia am pierdut iPhone-ul luna trecuta, nu mai stiu nimic de el desi avea mai multe sisteme de securitate. Fiind 4S, n-a fost o paguba asa de mare, dar daca era vreun 7/ 7 Plus si mai si aveam de platit la el, atunci n-as fi fost prea fericit.
Prin urmare oricum nu vreau sa dau multi bani pe un telefon. . Cert e ca nu vroiam un simplu telefon cu Android ci un Note (cu stylus) la care nu e alternativa noua ieftina iar eu 3000 - 4000 de lei pe un Note nou nu dau, prin urmare nu ramasese decat varianta SH. Am preferat sa iau SH dar am vrut sa imi iau cat mai multe masuri de siguranta, de aia am vrut la cutie. Or fi multi tepari dar trebuie sa existe si telefoane vandute corect. Acum m-am invatat lectia, trebuia sa intreb de la inceput si daca sunt toate IMEI-urile cum trebuie si unde trebuie. Daca n-aveam ecranul cu IMEI-ul care sa corespunda celui pe care il vad in soft si conversatiile de pe mesagerie cu el, atunci ceream banii inapoi sau vedeam ce faceam mai departe.

@rumlegok
Magazinul ala era dubios pt. ca eu am fost o singura data acum mai multi ani, vroiam sa imi iau un incarcator standard nou, avea la gramada incarcatoare folosite si am intrebat totusi cat costa unul, a zis ca 20 de lei, i-am spus ca o sa mai vad si o sa ma hotarasc si incredibil dar mi-a zis "Cand vii inapoi o sa fie 30 de lei, sa nu mai vii inapoi" si evident ca n-am mai calcat niciodata pe acolo. Am zis ca nu-i adevarat, parca ma intorsesem la "respectul" fata de client din anii '90, el vindea incarcatoare SH la magazin si mai era si marlan...
Nu stiu ce sa zic, e o posibilitate sa il fi luat asa si sa nu fi stiut cel care mi l-a vandut mie, pe de alta parte se pricepe sa schimbe ROM-ul intr-o ora (inainte sa ma intalnesc cu el) si nu stie de IMEI? Eu cum am fost pe iPhone pana in martie, nici nu ma pricep inca sa fac un root sau sa instalez un ROM. In 2 ani de cand zicea ca are telefonul, sa nu fi verificat o data daca ii corespund cel din soft si cel de pe spate? Nu stiu... Cel de "rezerva" era dezasamblat, avea ecranul (cu un strat spart), placa de baza cu suruburile scoase, prins de ea diverse - modulul de la camera etc. iar suruburile placii de baza erau intr-o punguta. Al 2lea telefon a zis ca a fost al prietenei lui, deci e evident ca omul a dezasamblat totusi ceva, de ce n-ar fi schimbat placa de baza din cel functional? E evident ca l-a dezasamblat pe al 2-lea in incercarea de a detasa ecranul cu strat spart.

Eram indecis daca voi cumpara pana la final, dar cum i-am zis si lui, l-am luat pt. ca am vazut ca avem un hobby comun si sunt  toate sansele sa ne intalnim din nou si mi-a zis si cum il cheama - numele se confirma, nu ar fi cred bine pt. el sa aiba reputatie de tepar, ce ma interesa in primul si in primul rand era ca telefonul sa nu fie unul furat, sa aiba IMEI blacklisted sau mai stiu eu ce.
Functioneaza normal, cu toate functiile pana acum si sper sa ramana lucrurile asa.

Edited by drifter, 06 April 2017 - 17:05.


#16
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 Nestemate, on 06 aprilie 2017 - 16:30, said:

Cei care fac bisnita se pricep la lucrurile astea.
De exemplu ete eu vroiam sa cumpar un laptop sigilat, dau pm pe olx ca daca mai are acte, daca este primul proprietar.
Imi raspunde ca nu mai are acte, ca laptopul a fost folosit de o femeie.

Iti dai seama ce femeie era aia daca i-a dat laptopul unui strain sa il vanda, asta fara sa mai detina vreun act, desigur laptopul nu mai era sigilat sau nou, doar a fost bagat in cutia lui si ambalat ca si cand era nou.
Daca eram mai naiv cumparam laptopul respectiv, dar ce faceam cand venea vorba sa il vand?
Deci omul iti spune ca a fost folosit de o femeie si tu ai inteles din asta ca incearca sa te pacaleasca sa iti vanda un produs resigilat?
Din moment ce omul ti-a spus clar ca a fost folosit de o femeie, in mod evident ca nu era sigilat si a fost bagat in cutie pana la gasirea unui cumparator caruia il preda pachet complet, pentru ca lui ii era inutil.
Si sa stii ca asta cu actele e o prostie, eu la tot ce am vandut, inclusiv sigilate facturile nu le-am dat, nici macar cand am vandut la cunostinte. Sa nu mai spun ca un tepar profesionist iti printeaza o factura falsa imediat.

Edited by rumlegok, 06 April 2017 - 19:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate