Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pret internet RCS&RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View PostEltronik, on 02 aprilie 2017 - 18:34, said:

Da, am vazut si eu, dar vechii abonati au tot 38 lei, ce magarie...de parca am avea calitate fiberlink 500...

Asa si la mine.
Niste magari. Platesc clientii vechi pret de 500 ca nu vor sa modifice din centrala preturile, trebuie sa te duci la ei sa faci prelungire pentru a primi pretul corect de 28 de lei conform site-ului. Ca deh, de la cine sa isi traga preturile de dumping de la clientii vechi.
La toate firmele se pot opera modificari de abonamente prin telefon/site, la ei nu, trebuiie sa te duci intr-un magazin sa stai la coada sa te umilesti.

#20
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006

View Postech, on 02 aprilie 2017 - 18:33, said:

Cum adica merge la fel? Eu am trecut de la 100 la 300 si viteza s-a marit corespunzator.
Probabil are router/placa retea de 100 Mbps. Sunt multi clienti care nu stiu ca trebuie sa faca si un upgrade hardware cand trec de abonamentul de 100 Mbps.

#21
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Da, la asta nu m-am gandit :lol:
Eu tocmai schimbasem si routerul.

#22
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostPlaton, on 02 aprilie 2017 - 19:31, said:


De parca numai romanii fura fire......
Nu, dar sunt ff multi roman in zona in care stau :/

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postech, on 02 aprilie 2017 - 18:33, said:

Cum adica merge la fel? Eu am trecut de la 100 la 300 si viteza s-a marit corespunzator.


Ce ti s-o marit ? Eu tot asa simt ca imi merge, cum se incarca clipurile, cum merge cand sunt conectate mai multe aparate la internet, cum downloadez, teste de viteza...

View Postadisz, on 02 aprilie 2017 - 18:37, said:

Vorbesti aiurea.Sigur ca NU merge la fel.
Am o mare nedumerire si anume exista vreun topic de pe acest forum in care sa fii de acord cu cineva?Macar o data.
Ca-i vorba despre flori,despre masini,despre dragoste,despre piese de calculator,despre RDS&RCS,despre prostii,tie nu-ti convine nimic.


Pai daca ma pricep la flori, masini, dragoste, piese de pc, rds, etc Posted Image

Ce imi e ca ai 100 sau fiber 300 ? In mijlocul clujului internetul imi mergea la fel... unde teoretic infrastructura este dezvoltata, ca sa nu ziceti ca as sta prin bostwana uitata de lume.

View PostSommerby, on 02 aprilie 2017 - 19:34, said:

La toate firmele se pot opera modificari de abonamente prin telefon/site, la ei nu, trebuiie sa te duci intr-un magazin sa stai la coada sa te umilesti.

De cand a sta in "magazin" la ei inseamna umilinta ? Posted Image

View Postmeanman, on 02 aprilie 2017 - 21:02, said:

Probabil are router/placa retea de 100 Mbps. Sunt multi clienti care nu stiu ca trebuie sa faca si un upgrade hardware cand trec de abonamentul de 100 Mbps.


Au schimbat si router-ul... au zis ca ala vechi e mai slab si ca eu ei unul "baban" (asa au zis aia 2) cu viteze de peste 400mb sau ceva de genul.
Dar aratati-mi si voi cand uploadati cu 300mb, downloadati cu 150mb conform abonamentului ? Posted Image

Edited by TruculMagic, 02 April 2017 - 22:24.


#24
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Si placa de retea de care ai? Din aia de 100 Mbps?

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
N-am idee si nu mai stau sa instalez programe ca sa verific, acuma nu imi spuneti ca la laptop toti v-ati luat separat placa de retea, am prieteni cu rds care au laptopuri 2016 , inclusiv de la apple. Nu numai la mine am constatat acest lucru.
Aratati-mi diferenta intre fiber 100 si 300... in afara de cifrele de pe hartie, cand uploadati cu 100 sau 300mb si cand downloadati ceva cu 100 respectiv 150mb Posted Image . Asta nu am gasit nicaieri.

#26
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016

View PostEltronik, on 02 aprilie 2017 - 18:34, said:

Da, am vazut si eu, dar vechii abonati au tot 38 lei
Daca dai stick-ul inapoi ti se scad 10 lei din abonament. Oricum, te roaga ei sa te treaca pe 300.

#27
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Iti arata si in task manager ce conexiune ai, ce placa de retea ai ... la mine scrie ca e de 1Gbps. Si gasesti si la setarile placii de retea, dar nu pari sa ai habar de chestii din astea.
Cum naiba nu ai vazut teste puse de altii, ca eu peste tot am vazut cum pun altii link-uri la testele facute la RDS.
Pe mine nu prea ma ajuta calculatorul, ca e cam vechi, dar tot e evident ca e mai mare de 100 Mbps.
Pana pune cineva cu un PC mai normal, uite aici:
http://rcs-rds.speed...24-e9ac6bf80680

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Imi arata 150mb acuma pe wi-fi, o sa verific si la pc ca am fibra direct din modem in el. Dar download de 100-150mb nici vorba.

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostEltronik, on 02 aprilie 2017 - 18:37, said:

Adica reinoire contract la 12 sau 24 luni?

Da. Am facut de mult aceasta reinnoire de contract renuntand la serviciile pe care nu le foloseam respectiv telefonia mobila asociata si modemul 3G care functiona penibil.

View PostSommerby, on 02 aprilie 2017 - 19:34, said:

Asa si la mine.
Niste magari. Platesc clientii vechi pret de 500 ca nu vor sa modifice din centrala preturile, trebuie sa te duci la ei sa faci prelungire pentru a primi pretul corect de 28 de lei conform site-ului. Ca deh, de la cine sa isi traga preturile de dumping de la clientii vechi.
S-a mai discutat spetza. Cei cu abonamente vechi aveau niste servicii incluse gratuit in pachete (telefonie mobila si modem 3G stick asociate) la care trebuiau sa renunte pentru a beneficia de reducerea de pret. Eu am renuntat ca nu prea le foloseam, nu din alte motive.  Acu, de cand cu internetul mobil inclus pe cartele, bagi o cartela de Vodafone sau Orange in tableta sau laptop si iti faci treaba sau folosesti smartfonul, nu mai ai nevoie de stickul 3G de la RDS.

Edited by rosix, 03 April 2017 - 02:07.


#30
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostTruculMagic, on 02 aprilie 2017 - 18:28, said:

e acelasi pret, mai demult era digi 100, iar acuma la reinoire cica te trece automat la digi 300 la acelasi pret insa merge la fel Posted Image)
merge la fel DOAR daca n-ai placa de retea gigabit ;)... daca ai este diferenta de viteze

View PostEltronik, on 02 aprilie 2017 - 18:34, said:

Da, am vazut si eu, dar vechii abonati au tot 38 lei, ce magarie...de parca am avea calitate fiberlink 500...
Un abonat nou da 7 lei in plus si are 1000 Mbps!!!
Nu este nici o magarie.... daca vrei viteze mai mari la net in 38 de lei se reinnoieste contractul pe 12/24 luni... daca nu vrei asta poti renunta la ei ORICAND ca nu esti in perioada contractuala. La fel sta treaba si cu FB100 si FB300 la acelasi pret... cine are FB100 NU mai este in perioada contractuala

#31
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View PostTruculMagic, on 02 aprilie 2017 - 22:41, said:

Imi arata 150mb acuma pe wi-fi, o sa verific si la pc ca am fibra direct din modem in el. Dar download de 100-150mb nici vorba.

Tu nici nu stii ce placa aia, dar iti dai aici cu pararea.
Diferenta este, ca tu nu esti atent la asta n-am ce sa-ti fac. Cand am descarcat kit-ul de windows de pe site-ul microsoft in task manager imi arata ca trag cu 26 mb/s. In torrent ajunge pana pe la 29-30.

Attached File  Capture.PNG   1.39K   35 downloads
Si nu e ceva piratat, ca sa nu sara lumea pe capul meu :lol:

#32
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postrosix, on 03 aprilie 2017 - 02:06, said:

S-a mai discutat spetza. Cei cu abonamente vechi aveau niste servicii incluse gratuit in pachete (telefonie mobila si modem 3G stick asociate) la care trebuiau sa renunte pentru a beneficia de reducerea de pret. Eu am renuntat ca nu prea le foloseam, nu din alte motive.  Acu, de cand cu internetul mobil inclus pe cartele, bagi o cartela de Vodafone sau Orange in tableta sau laptop si iti faci treaba sau folosesti smartfonul, nu mai ai nevoie de stickul 3G de la RDS.
Speta de care vorbesti tu este inexistenta in cazul multor abonati.
Nu am/avut niciun echipament (telefon fix/mobil/stick/cartelă/you name it), nici nu am beneficiat niciodată de nicio promotie de la ei (am televiziune analogica de 18 ani de la ei si net de 39 de lei de 10 ani.
Milogirea prelungirii unui abonament, într-unul din magazinele lor pentru a beneficia de pretul actual al aceluiasi abonament este de o penibilitate crasa.
Poți opta pentru upgrade la abonament, adăugare de servicii prin digi care, dar actualizare pret de abonament NU.

Edited by Sommerby, 03 April 2017 - 20:37.


#33
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View PostTruculMagic, on 02 aprilie 2017 - 22:41, said:

Imi arata 150mb acuma pe wi-fi, o sa verific si la pc ca am fibra direct din modem in el. Dar download de 100-150mb nici vorba.
Pai vezi sa ai placa de retea gigabit. Daca nu ai, atunci e perfect normal faptul ca nu descarci cu mai mult de 100 mbps Posted Image Cat despre WiFi, nu cumva acei "150mb" de care vorbesti reprezinta viteza negociata a legaturii wireless? Daca da, atunci afla ca nu vei putea face transfer cu mai mult de 80 mbps prin ea, fiindca acei 150 mbps inseamna totalul date + "ambalaj". Pur si simplu asa functioneaza WiFi-ul; vitezele maxime de transfer sunt putin peste jumatate din viteza legaturii wireless.


Pentru viteze mari prin cablu asigura-te ca ai o placa de retea gigabit si ca ai mufate toate cele patru perechi de fire ale cablului intre ONT si PC.
Pentru viteze mari prin WiFi, fa rost de router si adaptor pentru PC care sa stie standardul AC.

View PostSommerby, on 03 aprilie 2017 - 20:34, said:

Milogirea prelungirii unui abonament, într-unul din magazinele lor pentru a beneficia de pretul actual al aceluiasi abonament este de o penibilitate crasa.
Tu crezi ca Telekom sau UPC iti maresc vitezele moca? Diferenta intre penibilitatea RDS si a altora este ca, la primii, nu e necesara prelungirea in toate cazurile. De exemplu majorarile de viteza pentru aceleasi abonamente au fost facute din oficiu. In cazul meu:

Coaxial 256 kbps (am semnat primul contract, prin 2005) --> 512 kbps (fara alt contract) --> vreo 2 mbps (fara alt contract)  --> 10 mbps (fara alt contract) --> FTTB  30 mbps (fara alt contract) --> 100 mbps (fara alt contract) --> FTTH 300 mbps cu 100 upload (am semnat contract de prelungire pe 12 luni, anul trecut si am platit vreo 50 de bani pentru niste cleme drept costuri de instalare) --> 300 mbps cu 150 upload (fara alt contract).

Penibil, dom'le, penibil. De-ar fi si ceilalti operatori la fel de penibili...

Edited by dd13, 04 April 2017 - 08:38.


#34
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTruculMagic, on 02 aprilie 2017 - 22:41, said:

Imi arata 150mb acuma pe wi-fi, o sa verific si la pc ca am fibra direct din modem in el. Dar download de 100-150mb nici vorba.


Nenea, vezi ca vitezele alea din contract sunt pentru conexiunea pe cablu. Pe wi-fi, nu poti mai mult de cat iti duce tie acum conexiunea pentru ca asta e limita tehnologiei.daca ai router care suporta gigabit si placa de retea PE CABLU care suporta gigabit, o sa ai vitezele din contract. Altfel nu. Desi zici ca "te pricepi", vad ca nu prea ai idee cu ce se mananca retelele. Dar nu-i nimic, poti invata. Unde nu stii, intreaba, nu te apuca sa faci afirmatii aiurea.

L.E. Poti atinge viteze si mai mari pe Wi-Fi, dar ai nevoie de Router dual-band si de placa de retea wi-fi care sa suporte standardul asta.

Edited by Extinct, 05 April 2017 - 09:21.


#35
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 27.11.2007

View Postopsy091, on 03 aprilie 2017 - 11:36, said:



Tu nici nu stii ce placa aia, dar iti dai aici cu pararea.
Diferenta este, ca tu nu esti atent la asta n-am ce sa-ti fac. Cand am descarcat kit-ul de windows de pe site-ul microsoft in task manager imi arata ca trag cu 26 mb/s. In torrent ajunge pana pe la 29-30.

Attachment Capture.PNG
Tragi cu viteza corespunzătoare fl 300 cu placă de rețea de 100 eu trag cu maxim 11 MB/s.

#36
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005

View PostEltronik, on 02 aprilie 2017 - 18:37, said:

Adica reinoire contract la 12 sau 24 luni?

Da, se reinnoieste pe 12luni contractul, daca vrei sa treci pe noua oferta / sa urci la un abonament superior.


View PostSommerby, on 02 aprilie 2017 - 19:34, said:

Niste magari. Platesc clientii vechi pret de 500 ca nu vor sa modifice din centrala preturile, trebuie sa te duci la ei sa faci prelungire pentru a primi pretul corect de 28 de lei conform site-ului. Ca deh, de la cine sa isi traga preturile de dumping de la clientii vechi.
La toate firmele se pot opera modificari de abonamente prin telefon/site, la ei nu, trebuiie sa te duci intr-un magazin sa stai la coada sa te umilesti.

Un coleg de la lucru imi spunea ca el si-a facut o schimbare de abonament telefonic, deci se poate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate