Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achizitie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
As dori sa achizitionez o masina si cam 3000E ar fi suma maxima pe care as putea sa o platesc.
As dori asa: diesel ori benzina+gpl (nu benzina simpla) mentionez ca detin deja un Golf 5 GTI.
                    vreau ceva mai... eleganta daca pot spune asa, adica model sedan.
                   fiind sedan are portbagaj mare
                 iar ca dotari principale sa aibe neaaparat: Aer conditionat sau clima, servo-directie si abs.
La aceste cerinte m-am gandit si m-am tot gandit si am ajuns la concluzia .... Renault Megane 2. La aceasta suma si cam ce vreau eu nu am gasit o alternativa mai buna. Am gasit intre 2500-3000E acest renault si cu optiuni mai bune decat as vrea eu (pilot/incalzire scaune/computer etc)
V-as ruga sa imi spuneti parerea voastra despre aceasta masina, eu la renault nu ma pricep, cel putin la motoarele lor si as dori sa stiu daca este ca si la VAG, anumite coduri de motoare, injectoare bosch/siemens, daca au probleme cu volanta, la diesel din ce stiu eu este cu masa dubla, sa imi spuneti lucruri care ar putea fi - la aceste masina( lucruri grave, nu ca e renault si scartaie bordul, sa schimbi un volant sau turbina/egr samd mi se pare mai important si mult mai costisitor decat ca scartaie bordul)  sau daca stiti alte masini sa se incadreze in banii si cerintele mele. Cu stima

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Focus.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Vezi ca exista forum dedicat marcii. Ai putea sa iti imbogatesti informatiile si de acolo, plus cu ce iti mai zic colegii, poti sa iti faci o imagine de ansamblu despre masina.

#4
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Focus, Astra... stau in general mai bine la fiailitate comparativ cu Megane 2.
Bineinteles fiind sh si la un pret asa de scazut comparativ cu pretul lor de nou e posbil sa ai probleme mai mari cu oricare dintre masini. La vechimea asta cel mai important e sa fie cat mai bine intretinuta de catre vechii proprietari.

Edited by axl07, 29 March 2017 - 13:18.


#5
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Focus, Astra, Logan, C4 sedan, 206 sedan, Octavia 1, Bora, Accent, etc.
Depinde ce gasesti in stare buna.
Eu am mers cu Megane 2 si mi s-a parut cam barca la vremea aia. Era noua masina. Dar e simpla, e model cunoscut si ar trebui sa gasesti usor mecanici/piese pentru ea (depinde in ce oras locuiesti).
Luna trecuta gasisem un Accent foarte ok pe la 3000. Insa nu mi-a placut cum se conduce ca model.
Depinde cum esti obisnuit.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
cu 3000 de euro nu cred ca gasesti masina semnificativ mai buna decat ce ai acum.

#7
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
Megane 2.2 adica facelift cu 1.5dci varianta cu 100cp+, alea de 90, 80 parca au fost afectate de "pilitura". Varianta de 107cp din ce stiu are alte injectoare.

#8
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Imi cer scuze, ce am uitat sa mentionez este anul fabricatiei minim dar minim 2007. Logan nu vreau, chiar daca este cam acelasi lucru nu imi place deloc.
Mai bun decat ce am acum (daca te referi la golf) sunt sigur ca nu am cum sa iau cu 3000E, asta e clar golfu cum e acum facut sare de 10.000 usor. Doar ca ala l-am facut cum mi-a placut mie si este sport si doresc o masina de zi cu zi cu un consum mai mic si pentru drumurile noastre "exceptionale".

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sigur nu visezi la Golf 5 GTI ? :))))))))
Cine mai da pe un g5 gti peste 10.000 (usor) ? :)))))))))

In 2500-3000euro ai pretentii mai multe ca un seic din Dubai. Si pilot automat, si incalzire in scaune si xenon si fabricatie dupa 2007, daca se poate fara Logan ca e naspa...  :))))

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sectiunea "fun" e mai jos.

ps. Daca tot m-am bagat aiurea-n seama, hai sa dau si eu un sfat. https://www.olx.ro/o...html#a1ad192e55
Mie mi-a placut tare mult Sonata asta si daca nu luam Mazda 6, asta era urmatoarea optiune. Pacat ca nu au facut si combi.

Edited by ericmario, 29 March 2017 - 16:07.


#11
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Cumetre ca tot vb ca..... sa nu taci ( sa nu iti zic altceva)  se vede ca ai si cunostinte "vaste" despre masini. In primu rand golful este 2008, este cumparat acum 3 ani cand am dat 9000 pe el si cu ce am mai bagat in el m-a dus vre-o  10.000. Am spus ca sare de 10.000 usor, nu ca atat este pe piata sau ca se cumpara usor.
In al doilea rand vorbesti de pretenti intre 2500-3000 de acele dotari care prin 2007 nu mai erau atat de rare avand in vedere ca pilot automat incalzire in scaune si electrica am avut pe golf 3 din 98.  

https://www.olx.ro/o...html#fb7528536e Ia vezi boss exista asa masina la banii astia ?  eu nu am spus sa imi caute cineva masina, am cerut doar pareri despre acest model. Tu din dorinta ca sa scrii ceva, ca asa e romanu, nici nu ai avut bunul simt sa dai un search sa vezi daca chiar exista asa masina cu acele dotari in banii aia. Inebunesc pe voi astia care va credeti "Einstein" pe forumuri in fata la tastatura.

Edited by silvuple, 29 March 2017 - 16:04.


#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
parca vroiai sedan...

#13
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Daca la criterile de mai sus mai adaugi si anul sa fie cel putin 2007, imi retrag spusele cu Focus / Astra, nu cred ca gasesti vreuna care sa fie in stare buna, bine dotata mai noua de 2007 si la pret de cel mult 3000 Euro La Megane nu sunt sigur, dar as banui ca si la astea o sa-ti fie greu sa gasesti asa ceva.
Bafta la cautari.

#14
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Trebuia sa specifici si de km ca pot fi "faranumar"

#15
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Renault Megane este cam cea mai buna varianta la banii astia,m am uitat si eu la un moment dat si intr adevar gasesti megane cu destule optiuni(scaune incalzite,senzori lumini si ploaie etc)!
Eram la service acum o saptamana si venise un baiat cu un megane 1.5 din Germania,pe roti,o luase pt el,avea piele,plafon panoramic plus multe alte optiuni,pret:1800,l a dus 2500 cu drum,Rar etc!
Avea carte service,din 2007,245000 km!
Cred ca te mai poti uita si la Astra G!

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Megane 2 e o masina foarte slaba. De aici si preturile.

#17
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Nu te contrazic,dar 2007 la 3000 euro nu stiu ce poate sa gaseasca!
Facand o paranteza chiar aseara si a cumparat fratele meu care locuieste in Italia,un Fiat Bravo 2007,1.9 150 cai,computer bord,4 geamuri electrice,senzori parcare,8 x airbag,comenzi volan,127000 km reali de la primul proprietar,2800 euro!

#18
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Pai corect, la banii astia asta este, Megane 2. In legatura cu km, cam ce am gasit, maxim 250.000. Pentru anul asta eu zic ca e bine. Oricum ce asteptam de la voi sau de la alti posesori de Megane 2 era detalii despre ea, daca are bube caracteristice modelului cum au si alte marci si modele. Imi si place acest model si oricum multe variante nu am.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate