Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

amiabila + spital ?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si cum depistezi ca sunt sau nu victime? timp de cateva ore poti sa nu ai "nimic"

#20
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
Alo, nu vreau sa ii fac nimic femeii.
Pur si simplu ma doare capul si la 2 ore de la accident an tensiunea 145 cu 90 si puls peste 100. Sunt la spital pentru ca imi pasa de mine, nu sa ii fac rau cuiva.



#21
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Din moment ce partea "vatamata" semneaza amiabila, nu inseamna parasire de la locul accidentului. Asa dupa orice accident care se incheie cu amiabila te duci a doua zi la spital. Incheierea amiabilei inseamna ca si partea "vatamata" considera ca nu a suferit nicio "paguba" in afara celor materiale.

Parasire de la locul accidentului e cand NU inchei cu cealalta parte amiabila.

#22
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
bai inteligentule care ai luat sala cu "27" unde ai invatat tu mah ca iti anuleaza permisul de conducere politia ,in cazul uni accident chiar si cu victime ,unde a parasit cucoana locul accidentului daca au facut in prima faza amiabila,ca ulterior initiatorul acuza un cucui e altceva....pentru cunoastintele tale care ai luat sala cu "27" permisul il anuleaza o instanta judecatoreasca in urma unui proces,si doi la mana pana se inchide dosarul de urmarire penala cucuoana mere pe dovada care se prelungeste luna de luna...habar ai ....

#23
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Tu cred ca ai atac de panică. Calmează-te. În ce ai dat cu capul?

#24
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View PostTheEverlastingShadow, on 27 martie 2017 - 09:22, said:

Ba da ! Asculta de unul ce a luat nu demult examenul teoretic cu 26.

Asculta de unul care lucrează de 17 ani in domeniul asta.

#25
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postbaubig, on 27 martie 2017 - 09:40, said:

bai inteligentule care ai luat sala cu "27" unde ai invatat tu mah ca iti anuleaza permisul de conducere politia
Ma, eu asa am invatat, asa scrie in carte, ce ar fi sa o deschizi si tu putin (Noul Cod Rutier din 2016 - pagina 92, aliniatul i.) ? Am spus ce scrie in carte la sanctiuni. Daca ai parasit locul accidentului soldat cu victime, dosar penal si anulare permis. Asa scrie negru pe alb in carte. Mai ai si alte nelamuriri ?

View PostAfrikaner76, on 27 martie 2017 - 09:42, said:

Asculta de unul care lucrează de 17 ani in domeniul asta.
Iar eu ce sa-ti raspund, asculta de manual si respectiv de legislatie ?

Hai sa va dau citatul exact:

Noul Cod Rutier din 2016, pagina 92 / aliniatul i said:

Parasirea locului accidentului fara incuviintarea politiei, de catre conducatorul, instructorul sau examinatorul angajat intr-un accident soldat cu uciderea sau vatamarea unor persoane ori daca accidentul s-a produs ca urmare a unei infractiuni (se pedepseste cu inchisoare) (SI ANULARE PERMIS). Cu aceasi pedeapsa se sanctioneaza si fapta oricarei persoane de a modifica sau sterge urmele accidentului;

Edited by TheEverlastingShadow, 27 March 2017 - 10:00.


#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBogdansv1, on 27 martie 2017 - 08:57, said:

Din momentul în care la spital de spune că lovitura e în urma unui accident rutier nu se anunță în mod automat Poliția? Și în acest caz amiabila devine nulă?
da, cei de la spital vor anunta politia.
amiabila nu e anulata implicit, doar daca reiese in urma investigatilor medicale ca a fost intr-adevar un accident cu victima.
chestia cu "parasirea locului accidentului" nu cred ca se aplica asa cum spuneti voi. avand in vedere ca cei doi soferi au discutat, au cazut de comun acord ca a fost un accident minor si au semnat amiabila, singurul lucru pe care-l risca (in opinia mea) soferita este eventualul dosar penal pentru vatamare din culpa (daca medicii gasesc probleme serioase)

#27
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

View PostTheEverlastingShadow, on 27 martie 2017 - 09:48, said:

Ma, eu asa am invatat, asa scrie in carte, ce ar fi sa o deschizi si tu putin (Noul Cod Rutier din 2016 - pagina 92, aliniatul i.) ? Am spus ce scrie in carte la sanctiuni. Daca ai parasit locul accidentului soldat cu victime, dosar penal si anulare permis. Asa scrie negru pe alb in carte. Mai ai si alte nelamuriri ?
cine a parasit ma locul accidentului tu gandesti cand vorbesti...daca ei au facut amiabila in prima faza ,si pe initiatorul nu la durut nimic  ,oricum nu cred sa aiba altceva decat un atac de panica atat mai ales ca a afirmat ca nici masina nu are cine stie ce paguba...

Edited by baubig, 27 March 2017 - 09:59.


#28
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View PostTheEverlastingShadow, on 27 martie 2017 - 09:48, said:

Hai sa va dau citatul exact:

hai să îți dau și eu un citat exact:

Quote

CAPITOLUL III
Cauzele de neimputabilitate
Art. 30
Eroarea
(1) Nu constituie infracțiune fapta prevăzută de legea penală săvârșită de persoana care, în momentul comiterii acesteia, nu cunoștea existența unei stări, situații ori împrejurări de care depinde caracterul penal al faptei.



#29
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postbaubig, on 27 martie 2017 - 09:58, said:

cine a parasit ma locul accidentului tu gandesti cand vorbesti...daca ei au facut amiabila in prima faza ,si pe initiatorul nu la durut nimic  ,oricum nu cred sa aiba altceva decat un atac de panica atat mai ales ca a afirmat ca nici masina nu are cine stie ce paguba...
Ba fratiorule, tu crezi ca politistilor le pasa ? Aia se sterg la cur cu amiabila aia daca nu mai este valabila, daca nu mai este legala ! Ce tot nu intelegi ? Conform legii, nu ai cum face amiabila daca sunt vatamari corporale ! Poti face 1000 de amiabile ca nu sunt LEGALE ! Nu e vorba despre ce a fost pe bune ci despre ce interpreteaza nenea militianu'. Ce, tu nu stii ce fac astia ?

View PostAfrikaner76, on 27 martie 2017 - 10:03, said:

hai să îți dau și eu un citat exact:
Citat exact de unde ? La mine in carte nu scrie nimic de genul acesta. Si apoi probabil ca asta se determina in urma unui proces, iar pana la solutionarea acestuia te fu** politia de nu te vezi bine.

Edited by TheEverlastingShadow, 27 March 2017 - 10:11.


#30
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View PostTheEverlastingShadow, on 27 martie 2017 - 10:04, said:

Citat exact de unde ? La mine in carte nu scrie nimic de genul acesta.
:clapping: :clapping: :clapping: Genial!
Vezi că sunt multe „cărți” de genul ăsta. Nu e suficient să le citești, mai trebuie să le pui și cap la cap în mod inteligent. ”Cartea” mea se numește Codul Penal... ai auzit de ea? E fițuica aia care se ocupă cu infractori și infracțiuni. Si vezi ca s-a modificat un pic si Codul Rutier. S-ar putea să nu mai găsești nimic în el referitor la infracțiuni și pedepse... zic și eu.

#31
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostAfrikaner76, on 27 martie 2017 - 10:12, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Genial!
Vezi că sunt multe „cărți” de genul ăsta. Nu e suficient să le citești, mai trebuie să le pui și cap la cap în mod inteligent. ”Cartea” mea se numește Codul Penal... ai auzit de ea? E fițuica aia care se ocupă cu infractori și infracțiuni. Si vezi ca s-a modificat un pic si Codul Rutier. S-ar putea să nu mai găsești nimic în el referitor la infracțiuni și pedepse... zic și eu.
Cartea mea este codul rutier din 2016, s-a modificat de atunci ceva atat de radical ? Zic si eu.
Oricum, si chiar daca ar fi asa, asta se determina in urma unui proces, iar pana la finalizarea sa peste 1 an, ai de tras.

Iar ideea de baza a acestui topic era ca daca declara ca este vatamat in urma accidentului o baga pe femeia aceia in belele, chiar si temporar pana la solutionarea unui eventual proces.

Edited by TheEverlastingShadow, 27 March 2017 - 10:18.


#32
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

View PostAfrikaner76, on 27 martie 2017 - 10:12, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Genial!
Vezi că sunt multe „cărți” de genul ăsta. Nu e suficient să le citești, mai trebuie să le pui și cap la cap în mod inteligent. ”Cartea” mea se numește Codul Penal... ai auzit de ea? E fițuica aia care se ocupă cu infractori și infracțiuni. Si vezi ca s-a modificat un pic si Codul Rutier. S-ar putea să nu mai găsești nimic în el referitor la infracțiuni și pedepse... zic și eu.
lasa l ca nu o scoti la capat cu el ...e pe treaba lui nu intelege ...

#33
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View PostTheEverlastingShadow, on 27 martie 2017 - 10:14, said:

Cartea mea este codul rutier din 2016, s-a modificat de atunci ceva atat de radical ? Zic si eu.
Oricum, si chiar daca ar fi asa, asta se determina in urma unui proces, iar pana la finalizarea sa peste 1 an, ai de tras.

Iar ideea de baza a acestui topic era ca daca declara ca este vatamat in urma accidentului o baga pe femeia aceia in belele, chiar si temporar pana la solutionarea unui eventual proces.

Aaaa, temporar... eventual proces... Cum e cu se aplică automat?

Ia uite cum arată cartea ta acum (forma asta este din 2014)


Quote

CAPITOLUL VI
Infracțiuni și pedepse
#M16
ART. 84 *** Abrogat
ART. 85 *** Abrogat
ART. 86 *** Abrogat
ART. 87 *** Abrogat


#34
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postbaubig, on 27 martie 2017 - 10:19, said:

lasa l ca nu o scoti la capat cu el ...e pe treaba lui nu intelege ...
Ba baiatule, nu e vorba despre ce inteleg eu, e vorba despre ce "intelege" nenea militianu', ca doar esti la cheremul lui si al interpretarilor sale, in prima faza. Despre asta e vorba.

View PostAfrikaner76, on 27 martie 2017 - 10:21, said:

Aaaa, temporar... eventual proces... Cum e cu se aplică automat?
Ia uite cum arată cartea ta acum (forma asta este din 2014)
Ma omule bun, eu ti-am dat citat exact din manualul din care se invata legislatia auto, manual produs in 2016. Ala din care mergem noi la drpciv si dam examenul teoretic. Nu cred ca ne induce in eroare. Lasa-ma pe mine cu nu stiu ce cartulii ti se pare tie ca ai acolo.

Edited by TheEverlastingShadow, 27 March 2017 - 10:26.


#35
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

View PostAfrikaner76, on 27 martie 2017 - 10:21, said:

Aaaa, temporar... eventual proces... Cum e cu se aplică automat?

Ia uite cum arată cartea ta acum (forma asta este din 2014)
i ai dat la temelie...Posted Image Posted Image Posted Image

View PostTheEverlastingShadow, on 27 martie 2017 - 10:23, said:

Ba baiatule, nu e vorba despre ce inteleg eu, e vorba despre ce "intelege" nenea militianu', ca doar esti la cheremul lui si al interpretarilor lui, in prima faza. Despre asta e vorba.
ce interpretari ba baiatule crezi ca militianul pl are ceva pers cu tine sa te bage aiurea ,el cerceteaza in prima faza intreaba ambii conducatorii auto  ,unde drac vezi tu ca fugit cineva,doi la mana dosarul de CP pleaca mai departe la procuror ala decide ce trebui facut,..o dai intruna cu militia si cu cartea ta...

Edited by baubig, 27 March 2017 - 10:27.


#36
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postbaubig, on 27 martie 2017 - 10:27, said:

ce interpretari ba baiatule crezi ca militianul pl are ceva pers cu tine sa te bage aiurea ,el cerceteaza in prima faza intreaba ambii conducatorii auto  ,unde drac vezi tu ca fugit cineva,doi la mana dosarul de CP pleaca mai departe la procuror ala decide ce trebui facut,..o dai intruna cu militia si cu cartea ta...
Ba puiutule, tu pe semne ca nu esti patit cu militienii. Dar lasa ca-i bine asa, sa visezi tu frumos militieni corecti si procurori de treaba, ce nu interpreteaza totul malitios.

Edited by TheEverlastingShadow, 27 March 2017 - 10:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate