Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

amiabila + spital ?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
Neata buna,
Azi la 8:15 am avut o tamponare din spate (clasica). Din cauza adrenalinei si a soferitei care SE GRABEA am facut repede o amiabila (1 exemplar, ea nu are o copie doar o poza).

Ajuns la munca vad ca am un mare cucui si a inceput sa ma doara si capul. Ce e de facut? RMN? Astept pana seara sa vad daca ma lasa durerea?

Daca am facut amiabila mai pot merge la spital? si ulterior la politie?

Acum daca nu mai vreau amiabila asta ce fac? Sau o data semnata pot sa si mor ca am semnat ca "vatamari corporale , chiar daca sunt usoare" _ NU ?

#2
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
daca nu i-ai lasat copie amiabila = 0

#3
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Bineinteles ca te duci la spital, amiabila nu este legamant de pionier.


Dar in primul si in primul rand te duci la spital pentru tine, ca iti pasa de viata ta, durandu-te in cur de ce amiabila ai facut cu nustiu cine si ce valabilitate mai are si cum sa mai storci niste bani de la soferita sau de la asigurare. Te duci pentru ca iti pasa de viata si de sanatatea ta. Sau nu?

Edited by Groot, 27 March 2017 - 07:56.


#4
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
ba da, imi pasa tocmai de aia intrebam.

Vad pe amiabila ca doamna cea grabita si-a trecut la nume CMI DR deci ma gandesc ca o sa zica ca m-a diagnosticat ea ca n-am nimic.

In alta ordine de idei - cum naiba m-am lovit la frunte ca n-am dat cu capul de volan sigur (poate de geam sau de manerul usii?!?) lovitura a venit si spate (usor stanga)

#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 jamalex2001, on 27 martie 2017 - 07:59, said:


Vad pe amiabila ca doamna cea grabita si-a trecut la nume CMI DR deci ma gandesc ca o sa zica ca m-a diagnosticat ea ca n-am nimic.

Avea aparat rmn in porbagaj? Radiografii, ceva? Daca nu, cum te-a diagnosticat? Cred ca ai vrut sa zici ca te-a catalogat. ;)

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Te-ai sfatuit cu colegii? "n-o lasa ma  sa scape asa usor"....

#7
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Romanul clasic,vezi sa nu se supere doamna doctor sau sotul ei care sigur nici el nu matura strazile si poate nu numai ca nu iei nici un ban dar te pune si la umblat cu acte in mana,etc.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
mergi la cel mai apropiat spital si povesteste-le ce s-a intamplat. ei stiu ce sa faca mai departe, nu vei fi prima victima a unui accident rutier pe care o vad.
daca ai numarul de contact al soferitei, ar fi frumos s-o anunti si pe ea ca te duci la spital.

#9
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Al3csutzul, on 27 martie 2017 - 08:12, said:

Romanul clasic,vezi sa nu se supere doamna doctor sau sotul ei care sigur nici el nu matura strazile si poate nu numai ca nu iei nici un ban dar te pune si la umblat cu acte in mana,etc.

Stii ca tu ca victima a accidentului nu ai treaba cu cel care te=a accidentat nu? Treaba ta e cu asigurarile si cu politia. Atat. Cu cealalta parte iti dai buna ziua (daca vrei) si atat.

#10
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010

 myshyk, on 27 martie 2017 - 08:05, said:

Te-ai sfatuit cu colegii? "n-o lasa ma  sa scape asa usor"....

Da da - o sa fac sfatul batranilor la munca sa iau pielea de pe femeie. Treziti-va oameni buni - eu vreau sa fiu bine, masina nici nu are mare chestie

 _Smiley_, on 27 martie 2017 - 08:16, said:

mergi la cel mai apropiat spital si povesteste-le ce s-a intamplat. ei stiu ce sa faca mai departe, nu vei fi prima victima a unui accident rutier pe care o vad.
daca ai numarul de contact al soferitei, ar fi frumos s-o anunti si pe ea ca te duci la spital.

O sa o anunt dupa ce am rezultat de la tomograf.

 Al3csutzul, on 27 martie 2017 - 08:12, said:

Romanul clasic,vezi sa nu se supere doamna doctor sau sotul ei care sigur nici el nu matura strazile si poate nu numai ca nu iei nici un ban dar te pune si la umblat cu acte in mana,etc.

si se supara si apoi ii trece. Oricum nu vreau bani de la ea.

Edited by jamalex2001, 27 March 2017 - 08:30.


#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
asa-i ca nu purtai centura?

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"si se supara si apoi ii trece. Oricum nu vreau bani de la ea."
Pot sa nu te cred? Daca era asa,nu mai puneai intrebari pe forum, te duceai direct la un consult medical. Fara tot tam-tamul, ca cum, ca ce, ca de ce, ca daca,....

#13
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 _Smiley_, on 27 martie 2017 - 08:16, said:

mergi la cel mai apropiat spital si povesteste-le ce s-a intamplat. ei stiu ce sa faca mai departe, nu vei fi prima victima a unui accident rutier pe care o vad.
daca ai numarul de contact al soferitei, ar fi frumos s-o anunti si pe ea ca te duci la spital.

...sa fi atent ca daca spui ca a fost accident de circulatie nu te consulta nici un medic fara a anunta politia. Am patit-o eu la fel si m-am dus strict la spital sa fiu eu sigur ca nu am probleme si am spus ca m-am lovit de lateral usa masina (cu centura pusa :) )  ... brusc au sarit toti si au pus mana pe telefon si au sunat politia. Aveam hartiile de la politie dar degeaba, au sunat si au verificat unde si cum a fost accidentul si m-au pus sa astept pana a venit un echipaj. In urma consultului a fost ok si am plecat. Medicul de familie nici macar nu s-a uitat la mine si a spus ca nu are voie :( si am fost la particular , sanador parca ...

#14
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Din momentul în care la spital de spune că lovitura e în urma unui accident rutier nu se anunță în mod automat Poliția? Și în acest caz amiabila devine nulă?

#15
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Vezi ca daca declari la politie ca nu este accident fara victime o poti baga in belele foarte mari, i se anuleaza permisul, dosar penal pentru parasirea locului accidentului, s.a.m.d. Amiabila conform legii se poate face numai daca nu exista victime, numai daca pagubele sunt materiale. Deci trebuie sa intelegi clar ce anume vrei sa se intample. Daca vrei doar niste bani de la femeie sau chiar vrei sa-i faci rau. Pentru ca in clipa in care mergi la politie si declari ca ai fost vatamat corporal de catre accident, s-a terminat cu amiabila iar ea intra la belele, pentru ca automat i se aplica legea cu parasirea locului accidentului, ceea ce inseamna dosar penal si permis anulat, nu suspendat.

Edited by TheEverlastingShadow, 27 March 2017 - 09:07.


#16
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Nu i se aplică automat nimic.

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
e aiure, ce facut rau? ce parasire? in primele momente poate sa fie totul ok, dar mai tarziu apar probleme medicale
de unde sa prevezi asta?
mie mi-a cazut o bucata de gheata in cap de pe un acoperis, prima zi doar putin sange de la rana dar a doua zi nu mai vedeam cu un ochi, nu mai puteam citi (mai bine zis vedeam literele dar nu insemnau nimicpentru mine, la fel de bine puteau sa fie niste simboluri chinezesti, tot nu intelegeam nimic..). a treia zi au inceput greturi si ameteli ciudate
una peste alta, vreo 3 saptamani nu am putut conduce masina, efectiv mi se parea ca se onduleaza strada in fata mea si masinile au miscari haotice :(
dar la spital am ajuns a doua zi, la urgenta, pentru investigatii

#18
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

 Afrikaner76, on 27 martie 2017 - 09:09, said:

Nu i se aplică automat nimic.
Ba da ! Asculta de unul ce a luat nu demult examenul teoretic cu 26. Eu asa am invatat legislatia, ca amiabila se poate face numai in caz de accident soldat cu pagube materiale, fara vatamari omenesti.
Legea are aceste doua delimitari: accident cu pagube materiale si accident soldat cu victime (si pagube materiale daca este cazul).

In clipa in care treci dintr-o categorie in cealalta, se aplica legea diferit ! Respectiv, la un accident soldat cu victime nu ai voie sa parasesti locul accidentului ! Iar pentru lege nu conteaza de ce ai parasit locul unui asemenea accident, ca ai crezut ca e fara victime, ca ai facut amiabila, nu conteaza.

Edited by TheEverlastingShadow, 27 March 2017 - 09:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate