Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

amiabila + spital ?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
multi realizeaza dupa ce trece adrenalina contactului ca pot face ceva banuti de pe urma celui "neglijent".Culmea e ca nimeni aproape nu recunoaste ca urmareste foloase materiale ci doar "sa ma controlez in caz de ceva". Ca apoi sa spuna ca "in caz de spitalizare se schimba foaia"...
mda... si marmota invelea ciocolata in staniol...

#56
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
Mda,

eu am fost la UPU am facut radiologie, CT, am fost la neurogchirurgie , ecografie,EKG .acum astept rezultatul.

A venit si Politia (sesizata de medici) si la rugamintea mea ca nu vreau sa ii fac rau femeii m-a invatat domnu'agent ce sa fac: am scris pe spate ""olograf"" in data de ora de am fost tamponat din spate.....bla bla..si am intocmit amiabila. Dupa am mers la spital pt un control de rutina.Metionez ca nu vreau ca Politia sa investigheze speta si nu vreau despagubiri de la soferul vinovat. Doresc sa imi repar auto pe RCA vinovat. Aceasta este declaratia pe care o dau, sustin, semnez, data si semnatura.

Asta asa pt cei care creadau ca nu ma doare capul si ma duc ca n-am ce face la munca.

Chiar sunt curios ce ati fi facut voi cei suspiciosi in locul meu.

aaaa... si masina o repar pe amiabila semnata dimineata pt ca declaratia olografa anuleaza orice cercetare de la politie.

Sanatate!

#57
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
cel mai probabil nu as fi intrebat pe forum ci as fi facut exact ceea ce ai facut tu de fapt din proprie initiativa.
Atata timp cat tu vii si intrebi pe forum, e normal sa existe suspiciuni de ganduri mai putin curate.
Ma bucur ca m-am inselat si ca de fapt esti de buna credinta (si doar naiv daca imi permiti).

#58
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
...eu te inteleg :) plus ca prin salile de asteptare ai timp de un forum :)

La mine a fost accident cu 4 masini si un tramvai :) ...dupa ce am rezolvat cu intalnirea la politie am mers la serviciu dar m-au alergat colegii sa ma duc la spital ca se vedea buba la cap ... Medicul de familie a zis ca nu ma baga in seama daca e de la accident rutier si am mers la Sanador la camera de garda. Aia au sunat direct la politie si nu stiu cum dar le-a facut legatura undeva unde le-a confirmat accidentul (in zona unde ne-am ciocnit erau camere) si m-au bagat la control ... Au zis ca sunt ok si pot sa plec ca la momentul cand vine echipajul dau ei hartiile care trebuie ...

Nu m-am dus sa ma aflu in treaba sau sa fac rost de ceva ... ala vinovat avea destule pe cap cu RATB si 3 masini praf facute plus a lui ...

#59
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
Singurul meu regret e ca nu am fost la Sanador din prima.

Am scapat sunt ok doar imi vizeaza medicul de familie c.o. de 1 zi primit de la UPU

#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 jamalex2001, on 27 martie 2017 - 13:38, said:

Chiar sunt curios ce ati fi facut voi cei suspiciosi in locul meu.

As fi mers la politie si declarat accidentul

#61
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
mersul la politie e inutil daca semnezi amiabila.

#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 _Smiley_, on 27 martie 2017 - 19:17, said:

mersul la politie e inutil daca semnezi amiabila.

Cine-a spus ca semnam amiabila?

M-am fript de 2 ori, pentru mine in Romania NU MAI EXISTA OPTIUNEA Amiabila

#63
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
intrebarea era ce ai face daca ai fi avut accident, ai fi semnat amiabila si apoi te-ar fi durut capul :)

#64
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
salut tuturor,

Tsunammi- da pe frunte e cucuiul - eu ma asiguram din stanga si doamna m-a bubuit "anticipand" ce o sa fac.

Cred ca am luat cea mai buna decizie sa fac cum facut:
- despagubire prin amiabila - am economisit 3 ore la politie
- verificare in 6 ore - neuro, radiologie, computer-tomograf, analize de sange, EKG (si anulare cercetare penala de la Politia Romana) si stau si linistit ca n-am nimic la dibla
- economisire inca 3 ore ca nu mai mergem la masuratori, etc (si dupa tot la NUP ajungeam cu 0 zile spitalizare, doar pierdeam mult timp)

-si linistit ca nu mi-am belit creierii, si cu timpul economisit si despagubit (probabil)


Acum ca sunt acasa  spalat / mancat stau si ma intreb cum dracu' v-ati gandit voi sa ma judecati pe mine ca vreau sa fac bani pe spinarea bietei femei?
Ca sa intelegeti ce natie rea de om sunt va zic ca acum vreo 4 ani a dat o masina peste mine (eu find pe bicicleta) si domnul n-a vrut sa ma duca la spital, m-am dus singur si m-a acuzat ca vreau sa imi repar troaca pe banii lui (roata a costat 200 RON). si dupa ce m-au chinuit politistii cu masuratori, declaratii etc mi-au dat o hartie ca sa ma constitui parte vatamata pentru suma de 200 de RON si sa il plimb pe nenea cu grefe pt prelungirea permisului. Normal ca mi-am reparat singur bicicleta si nu i-am cerut nimic omului si dupa 3 luni (90 de zile) a primit NUP. Cert e ca nenea era foarte convins ca are dreptate desi polistii ii explicau ca trebuia sa cedeze trecerea. Va pot povesti mai clar daca sunteti curiosi Posted Image

DA CHIAR - CELOR CARE M-ATI CERTAT ATAT AZI, raspundeti va rog la intrebarea asta:

 _Smiley_, on 27 martie 2017 - 19:40, said:

intrebarea era ce ai face daca ai fi avut accident, ai fi semnat amiabila si apoi te-ar fi durut capul :)

Edited by jamalex2001, 27 March 2017 - 20:42.


#65
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
M-as fi culcat.
N-as fi avut nici pe dracu.

Daca lovitura era serioasa as fi semnat amiabila
Asa-ti dai seama daca Tsunami e lovit serios, face amiabile
Penrtu cucui si usturime de ochisori de la clabuc, Tsunami se sterge si se culca.
:lol:

noroc la repararea masinii
Sper sa nu-ti para rau ca ai semnat amiabila

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acum, de curiozitate: vinovata cum şi-a cerut scuze?

#67
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
Super, eu ma simt mai impacat cu mine ca am fost acolo, preferam sa fiu in spital daca mi se facea rau decat prin birou.
Nu imi pare rau ca am semnat amiabila.

Apropos, ati vazut filmul asta?
http://www.imdb.com/title/tt3322364/

 PSC, on 28 martie 2017 - 10:35, said:

Acum, de curiozitate: vinovata cum şi-a cerut scuze?
Nu si-a cerut scuze in nici un fel femeia, spunea ca aveam timp sa intru pe banda, si nu intelege de ce am cedat trecerea masinii care venea.
Nu, doamna era tare nemultumita, cand am scos formularul albastru a inceput sa tipe ca n-are 5 minute sa completeze aia, ca nu dureaza 5 minute, ca se grabeste si ca ea crede ca eu am experiente cu accidentele. Cand i-am propus sa piarda 3-4 ore la politie a capatat brusc timp. Si imi tot zicea, pentru atata lucru vrei dumneata asigurarea? e doar o zgarietura. Ii spuneam ca in spatele barii e un fagure care se poate sparge.

SI cand am sunat-o sa ii cer copie dupa CI asigurare, talon, permis pentru a declara la Omniasig dauna, si i-am spus ca mi s-a facut rau si am mers la spital dar sa stea linistita ca am facut cerere ca Politia sa nu investighereze mi-a zis ca ea sta linistita oricum si  ca daca m-am lovit e vina mea ca nu purtam centura.

Edited by jamalex2001, 28 March 2017 - 10:47.


#68
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Mda, uite, cu oameni din ãștia e mai bine sã nu folosești amiabila.

#69
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 jamalex2001, on 28 martie 2017 - 10:41, said:

SI cand am sunat-o sa ii cer copie dupa CI asigurare, talon, permis pentru a declara la Omniasig dauna, si i-am spus ca mi s-a facut rau si am mers la spital dar sa stea linistita ca am facut cerere ca Politia sa nu investighereze mi-a zis ca ea sta linistita oricum si  ca daca m-am lovit e vina mea ca nu purtam centura.
Atunci de ce ai facut amiabila cu ea?
Puteai sa mergi la politie, ulterior sa mergi la spital daca te simteai rau

#70
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
vite incaltate cu fumuri de mari doamne.
as fi pus-o pe drumuri cu politie iml procurori si alte cele sa se invete minte

#71
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 jamalex2001, on 28 martie 2017 - 10:41, said:

Super, eu ma simt mai impacat cu mine ca am fost acolo, preferam sa fiu in spital daca mi se facea rau decat prin birou.
Nu imi pare rau ca am semnat amiabila.

Apropos, ati vazut filmul asta?
http://www.imdb.com/title/tt3322364/


Nu si-a cerut scuze in nici un fel femeia, spunea ca aveam timp sa intru pe banda, si nu intelege de ce am cedat trecerea masinii care venea.
Nu, doamna era tare nemultumita, cand am scos formularul albastru a inceput sa tipe ca n-are 5 minute sa completeze aia, ca nu dureaza 5 minute, ca se grabeste si ca ea crede ca eu am experiente cu accidentele. Cand i-am propus sa piarda 3-4 ore la politie a capatat brusc timp. Si imi tot zicea, pentru atata lucru vrei dumneata asigurarea? e doar o zgarietura. Ii spuneam ca in spatele barii e un fagure care se poate sparge.

SI cand am sunat-o sa ii cer copie dupa CI asigurare, talon, permis pentru a declara la Omniasig dauna, si i-am spus ca mi s-a facut rau si am mers la spital dar sa stea linistita ca am facut cerere ca Politia sa nu investighereze mi-a zis ca ea sta linistita oricum si  ca daca m-am lovit e vina mea ca nu purtam centura.

ii faceam o poza la accident, masina + numarul, faceam poza la permis, asigurare si talon si ii spuneam ca ma duc la politie.
40 de secunde, top.

Cu o amiabila am pierdut €850 + 3 zile pe drumuri. Nu, mersi, mi-a ajuns

#72
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 Tsunnnami, on 28 martie 2017 - 11:48, said:


ii faceam o poza la accident, masina + numarul, faceam poza la permis, asigurare si talon si ii spuneam ca ma duc la politie.
40 de secunde, top.

Cu o amiabila am pierdut €850 + 3 zile pe drumuri. Nu, mersi, mi-a ajuns

...eu am dat cu spatele si unu din parcare a deschis usa si i-am dat-o peste cap. A vrut sa imi ia permisul si CI ca sa nu fug :) ca vrea la politie sa mergem. I-am spus ca si eu vreau la politie sa fie treaba sigura si fara probleme cu amiabila. La politie ne-a intrebat daca vrem sa facem intelegere amiabila sau nu ... primu' s-a infipt nea care a zis ca in nicun caz amiabila. Ok spuse politia romana, atunci facem PV si platiti domnului daunele (RCA) ca ati deschis usa fara sa va asigurati si mai dati si o vizita pt plata amenda... Sa vezi spume apoi prin zona ...
Oricum sa ne fereasca cel de sus de accidente ca e cel mai bine... amiabila preventiv si poate mai evitam problemele...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate