Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Executare silita sau vrajeala-n varza?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postasda, on 27 martie 2017 - 22:27, said:


Nici nu ma-ndoiesc, totusi executorul nu are adresa de la societatea de recuperare in acest caz?
Ba da, societatea ii transmite adresa declarata ultima data, dar le da si pe celelalte, iar executorul daca e rau intentionat sau tine cu cel care l-a angajat in aceasta executare, iti trimite somatia la alta adresa, si dupaia sa vezi cat te chinui in instanta sa arati ca e o greseala sau rea intentie...
Cunosc un caz in care au executat persoana, i-au vandut apartamentul, si nu era credit ipotecar, au considerat ca mai trebuiesc bani, ca ce au luat pe casa nu ajunge, intre timp femeia a anuntat executorul de noua adresa la care sta, iar el ca datoria, (adica diferenta de bani), sa nu se prescrie a notificat persoana tot la prima adresa, adica aia care fusese deja vanduta...
Sa nu te mire cretinii si abuzatorii astia.

ASTA E PENTRU @BAXON:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nE6MKdaauqE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#56
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostEscapE13, on 26 martie 2017 - 20:53, said:

La astfel de sume cred și eu. Noi însă vorbim de găinarii de 60 de lei.
Salut!
Pentru 61,12 RON inchipuiti am primit si eu astazi a 2-a somatie scrisa de la getBACK RECOVERY S.R.L in care sunt amenintat ca voi fi executat silit si va trebui sa le dau 716,12 RON.  Prima somatie/instiintare am primit-o tot prin posta la data de 24.11.2016.
Stiu ca mi-am platit toate facturile corect si la timp pana in urma cu 3 ani fostei firme RomTelecom pana la expirarea contractului cu ei. Dupa ce am facut cerere de reziliere atunci m-au taraganat 2 luni de zile si mi-au mai bagat o factura din burta pentru timpul in care s-a decis angajatul lor burtos sa ma deconecteze de la stalp de internet si telefonie fixa.
Ce ma sfatuiti sa fac, sau sun la getBACK recovery sa le explic situatia si sa le solicit sa inceteze cu amenintarile si somatiile privitoare la sumele fictive sau ce anume mai exact? Multumesc anticipat.

Edited by androholic, 18 April 2017 - 12:29.


#57
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Nu trebuie sa ii suni, niciodata. Daca ii vei suna vor insista mai mult. Pur si simplu nu ii bagi in seama, ca si cum nu ar exista.

#58
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostEscapE13, on 18 aprilie 2017 - 12:35, said:

Nu trebuie sa ii suni, niciodata. Daca ii vei suna vor insista mai mult. Pur si simplu nu ii bagi in seama, ca si cum nu ar exista.
Si nu voi avea probleme daca ii ignor? Ma gandesc la procese instanta, executori judecatoresti, etc.

#59
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Pai asta e si scopul lor, sa te intimideze, sa dai banii. Nu te da nimeni in judecata pt banii aia.

#60
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostEscapE13, on 18 aprilie 2017 - 13:04, said:

Pai asta e si scopul lor, sa te intimideze, sa dai banii. Nu te da nimeni in judecata pt banii aia.
Multam fain de raspuns. Cu alte cuvinte, ii salut de la Agigea. Le trimit si o felicitare? :lol:

#61
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View Postasda, on 26 martie 2017 - 14:34, said:

La finele anului 2012 am contractat un telefon cu abonament in valoare de 12€ pe o durata de 12 luni de la o societate afiliata Orange Romania.

La momentul semnarii actelor am fost instiintat ca trebuie sa achit o taxa numita generic "de verificare" in cuantum fix 12€ (adica exact cat abonamentul pe o luna) si, ca astfel ultima luna de plata din cele 12 a fost achitata in avans, taxa a fost platita cu factura si bon fiscal iar in contractul Orange este mentionat la sectiunea detalii ale ofertei "100% reducere 1 luna corespunzatoare abonamentului platit in avans"
....

Nu a fost achitata in avans ultima luna.
Daca mai ai facturile de atunci os a vezi ca ai avut 100% reducere fie in prima luna, fie in a patra. Daca ti-au luat acea suma in avans ca taxa de verificare si nu ca depozit, atunci ai avut reducere de 100% pe prima luna.

#62
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
cele 15 zile curg de la data cand ai aflat tu de executare. De obicei afli de la munca cand primeste HR decizia de poprire sau de la banca.
Daca nu ai loc de munca sau cont bancar, abia atunci executorul de instinteaza ca ai sa ii dai bani.
In actuala legislatie mai exista un mic loop-hole in privinta prescrierii executarii:
ZIce ca prescrierea se intrerupe "prin orice act prin care cel în folosul căruia curge prescripţia este pus în întârziere", unele firme de recuperare considera ca si simplu apel telefonic in care iti spune ca ai sa le dai bani se considera "punere in intarziere", inca nu stiu cum trateaza instantele chestia asta. DPDV consider ca actul sa fie macar o scrisoarea cu confirmare de primire.
Aceasta suspendare este valabila doar daca dupa acel "ACT de punere in intarziere" in termen de 6 luni se face executarea. De asemenea nu stiu cum trateaza instantele faptul ca o societate iti trimite la fiecare 5 luni cate o recomandata in care esti pus in intarziere.

Prescrierea se reseteaza si daca recunosti debitul sau faci plati partiale sau semenezi un angajament de plata.

#63
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostEscapE13, on 18 aprilie 2017 - 13:04, said:

Pai asta e si scopul lor, sa te intimideze, sa dai banii. Nu te da nimeni in judecata pt banii aia.
Am facut adineauri reclamatie la ANPC. M-am uitat si in fostul myaccount in care aveam facturile de la contractul RomTelecom de atunci si scrie clar ca am de plata 0 lei. De unde o fi scos firma de recuperari sumele alea imaginare nu stiu.  Astept raspunsul ANPC in 30 de zile.
Multumesc pentru raspuns.


Reclamatia catre ANPC:

Buna ziua
Ma numesc X-ulescu, din ..., nr xxx, judetul Buzau. In urma cu 3 ani, in anul 2014, am reziliat un contract de internet fix si telefonie fixa dupa ce mi-am achitat la timp toate facturile aferente acelui contract si dupa expirarea duratei lui (24 de luni). In ultimul timp m-am trezit cu niste 2 plicuri acasa de la o firma denumita getBACK RECOVERY SRL in care sunt amenintat ca daca nu platesc suma de 61,12 RON in cel mai scurt termen ma vor executa silit pentru fantastica suma de 716,12 RON. Nu stiu cum de si-au imaginat getBACK RECOVERY SRL asemenea sume dar eu stiu ca mi-am onorat toate facturile catre RomTelecom-ul de atunci si nu datorez nimic niciuneia dintre firme. Am sa va atasez ca documente un screenshot dovada din myaccount-ul romtelecom de atunci in care se vede clar ca sunt pe 0 si nu am nimic de plata si inca 2 poze cu somatiile de plata si amenintarile de executare silita pentru sume imaginare impuse de firma getBACK RECOVERY SRL. Va rog sa verificati si sa luati masurile de rigoare ca aceasta firma getBACK RECOVERY SRL sa ma lase in pace si sa nu ma mai hartuiasca si ameninte pentru niste sume imaginare pe care nu le datorez nimanui.
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.

Edited by androholic, 18 April 2017 - 18:27.


#64
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postandroholic, on 18 aprilie 2017 - 12:19, said:

Salut!
Pentru 61,12 RON inchipuiti am primit si eu astazi a 2-a somatie scrisa de la getBACK RECOVERY S.R.L in care sunt amenintat ca voi fi executat silit si va trebui sa le dau 716,12 RON.  Prima somatie/instiintare am primit-o tot prin posta la data de 24.11.2016.
Daca se intampla sa fi executat de catre un executor de stat, sa stii ca ai 15 zile lucratoare sa contesti si sa invoci prescriptia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate