Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Executare silita sau vrajeala-n varza?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 pasilla, on 26 martie 2017 - 16:58, said:

60 de lei , insemna toata suma pe care o cer aia....acum. Dupa ce o achita, vine de plata si suma importanta.
Pai de ce am zis sa ceara la mana ca se stinge datoria prin achitarea sumei de 60 lei....

#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Societatea de recuperari nu merge niciodata in instanta ; de fapt ; creantele " preluate de aceste societati nu au nici un temei legal , altfel firma pagubita initial ar demara actiunea in judecata .
Societatea de recuperari iti trimite tot felul de scrisori cu amenintari voalate ca se ajunge in instanta insa ei de fapt incearca prin intimidare sa te faca sa platesti , stiind f bine ca actiunea in judecata este praf in ochi .

la fel am patit eu cu Romtelecom in urma unei cereri de reziliere contract pt ca nu si-au facut datoria , acestia m-au lasat in pace ( nici nu aveau ce sa faca ) si au pasat unei firme de recuperari , recuperarea " prejudiciului banesc " . Aceasta societate mi-a trimis vreo 100 de instiintari de plata in peste 7 ani Inca o fac o data pe an da de o sa pun botul ... Am discutat cu ei la tel ( in primul an ) si le-am zis direct sa ma dea in judecata daca au temei legal , daca nu sa ma scuteasca de amenintarile lor ca nu dau 2 bani impuscati ; pai nici pana azi , dupa inca 6 ani nu am primit citatie de la tribunal doar scrisori cum ca pot plati in contul x cutare suna cu dobanda ... cand vad scrisoarea de la firma x , o arunc fara s-o deschid .
Eu zic sa stai linistit cat timp Orange nu -ti poarta sambetele ...

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 notrust, on 26 martie 2017 - 17:59, said:

Pai de ce am zis sa ceara la mana ca se stinge datoria prin achitarea sumei de 60 lei....
Cum sa ceara ? Orice contact cu recuperatorii, inseamna intreruperea termenului de prescriptie.

#40
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 pasilla, on 26 martie 2017 - 18:08, said:

Cum sa ceara ? Orice contact cu recuperatorii, inseamna intreruperea termenului de prescriptie.
Cer ca renunti la orice drept de executare de creditare asupra mea, daca platesc suma de xx lei.
Am incheiat hotararea ai renuntat / te-ai multumit cu suma si pa pa.

 Baxon, on 26 martie 2017 - 18:04, said:

Societatea de recuperari nu merge niciodata in instanta ; de fapt ; creantele " preluate de aceste societati nu au nici un temei legal , altfel firma pagubita initial ar demara actiunea in judecata .
Societatea de recuperari iti trimite tot felul de scrisori cu amenintari voalate ca se ajunge in instanta insa ei de fapt incearca prin intimidare sa te faca sa platesti , stiind f bine ca actiunea in judecata este praf in ochi .

la fel am patit eu cu Romtelecom in urma unei cereri de reziliere contract pt ca nu si-au facut datoria , acestia m-au lasat in pace ( nici nu aveau ce sa faca ) si au pasat unei firme de recuperari , recuperarea " prejudiciului banesc " . Aceasta societate mi-a trimis vreo 100 de instiintari de plata in peste 7 ani Inca o fac o data pe an da de o sa pun botul ... Am discutat cu ei la tel ( in primul an ) si le-am zis direct sa ma dea in judecata daca au temei legal , daca nu sa ma scuteasca de amenintarile lor ca nu dau 2 bani impuscati ; pai nici pana azi , dupa inca 6 ani nu am primit citatie de la tribunal doar scrisori cum ca pot plati in contul x cutare suna cu dobanda ... cand vad scrisoarea de la firma x , o arunc fara s-o deschid .
Eu zic sa stai linistit cat timp Orange nu -ti poarta sambetele ...
Sa nu te miri intr-o zi ca primesti un dosar de executare cu titlu de somatie de la un executor judecatoresc, si atunci sa vezi ca in 15 zile iti zboara picioarele prin oras la un avocat, ca daca nu esti bun de plata cat cere ala in somatie.

#41
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

 notrust, on 26 martie 2017 - 18:24, said:


Cer ca renunti la orice drept de executare de creditare asupra mea, daca platesc suma de xx lei.
Am incheiat hotararea ai renuntat / te-ai multumit cu suma si pa pa.


Sa nu te miri intr-o zi ca primesti un dosar de executare cu titlu de somatie de la un executor judecatoresc, si atunci sa vezi ca in 15 zile iti zboara picioarele prin oras la un avocat, ca daca nu esti bun de plata cat cere ala in somatie.
stai liniștit. Nu exista așa ceva. Om fi noi in Romania dar este și aici o limita.

#42
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 EscapE13, on 26 martie 2017 - 18:27, said:

stai liniștit. Nu exista așa ceva. Om fi noi in Romania dar este și aici o limita.
Exista !!!
Am trecut eu si multi altii prin asta, deci nu-i mai invatati prostii pe altii.
Citeste pe pagina trecuta (2) solutia obtinuta de mine intr-un dosar de executare era vorba de o suma de 48.000 lei (480 milioane lei).

Edited by notrust, 26 March 2017 - 18:58.


#43
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
La astfel de sume cred și eu. Noi însă vorbim de găinarii de 60 de lei.

#44
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Asda,iti vine sa crezi ca acu 2 ani ma duc la taxe,impozite si intreb  Am ceva de platit?  Nu. bun Vin anu asta ,aceasi intrebare,:A,da aveti o amenda rutiera in MM DIN 2007.wtf? Platesc,sii zic functionarei sa mai verifice odata.Anu asta nimic,da mai stii?Asa    ca    cu prescrierea las_o mai moale,traiesti in Ro

#45
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 MikeSpike, on 27 martie 2017 - 01:18, said:

Asda,iti vine sa crezi ca acu 2 ani ma duc la taxe,impozite si intreb  Am ceva de platit?  Nu. bun Vin anu asta ,aceasi intrebare,:A,da aveti o amenda rutiera in MM DIN 2007.wtf? Platesc,sii zic functionarei sa mai verifice odata.Anu asta nimic,da mai stii?Asa ca cu prescrierea las_o mai moale,traiesti in Ro

Ai platit o datorie prescrisa din 01.01.2013. Daca nu ai stiut cum sa reactionezi, ai fost bun de plata. Pe asta se bazeaza si creditorii, pe lipsa de informare al celor datornici.

#46
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009

 notrust, on 26 martie 2017 - 16:14, said:



Nu te instinteaza instanta, ea incuvinteaza executarea silita, dupa care executorul te instinteaza / someaza sa achiti suma totala de executare, din momentul in care primesti somatia de la executor ai 15 zile termen de contestare.
Executorul primeste incuvintarea executarii silite poate in luna mai, dar te someaza in octombrie, tu ai 15 zile de la somatie sa contesti si sa invoci prescriptia.

Asta mi se pare foarte important adica in afara de adresa cum poate executorul sa ma instiinteze intrucat nici macar societatea de recuperare n-are nicio alta informatie despre mine? Nasol e si ca s-ar putea sa ma mult peste cateva luni (in chirie) astfel chiar ca ii va fi greu sa ma poata soma in timp util, chiar si asa fara sa ma mut, cine poate garanta/fi tras la raspundere ca nu m-a somat de indata? Probabil ca absolut nimeni...

#47
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Totusi, ce inseamna "vrajeala-n varza" ?

#48
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 asda, on 27 martie 2017 - 19:41, said:

Asta mi se pare foarte important adica in afara de adresa cum poate executorul sa ma instiinteze intrucat nici macar societatea de recuperare n-are nicio alta informatie despre mine? Nasol e si ca s-ar putea sa ma mult peste cateva luni (in chirie) astfel chiar ca ii va fi greu sa ma poata soma in timp util, chiar si asa fara sa ma mut, cine poate garanta/fi tras la raspundere ca nu m-a somat de indata? Probabil ca absolut nimeni...
Pe ei nu ii intereseaza, te vor soma la adresa pe care ai dat-o cand ai facut contractul.
Conform contractului esti obligat sa anunti in caz ca intervin schimbari ale adresei si a datelor de contact.
Putin ii pasa executorului, tu esti de vina.
In cazul in care te va soma (la adresa de contact de la incheierea contractului), si nu contesti in 15 zile pentru ca NU ai aflat ca ai fost somat, ramai bun de plata iar el impreuna cu creditorul raman acoperiti legal ca nu ti-ai declarat noile date de contact (adresa, numar de telefon).

Edited by notrust, 27 March 2017 - 19:46.


#49
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009

 dorumihalache, on 26 martie 2017 - 16:18, said:



Invocarea prescriptiei nu se mai face din oficiu, de catre instanta, ci trebuie invocata de debitor, in prima zi de judecata, in cadrul Contestatiei la executare. Astfel, intr-un termen de 15 zile de la care ai fost instiintat de un EXECUTOR JUDECATORESC ca s-a declansat impotriva ta executarea silita, trebuie sa depui la judecatoria de domiciliu Contestatia la executare, in care sa invoci in prima parte prescriptia datoriei tale.

Asta e o mare aberatie din punctul meu de vedere pentru ca permite abuzurile din partea recuperatorilor si pentru ca prin varii concursuri de imprejurari se poate sa nu fii instiintat in termenul legal de 15 zile ca s-a declansat procedura de executare si astfel sa pierzi dreptul de a invoca prescriptia si deci sa fii bun de plata fara vina, fara voie intr-un stat de stramb autentic si nu de drept...

 dorumihalache, on 26 martie 2017 - 16:18, said:


In ceea ce priveste bunurile tale, este greu sa dovedeasca ca sunt ale tale, pentru a le executa silit. Pe de alta parte, mai este un aspect spinos in ceea ce priveste casa ta. Daca este pe numele tau si nu ai alte venituri, s-ar putea initia procedurile de scoatere la vanzare. Da, executorul este constient ca te vei duce si vei achita datoria cu banii jos intr-o astfel de eventualitate, insa pentru el, demersurile de scoatere la vanzare implica niste cheltuieli suplimentare, pe care ti le va pune tot tie la socoteala.

Slava cerului ca macar aici n-au ce sa-mi faca pentru ca nu detin niciun fel de bunuri pe numele meu altele decat cateva electrocasnice, TV-uri, PC-uri, Notebook-uri, nu se poate deci pune sechestru nici pe casa pentru ca nu-mi apartine.

 EscapE13, on 26 martie 2017 - 17:28, said:

Eu am primit vreo 4 ani amenințări și plicuri de tot felul. De la o datorie de 180 lei, suma a ajuns la 6357 lei. Dar eu niciodată nu le-am răspuns la nimic, i-am ignorat complet. Intr-un final au renunțat.


Atunci, stima, esti veteranPosted Image

 EscapE13, on 26 martie 2017 - 17:33, said:

Și îmi veneau plicuri cu: "atenție, este șansa ta. Acum poți plăti până la data cutare doar 2300 lei. Posted Image) Dacă nu ai posibilitatea poți plăti în rate, suna la nr cutare și putem ajunge pe cale amiabila la nu știu ce înțelegere Posted Image) Nu i-am băgat niciodată în seamă, ca și cum nu as exista.

La fel am primit si primesc si eu si la fel am facut si eu doar ca la mine inca n-au ajuns la sumele alea, nici nu sunt 2 ani de cand au inceput. Acusi insa s-ar putea sa scap mai repede de 4 ani de aceasta "povara" intrucat e foarte posibil sa ma mut :lol:

 Platon, on 26 martie 2017 - 17:45, said:


Ar mai fi un an, in fine, sper sa nu ai probleme pe viitor, am avut un coleg cu o experienta asemanatoare cu a ta, dar daca zici ca nu te mai contacteaza, sper ca ai scapat, mai demult circula zvonul ca ar exista o baza de date care se plimba pe la providerii astia, un fel de birou de credit, si ar putea sa ai nevoie de garantii suplimentare cand vei dori sa contractezi un serviciu, dar sper sa fie la nivelul de zvon

Asta exista la fiecare operator in parte ca sa nu se mai friga si a doua oara cu aceeasi clienti ori la mine teparii de la Orange s-au fript singuri pentru ca au vrut sa ma friga pe mine iar eu i-am fript pe ei in cele din urma nu doar pentru ca n-am platit niciun leu nici macar societatii de recuperare dar am renuntat atat la abonament cat si la prepay ba mai mult am mai si convins o seama de oameni sa renunte la abonamente si prepay de la ei pentru ca sunt scumpi, hoti si prosti concomitent :)

 EscapE13, on 26 martie 2017 - 17:54, said:

Chiar exista o baza de date, nu e zvon. Dar la ce foame de bani și clienți e acum, nu mai contează. Eu am putut sa fac liniștit abonament la Orange, după ce eram dator la Cosmote. E drept că am făcut un abonament simplu, fara achiziție telefon.

Asta pentru ca fiecare operator are propria baza de date, nu este una comuna si deci daca esti dator la teparii de orange poti sa iti faci la Vodafone, Digi si altii nestingherit. Eu sunt abonat Digi pe toate serviciile de dupa ce-am acumulat "datoria" fata de teparii Orange si n-a fost nicio problema, nici macar nu m-au intrebat de ea sau orice altceva decat era necesar ca sa intocmeasca contractul.

#50
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009

 notrust, on 27 martie 2017 - 19:45, said:

Pe ei nu ii intereseaza, te vor soma la adresa pe care ai dat-o cand ai facut contractul.
Conform contractului esti obligat sa anunti in caz ca intervin schimbari ale adresei si a datelor de contact.
Putin ii pasa executorului, tu esti de vina.
In cazul in care te va soma (la adresa de contact de la incheierea contractului), si nu contesti in 15 zile pentru ca NU ai aflat ca ai fost somat, ramai bun de plata iar el impreuna cu creditorul raman acoperiti legal ca nu ti-ai declarat noile date de contact (adresa, numar de telefon).


Pai bun, inseamna ca pana la urma n-ar fi o idee proasta sa iau legatura cu societatea de recuperare ca s-o instiintez despre noua mea adresa de fiecare cand ma mut, asigurandu-i totodata, bineinteles, ca nu le voi da nici un leut din "datoria" fata de ei dar si ca numarul meu de telefon nu-l vor afla niciodata de la mine :)

Acum vine partea a doua, daca societatea nu vrea/comite o neglijenta sa ia nota de fiecare data cand imi schimb domiciliul inseamna ca daca vor merge in instanta voi fi oricum fara acoperire pentru ca nu voi putea sa contest executarea in termenul de 15 zile... Posted Image

Pacat ca invocarea prescriptiei nu se mai face de catre instanta din oficiu asa cum ne-a informat userul dorumihalache, o modificare deosebit de cretina in asemenea circumstante.

#51
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 asda, on 27 martie 2017 - 20:31, said:

Pai bun, inseamna ca pana la urma n-ar fi o idee proasta sa iau legatura cu societatea de recuperare ca s-o instiintez despre noua mea adresa de fiecare cand ma mut, asigurandu-i totodata, bineinteles, ca nu le voi da nici un leut din "datoria" fata de ei dar si ca numarul meu de telefon nu-l vor afla niciodata de la mine Posted Image
Acum vine partea a doua, daca societatea nu vrea/comite o neglijenta sa ia nota de fiecare data cand imi schimb domiciliul inseamna ca daca vor merge in instanta voi fi oricum fara acoperire pentru ca nu voi putea sa contest executarea in termenul de 15 zile... Posted Image
Sunt cazuri in care, cu rea intentie executorul a comunicat documentele la prima adresa, chiar daca omul a anuntat ca si-a schimbat adresa.

#52
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 notrust, on 26 martie 2017 - 18:24, said:

Sa nu te miri intr-o zi ca primesti un dosar de executare cu titlu de somatie de la un executor judecatoresc, si atunci sa vezi ca in 15 zile iti zboara picioarele prin oras la un avocat, ca daca nu esti bun de plata cat cere ala in somatie.
Poate nu intelegi cel mai important lucru : doar firma cu care ai contractul respectiv poate sa faca asta si o face doar daca are temei legal . In majoritatea cazurilor renunta dar paseaza unor firme de recuperatori , chipurile " datoria restanta " care de fapt , legal nu exista .
Cand ( niciodata nu se va intampla ) o sa vina dosarul de care pomenesti cu atata entuziasm , primul lucru pe care o sa-l fac e sa dau societatea aia de recuperari , in judecata si o sa fac bani frumosi !! Eu tot sper sa aiba neobrazarea sa ma dea in judecata dar , desi i-am sfatuit si chiar rugat sa faca asta inca nu s-a intamplat :( ; ce pacat , chiar am nevoie de niste bani castigati usor !!!

Edited by Baxon, 27 March 2017 - 21:55.


#53
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
@Baxon
Bine.
Eu zic sa te sfatuiesti cu un avocat...

Edited by notrust, 27 March 2017 - 21:59.


#54
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009

 notrust, on 27 martie 2017 - 21:00, said:

Sunt cazuri in care, cu rea intentie executorul a comunicat documentele la prima adresa, chiar daca omul a anuntat ca si-a schimbat adresa.

Nici nu ma-ndoiesc, totusi executorul nu are adresa de la societatea de recuperare in acest caz? Sau are acces la baza de date a politiei care vizeaza resedintele populatiei? Asta nu mi-e deloc clar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate