Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Executare silita sau vrajeala-n varza?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009
La finele anului 2012 am contractat un telefon cu abonament in valoare de 12€ pe o durata de 12 luni de la o societate afiliata Orange Romania.

La momentul semnarii actelor am fost instiintat ca trebuie sa achit o taxa numita generic "de verificare" in cuantum fix 12€ (adica exact cat abonamentul pe o luna) si, ca astfel ultima luna de plata din cele 12 a fost achitata in avans, taxa a fost platita cu factura si bon fiscal iar in contractul Orange este mentionat la sectiunea detalii ale ofertei "100% reducere 1 luna corespunzatoare abonamentului platit in avans".

Bineinteles ca a venit si factura pe luna 12 pe care bineinteles ca nu m-am intrebuintat s-o achit si nici s-o contest pe la protectia consumatorului din pricina unei perioade realmente tumultoase pe care o traversam.
Prin 2015 primesc o notficare de la o societate de recuperari ca am o datorie, la finele lui 2016 primesc de la cei de la getBack doua instiintari carora, bineinteles ca nu le-am dat curs.
Astazi primesc o noua instiintare sa achit acea suma restanta de ~60 lei pentru ca daca nu voi intra in etapa a doua, cea a instantei de judecata unde pe langa datoria propriu-zisa va trebui sa achit si taxa de timbru pentru instanta 50 lei, taxa legalizare 5 lei si onorariu asistenta juridica 300 lei, in total ceva peste 400 lei.
Etapa a treia fiind cea a executarii silite unde se vor mai adauga cheltuielile de executare silita partiale adica inca 300 de lei ajungand in final pana la putin peste 700 lei.

Intrebarile mele catre dvs. sunt :
1. Termenul de prescriere pentru astfel de creante este de 3 ani asa cum am citit ? Caz in care se prea poate sa se fi prescris deja intrucat ultima plata la Orange am facut-o in noiembrie 2013 si din moment ce primesc inca astfel de "amenintari" cu instanta de judecata intuiesc ca nu au demarat nicio procedura pana in noiembrie 2016 astfel incat "datoria" ar fi trebuit sa se fi prescris ...
2. Sunt reale cheltuielile enuntate?
3. In caz ca printr-un cocnurs nefericit de imprejurari nu s-a prescris datoria si societatea demareaza procedura de executare in ce etapa trebuie sa fac constestatia executarii invocand dreptul la prescriptie si e necesar sa apelez la un avocat sau ma pot descurca singur?
4. Nu inregistrez venituri la vedere si nu detin niciun fel de bunuri mobile pe numele meu altele decat ceva electrocasnice, PC, notebook, au deci de ce se lega in eventualitaea unei executari silite?
5. Eu cred ca ei vor sa mearga la intimidare/prosteala mizand pe necunoasterea dreptului la prescriptie a "datoriei" si e surprinzator ca se zbat atat pentru o suma atat de mica, nu e vorba de banii datorati cei 60 de lei ci de faptul ca refuz sa platesc o datorie inexistenta teparilor de la Orange dar si celor care au cumparat asa zisa datorie de la ei.

Multumesc

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
1. NU
2. DA, au dreptul sa-si puna ce cheltuieli vor


Eu nu am inteles, tu ai platit in avans o luna ca ceva taxa. Aceasta taxa ti-a fost promis ca va acoperi o luna de abonament. Le-ai platit pe restul 11? Stiu ca la abonamente se cer garantii, care dupa o anumita perioada se restituie sau intra in contravaloarea facturii.

Daca da, ii poti da in judecata.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Plateste aia 60 de lei . Asa sunt toate contractele . Sunt acoperiti . Si daca ii dai in judecata si castigi , nu ai nici o satisfactie. Nu pedepsesti o persoana rau intentionata ...va intra ceva pe cheltuieli , tu oricum nu iti vei putea deconta cu acte toate cheltuielile facute cu deplasarea si nici timpul pierdut , iar daune nu se platesc in asemenea cazuri. Deci pierzi si daca castigi. Fii destept si achita suma si nu ai batai de cap . Stiu ca este o chestie de principiu si se prea poate sa ai dreptate ...dar la tine este totul personal pe cand la ei este o chestie de plimbat hartii intre departamente care sunt platite sa plimbe hartii.

Edited by JurasikMan, 26 March 2017 - 14:51.


#4
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 02.05.2008
De ce nu scrii asta pe topicul orange helper? Vezi ce spune. Daca tu ai oferta semnata cu luna gratuita pot sa se spele cu datoria pe cap, dar o sa pierzi timp cu firma de recuperari. Mai bine fa niste scanuri si trimite un mail la opc si un mail la orange..

#5
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009

 Lex404, on 26 martie 2017 - 14:41, said:

1. NU
2. DA, au dreptul sa-si puna ce cheltuieli vor


Eu nu am inteles, tu ai platit in avans o luna ca ceva taxa. Aceasta taxa ti-a fost promis ca va acoperi o luna de abonament. Le-ai platit pe restul 11? Stiu ca la abonamente se cer garantii, care dupa o anumita perioada se restituie sau intra in contravaloarea facturii.

Daca da, ii poti da in judecata.


Am platit in avans o luna sub forma unei taxe obligatorii numita generic "de verificare" cu mentiunea ca ea reprezinta contravaloarea unei luni de abonament si ca din cele 12 luni ale contractului ultima nu va mai trebui platita atunci pentru ca am platit-o in avans.
Am intrebat si la Orange reprezentanta oficiala daca asa stau lucrurile (atunci cand am facut cererea de reziliere ca sa nu-mi prelungeasca automat contractul), am intrebat deci doi angajati diferiti care mi-au confirmat ca asa stau lucrurile (aveam o indoiala pentru ca stiam ca e vorba despre Orange).
Bineinteles ca le-am platit pe restul de 11 si nu am avut depasiri neplatite ca sa se poata lega de asta.
Eu n-as vrea sa ii dau in judecata pentru 60 de lei ci doar sa ma lasae-n pace ca oricum de buna voie nu le dau niciun ban.
Si care e perioada in care se prescrie datoria daca nu 3 ani ?

 JurasikMan, on 26 martie 2017 - 14:44, said:

Plateste aia 60 de lei . Asa sunt toate contractele . Sunt acoperiti .

Pai de ce sa fie acoperiti sa-mi pretinda 60 de lei de doua ori si de ce nu si-au respectat conditiile ca cei 60 de lei platiti in avans sa fie scazuti din ultima facuta aferenta celor 12 luni?

Edited by althea, 26 March 2017 - 15:04.
eliminare citat mesaj sters + raspuns


#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Citeste toata postarea. Crede-ma ...iesi in castig daca platesti acum .

#7
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009

 Maryus89, on 26 martie 2017 - 14:46, said:

De ce nu scrii asta pe topicul orange helper? Vezi ce spune. Daca tu ai oferta semnata cu luna gratuita pot sa se spele cu datoria pe cap, dar o sa pierzi timp cu firma de recuperari. Mai bine fa niste scanuri si trimite un mail la opc si un mail la orange..

Odata ce au vandut datoria la societatea de recuperare am inteles ca Orange nu mai are niciun amestec.

 JurasikMan, on 26 martie 2017 - 14:50, said:

Citeste toata postarea. Crede-ma ...iesi in castig daca platesti acum .

Eu inteleg ce zici, daca era din vina mea plateam din prima fara nicio discutie, nu asteptam atat mai ales pentru o suma mica.
Totusi am inteles ca o asemenea datorie se prescrie in 3 ani si am impresia ca scrisorile societatii de recuperare au ca scop intimidarea dar daca nu le-a mers doi ani cu mine nici n-as vrea sa le mearga de acum inainte:)

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Asta cu prescrierea este o poveste.

In practica, nu se prescriu.

Pentru ca legal ca sa poata fi prescrise, e nevoie de 5 ani de la ultima instiintare, sau ceva de genul. Fii linistit ca n-o sa te lase 5 ani fara instiintari sau alte proceduri.

Btw. Tu mai ai contractul si chitanta aia?

#9
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009
Culmea e ca stiu cazuri de oameni mai putini seriosi care au facut astfel de datorii, cu mult mai mari, din proprie initiativa si n-au primit instiintari, si sarlatanii de la Orange cred ca le merge cu mine pentru 60 de lei? Bun.

#10
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 02.05.2008

 asda, on 26 martie 2017 - 14:55, said:

Odata ce au vandut datoria la societatea de recuperare am inteles ca Orange nu mai are niciun amestec.




da...dar amenda orange pentru ce au facut e mai mare de 60 lei Posted Image Or sa dea un telefon la firma si rezolva ei cumva. Sau asa ma gandesc eu ca ar fi normal sa se intample.

Nu inteleg de ce ii recomandati sa plateasca si gata, eu as merge pana in panzele albe. De ce sa plecam capul la magarii?

Edited by Maryus89, 26 March 2017 - 15:01.


#11
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009

 Maryus89, on 26 martie 2017 - 15:00, said:

da...dar amenda orange pentru ce au facut e mai mare de 60 lei Posted Image Or sa dea un telefon la firma si rezolva ei cumva. Sau asa ma gandesc eu ca ar fi normal sa se intample.

Nu inteleg de ce ii recomandati sa plateasca si gata, eu as merge pana in panzele albe. De ce sa plecam capul la magarii?


Asa ar fi normal intr-o lume corecta, bine intentionata si onesta ori meschinii astia despre care vorbim reprezinta taman antonimele acestor termeni!

 Lex404, on 26 martie 2017 - 14:59, said:


Btw. Tu mai ai contractul si chitanta aia?

Am contractul si chitanta dar nu stiu cum mai pot face dovada lunilor platite din abonament pentru ca chitantele alea evident ca nu le mai am.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Nici facturile nu le mai ai?

Pentru ca pe facturi scrie soldul scadent. Nu poti avea factura pe luna a 9-a cu sold din luna a 3-a. In special, ultima factura ar trebui sa ajute.

#13
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009
Imi lipsesc si facturile dar ce mi se pare cu adevarat mafiot e ca ei n-au vandut datorii mult mai mari societatilor de recuperare ori mie mi-au vandut-o pe asta mica dupa ce am refuzat sa le fac jocul murdar si sa le platesc de doua ori abonamentul pe ultima luna.

Stiu firma partenera de la care am cumparat doar ca nu mai are sediul acolo insa asta nu ma ajuta cu nimic, odata ce au vandut datoria pe ei capul nu ii mai doare si oricum la ce tepe dau ei altora asta probabil ca e mizilic...

L.E.. Facturile, daca imi amintesc bine imi veneau in format electronic cumva prin contul lor dar nu mai stiu datele lui, stiu doar ca l-au blocat inainte sa incerc sa-l sterg, cu greu cred ca l-as putea recupera dar incerc.

Da deci am reusit sa intrul in contul meu orange online si bineinteles ca totul e sters, nicio informatie nimic doar mailul si userul mai exista, mafioti profesionisi ce dracu? Posted Image

Edited by asda, 26 March 2017 - 15:33.


#14
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 Lex404, on 26 martie 2017 - 14:59, said:

Asta cu prescrierea este o poveste.

In practica, nu se prescriu.

Pentru ca legal ca sa poata fi prescrise, e nevoie de 5 ani de la ultima instiintare, sau ceva de genul. Fii linistit ca n-o sa te lase 5 ani fara instiintari sau alte proceduri.

Btw. Tu mai ai contractul si chitanta aia?

Initiator, nu lua in seama cele scrise mai sus. Termenul de prescriptie este de 3 (trei) ani de la ultima plata facuta sau de la incuviintarea executarii silite. O simpla instiintare (notificare) venita din partea firmei de recuperare nu intrerupe prescrierea datoriei. Daca vor merge in instanta, in momentul in care primesti instiintare din partea INSTANTEI, atunci trebuie facuta imediat contestatie in care sa specifici ca datoria este prescrisa.

#15
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Datoria s-a prescris, in momentul in care o sa vina un executor de stat sa-ti ceara banii contesti in instanta si invoci prescriptia, dar vezi ca o sa te coste, contestatia mai mult decat cei 60 lei pe care ii ai acum de dat.
Prescriptia intervine doar cand o soliciti tu, altfel nu intervine din oficiu.

#16
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009

 KLMN, on 26 martie 2017 - 15:35, said:


Initiator, nu lua in seama cele scrise mai sus. Termenul de prescriptie este de 3 (trei) ani de la ultima plata facuta sau de la incuviintarea executarii silite. O simpla instiintare (notificare) venita din partea firmei de recuperare nu intrerupe prescrierea datoriei. Daca vor merge in instanta, in momentul in care primesti instiintare din partea INSTANTEI, atunci trebuie facuta imediat contestatie in care sa specifici ca datoria este prescrisa.


Merci fain pentru lamurire! Mi-a mai zis cineva treaba asta si de asta am fost surprins ca sunt si opinii  opuse.
Am aflat si ca in termen de 15 zile de la instiintarea din partea instatei trebuie numaidecat sa fac constestatia in care sa mentionez ca datoria e prescrisa.
Nu mi-e limpede totusi, in momentul in care societatea merge in instanta, aceasta ma notifica prin ce mijloc in termen de 15 zile astfel incat sa am timp sa formulez si depun contestatia? Chestiunea asta o pot face de unul singur sau trebuie apelat numaidecat la un avocat?
Am auzit si parerea ca nu voi fi instiintat de instanta decat abia dupa ce procedura de executare va fi inceput si tocmai asta vreau sa lamuresc, avand dreptatea de partea mea si mai ales termenul de prescriptie cum sa procedez ca sigur sa fiu instiintat in termenul acela de 15 zile ca sa pot depunde contestatia?

 notrust, on 26 martie 2017 - 15:41, said:

Datoria s-a prescris, in momentul in care o sa vina un executor de stat sa-ti ceara banii contesti in instanta si invoci prescriptia, dar vezi ca o sa te coste, contestatia mai mult decat cei 60 lei pe care ii ai acum de dat.
Prescriptia intervine doar cand o soliciti tu, altfel nu intervine din oficiu.

Foarte interesant dar oare societatea de recuperare poate fi intr-atat de imbecila incat sa mearga in instanta stiind ca datoria s-a prescris? Ce ar avea ea de castigat si ca si firma care cauta profitul sa mearga in instanta cu mine stiind ca va pierde chit ca va trebui sa scot si eu ceva bani din buzunar?

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca mergi in instanta ...se poate sa castigi , dar intreaba-te daca merita . In astfel de cauze nu se acepta plata de daune , cel mult cheltuieli de judecata  cu avocatul si taxele aferente la judecatorie  . Deci ,ai fi dispus sa platesti din buzunarul tau bani pentru deplasari , sa pierzi timp , numai pentru a dai una peste bot unui operator de telefonie mobila , care nu va incasa nimic pentru ca deja a vandut debitul unei alte firme ? Tu te vei lupta in instanta cu firma de recuperare a debitului care are asta ca obiect de activitate. Faci cum crezi tu ...eu as plati si as cere o hartie oficiala cum ca nu mai am nici o datorie .  Eu am avut nenumarate contracte de telefone la toti operatorii . Nu am auzit inciodata sa se recupereze garantia aia platita in avans . Cand am reziliat contractele cu ei , am achitat ultimele facturi si asta a fost .

Edited by JurasikMan, 26 March 2017 - 15:49.


#18
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Te stresezi inutil. Nimeni nu o sa-ti facă nimic. Puteai sa ai și abonament de 100 euro. Alea sunt doar niste proceduri de intimidare, dar numai atât. Îți spun pt că am avut abonament Cosmote și Orange. Nu le-am platit un leu, in pofida amenințărilor de tot felul. Până la urmă se lasă păgubași.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate