Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

sfat achizitie masina noua/sh

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Eu zic sa cumperi o masina noua ce e nou e nou.
Poti incerca Hyundai I30 sau varul sau Kia Ceed
Logan nou nu stiu de ce nu-ti place dar ma rog fiecare cu pretentiile lui

#20
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
@initiator

La 2 adulti + 2 copii, masina noua de familie si maxim 11.000 euro nu ai prea multe optiuni:

Logan (pe care nu-l vrei), Peugeot 301, Citroen C-Elysee, Fiat Tipo si (poate) Seat Toledo sau Skoda Rapid desi nu cred ca vei avea aer conditionat si Cruise Control in acest pret,
Mai poti gasi si ceva cu spatiu interior mai mic: Suzuki Swift, Sandero sau Sandero Stepway (asta din urma pleaca de la 11.150 euro).
La altceva mi-e teama ca nu te incadrezi. O masina demna de numele de masina de familie nu gasesti decat de la aproximativ 15.000 euro in sus. Vad ca ti-a fost propus i30 sau Ceed. Sunt masini foarte bune dar nu te poti lipi de ele nici macar cu Rabla. La un i20 Led Line eu am o oferta de peste 12.000 euro. Ford nu poti lua decat noul Ka sau eventual Fiesta, la Opel nu ai decat (tot eventual) Corsa, poate printr-o sansa rara sa gasesti lichidare de stoc la Opel-ul Sedan J mult laudat.
Din proprie experienta iti spun sa iei la pas toate reprezentantele si sa vezi ce poti gasi. Din configuratoarele de pe site-urile producatorilor nu poti decat sa-ti faci o idee generala.

La second hand ai o multime de optiuni. Eu nu dau sfaturi pentru astfel de masini. Din punctul meu de vedere este loterie curata, mai ales daca nu te pricepi. Daca totusi alegi sh, du-te la un dealer autorizat. Chiar daca gasesti mai scump, cel putin ai o bruma de garantie.

Succes!

Edited by gabrieln2016, 27 March 2017 - 16:42.


#21
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009

 gabrieln2016, on 27 martie 2017 - 16:38, said:

@initiator

La 2 adulti + 2 copii, masina noua de familie si maxim 11.000 euro nu ai prea multe optiuni:

Logan (pe care nu-l vrei), Peugeot 301, Citroen C-Elysee, Fiat Tipo si (poate) Seat Toledo sau Skoda Rapid desi nu cred ca vei avea aer conditionat si Cruise Control in acest pret,
Mai poti gasi si ceva cu spatiu interior mai mic: Suzuki Swift, Sandero sau Sandero Stepway (asta din urma pleaca de la 11.150 euro).
La altceva mi-e teama ca nu te incadrezi. O masina demna de numele de masina de familie nu gasesti decat de la aproximativ 15.000 euro in sus. Vad ca ti-a fost propus i30 sau Ceed. Sunt masini foarte bune dar nu te poti lipi de ele nici macar cu Rabla. La un i20 Led Line eu am o oferta de peste 12.000 euro. Ford nu poti lua decat noul Ka sau eventual Fiesta, la Opel nu ai decat (tot eventual) Corsa, poate printr-o sansa rara sa gasesti lichidare de stoc la Opel-ul Sedan J mult laudat.
Din proprie experienta iti spun sa iei la pas toate reprezentantele si sa vezi ce poti gasi. Din configuratoarele de pe site-urile producatorilor nu poti decat sa-ti faci o idee generala.

La second hand ai o multime de optiuni. Eu nu dau sfaturi pentru astfel de masini. Din punctul meu de vedere este loterie curata, mai ales daca nu te pricepi. Daca totusi alegi sh, du-te la un dealer autorizat. Chiar daca gasesti mai scump, cel putin ai o bruma de garantie.

Succes!
multumesc de sfaturi si optiuni de masini.
Ce imi place pina acum este opel astra sedan recomandat de cineva aici la care eu nu credeam ca am apropii si aflu ca ar fi undeva la 11000 euro. chiar sunt curios sa merg in reprezentante si sa vad daca gasesc astra sedan la 11000, cred ca pe loc fac actele.

 Nytro84, on 27 martie 2017 - 16:08, said:

Eu zic sa cumperi o masina noua ce e nou e nou.
Poti incerca Hyundai I30 sau varul sau Kia Ceed
Logan nou nu stiu de ce nu-ti place dar ma rog fiecare cu pretentiile lui
anul  trecut am avut un i30 in mina si nu amluat...si acum imi pare rau.

#22
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Uite aici o oferta gasita pe un site al unui dealer pentru Astra Sedan: http://www.opel-unio...i in stoc/8.pdf

Din 13.888 euro, scazi rabla, si ajungi la 12.438 euro. Mai scazi vopseaua metalizata, si optezi pentru vopseaua metalizata gratis Flip Chip (Argintiu magnetic), si ai ajuns la 12.038 euro. Te mai targuiesti la dealer, ajungi la 11.500 euro, dupa care te duci la alt dealer (preferabil Radacini, au discount-ul cel mai mare), si o iei la 11.000 euro.

Daca esti medic, avocat, preot si inca o meserie, mai beneficiezi de un discount suplimentar..

Sa nu te lasi pacalit sa iei motorul de 1.6 115 cp aspirat, e un motor foarte puturos pentru greutatea masinii, si foarte gurmand.

Bafta, sa ne tii la curent!

#23
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009

 Yukoto, on 29 martie 2017 - 00:04, said:

Uite aici o oferta gasita pe un site al unui dealer pentru Astra Sedan: http://www.opel-unio...i in stoc/8.pdf

Din 13.888 euro, scazi rabla, si ajungi la 12.438 euro. Mai scazi vopseaua metalizata, si optezi pentru vopseaua metalizata gratis Flip Chip (Argintiu magnetic), si ai ajuns la 12.038 euro. Te mai targuiesti la dealer, ajungi la 11.500 euro, dupa care te duci la alt dealer (preferabil Radacini, au discount-ul cel mai mare), si o iei la 11.000 euro.

Daca esti medic, avocat, preot si inca o meserie, mai beneficiezi de un discount suplimentar..

Sa nu te lasi pacalit sa iei motorul de 1.6 115 cp aspirat, e un motor foarte puturos pentru greutatea masinii, si foarte gurmand.

Bafta, sa ne tii la curent!
fcptul ca este puturos nu ma afecteaza, nu ma "dau cu masina", merg maxim 120-130 la drum intins , daca nu pleaca repede nu este o problema, deviza mea este sa ajung acasa nu prea conteaza timpul.
de gurmand..cit de gurmand? parintii au un symbol de 14,16v benzina si in oras calculatorul arata in oras 8 consum iar in afara depinde daca este cu acc si etc...dar sub 6.5 nu am reusit sa duc consumul, opelul acesta consuma mai mult?

vb serios cu meseriile? pot face ff repede rost de o acte ca sunt preot :)

Edited by florinetzul, 29 March 2017 - 21:37.


#24
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Asta cu meseriile nici eu nu am mai auzit-o.... Daca esti bugetar te incadrezi la vreun discount? Exista vreo lege sau ceva de genul unde se mentioneaza lucrul asta?

#25
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
astra ala nu se incadreaza la rabla, are emisii peste 130g co2

#26
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

 eolianu, on 30 martie 2017 - 07:37, said:

.... Daca esti bugetar te incadrezi la vreun discount? Exista vreo lege sau ceva de genul unde se mentioneaza lucrul asta?
Posted Image Posted Image Posted Image
Reducerile respective sunt de ani de zile, si chevrolet le oferea !

Edited by farausername, 30 March 2017 - 11:39.


#27
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

 florinetzul, on 29 martie 2017 - 21:36, said:

fcptul ca este puturos nu ma afecteaza, nu ma "dau cu masina", merg maxim 120-130 la drum intins , daca nu pleaca repede nu este o problema, deviza mea este sa ajung acasa nu prea conteaza timpul.
de gurmand..cit de gurmand? parintii au un symbol de 14,16v benzina si in oras calculatorul arata in oras 8 consum iar in afara depinde daca este cu acc si etc...dar sub 6.5 nu am reusit sa duc consumul, opelul acesta consuma mai mult?

vb serios cu meseriile? pot face ff repede rost de o acte ca sunt preot Posted Image

Din pacate, multumita colegului jericho, am aflat ca programul rabla aflat in dezbatere vine cu propunerea ca prima de casare sa fie acordata doar daca CO2 nu depaseste 130 g in functionare mixta, ceea ce rezulta ca nu te incadrezi la rabla pentru majoritatea motoarelor pe benzina, insa nu-i bai, consultand site-ul celor de la Radacini, am gasit oferta urmatoare, insa va trebui sa maresti bugetul cu inca o mie de euro: http://www.radacini....ret-de-benzina/ (la acest autoturism mai trebuie adaugat pachetul enjoy pt. volan piele, climatronic, si restul)

Referitor la meserii, este perfect adevarat, trebuie doar sa mergi la dealer si sa vezi ce iti trebuie ca acte pentru incadrarea la discount.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate