Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achizitie autoturism

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Am cumparat un autoturism .
Toate bune pana aici !Dar dupa ce "am batut palma" cu vanzatorul am inceput sa am anumite dubii !
Toate actele sunt in regula , dar , el nu era proprietarul trecut in acte ! In acte era prietena lui . Contractul fiind semnat de el in locul doamnei .....
Omul se vede ca este de buna credinta ... Dar dupa ce am facut afacerea ma tot chinuie gandul ca sa nu ma trezesc cu vreo teapa  
L-am intrebat si pe cel care mi-a facut contractul si mi-a zis sa stau linistit ca nu e problema ....
La ce sa ma astept ?



#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
La nimic. Aia n-a vrut sã se deplaseze pe la ghișee. L-a pus pe ãsta.

#3
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
tu mai bine ti ai face probleme de ce probleme ascunse are cazanul si ai sa le depistezi in viitor...stai linistit ca mai mult ca sigur este vreun samsar ....si asa zic ei e a prietenei ,a bunicii Posted Image Posted Image fiscalul ti l a dat prietena ?

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postmihaiduban, on 25 martie 2017 - 14:54, said:

Am cumparat un autoturism .
Toate bune pana aici !Dar dupa ce "am batut palma" cu vanzatorul am inceput sa am anumite dubii !
Toate actele sunt in regula , dar , el nu era proprietarul trecut in acte ! In acte era prietena lui . Contractul fiind semnat de el in locul doamnei .....
Omul se vede ca este de buna credinta ... Dar dupa ce am facut afacerea ma tot chinuie gandul ca sa nu ma trezesc cu vreo teapa  
L-am intrebat si pe cel care mi-a facut contractul si mi-a zis sa stau linistit ca nu e problema ....
La ce sa ma astept ?
Cu ”prietena” aia a lui ai vorbit vreodata? Adica exista? I-ai vazut vreun act de identitate care sa ateste ca e ea? Cand ati facut contractul, cu ce act de identitate l-a facut? Daca da ... nu ai de ce sa iti faci probleme. Daca nu .... atunci nu e chiar roza situatia. Sa nu fie vreo masina furata!

Edited by XL700VA, 25 March 2017 - 15:09.


#5
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Am toate actele ok ... am fiscal , am chiar si chitanta cu care s-au platit amenzile gagicii inainte de vanzare (pentru acordarea fiscalului)
Am copii dupa buletin (altfel nici nu puteam sa cumpar autoturismul)
Si in episodul meu de paranoia l-am pus pe baiat sa-mi dea si o copie dupa buletinul lui !

Cu "prietena" sincer nu am vorbit...

#6
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Daca ai toate actele astea e ok. Ai inmatriculat masina pe numele tau? Daca da, nu are rost sa iti faci griji. Decat de eventualele probleme tehnice ale masinii, pe care nu le-ai vazut. Atat.

#7
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Dar baiatul pare ok ...
Chiar am fost a doua oara sa ma intalnesc cu el ....
L-am stresat la maxim su pare dubios de "baiat bun" .....

In afara de faptul ca nu merge lumina  de marsalier si pozitiile pe fata ... masina e super mega mega ok ....


#8
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
ce masina e?

#9
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Un "pejo"

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmihaiduban, on 25 martie 2017 - 14:54, said:

........ "am batut palma" cu vanzatorul ..........el nu era proprietarul trecut in acte ! In acte era prietena lui . Contractul fiind semnat de el in locul doamnei .....
La ce sa ma astept ?

in cel mai bun caz, tanti n-a avut chef sa-si bata capul cu vanzarea si totul va fi ok.
in cel mai rau caz, tanti nu stie ca nu mai are masina, asa ca o sa te trezesti cu o vizita de la politie pentru ca masina a fost declarata furata. nu prea sunt sanse de "cumparator de buna credinta", deci vei pierde masina si va trebui sa-l dai in judecata pe vanzator si sa incerci sa recuperezi macar o parte din banii dati pe masina.

#11
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Masina furata si cu doua chei si cu carte si cu certificat ........etc


Si cu amenzi platite....

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
...mai mult, nenea asta a luat masina de la dealer, si tot a ramas fara ea: http://stirileprotv....-intamplat.html
oricum, la cum pui problema pari sa vrei sa te asiguram ca totul va fi bine. asa ca da, stai linistit, totul va fi ok, nu s-a intamplat niciodata in romania sa se dea astfel de tepe ;).

#13
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

View Post_Smiley_, on 25 martie 2017 - 16:16, said:

...mai mult, nenea asta a luat masina de la dealer, si tot a ramas fara ea: http://stirileprotv....-intamplat.html
oricum, la cum pui problema pari sa vrei sa te asiguram ca totul va fi bine. asa ca da, stai linistit, totul va fi ok, nu s-a intamplat niciodata in romania sa se dea astfel de tepe Posted Image.
asta e un pic extrem...
sa ma fereasca D-zeu de asa ceva ...

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Se practica chestia asta. Nu e prietena lui, bineinteles, e doar cea care i-a vandut lui masina inainte sa ti-o dea tie. Caut-o pe prietena pe facebook si vb cu ea daca tot ai o copie de buletin cu nume si poza. Ar trebui sa o gasesti.

Edited by underb, 25 March 2017 - 18:07.


#15
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Avand in vedere ca semnatura nu este a proprietarei, actul de vanzare cumparare este nul ... din punct de vedere legislativ.

Ca sa fie mai simplu, doamna respectiva declara masina furata, te gasesc, tu prezinti actul de vanzare-cumparare, iar ea cere o expertiza grafologica. Uite asa ai ramas fara bani si fara masina.

Edited by AlexRe, 25 March 2017 - 23:20.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
cred ca e se poate si mai simplu, daca cei doi sunt intelesi. doamna depune plangere pentru abuz de incredere, prietenul "spune" unde e masina, doamna isi recupereaza masina si isi retrage plangerea, iar mihaiduban ramane sa se judece cumva cu "baiatul ok" si sa-si recupereze banii.

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Stai linistit. Cat ai fiscal, e totul ok.

#18
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

View Postslai, on 26 martie 2017 - 07:54, said:

Stai linistit. Cat ai fiscal, e totul ok.
Azi am fost la taxe si impozite la mine in oras si am facut "hartoagele" cu care sa o iau in evidenta !
Dar sincer nu dorm de cateva zile ( eu sunt si intr-o perioada nasoala )
Daca doamne fereste masina e obtinuta fara drept de prieten am inteles ca ma aleg si cu dosar penal pentru uz de fals ! Mai rau actele sunt pe numele sotiei mele DECI EA O SA FIE "BAGATA LA INAINTARE" ...
Omul parea dubios de bun si pretul a fost pe masura ...
Ce sa mai verific ... Mai ales ca eu mai raman si fara bani ...
Stau si ma gandesc cat de idiot pot sa fiu cate-o data ...
Sau oare avocata mea e mai paranoica ca mine...????
A mai cumparat cineva pe aici asa ca mine ?
Daca doamne fereste e ceva la ce sa ma astept ?

View Post_Smiley_, on 26 martie 2017 - 07:35, said:

cred ca e se poate si mai simplu, daca cei doi sunt intelesi. doamna depune plangere pentru abuz de incredere, prietenul "spune" unde e masina, doamna isi recupereaza masina si isi retrage plangerea, iar mihaiduban ramane sa se judece cumva cu "baiatul ok" si sa-si recupereze banii.
pai eu nu pot sa depun plangere pentru inselaciune ? si daca ajung in asa situatie sigur ajung internat si pe la "glumeti" .. sa le mai cer si daune morale///

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate