Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Confectii metalice. Executie, probleme, idei, solutii.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1863 replies to this topic

#1
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
O intrebare pentru cunoscatori. Am de montat niste porti si gardul este imbracat in piatra decortiva. Cu ce pot proteja stalpii sa nu sara stropi si sa se arda piatra. Azi am incercat cu tabla, functioneaza ok, problema e  ca am atins elctrodul din greseala de tabla si a gaurit-o instant, nu era lipita de stalp, doar am afumat mai tare zona, a iesit la spalat cu buretele cu apa. Problema e ca mai am inca de montat 5 elemete pe gard (porti si panouri) dar m-am oprit ca nu vreau sa ii stric omului gardul. Omul a inteles si asteapta sa gasesc o solutie de protejare, a inteles ca e de preferat sa astepte cateva zile decat sa ii stric piatra.
  Rezista asta daca sudez la 3 cm de ea?
https://www.gtools.r...t-isoplan-750c/

  De obicei foloseam vata bazaltica unde am balustrade si e gresie pe jos, dar aici nu o pot baga ca nu incape.
Urmeaza sa iau vreo 2 paturi de sudura dar deocamdata nu am fonduri.

Nota:
Următoarele posturi sunt mutate de pe topicul de sudură.

Edited by scaiba, 25 March 2017 - 12:03.
adaugat nota


#2
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Rezista.
L.E.
Cred ca rezista, prima data am citit ca`i azbest, acuma vad ca`i non azbest.

Edited by Ion_Bumbu, 22 March 2017 - 18:57.


#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Azbest am cautat, nu se mai gaseste. Azbestul stiam ca rezista dar nu se mai gaseste de multi ani.

Edited by PoeOvidiu, 22 March 2017 - 19:28.


#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Stiu, de asta m`am uitat de 2 ori si am vazut apoi  non, totusi eu zic ca merita incercat, 750C este rosu visina, de la 3cm vred ca merge OK.

#5
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Clingherit?. Daca se mai gaseste.

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
La perete am folosit o placa de gresie ramasa insa o tot plimb fiind mai mica , e cam incomod dar aia tine la temperatura.

#7
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Clingherit, daca nu ai baga niste placaj de 3-5 mm pe care il uzi bine!
La astfel de stalpi sunt prinderi mai elegante ale panourilor sau portilor...cu conexpanduri.

Edited by spik1, 22 March 2017 - 21:35.


#8
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Eu am sudat o bara la solar si cum folia era pusa, am bagat o bucata de OSB intre fier si folie si a fost bine. Am lasat acolo pana s-a racit sudura apoi am scos placajul.

#9
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Pătură de sudură. Ar merge și cu un material de bumbac mai gros, în lipsă de altceva.

Patura sudura LAVAshield.

Material: fibră de sticlă de 800g/m², acoperita pe ambele parti cu neopren de culoare neagra

Este destinata sa reziste la o temperatura de 538°C

Dimensiuni: 174 cm x 234 cm

Are o cusatura pe partile laterale si 10 inele de fixare in cusatura

Este cusuta cu ata kevlar din 3 fire

O găsești sub 300 lei.

Edited by swtm, 22 March 2017 - 22:59.


#10
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Sunt excelente, dar trebuie sa merite cumparate....

#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am luat cu 2 lei bucata niste placi de 3-4 mm ignifuge folosite la fabricarea subansamblelor gen panouri electrice samd...din targ.
Daca esti din buc iti dau sa incerci.
Eu am folosit la treburi d-astea un osb subtire udat bine inainte.


#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 swtm, on 22 martie 2017 - 22:59, said:

Pătură de sudură.


Nu prea o pot folosi aici. De fapt pot dar trebuie ori sa o tai ori sa folosesc doua pentru ca am 2 elemete pe care sudez, sunt pozitionate pe centrul stalpului si trebuie sa protejez pe ambele parti. Sa o tai mi-e mila sa iau doua nu am fonduri inca. O sa urmeze cat de curand si paturi de sudura.

#13
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Probabil ca o sa ramai cu lucrarea neterminata "de atata tehnologie"..., poti folosii tabla subtire, galvanizata de acoperisi de exemplu, taiata in bucati de jur imprejur sau o bucata mai mare decupata etc te orientezi la fata locului iar in continuarea tablelor osb, placaj sau carton "chior" ca nici scanteile alea nu sant "lasere"....

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Daca citeai putin mai sus vedeai de ce evit tabla, a fost prima optiune. Nu se arde usor piatra, inclusiv stropii sariti pe ea s-au spalat cu buretele ud si nu au ramas urme. Dar nu prea imi convine sa tot strambe clientul din nas la fiecare strop, asa ca prefer sa caut solutii sa nu aiba motive sa strambe.
  Problema e ca am de facut gardurile la 7 case construite e el. Asa ca prefer sa il vad 100% multumit si linistit. Chiar daca nu raman urme de la stropi e un factor de stres pentru el. Ii imbrac stalpii in azbest si lucrez linistit iar clientul nu e stresat.  Prefer sa stam amandoi linistiti decat sa economisesc 50 de lei cat e o placa dinaia.
Cum termin lucrarea asta cum sar pe 2 paturi de sudura.

Edited by PoeOvidiu, 23 March 2017 - 09:00.


#15
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Un vecin face porti, balustrade pt. case de vanzare..."patronii" vir asa de ieftin ca mesteru' nu mai polizeaza si nici macar zgura nu o mai inlatura!!! De aspectul si calitatea sudurii nu mai vorbesc! Daar se scoate cu vopseaua si patina...nici nu observi care e rugina si care e patina!!!

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Problema e ca sunt peste drum de mine casele. Deci o sa ma intalnesc zilnic cu noii propietari. Si de obicei refuz lucrarile unde imi zice sa fac ieftin, nu-i bai ca iese prost. Prefer sa stau cu clientul la o bere si peste 2 ani, chiar daca nu mai am de lucru la el decat sa il ocolesc :)

#17
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Daca nu sunt prea indiscret, cat este manopera pentru un set de porti de acces auto si pietonal?!

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Depinde de model. Astea ce le fac acum se invart in jur de 2500/set cu factura. Manopera.  Oricum pretul l-am facut cu material cu tot, deci e mai sus totalul facturat.
Nu imi prea place sa lucrez cu materialul clientului. Ii dau pretul total si ala e. Daca am calculat gresit materialele e problema mea, castig mai putin.
  Oricum imi calculez  sa ies undeva intre 200 si 250 de lei manopera/zi.
Mai platesc impozit, TVA .
  Sub 1800 nu prea cobor manopera/set la cele simple.
Fara factura nu stiu, evit munca la negru.

Astea le fac acum.
Attached File  G31.jpg   412.82K   360 downloads

Edited by PoeOvidiu, 23 March 2017 - 11:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate