Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

proiect casa cu mai multe apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Genul asta de cladiri erau foarte populare in urma cu cativa zeci de ani, dar pe masura ce a luat avant constructia de blocuri au disparut.
Am cautat pe net diverse modele, dar nu gasesc mai nimic ( nu ma refer la case duplex / insiruite / etc).
Eu as vrea ceva gen un apartament la parter si altul la etaj ( fiecare cu intrarea lui ). N-am vazut pe nicaieri asa ceva, cu toate ca stiu ca se mai construiesc.
Are cineva astfel de planuri? Sau ce keyword-uri sa caut.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 dhaneey, on 24 martie 2017 - 16:24, said:

Genul asta de cladiri erau foarte populare in urma cu cativa zeci de ani, dar pe masura ce a luat avant constructia de blocuri au disparut.
Am cautat pe net diverse modele, dar nu gasesc mai nimic ( nu ma refer la case duplex / insiruite / etc).
Eu as vrea ceva gen un apartament la parter si altul la etaj ( fiecare cu intrarea lui ). N-am vazut pe nicaieri asa ceva, cu toate ca stiu ca se mai construiesc.
Are cineva astfel de planuri? Sau ce keyword-uri sa caut.

Ce este asa greu in a construi o casa normala pe 2 etaje, cu acces comun prin partea scariilor. Jos la parter intri intr-un hol, unde se afla si scariile, jos intri intr-un apartament, urci scariile si intri in celalalt apartament.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Pt. asta exista arhitect.
2. pana la urma trebuie sa o vezi ca o casa cu etaj si acoperis, iar accesul are loc pe o scara comuna.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Se numesc CASE MULTIFAMILIALE si poti cauta pe net;
- proiecte vile multifamiliale
- proiecte de locuinte pentru mai multe generatii,
- proiecte case multifamiliale ... etc

Succes

#5
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Marea majoritate a proiectelor de pe net au scara in mijlocul casei, nu la intrare, se pare ca e un trend de genul asta, si daca ma apuc sa modific locatia scarii automat se modifica si pozitia geamurilor, a celorlalte camere, balcoanelor si tot asa... E ca si cum as face un proiect de la 0 si nu sunt prea grozav la asta...
Am cautat casa multifamiliala, dar tot duplexuri gasesc

Cam asa ceva as vrea, atat doar ca proiectul asta e extraordinar de tampit... are 10 ferestre....toate micute...

https://s17.postimg....z/ap_plan-1.jpg


Mi-ar placea ceva de genul asta, dar nu stiu unde ar putea veni scara, si cu latimea casei nu ma mai pot extinde prea mult

https://s12.postimg....txp/fis_299.jpg

Edited by dhaneey, 24 March 2017 - 17:12.


#6
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Cel mai bine ar fi sa contactezi un arhitect si ii spui ce preferinte ai.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Subscriu.
De unde sa stim noi unde-i Sudul, de exemplu.

#8
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
din cate stiu, scopul unui forum este de a face schimb de idei / cunostinte / de a impartasi experienta cu altii....
poate a mai construit si altcineva asa ceva... vreau sa stiu cu ce probleme s-a confruntat...
poate exista anumite motive pt care nu mai sunt populare acest gen de cladiri...
evident ca proiectantul nu-mi va zice asta pt ca vrea sa-mi ia banii...

si cat se poate de ONTOPIC: are cineva un link unde pot gasi genul asta de constructii? sau ce keyword-uri sa folosesc ( pot fi si in alte limbi ).

#9
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 dhaneey, on 24 martie 2017 - 16:24, said:

[...]
Are cineva astfel de planuri? Sau ce keyword-uri sa caut.

Townhouses, townhomes, multi-family, stacked.
Spor la treaba!

 dhaneey, on 24 martie 2017 - 16:55, said:

Marea majoritate a proiectelor de pe net au scara in mijlocul casei, nu la intrare, [...]

Adauga la cautare UK si asta-ti va aduce si case cu scara la intrare sau in spate.

Edited by DIY, 24 March 2017 - 20:22.


#10
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Exact asta cautam. Cred ca e cel mai bun raspuns pe care l-am primit vreodata pe softpedia. Multumesc mult !
Te reprezimta username-ul ales.

#11
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008

 dhaneey, on 24 martie 2017 - 19:52, said:

din cate stiu, scopul unui forum este de a face schimb de idei / cunostinte / de a impartasi experienta cu altii....
poate a mai construit si altcineva asa ceva... vreau sa stiu cu ce probleme s-a confruntat...
poate exista anumite motive pt care nu mai sunt populare acest gen de cladiri...
evident ca proiectantul nu-mi va zice asta pt ca vrea sa-mi ia banii...


sa inteleg ca tu ai vrea ca proiectantul sa-ti zica lucrurile acestea pe gratis?
cand te duci la supermarket iei paine pe gratis?

proiectantul pentru asta iti ia banii. ca sa-ti explice toate lucrurile acestea.

#12
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
O astfel de casa are si alte probleme, - terenul va fi in cota comuna, ca si model , nu e ceva mega special ,  ca si impartire la casa poate sa fie cu casa scarii comune, cu acces la parter separat si la etaj separat. .
Ma gandesc ca ai ca si scop final vanzarea "apartamentelor" aici trebuie sa ti cont ca majoritatea care stau la curte comuna cumpara apartamentele destul de ieftine , Mare atentie la constructii de genul asta .

#13
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Cand discutam despre casa scarii comune, deja ne referim la altceva. Din cate inteleg eu, initiatorul doreste acces separat pentru fiecare dintre cele N locuinte. Chestia cu terenul in comun se rezolva simplu; fiecare proprietar are suprafete in proprietate exclusiva (interiorul locuintei, spre exemplu), suprafete in proprietate comuna cu drept exclusiv de folosinta si bunuri in proprietate comuna (terenul, spre exemplu). Odata cu locuinta se cumpara un set de drepturi si obligatii.

Dupa mine, asta este o excelenta varianta pentru a trece catre ceva mai al tau. Ca modalitate de organizare (desi cu mai putine unitati implicate) imi aduce aminte de sedintele din copilaria mea cand vecinii se intalneau in buna intelegere in uscatorul blocului si hotarau ce si cum in legatura cu spatiul verde, femeia de servici, reparatii si alte asemenea.

#14
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image DIY oricum ai acces comun, care trebuie intretinut la "comun" la fel si curtea, stau la curte cu acces separat si iti zic sincerc ca m-am saturat de taiat iarba vara si deabia astept sa ma mut la casuta mea , fara vecini si alte chesti. Fara sa te rogi de vecinul pentru orice lucru. Mai bine un apartament la bloc , decat o curte comuna .
@ initiator, nu poti face 2 constructii separate si sa parcelezi ulterior ?

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 dhaneey, on 24 martie 2017 - 16:24, said:

Genul asta de cladiri erau foarte populare in urma cu cativa zeci de ani, dar pe masura ce a luat avant constructia de blocuri au disparut.
Am cautat pe net diverse modele, dar nu gasesc mai nimic ( nu ma refer la case duplex / insiruite / etc).
Eu as vrea ceva gen un apartament la parter si altul la etaj ( fiecare cu intrarea lui ). N-am vazut pe nicaieri asa ceva, cu toate ca stiu ca se mai construiesc.
Are cineva astfel de planuri? Sau ce keyword-uri sa caut.
Decat o porcarie de genul asta mai bine duplex si binenteles decat duplex mai bine individual .
la duplex ai avantajul fata de struto-camila care o cauti , ca ai doar un perete comun restul e fiecare cu aia a lui .Perete care poate fi fonoizolat bine de tot daca-ti dai interesul .
La ce doresti tu e cea mai proasta alegere posibila , nu stiu daca stii cum e sa-ti tropaie cineva deasupra ( familie cu copii mici agitati de la ciocolata si pepsi ) ... in doi ani iti pui singur streangul la gat daca nu te muti intre-timp !

#16
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 lestad_25, on 25 martie 2017 - 00:22, said:

Posted Image DIY oricum ai acces comun, care trebuie intretinut la "comun" la fel si curtea, stau la curte cu acces separat si iti zic sincerc ca m-am saturat de taiat iarba vara si deabia astept sa ma mut la casuta mea , fara vecini si alte chesti. Fara sa te rogi de vecinul pentru orice lucru. Mai bine un apartament la bloc , decat o curte comuna .
@ initiator, nu poti face 2 constructii separate si sa parcelezi ulterior ?

Nu generaliza. Uite exemplul meu: am locuit, pret de un an, intr-asa o casa cu trei apartamente.

Ca sa-ti faci o idee, imagineaza-ti urmatoarea schema
- casa are trei nivele;
- suprafata construita este dreptunghiulara;
- una dintre laturile lungi este la strada;
- intre constructie si casa sunt vreo 8-10m, de la strada; cu gard verde si gard din lemn s.a.m.d.
- din strada, prin curtea delimitata de strada si casa, este accesul la apartamentul nr. 1
- apartamentul nr. 1 se intinde pe tot parterul si are toate ferestrele spre aceasta curte;
- tot din strada, in lungul celor doua laturi scurte, este accesul, in cele doua capete, la celelalte doua apartamente (fiecare are scara proprie, pe exterior).
- fiecare dintre aceste doua apartamente "de sus", proiectate in oglinda, are doua etaje.
- fiecare dintre aceste doua apartamente are, in spate, gradina proprie.

Asta este una dintre schemele clasice de casa cu trei apartamente. De aceea am si intrat in amanunte.

There you have it!

Da, apartamentul de la parter este dezavanatajat fiindca avea curtea la strada si are vecini deasupra dar ... multe alte inconveniente nu am vazut. Vecinii de jos, ca sa zic asa, erau tare multumiti (un cuplu de batrani) si nu s-au plans vreodata de nimic. Cand i-am cunoscut noi, ei locuiau acolo de peste douzeci de ani.

Deci sunt situatii si situatii, solutii diverse, pretentii variate si nevoi specifice ... Daca e nevoie, pot elabora pe tema asta.

Rude ale mele si-au vandut apartamentele si si-au construit o casa cu doua apartamente; unul jos (parintii) si unul sus (copii). Tot asa, cu acces separat, curti separate (dar poarta aia sta tota ziua deschisa Posted Image ) Sunt tare multumiti de aranjament si le este muuuult mai bine ca la bloc. Mai vrei exemple? Mai am, dar cred a ajunge cat am comentat, deocamdata. Dupa cum spuneam ... situatii si situatii ...

Spor la treburi si cu mutarea la casa!

Edited by DIY, 25 March 2017 - 04:09.


#17
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
As mai adauga si eu ca este important sa aiba si bugete asemanatoare, poate si aceeasi conditie sociala. Eu am renuntat la ideea de a face case duplex cu niste colegi pt ca imediat dupa cumpararea terenului au aparut discutiile legate de drum, garduri, etc. Prcatic trebuie sa limitezi dezvoltarea micii comunitati in asteptarea intregirii bugetului cel mai mic. Personal as gasi neplacut daca vecinul de teren comun nu ar depune acelasi efort ca si mine. De exemplu acum ma rog de vecinul din stanga sa isi tunda  buruienile din curte ca imi intra mie in gazon sau sa isi taie crengile moarte de la pomi (anul trecut m-a disperat cu omizile desi i-am dat eu solutie de stropit nu a catadicsit sa o dea...).

#18
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ DIY - bravo ai avut noroc, de oameni ok, inseamna ca astia din Arad or fi mai batuti in cap Posted Image , nu am intalnit un caz fericit la curte comuna,
Acum vreo 2 ani am avut ceva tanti la birou care au mers in instanta sa aiba acces separat la pod pentru o viitoatoare mansardare, iar tanti care avea accesul comun la pod a trebuit sa faca un acces nou in apartamentul celeilalte, colegul de birou a luat un apartament de asta si pe langa scandalul cu vecini ca de ce a luat apartamentul si de ce il renoveaza s-a trezit intr-o zi ca unul din vecini i-a dat o gaura din greseala in perete sa scoata pe acolo duza de la centrala termica Posted Image .
Am acut si eu locuinte cu ai zis tu la parter parinti, la etaj copii, am facut si la parter apartament separat pentru a putea fi inchiriat iar restul casa proprietarului (in caz ca nu isi permite intretinerea casei are un apartament de inchiriat Posted Image .
Dar sunt solutii de compromis,
Uite exemple autohtone
- http://www.arhiforum...ocuinte-chitila

Edited by lestad_25, 25 March 2017 - 11:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate