Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

recomandare HDD(s) - 1Gbps torrents

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
prasila

prasila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 06.07.2008
Salut,

Am incercat sa pun subiectul cat mai concis.
Ideea este urmatoarea: doresc niste pareri despre o viitoare achizitie in materie de HDD - care sa poata sustine fara probleme scrierea la nivel de banda 1Gbps dar si citirea...

As dori sa se tina cont de urmatoarele caracteristici:
-sa nu fie SSD - doar stim ca-l omori cu torrents;
-ajunge in jur de 1TB (eu unul am destul storage extern);
-dupa cunostintele mele - un singur HDD sau SSHD nu ar face fata - deci accept si variante 2 X HDD/SSHD puse in raid 0.

Sa va detaliez putin situatia actuala:
Acum vreo 2 ani am facut o mica investitie luand atunci 2 X Seagate Hybrid Drive ST1000DX001 1TB MLC/8GB 64MB Cache SATA 6.0Gb/s NCQ 3.5" Desktop SSHD si aparent am fost multumit. Sunt puse in raid 0 pe o placa de baza Asus Z97-A. In timp au inceput niste rateuri mai ales pe partea de citire.
De-a dreptul frustrante: practic aproape din acelasi loc de pe partitie citeste cu viteze diferite atunci cand fac o copiere pe un stick de mare viteza. Sau nu sunt in acelasi loc pe partitie? Sa-mi spuneti voi... dar chiar si asa...
Exemplu concret: in folderul "Downloads" exista folderul X si folderul Y. Ambele sunt fisiere diferite ca marime insa sunt filme sa zicem. Dau prima copiere catre stick si se scrie cu maximum cat duce stickul si anume 165MB/s. Se termina copierea si recurg la celalalt fisier. Apare limitarea de 45-50MB/s si in unele situatii chiar 9-12MB/s.
-am facut copieri si catre alte spatii de stocare - SSD intern, alt HDD extern etc; acelasi comportament (asta pentru a exclude vreo problema cu stickul sau cu portul USB3)
-am facut defragmentare, acelasi comportament.
-apare oarecum random, unele fisiere/foldere le poate citi la viteza maxima altele nu, repet, chiar din aceeasi locatie!
-limitarea poate aparea la primul folder si disparea la al doilea sau al treilea.

La capitolul scriere nu sta atat de rau, dar chiar si aici, nu poate sustine totdeauna in jur de 100MB/s download; nu mai spun cand un torrent are mai multe fisiere...

Tineti cont ca sunt puse in raid 0; cu Ashampoo HDD control 2017 i-am dat un benchmark si am urmatoarele valori "pe hartie":
Read Speed: 304 MB
Minimum: 100 MB
Maximum: 385 MB
Access time: 14.20 ms

In concluzie sunt tare nemultumit mai ales de aceasta fluctuatie la nivel de citire. E frustrant sa-ti faca la fisiere mari si sa nu poti sa rezolvi nici cu restart nici cu diverse tweak -uri.

Sunt binevenite orice sugestii.

Multumesc anticipat!

Edited by prasila, 22 March 2017 - 23:13.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu poti rezolva aceasta problema cu hard-diskuri clasice.

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 prasila, on 22 martie 2017 - 23:13, said:

Salut,

As dori sa se tina cont de urmatoarele caracteristici:
-sa nu fie SSD - doar stim ca-l omori cu torrents;
Ba dimpotriva, sa fie SSD. Nu se strica ssd-urile de la uzura asa usor, plus ca unele au garantie 5 ani.
Da, il "omori" in timp, dar asta e toata ideea. Sa-l iei si sa-l folosesti, nu sa-l pui in rama.
Oricum in 5 ani probabil o sa vrei alt ssd.
Daca vrei viteza stabila fara griji mergi pe ssd. Daca tii neaparat hdd cauta un model cat mai nou cu densitate cat mai mare a datelor pe platan si cu cat mai putine platane.

Edited by jeffy86able, 22 March 2017 - 23:21.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 jeffy86able, on 22 martie 2017 - 23:20, said:

Daca tii neaparat hdd cauta un model cat mai nou cu densitate cat mai mare a datelor pe platan si cu cat mai putine platane.

Buffer-ul si RPM-ul nu conteaza?

#5
prasila

prasila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 06.07.2008
E buna intrebarea ta, Ann0nyym0us, pentru ca si eu mi-am pus-o si nu cunosc acest raspuns. De exemplu mi-a fost indicat un HDD Seagate Constellation ES.3 1TB, 7200rpm, 128MB cache, SATA III (probabil sa fac din nou, raid 0 cu 2)

Este foarte posibil sa inclin spre un SSD atunci; din cunostintele mele cu cat e ssd -ul mai mare, cu atat il "omori" mai greu. Insa unu de 1 TB inca e destul de scump; as putea lua unu de 480 sau 512 si sa-l pun pe langa ceea ce am si atunci n-ar fi o problema.

Mai astept niste pareri legate de alte variante fara SSD insa si niste sugestii de modele SSD ce sa fi aratat prin teste ca rezista bine la scriere.

Multumesc pentru implicare!

L.E. daca cineva ar gasi si o explicatie de ce am aceste fluctuatii pe partea de citire, ar fi minunat!

Edited by prasila, 23 March 2017 - 00:02.


#6
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Mai conteaza si clientul cat si setarile.Eu nu am prins viteza maxima de 500 Mb/s cu unii clienti nici pe ssd.Deluge sub Linux a reusit, restul nu sareau de 35 MB/s.

Nu stiu daca ar tine, dar oare varianta cu tras pe un ssd de 128 , apoi mutare pe hdd(mutare automata din setari client)?Ar salva bugetul cand e vb de down.Up ar face teroretic de pe hdd legat simplu(fara raid), as zice ca la down iti trebuie ssd, la up faci limitare pe nr si viteza.Nu am incercat, dar ar putea fi ok, nu vei ajunge in down la viteza unui ssd daca legi 2 hdd-uri in raid si pe tine banuiesc ca-n down te intereseaza in primul rand.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Explicația este simplă, modul de funcționare al unui hard-disk.Ambele viteze,atât cea de scriere cât și cea de citire sunt influențate de poziția blocului de date pe platan,unde cele mai rapide sectoare sunt cele de la margine ,acel "ac" parcurge o distanță mult mai mare per unitatea de timp de unde și viteza superioară.Poti observa acest aspect in orice test HDtune.O rezolvare parțială este short strokingul, însă pierzi capacitate, anulând practic avantajul hdd-urilor in ceea ce privește costul per gigabait.

#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 Ann0nyym0us, on 22 martie 2017 - 23:43, said:


Buffer-ul si RPM-ul nu conteaza?
RPM da, buffer-ul nu.

#9
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
Atâta timp cât pe hdd nu este instalat sistemul de operare,aproape orice hdd sata 3 cu platane duce 1Gbps.
Cel puțin cele de la wd și segate duc sigur.

#10
Link^^

Link^^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.12.2006
Eu am un Toshiba P300 3TB. În benchmark începe pe la 190MB/s și de acolo mai scade. Sunt foarte mulțumit.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
HDD-urile noi pot sustine asta: http://hdd.userbenchmark.com/

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Exact pentru asa ceva mi-am cumparat un HDD Seagate de vreo doua saptamani.Am cumparat FireCuda de 2Tb pentru garantia de cinci ani.
Am si eu un SSHD de 1Tb cumparat de peste patru ani care functioneaza impecabil.Este adevarat ca nu l-am frecat pe torente,pe asta am si SO,iar restul doar stocare.
Pentru torente am un WD 640 (si asta avea cinci ani garantie) care da anumite semne de batranete (are opt ani).
Pentru HDD-ul care este folosit intens eu recomand garantie cat mai multa.chiar daca are pret pe masura.

#13
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Cumperi un ssd de 128 sau 256 pe care il faci buffer(atat) [in felul asta nu risti sa pierzi date, si oricum sunt testate pentru peste 500tb si in general rezista], dupa ce se descarca fisierele pe el, le pui sa se mute automat in alta locatie. In felul asta o sa ai un loc pe care il folosesti doar pentru buffer unde vei avea viteze maxime mereu, vei putea sa descarci mai multe fisiere odata pastrand viteza maxima. E cea mai buna solutie. Torentele in general dupa descarcare parcheaza, deci nu are rost ca discul cel foarte rapid sa fie in acelasi timp si discul cel cu accesare ocazionala. Pentru upload se descurca, oricum la 1gbps ai 500mbps upload, deci jumatate

Edited by mofone, 23 March 2017 - 08:59.


#14
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Daca vrei sa obtii viteze mari pentru HDD_uri, obligatoriu RAID si 15k RPM + SAS. HDD-urile sa fie pentru platformele server, de preferat. Alea suporta frecus de date mai mare si la viteze mari. Garantat o sa ai viteza de raspuns pe masura asteptarilor.
Ce buget ai ?
Nu de alta dar daca vrei sa faci raid cu 2 HDD-uri de 500 ron bucata, n-ai cum sa ajungi la viteze mari. Cele pentru server, in functie de capacitate se invart in jurul a 1000-2000 ron, chiar mult mai mult per bucata.

Orice le faci, nu le poti compara cu SSD-urile. Daca vrei viteza mare, dai bani pe SSD dar pentru capacitati mari, ajungi la costuri mari.

#15
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Orice pe 7200. Cat de multe poți înghesui în carcasă sau suporta placa de baza. Nu folosi unități externe.
Sa montezi si un ventilator care să răcească hdd.

Ar trebui să schimbi titlul subiectului.

#16
prasila

prasila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 06.07.2008
@swtm cum orice pe 7200? Tu ai citit ce am eu? am 2 X orice pe 7200 in raid 0 si tot nu face fata;

Multumesc tuturor, acum stiu ce am de facut.. Voi cumpara un SSD totusi pentru asa ceva iar pana atunci voi incerca sa aplic raidului existent metoda short strocking -ului.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 paso87, on 23 martie 2017 - 10:12, said:

Daca vrei sa obtii viteze mari pentru HDD_uri, obligatoriu RAID si 15k RPM + SAS.
Costa placa de baza ori controlerele cu interfata SAS pentru a fi folosite intr-un PC obisnuit incat nu merita toata povestea in raport cu SSD.

#18
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu faci nimic cu ssd-ul, doar de pui so pe el.
Îți va merge, pentru aplicația dată, mai bine cu HDD fără raid. Aici nu îți trebuie viteza ci cat mai multe canale de comunicare deschise, pentru ca nu vorbim de transferul unui singur fișier. Viteza totala va fi mult mai mare dacă transferi 4 fișiere pe 4 HDD separate, decât pe 4 HDD cuplate în stripping.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate