Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Despre VPN (virtual private network )

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
De cateva zile nu stiu din ce motiv sunt foarte interesat de VPN si am inceput sa ma informez despre el din cat mai multe surse si pot sa spun ca (presupun) ca am invatat ceva mai multe lucruri despre el dar mai am cateva intrebari la care nu am gasit raspus si cred ca il voi afla aici.
Ca sa spun pe scurt vpn-ul este un fel de "server" sau ceva de genul, nu stiu cum sa il numesc la care te conectezi si poti naviga mai in "siguranta" pe internet.
Lucrul pe care nu l-am inteles este despre conectare. VPN-ul exista acolo undeva de la mama lui sau trebuie sa il faca cineva si probabil tu trebuie sa platesti daca vrei sa il folosesti? Daca da exista si vpn-uri gratuite? Daca da de ce unul e gratuit si altul e cu plata, nu sunt la fel de sigure ?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
VPN-urile sunt gratuite pentru libertatea la informatie, in tarile slab dezvoltate unde accesul la internet este restrictionat sunt folosite VPN-uri
Aici gasesti o lista cu multe VPN-uri gratuite
https://www.google.r...MPYB4TxUMn0qdAB

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View PostGradinarulUrban, on 21 martie 2017 - 22:41, said:

VPN-urile sunt gratuite pentru libertatea la informatie
Fals. Nu toate sunt gratuite.

gabyciobanu, uite aici cateva detalii despre gratuit vs. platit: https://www.ivacy.co...ee-vs-paid-vpn/

#4
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Posttigerheart, on 21 martie 2017 - 22:47, said:

Fals. Nu toate sunt gratuite.

gabyciobanu, uite aici cateva detalii despre gratuit vs. platit: https://www.ivacy.co...ee-vs-paid-vpn/
Exact, cele mai bune nu sunt gratuite.

#5
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
VPN se creeaza,nu ? Si poate fi creat in orice moment de catre cineva un vpn ? Nu poti sa spui ca este ceva de sine statator ce va tainui tot timpul?

#6
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
e cam "ciobanesc" topicul asta; cu cat intrebarile sunt mai specifice cu atat raspunsurile vor fi mai specifice. VPN-urile sunt de multe feluri, depinde ptr. ceea ce ai nevoie.

gabyciobanu, daca te pasioneaza mult acest domeniu si vrei sa aprofundezi, sunt cursurile Cisco CCNA care iti pun bazele tuturor termeniilor de networking si iti explica totul despre VPN-uri. Intrebarile tale sunt prea generale ca sa primeasca raspunsuri..

Ptr. a creea un VPN ai nevoie de niste resurse, poti sa folosesti routere, servere, sau VPN software gen Hamachi..poti sa faci VPN-uri intre echipamente diverse (router->router, router ->server, sau de tipul road warrior, un PC -> server, PC->router etc).Tu la ce te-ai gandit sa folosesti un VPN?

Edited by meanman, 21 March 2017 - 23:07.


#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postgabyciobanu, on 21 martie 2017 - 22:30, said:

Ca sa spun pe scurt vpn-ul este un fel de "server" sau ceva de genul, nu stiu cum sa il numesc la care te conectezi si poti naviga mai in "siguranta" pe internet.
depinde ce intelegi prin mai 'in siguranta'. vpn-ul adauga un plus de securitate, in sensul ca daca faci trafic necriptat de date confidentiale, e mai sigur sa le trimiti prin vpn (evident, in cazul asta cel mai sigur e sa ai un vpn pana la nodul de destinatie). vpn-ul mai asigura un oarecare nivel de anonimitate, daca de asta ai nevoie. altii il folosesc pur si simplu ca sa-si schimbe identitatea, de ex sa aiba acces la servicii regionale pe care nu le pot accesa direct.

tu de fapt ce vrei? de ce vrei vpn?

Edited by born2lose, 21 March 2017 - 23:16.


#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
E bun un VPN serios si sigur. Iti cripteaza conexiunea, si, mai ales daca folosesti si pe telefon spre exemplu, cu care te conectezi la WiFi public, e mai sigur.

DAR.. Este mai sigur daca folosesti ce trebuie, cum trebuie. Ce e gratuit de multe ori nu e sigur, sau daca e sigur, tot nu asigura protectie maxima.
Cei care ofera VPN gratuit e posibil sa:
- Aiba log-uri din care se poate afla cine de unde s-a conectat
- Vanda date catre alte companii
- Sa-si bage nasul in datele tale - vezi stiri despre VPN-urile gratuite mai ales pentru Android
- etc.

Poti plati pentru un VPN serios sau lua gratuit care e cu limita de trafic (si de cele mai multe ori nu permite P2P) de la o companie cu renume, recunoscuta, asadar sansele fiind mai mari sa nu fie probleme cu el.
Exista review-uri pe net la aplicatii sau serviciile lor in sine, care includ informatiile de mai sus despre planuri de tarif, log-uri, etc.

Pana si browserul Opera include VPN gratuit cu trafic nelimitat, evident, doar in browser. Pe Windows. Asadar daca esti la PC si vrei VPN doar pentru traficul din browser, e o solutie.

#9
horia00007

horia00007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.06.2012
Salut
Cit de sigura este plata abonamentului lunar la un serviciu VPN (care deobicei sunt companii offshore din paradisuri fiscale) cu cardul ?
Te poti trezi cu cardul clonat ?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cea mai sigura solutie este inchirierea unui server fizic / virtual undeva whatever si instalarea unei distributii GNU/Linux pe respectiva resursa plus openvpn sau pentru cei mai pretentiosi freeswan pentru tunele IPSEC. Solutia e mai sigura deoarece nodul de iesire din VPN este controlat de user, el administreaza, el decide daca tine log-uri si etc. Orice tert / interimar poate fi o bresa de securitate in plus. Oricum nu exista securitate 100%.

#11
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View Posthoria00007, on 22 iulie 2018 - 13:03, said:

Te poti trezi cu cardul clonat ?
Acum iti poti face si card virtual, iar dupa ce faci o plata il poti bloca/sterge. De ex. prin Revolut poti face asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate