Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

placa video pentru un optiplex 755

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
am un calculator dell optiplex 755 cu procesor e4600 2,4 ghz , placa video model radeon hd 4300/4500 (asa zice Speccy eu stiam ca e 3450 512mb) gpu rv710 (asta e numele real nu?)
vreau sa iau maine o placa video de la tandem computers din orasul din apropiere. am deja suma de 30 lei (sper sa iau ceva sh tot la fel de vechi bineinteles) si ma gandeam ca daca nu are el poate facem comanda. ce anume as putea lua in suma asta?
daca nu merge atunci poate o alta componenta care se incadreaza in banii astia.
sau daca nu unde as putea gasi placa video tot rv710 sa fac un crossfire ?

am uitat sa spun...e varianta SFF

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
ce placa poti cumpara cu 30 lei ? eventual 2 shaorme... sau un card de 16gb Posted Image

#3
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
gasisem aici http://www.samwise.r...g/placi-video-6
maine o sa mai imi dea si taicameo niste bani sa ajung la suma asta ...pentru macar o placa la fel....

daca nu uite tot acolo niste procesoare ....http://www.samwise.ro/catalog/procesoare-25

ma incadrez perfect sa iau un procesor
uite
mai bun decat ce am eu si costa doar 19 ron
http://www.samwise.r...z-3mb-cache-907
sau asta si mai bun
http://www.samwise.r...b-1066-mhz-3-44
ar mai fi asta
http://www.samwise.r...-cache-3mb-1202

#4
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
am si gasit pe okazii niste procesoare ...ieftine
chestia e ce inseamna acel x gsp din specificatiile optiplexului 755...?

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 vyctoras1985, on 19 martie 2017 - 19:52, said:

unde as putea gasi placa video tot rv710 sa fac un crossfire ?

crossfire cu acea placa? stii macar ce inseamna si ce presupune aceasta tehnologie?

ca idee, pt ce ai nevoie de acea placa video? proceorul actual ce are? incearca sa-ti explici achizitia.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cum sa faci crossfire cand nu exista decat un singur slot PCIEx in care sa poti infige o placa video?
Mai citeste cu atentie cum se face asa ceva, ce implica, ce necesita si mai ales care este finalul!
Pe o platforma asa de veche nu mai trebuie investit niciun leut! Orice ai schimba, nu merita sporul de performanta pe care il vei obtine banii investiti.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
ai deja procesor, de ce ai lua unul asemanator sau mai slab ? de dragul de a te baga prin pc ? vezi si ce placa de baza ai si ce versiune de bios ca s-ar putea sa nu mai ai nimic apoi.
Solutia cea mai ieftina e sa incepi cu placa de baza (vezi ce model ai si cat ram suporta)...
Ce configuratie ai ?

#8
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 Dany_Darke, on 19 martie 2017 - 21:38, said:


crossfire cu acea placa? stii macar ce inseamna si ce presupune aceasta tehnologie?

ca idee, pt ce ai nevoie de acea placa video? proceorul actual ce are? incearca sa-ti explici achizitia.
yep...presupune instalarea a doua placi video care sa lucreze simultan si sa creasca puterea de procesare
vreau sa iau pur si simplu ca sa pot juca jocuri si din anii 2010-2011-2012. procesorul actual si placa video nu duc mai mult de 2009 .....
crysis 2 care intradevar e din 2011 merge insa la setari minime si as vrea sa joc si eu la setari ceva mai sus. stiu alte jocuri au specificatii mai slabe dar tot va trebui sa le joc pe setari minime. plus ca mai e problema si de instructiuni sse parca la procesor care mi-ar permite un browser mai nou si alte programe mai bune. pur si simplu nu se mai fac programe pentru actualul procesor sau placa video.

 viceroy56, on 19 martie 2017 - 21:52, said:

Cum sa faci crossfire cand nu exista decat un singur slot PCIEx in care sa poti infige o placa video?
Mai citeste cu atentie cum se face asa ceva, ce implica, ce necesita si mai ales care este finalul!
Pe o platforma asa de veche nu mai trebuie investit niciun leut! Orice ai schimba, nu merita sporul de performanta pe care il vei obtine banii investiti.
asta nu m-am uitat desi mi-a trecut prin cap insa am zis sa lamuresc mai intai pe forum.
presupune si ceva scaling sau cam asa ceva intre placi video, si presupune cresterea consumului de curent si a caldurii disipate.
merita pentru ca as putea juca jocuri la setari mai mari si as putea lua programe mai noi. am zis mai sus de instructiuni sse.

 TruculMagic, on 19 martie 2017 - 22:19, said:

ai deja procesor, de ce ai lua unul asemanator sau mai slab ? de dragul de a te baga prin pc ? vezi si ce placa de baza ai si ce versiune de bios ca s-ar putea sa nu mai ai nimic apoi.
Solutia cea mai ieftina e sa incepi cu placa de baza (vezi ce model ai si cat ram suporta)...
Ce configuratie ai ?
am mai obtinut de la taicameo inca 12 lei si cu astia as putea lua un procesor mai bun ...placa video in suma asta nu prea gasesc desi ma interesez. pe okazii nu m-ar prea incanta sa cumpar desi unii useri au si termene de garantie si alte chestii.
pe samwise nu am gasit placi video mai bune ca a mea si sa intre in pret.
pe okazii....stati asa sa ma uit ...nu stiu lista de placi compatibile cu calculatorul ....vad ca in specificatii nu zice nimic

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si nici acum nu ti-a trecut prin cap sa te uiti in pc sa vezi daca ai si un alt slot video? continui in ideea de a cheltui niste bani aiurea?

la acel pc nu ai ce sa cumperi alta placa video, chiar si placa ce o ai acum nu permite crossfire, nu orice placa video care o vezi atarnata pe vreun geam de service inseamna ca este sli sau crossfire. iar acel pc mai mult ca sigur nu permite asa ceva, acela e un pc pt utilizatorul casnic, adica un browsing, un film, un document office. si pt office sa fi fost, chiar elimini partea cu video si ramai doar la documente office si browsing.

in momentul de fata oricum il chinui cu jocurile, incearca sa judeci la rece situatia, si asa stiu ca nu esti ok cu finantele, dar sa le arunci in vant doar pt ca ai gasit ceva pe net de termenul crossfire si ti se pare "cool" ...

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
In loc sa investesti in upgrade-uri infime in sistemul asta SFF (vizavi de sporul de performanta) mai bine ai vizita si alte forumuri romanesti de hardware IT si diverse grupuri de pe facebook, sa vezi cam ce doneaza lumea (de exemplu forumul computergames are o asemenea sectiune). Poate prinzi un sistem putin mai bun decat ce ai acum, sau macar unul care permite mai usor upgrade-ul placii video.

#11
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 Dany_Darke, on 20 martie 2017 - 08:37, said:

si nici acum nu ti-a trecut prin cap sa te uiti in pc sa vezi daca ai si un alt slot video? continui in ideea de a cheltui niste bani aiurea?

la acel pc nu ai ce sa cumperi alta placa video, chiar si placa ce o ai acum nu permite crossfire, nu orice placa video care o vezi atarnata pe vreun geam de service inseamna ca este sli sau crossfire. iar acel pc mai mult ca sigur nu permite asa ceva, acela e un pc pt utilizatorul casnic, adica un browsing, un film, un document office. si pt office sa fi fost, chiar elimini partea cu video si ramai doar la documente office si browsing.

in momentul de fata oricum il chinui cu jocurile, incearca sa judeci la rece situatia, si asa stiu ca nu esti ok cu finantele, dar sa le arunci in vant doar pt ca ai gasit ceva pe net de termenul crossfire si ti se pare "cool" ...
era o optiune si atat. intre timp am vazut ca nu merge. as merge pe chestia sa gasesc lista placilor video compatibile ca sa fac comparatia cu a mea ...insa nu gasesc lista pe net.
chestia nu e deloc cool daca stai sa te gandesti bine. sunt placi in crossfire care amandoua au performanta mai buna si consum mai redus de curent decat o optiune de upgrade de placa video mai scumpa, deci si la bani te poate ajuta. chestia e facuta mai ales pentru a permite diferite combinatii ce aduc spor de performanta cu buget mic.

 Hider141, on 20 martie 2017 - 08:42, said:

In loc sa investesti in upgrade-uri infime in sistemul asta SFF (vizavi de sporul de performanta) mai bine ai vizita si alte forumuri romanesti de hardware IT si diverse grupuri de pe facebook, sa vezi cam ce doneaza lumea (de exemplu forumul computergames are o asemenea sectiune). Poate prinzi un sistem putin mai bun decat ce ai acum, sau macar unul care permite mai usor upgrade-ul placii video.
cine naiba sta sa imi dea mie calculator asa pe gratis? acolo probabil se dau numai in cazuri speciale de copii cu nevoi si alte alea.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Mai sus am gresit eu, nu e vorba de computergames.
Sectiunea de donatii am vazut-o de fapt pe forumul mygarage (aici), si poti urmari anunturile de-acolo. Pentru unele ai nevoie de activitate/reputatie pe forum, iar la altele doar sa mearga cineva dupa produsul donat sau sa achiti transportul.

#13
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
stii ceva ...las-o balta si cu mygarage. acolo se dau donatii pentru copii seriosi si saraci. eu ce sa zic....are taicameo (ca maicamea a murit) vreo 1000 ron mai am eu ceva pensie vreo 700 lei ...
din care mare parte se duc pe mancare, si mai ales pe tigari (ti-as spune ca fac si un tratament ce imi da pofta de tigari si ca scrie si pe net ca schizofrenicii au tendinta sa fumeze mult da nu m-ai crede) asa ca mai bine decat sa cer vreo donatie...chit ca sunt schizo..mai bine comand eu cu banii astia putini un procesor sau placa video si am terminat....
planuiesc peste vreo luna doua sa strang alti bani sa iau si niste rami ca am vazut ca sunt ieftini pe samwise... cu 30 lei as putea chiar lua 2-3 gb ram ddr2

poate gasesc chiar placa ram de 2 gb si sa pot completa mai bine pe sloturile existente

#14
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
nu stiu ce sa iau...procesorul asta
http://www.samwise.r...775-fsb-1333-38
sau sa iau ram
http://www.samwise.r...talog/memorii-8
ca memorie am cam putina numai 2 gb ....si se gasesc destule memorii acolo compatibile....

#15
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
vad ca nu raspunde nimeni...allright...o sa fac eu singur o comanda ...

#16
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
bun deci pana la urma am ramas intre a lua procesorul de mai sus si ram-ul asta
http://www.samwise.r...2-pc2-5300-4357
ce sa iau?

memoria pe care o am eu acuma e tot hynix ...4 x 512 1Rx8 5300u 555

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate