Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Când constatați că este timpul să vă mutați de lângă o persoană ?

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Mai precis, ce atitudine luați în fața unui act de violență ? Nu unul serios, cu bătaie care te duce în spital, ci și o simplă palmă primită de la un părinte sau de la un partener.

În cazul în care sunteți copilul respectiv ( cu vârsta mai mare de 18 ani ), respectiv partenerul/partenera, ați trece peste acest moment sau v-ați decide să vă mutați, oricât de dificil ar fi din punct de vedere financiar să faceți acest pas ?

#2
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
In ce circumstante s-a luat palma aia?

#3
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostReynolds, on 19 martie 2017 - 11:04, said:

In ce circumstante s-a luat palma aia?
M-a sunat fiica fratelui meu și mi-a zis că tatăl ei a lovit-o și că relația lor s-a deteriorat foarte mult în ultimul timp, au mai avut discuții aprinse, iar azi tatăl a cedat impulsului și a lovit-o de trei ori. S-au enervat reciproc, evident, cum se întâmplă în asemenea cazuri, și până la urmă el și-a pierdut controlul.

Mă gândeam că, într-un asemenea caz, dacă ar fi vorba de 2 parteneri, mulți oameni ar pune piciorul în prag, dar fiind vorba despre o relație de tată-fiică, situația este ceva mai delicată. Fata este majoră deja, deci legal ar putea să plece, dar ar fi dificultăți financiare serioase.

Edited by Surgeoniac, 19 March 2017 - 11:14.


#4
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017
Plangere la politie impotriva tatalui, eu de exemplu am primit o palma de la actuala partenera, dar nu am dat nici o data in ea sau in fostele, si nici nu o voi face pe viitor indiferent de situaitie.

Apropo, de ce a lovit-o? Sigur a avut el niste motive.

Edited by PantherOne, 19 March 2017 - 11:24.


#5
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
depinde de ce resurse financiare are cel batut

cand locuiam cu parintii imi luam bataie si ocari pentru orice maruntis, la ei bataia era un fel de relaxare, n-aveam ce sa fac decat sa indur pentru ca alternativa ar fi fost sa locuiesc in canal. (Am luat palme si ceva pumni si dupa 18 ani, ca nah, nevoia parintilor de relaxare nu se termina cand implineste urmasul 18 ani)

insa cand am produs suficienti bani sa nu mai depind de ei am taiat-o de acasa atat de repede ca s-a starnit dara de praf in urma mea, hehe, ce moment fericit.
In rest, niciun barbat cu care am fost n-a incercat sa ma altoiasca pt ca nedepinzand de banii lui l-as fi parasit instant.

O sa am grija toata viata sa am suficienti bani ai mei ca sa nu mai fiu nevoita sa iau batai de la vreun finantator deranjat cu nervii.  Posted Image

#6
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Fetele au multe oportunitati zilele astea, daca pune mana la treaba, se descurca.

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostPantherOne, on 19 martie 2017 - 11:21, said:

Plangere la politie impotriva tatalui, eu de exemplu am primit palma de la actuala partenera, dar nu am dat nici o data in ea

Si te-ai mutat?

#8
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdon_dannielo, on 19 martie 2017 - 11:23, said:



Si te-ai mutat?

Din sufragerie in pat.

#9
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Pe principiul romanesc: eu te-am facut, eu te omor. Sa nu credeti ca am impresia ca doar la noi se intampla asta, insa aici incidenta este mult mai mare.

Eu as rupe legatura si cu Dumnezeu daca argumentele Lui implica si o corectie fizica.

Pastrand proportiile ne putem imagina cum a inceput tuta din Oradea sa o incaseze de la proaspatul sinucis, si va asigur ca si ala o iubea, dar in gandirea imbecila a unora sigur existau ceva motive pentru care o altoia.

#10
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostPantherOne, on 19 martie 2017 - 11:21, said:

Plangere la politie impotriva tatalui
Exact, iar daca tatal nu e complet spulberat de justitie pentru o palma. Sa faca si o acuzatie de molestare si sa minta ca atunci cand era minora o molesta, iar daca sclavul ala de taso mai scoate un singur cuvant sa il acuze si ca a violat-o. O sa ii schimbe resedinta direct la inchisoare si ea nici nu trebuie sa se mute, va trai pe banii lui in casa lui unde sa faca ce doreste ea. Cat de usor e sa distrugi viata unui barbat in ziua de azi daca esti femeie.

Edited by _-AppleS-_, 19 March 2017 - 11:31.


#11
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostPantherOne, on 19 martie 2017 - 11:21, said:


Apropo, de ce a lovit-o? Sigur a avut el niste motive.
Deci ei se certau destul de des deja de mult timp încoace. Dacă știți vreo familie sau faceți chiar voi parte din una în care tatăl compensează financiar pentru lipsa lui în viața familială, atunci știți ce fel de discuții se nasc în astfel de familii, cum devin copiii și ce atitudine au față de părinți. Lipsa de comunicare în general duce la comunicări defectuoase, în care fiecare se insultă reciproc și aruncă cu tot ce este mai rău în celălalt. Totuși, a lovi pe cineva în această situație doar înrăutățește lucrurile, deci nu consider că există un motiv pentru a face acest lucru.

#12
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View PostSurgeoniac, on 19 martie 2017 - 11:10, said:

M-a sunat fiica fratelui meu și mi-a zis că tatăl ei a lovit-o și că relația lor s-a deteriorat foarte mult în ultimul timp, au mai avut discuții aprinse, iar azi tatăl a cedat impulsului și a lovit-o de trei ori. S-au enervat reciproc, evident, cum se întâmplă în asemenea cazuri, și până la urmă el și-a pierdut controlul.

Mă gândeam că, într-un asemenea caz, dacă ar fi vorba de 2 parteneri, mulți oameni ar pune piciorul în prag, dar fiind vorba despre o relație de tată-fiică, situația este ceva mai delicată. Fata este majoră deja, deci legal ar putea să plece, dar ar fi dificultăți financiare serioase.

fata are prieten, sa se mute la el?
banuiesc ca nu are inca loc de munca din care sa se intretina singura, e inca in liceu.

Of, parinti ca astia isi plimba-n pumni copiii 2 decenii dupa care se mira cand copilul ajunge adult ca "de ce nu ma mai viziteaza, m-a uitat, sacrificii de parinte, cana de apa, alea-alea, o sa-l pedepseasca Dumnezeu".
"nu l-am batut niciodata, isi aminteste el/ea gresit". "Aaa, poate i-am dat o data, de doua ori cate o palma la cur sau l-am urecheat dar aia nu se contabilizeaza la batai, si oricum a fost spre binele lui/ei, ar trebui sa-mi fie recunoscator ca uite ce om am facut din el. bataia e rupta din rai, nu inteleg de ce nu apreciaza"
Cam in stilul in care se minunau parintii Gabrielei Cristea.

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostSurgeoniac, on 19 martie 2017 - 10:58, said:

Mai precis, ce atitudine luați în fața unui act de violență ? Nu unul serios, cu bătaie care te duce în spital, ci și o simplă palmă primită de la un părinte sau de la un partener.

În cazul în care sunteți copilul respectiv ( cu vârsta mai mare de 18 ani ), respectiv partenerul/partenera, ați trece peste acest moment sau v-ați decide să vă mutați, oricât de dificil ar fi din punct de vedere financiar să faceți acest pas ?
Daca e ceva accidental, care nu se intampla mai des de 1-2 ori in viata, cu scuzele de rigoare, se poate accepta.Mai des NU! In situatia parinte-copil, singura solutie e sa devina independent financiar si sa se mute, deoarece diferentele de opinie se vor accentua cu timpul.

#14
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Post_-AppleS-_, on 19 martie 2017 - 11:28, said:

-
Să nu exagerăm.
Nici nu am zis nimic despre poliție și denunțarea tatălui.

#15
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View Post_-AppleS-_, on 19 martie 2017 - 11:28, said:


Exact, iar daca tatal nu e complet spulberat de justitie pentru o palma. Sa faca si o acuzatie de molestare si sa minta ca atunci cand era minora o molesta, iar daca sclavul ala de taso mai scoate un singur cuvant sa il acuze si ca a violat-o. O sa ii schimbe resedinta direct la inchisoare si ea nici nu trebuie sa se mute, va trai pe banii lui in casa lui unde sa faca ce doreste ea. Cat de usor e sa distrugi viata unui barbat in ziua de azi daca esti femeie.
Exagerezi, tu chiar crezi ca e asa de simplu? Se face ancheta si te interogheaza de 500 de ori pana la un verdict, te prinde cu minciuna si sa zis cu tine atunci.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View PostSurgeoniac, on 19 martie 2017 - 10:58, said:

Mai precis, ce atitudine luați în fața unui act de violență ? Nu unul serios, cu bătaie care te duce în spital, ci și o simplă palmă primită de la un părinte sau de la un partener.....


cu totii ne pierdem cumpatul uneori, iar asta poate duce la acte de violenta.
daca e o chestie rara, gradul de violenta e redus (gen "o simpla palma") si respectivul constientizeaza ca nu-i bine ce a facut (si se comporta corespunzator), atunci evnimentul poate fi trecut cu vederea.
daca e o chestie frecventa (adica deja s-a mai intamplat de 2-3 ori), daca gradul de violenta e mare sau crescator (una e sa iei o palma, alta e bataia cu diverse obiecte sau cu pumnii sau chiar un set de palme), atunci ar trebui avuta in vedere schimbarea decorului.

#17
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
ar fi o sansa ca fata sa faca facultatea in alt oras, sa stea acolo la camin si cu ceva noroc sa-si gaseasca job platit ok pana la sf facultatii ca sa-si permita apoi locuitul in chirie.

Pana atunci ar mai avea 1 an sa suporte palme si alte chestii rupte din rai. Maica-sa e si ea batausa sau doar taica-su?

#18
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Postcasablanca1000, on 19 martie 2017 - 11:21, said:

-
Bravo ție.
Este altfel pentru cineva care a fost obișnuit de mic cu bătaia, și altfel pentru cineva care nu a fost. Este vorba de imunizare.
În plus, fiecare familie are un anumit nivel de standarde : dacă este acceptată violența, este una ( și sunt destule familii în care este considerat un lucru normal ), dar dacă nu este acceptată, atunci nu se mai trece peste ea atât de ușor. Eu în propria mea familie am o regulă foarte strictă cu privire la acest aspect și nu mă interesează dacă vecinul își bate soția de 3x pe săptămână, pentru că știu că dacă la noi s-ar întâmpla asta, am ajunge pe drumuri diferite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate