Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Boxe Sony SS-E211 - difuzoare inalte arse

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Salut,

Am primit o pereche de poze Sony SS-E211 (70W) ale caror difuzoare de inalte (sau poate mai corect medii-inalte?) sunt arse. Codul acestora este T-8110-425-1 insa datorita faptului ca sunt modele vechi nu am gasit nimic despre caracteristicile lor (impedanta, putere, frecventa) si cu ce as putea sa le inlocuiesc. In manualul de service al boxelor nu scrie nimic in afara de "cone type 6,5cm speaker".  Nici prin vanzarile S-H nu am gasit nimic.
Aveti idee de ceva difuzoare pe care as putea sa le folosesc pentru a le inlocui? Ce au caracteristic este faptul ca sunt inchise si deci nu pot pune orice difuzor care s-ar potrivi la diametru. Ca putere as estima ca nu au mai mult de 5W judecand dupa marimea magnetului.

Attached Files


Edited by florinelu, 17 March 2017 - 14:44.


#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Măsori impedanţa wooferului şi afli şi pe cea a tweeterului. Ca frecvenţă, dacă boxa e pe 3 căi separarea are loc pe la 3-4000 Hz, şi nu e obligatoriu ca cel nou să fie cu carcasa închisă, dacă găseşti ceva potrivit la dimensiuni şi caracteristici dar e deschis, poţi pune un capac de plastic peste partea din spate.

#3
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Boxa cică are 6ohmi, as putea sa zic ca și woofer ul are tot asa,  parca asa am reținut când am desfăcut difuzoarele. Buna ideea cu capacul pus pe spatele difuzorului doar ca va trebui sa fie la fix cat sa nu lovească de gaura din lemn,  boxele sunt încleiate, nu se mai poate desface lemnul sa pot lipi acea cutie din interior. O sa trag o tura pe la magazine sa vedem ce voi găsi.

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Imposibil sa nu gasesti un difuzor de medii inchis. Daca pui unul normal presiunea creata de woofer il va strica sau il va face sa mearga rau.

#5
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Exact,  este imposibil, eram un pic dezamăgit pentru ca nu știam ce ar trebui sa caut exact iar pe internet nu găsisem prea multe opțiuni într-un buget nu foarte pretențios. Totuși,  cu 5 minute înainte de ora închiderii am intrat intr-un magazin pe Maica Domnului unde am găsit difuzoarele compatinile: niște Monacor HT 22/8 care am impresia ca nu sunt ultimele pocnitori pentru ca am găsit specificații tehnice la ele. 30 de lei bucata,  au 10w nominal dar sunt mai sănătoase decât cele originale Sony și sigur vor tine mai bine decât primele. Suna ok acum boxele,  sunt ceea ce trebuie pentru o audiție moderata de cameră.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate