Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

LEUL, azi 17.03.2017, CURS ISTORIC?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Mișto să fii plătit în EURO.

#20
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Misto sa ai lei la banca la termen! Posted Image

Edited by arab, 17 March 2017 - 13:52.


#21
Margelatul_TR

Margelatul_TR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.02.2017

View Post_R_A_D_U, on 17 martie 2017 - 13:44, said:

Asta e un lucru bun. Daca a fost mai mult de atit, apoi a scazut, inseamna ca se poate si acum. Dar oare se si vrea asta?

Starea actuala a economiei difera mult fata de atunci. Adica toate promisiunile si cresterile fortate pun presiune nu doar pe bugetul statului ci si pe mediul privat care este impovarat pe langa cresterea fortata a salariilor si cu taxarea ridicata a muncii si bineinteles imprevibilitatea data de politic

#22
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Depozite în lei? Doamne apără-mă, la ce ajută? Dobânda era în jur de 1%.

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postaddumi, on 17 martie 2017 - 13:38, said:

Pana nu vom pricepe ca putem face o greva, la propriu, in a refuza plata a ORICE in raport cu conversia EURO/LEU, nimic nu se va schimba, ba mai mult se vor urca pe gatul nostru si isi vor rotunji soldurile in conturi.

O sa o doara pe camera de rovinieta ca faci tu greva.

As zice ca ce votam avem dar cind te duci la vot asa-zis decisiv si n-ai decit trandafiri pe buletin ce naiba sa mai spui. Poate doar "la asa popor asa conducatori". Sau legi sau ce vrei tu.
Si eventual "scapa cine poate".

#24
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Post_R_A_D_U, on 17 martie 2017 - 13:24, said:

Azi, 17.03.2017, avem 1 Euro = 4,5654 lei. Cred ca e CURS ISTORIC. Cit preconizati ca ajunge pina-n vara?

Cine are credit in euro, cred ca a pus-o!
Toti avem de platit cite ceva legat de cursul leu/euro: telefon, cablu, gaze, curent, etc.

MULTUMIM PSD!

Indrazneste sa crezi! Posted Image

nu e istoric, 4.6481 a fost cel mai mult in august 2012.

Dar nu-i bai, ajungem si acolo.

View Posty999, on 17 martie 2017 - 13:26, said:

N-are treabă PSD-ul, oricât i-aș urî.
Conu' Mugurel e boierul aflat în afara legii...

ce parte din hai sa crestem cheltuielile cu salarii si pensii fara sa crestem veniturile mai intai n-are treaba cu PSD-ul?

View PostdaniMMM, on 17 martie 2017 - 13:34, said:

De ce se raporteaza tot rahatul la euro?De la salam la masina noua?Avem salariul in euro,platim taxe in euro?BNR respingerea trecerii in euro,dar ne tot freaca cu chestia asta?Leul nu e stabil?Sa-l stabilizeze in mortii masii,nu e problema noastra

dani, tu ai vreun pic de idee cum functioneaza o economie de piata?

o moneda nu se stabilizeaza din pix.

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Isarila e de fapt de vina ca nu a crescut semnificativ anul trecut. Mai precis cu aproape 10 miliarde de euro pompati. Anul asta o sa fie si mai rau, mai toate chestiile cu salariul minim, bugetari, pensii o sa se duca tot in consum si daca nu mai are ce sa dea din casa am pus-o.

#26
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Asa se intampla cand cumperi voturi cu mariri (nejustificate) de salarii bugetare, iar cei mai buni (meseriasi) pleaca din tara. Se numeste colaps.

#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă se trecea la Euro în România în 2015 cum era prevăzut, acuma nu mai era problemă de curs, nici nu se mai puteau umfla salariile din pix.

#28
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Furtuna intr-un pahar cu apa! A crescut/sarit un pic euro, si gata, sariti toti.
Stati calmi fratilor, ca nu e un capat de tara. Fluctuatii tot au mai fost. Nu e nici prima si nici ultima.
Si nu se va intampla nimic spectaculos cu cursul, asa ca, puteti sa dormiti linistiti (cei care aveti credite).
Posted Image

#29
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postloock, on 17 martie 2017 - 13:44, said:

Pt ca romanii cumpara preponderent produse de import.
Apoi multe din produsele romanesti sunt facute cu materiale de import.
Apoi multe firme atat de productie cat si magazine au patronat strain sau sunt francize si profitul este externalizat chiar si la bruma de produse romanesti.
Pt. ca se exporta putin, si mare parte din export are profit externalizat la firmele mama de afara.
Pt. ca romanii sunt prosti, muncesc prosteste nu cu cap, si produc multa marfa proasta, dar si pt. ca romanii cumpara prosteste produse straine chiar si daca sunt mizerii infecte mai proaste decat cele romanesti.
Pt. ca se fac imprumuturi la FMI si MB pt consum, si apoi se plateste si dobanda.
Pt. ca supermarketurile si hipermarketurile sunt frantuzesti si nemtesti.
Pt. ca industria auto e frantuzeasca si americana.
Pt ca terenurile agricole sunt cumparate de olandezi, italieni si spanioli, etc.
Pt. ca industria lemnului e austriaca, se taie padurile ilegal si apoi ne vand rumegusul pe bani care se duc afara.
Pt. ca industria chimica din RO e turceasca.
Pt. ca industria siderurgica e luata de un indian care traieste la Londra si are serii prin Luxemburg.
Toti banii astia ies din tara si nu se mai intorc.
Daca mai imprumutam sunt alti bani care cresc datoria, deficitul, si dobanda.
Uite de asta...

Daca politicu' anunta ca o sa creasca salariile, ca si pana acum creste inflatia, dubla fata de cresterea veniturilor.
Dar poate ca tot raul e spre bine - daca ajunge euro la 18 lei, poate le vine mintea la cap oamenilor...
Nu vad nici un motiv pentru a te raporta la euro.Eu mi-am luat acum ceva ani masina noua.Pret 15.800 E.De ce mi-au cerut ron ?De fapt,cat e de legal ca,companiile Vodafone,Volkswagen,Orange,Rds,Ford,etc.,sa prezinte preturi(etichete)in euro?Daca eu fac un butic in care vand prezervative si tigari ,am dreptul de a afisa pretul in moneda din Botswana si in paralel in euro?E o lege in care doar moneda europeana are drepturi in statele UE?

#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmihaicozac, on 17 martie 2017 - 14:12, said:

Dacă se trecea la Euro în România în 2015 cum era prevăzut, acuma nu mai era problemă de curs, nici nu se mai puteau umfla salariile din pix.

Ba se puteau exact la fel de bine umfla din pix (ca tot din pix erau), problema era ca in momentul in care trebuiau sa le si dea nu mai puteau sa le reduca la loc prin curs. Si mai rau la pensii ca asa nu te da nimeni in judecata ca i-a scazut pensia in euro cind a alunecat cursul dar daca era direct in euro si nu aveai de unde sa scoti sa-i dai veneau peste tine ca-i drept de proprietate si nu conteaza situatia din tara, trebuie sa le dai euroii lor.

Edited by f300, 17 March 2017 - 14:22.


#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postf300, on 17 martie 2017 - 13:47, said:

Raspunsul e ca ai selectat tu mintal exemplele care ti se potrivesc cu parerea pe care o aveai in cap.

Este exact raspunsul pe care-l asteptam de la tine.
Multam fain Posted Image

#32
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Daca se trecea la euro, nu se mai puteau umfla salariile din burta. Toti astia care mai produceam ceva aveam salarii de 200 de euro pe luna! Ca-n UE! Posted Image

#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

View Postf300, on 17 martie 2017 - 14:22, said:

Ba se puteau exact la fel de bine umfla din pix (ca tot din pix erau), problema era ca in momentul in care trebuiau sa le si dea nu mai puteau sa le reduca la loc prin curs. Si mai rau la pensii ca asa nu te da nimeni in judecata ca i-a scazut pensia in euro cind a alunecat cursul dar daca era direct in euro si nu aveai de unde sa scoti sa-i dai veneau peste tine ca-i drept de proprietate si nu conteaza situatia din tara, trebuie sa le dai euroii lor.
Nu cred, pt. că Euro nu îi mai tipărea viticultorul, ci trebuiau luaţi de la ECB, eventual şi cu dobândă, şi asta nu era char cel mai uşor lucru.

#34
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Trebuia inca de anul trecut ca politicienii nostri, impreuna cu comisia de la BNR, sa inscrie Romania in mecanismul ERM 2, astfel, in 2018 am fi putut adopta moneda europeana, mai ales ca indeplinim toate conditiile, mai putin cei 2 ani obligatorii in mecanismul mai sus mentionat.

Am mai spus pe forum ca nu mi se pare normal sa contractam servicii sau sa cumparam bunuri in moneda europeana convertita in lei, si mai rau, cursul BNR + x%.

#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmihaicozac, on 17 martie 2017 - 14:26, said:

Nu cred, pt. că Euro nu îi mai tipărea viticultorul, ci trebuiau luaţi de la ECB, eventual şi cu dobândă, şi asta nu era char cel mai uşor lucru.

Nici pe lei nu-i tipareste viticultorul. Aici nu-i vorba de tiparit, e vorba de marit din pix, care nu-i totuna cu marit din pix si tiparit bani pentru a acoperi timpenia.

#36
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
"În spaţiul public s-a creat un val de emoţii privind mişcarea cursului de schimb leu-euro. Creşteri de 2 sau 3 bani sunt considerate adevărate evenimente. BNR a făcut public de foarte multe ori faptul că mişcările până la 4-5% sunt absolut fireşti şi se întâmplă pe toate pieţele din lume. Piaţa valutară românească e o piaţă vie şi pe o piaţă vie e imposibil ca paritatea dintre monede să fie încremenită. Fluctuaţiile sunt determinate în exlusivitate de raportul dintre cerere şi ofertă. Pieţele internaţionale sunt vii şi valuta se plimbă în funcţie de anumite conjucturi din diferite zone ale lumii. Astăzi în UE sunt evenimente, iar dialogul de peste Ocean e determinat de anumite evenimente. FED dă semne că ar ridica dobânda şi toţi investitorii din lume devin atenţi la acest lucru, pentru că dacă s-ar ridica dobânda şi astfel piaţa americană va avea o mare atracţie. Ce se întâmplă la noi se întâmplă şi la polonezi şi la bulgari şi la unguri. E un fenomen al Regiunii", a declarat pentru Capital, Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR.

Mda...cica nu e bai inca! Ce sa zica si el.

Edited by arab, 17 March 2017 - 14:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate