Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Românul Tibi Ușeriu este din nou marele câștigător al ultramaratonului de la Polul Nord

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010

Quote

Maratonistul Tibi Useriu a reușit să câștige și anul acesta cursa de la Polul Nord, apărându-și titlul. Bistrițeanul a parcurs 566 de kilometri pe jos în condiții de frig, ninsoare puternică și vânt.
După ce a condus detașat în cea mai grea competiție din lume, a apărut și vestea că a câștigat. Tibi a devenit astfel singurul competitor care a câștigat maratonul de două ori. S-a înscris în competiție pentru a arăta lumii că poate fi campion și anul acesta.
N-a fost deloc ușor; după cinci zile, din cauza gerului cumplit de minus 40 de grade se confrunta deja cu degerături la picioare. Acasă, familia și prietenii i-au urmărit aventura.
Maratonul „6633 Arctic Ultra” a ajuns la a noua ediție, fiind cel mai greu maraton de pe planetă, reunind în acest an 23 de alergători din întreaga lume, printre care și pe românul Tibi Ușeriu.

http://stiri.tvr.ro/...ord_815541.html

Felicitari maestre, bravo!!! Un invingator, un exemplu demn de urmat.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fiecare nume de roman care este asociat cu o competitie , cu castigarea unui concurs , cu ambitia de a fi cel mai bun, infrumuseteaza portretul  general al natie noastre. Ce pacat ca astfel de oameni nu sunt indeajuns sustinuti , ce pacat a nu sunt promovati la nivel national , ce pacat ca tinerii nostri nu vor sa fie ca ei ...pentru a vor sa fie ca Becali , Vantu , Dan Diaconecscu si alte gherle ,
Felcitari Tibi Useriu pentru ce faci pentru Romania , char daca romani nu te cunosc prea bine .

#3
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Hai atunci sa-l cunoastem , zic  :

https://pressone.ro/...ui-tibi-useriu/

Pentru cine n-are rabdarea sa citeasca ,este vorba de un fost puscarias : talhar condamnat la 23 de ani de inchisoare pentru talharie si tentativa de omor , intre timp pocait si care participa in prezent la tot felul de competitii desfasurate in conditii vitrege .

Edited by Niuu, 17 March 2017 - 10:42.


#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Pai mie mi se par cu atat mai importante realizarile sale in aceste conditii.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este chiar interesant . Aproape ca ma regasesc in " tanarul " Tibi , exceptie facand  faptul ca eu am reusit sa ocolesc "alunecarea " spre cele ilegale ...dar pasiunile noastre par sa fi fost comune . M-ar placea mult sa il cunosc . Omul a facut alegeri gresite dar a avut capacitatea sa se reinventeze . Cred ca este o persoana remarcabila. Eu ii acord circumstante atenuate pentru ca cei care reusesc sa se intoarca dinspre "dark side" spre normalitate sunt putini .
Cel putin faptul ca stie sa traiasca viata la mare intenstate trebuie sa i-l recunoastem .
Nu stiu daca politica forumului permite ...dar am putea sa deschidem un topic dedicat ? Avem atatea cu politicieni care doar fura , fara sa faca nimic pozitiv . Cum ar fi sa ii facem un portret lui Tibi ?
Cum ar fi sa il cunoastem mai bine ?
Eu il gasesc remarcabil si am aflat  despre el de 10 minute .

Edited by JurasikMan, 17 March 2017 - 10:54.


#6
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

Quote

Pai mie mi se par cu atat mai importante realizarile sale in aceste conditii.

Prin urmare cu cat stai mai mult prin puscarii , cu atat sunt mai importante realizarile tale . Interesant !


Quote

Eu ii acord circumstante atenuate pentru ca cei care reusesc sa se intoarca dinspre " dark side " spre normalitate sunt putini .

Circumstante atenuante pentru ce ?

Ca nu s-a intors de bunavoie dinspre "dark side" . A fost nevoie sa intre in inchisoare ca sa vada "lumina"

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Nu mai diseca aiurea cele spuse de colegi,pentru ca ai inteles exact ce se doreste punctat.
Omul intr-adevar este deosebit.Punct.Ca a avut o viata tumultoasa,treaba lui.Si-a platit greselile si acum isi traieste viata exact cum doreste.
Din partea mea.jos palaria.De doua ori,pentru ca a avut si taria sa-si scrie biografia.
In cazul lui nu cred ca trebuie pus accent pe ce a facut in trecutul indepartat si a platit pentru asta,mportant este ca a ajuns numarul unu intr-o competitie.Nu are prea mare importanta genul acelei competetii,important este faptul ca a ajuns numarul unu.
Si cum spune mai sus JurasikMan de "reprezentanti" de frunte ca Becali&co mai bine lipsa.Tibi Useriu este peste multi.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu ii argumentez alegerile gresite .Le-a facut , a platit pentru ele . In societatea actuala cei mai multi "potentati" fac alegeri gresite dar uita sa si plateasca . Cred ca poate fi un exemplu bun pentru cei care se lupta azi sa si gaseasca drumul . Daca este sa ne luam dupa povestea lui nu a plecat prea grozav in viata . El a reusit sa transforme incapatanarea in ceva pozitiv . Gasesc acest lucru ca fiind remarcabil .

Eu mai antrenez diversi oameni. E provin din medii diferite. Am copii ( pentru mine la 20 de ani sunt copii )  proveniti din familii bune , cu posibilitati si ii vad lipsiti pasiune , lipsiti de flacara aia din priviri care iti spune ca omul se poate dedica total unui scop. Sunt copii OK ..dar sunt blazati. Nu vor face cariera in "fight"   Am si unii proveniti din lumea promiscua "de dupa blocuri". Ii vezi si ii simti cum ar musca din tine numai ca sa te submita, sa te bata .  Acestia ar putea ajunge nume mari in lumea sporturilor de contact. Grija mea este sa ii educ inainte sa ii fac luptatori. Credeti-ma , am rezultate mult mai bune  cu cei din urma . Ii simt ca  sunt fericiti ca au putut alege si altceva decat bataile de  strada . Nu se transforma in  sfinti , nu-s  naiv  sa cred asa ceva, dar sunt altfel .
Toti sportivii de care auziti la TV sunt niste "criminali " ( la figurat ). Asta ii face sa fie buni ,  capactatea de a da totul ca sa castige. Simona Halep , Mihai Leu , Catalin Morosanu , si multi altii   ...sunt niste killeri printre cei cu care au evoluat . De  aia au rezultate. Sunt oameni cu trairi intense , oameni care nu fac prea multe compromisuri ..oameni care aleg gresit la un moment dat dar care pot sa repare situatia din mers. Eu asa il vad pe tipul asta de care povestim . Poate ma insel insa fiecare vede viata intr-un mod propriu.

Edited by JurasikMan, 17 March 2017 - 11:40.


#9
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
E cel mai bun exemplu ca oamenii se pot schimba, si ca poate exista reabilitare.
Mai stiu un exemplu cu un tanar care cu multi ani in urma a facut puscarie. Acum este un medic foarte respectabil.

#10
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
Il apreciez pentru ca a carat cu el de fiecare data drapelul romanesc si a trecut fiecare competitie pe el.

#11
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Una-i una si alta-i alta . Sa spui ca e de apreciat (sau ca e "mai de apreciat") pentru ca pe vremuri obisnuia sa traiasca din furaciuni si talharii mi se pare aberant .

Adica daca ar fi fost toata viata un om cinstit care ar fi castigat fix aceleasi concursuri nu era la fel de bine . Trebuia apreciat mai putin .

#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostJurasikMan, on 17 martie 2017 - 10:49, said:

Avem atatea cu politicieni care doar fura , fara sa faca nimic pozitiv .
M-as bucura sa-i stiu si pe politicienii aia la 566 de km de Romania,pe jos,in conditii de frig,ninsoare puternica si vant

Edited by daniMMM, 17 March 2017 - 12:17.


#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Chiar nu am spus asta. Am zis ca este remarcabil faptul "ca a reusit sa iasa din acea situatie" si sa devina un om mai bun . Legat de oamenii " cinstiti " care castiga concursuri ... nu am afirmat absolut nimic. Felicit orice sportiv , orice om care concureaza si castiga respectand niste reguli unanim acceptate in respectiva competitie . Tibi Useru nu este mai bun pentru ca a castigat ceva dupa ce a facut puscarie. Este doar remarcabil faptul ca a avut acest balast , acest handicap  si l-a depasit .

Edited by JurasikMan, 17 March 2017 - 11:56.


#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

View PostNiuu, on 17 martie 2017 - 11:40, said:

Adica daca ar fi fost toata viata un om cinstit care ar fi castigat fix aceleasi concursuri nu era la fel de bine . Trebuia apreciat mai putin .
Ori vrei sa faci atmosfera ori nu intelegi ce s-a scris aici. Concluzia asta e numai a ta.

#15
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

View Postcrocko.dilul, on 17 martie 2017 - 10:49, said:

Pai mie mi se par cu atat mai importante realizarile sale in aceste conditii.


Si asta a cui concluzie a fost ?

#16
perlan

perlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 12.03.2017
O performanta inutila, parerea mea.

#17
HansCastorp

HansCastorp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.03.2017

View Postperlan, on 17 martie 2017 - 15:53, said:

O performanta inutila, parerea mea.
Mai degrabă o pseudo-performanță.

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu cunosc unii oameni care, probabil,  nu au mers pe jos toata viata lor 566 de km  . Cred ca este o performanta , mai ales in conditiile pomenite .
Situatia seamana cu a unei fete cuminti si prostute care se teme sa traiasca si moare virgina si plina de chisturi ovariene pe la 35 de ani ( ca neprihanirea mai face si din astea ) ...comparativ cu a unei tinere care s-a cam dus dupa cele lumesti , fiind la un moment dat in viata ei considerata promiscua dar care a reusit sa isi cladeasca o afacere , o familie , o reputatie ..in ciuda unui start mai putin inspirat, care pe altele le-ar fi urmarit si le-ar fi distrus orice sansa .
Este mare lucru sa ai capacitatea de a te lupta cu viata char si atunci cand totul este impotriva ta si sa mai si reusesti sa o bati .

Edited by JurasikMan, 18 March 2017 - 11:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate