Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

win10 nu se poate instala (GPT) pt Dual Boot, pe un sistem cu win 7 (de pastrat)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007
Folosesc win 7, pe care vreau sa-l pastrez si as dori adaug in dual boot windows 10. Am asa
disc 0 :  1 partitie ( C ) destinata w7
disc 1 :  1 partitie ( D ) de 100 GB pe care am creat-o la prima instalare a acelui hard, din win7 pt orice instalarea ulterioara de OS +  1 partitie ( E ) pt date
disc 2 :  1 partitie ( F ) pt date

La instalare win 10 am primit eroarea aceea cu GPT asa ca m-am relogat pe win 7 si am sters volumul (D) pt a-l lasa ca spatiu nealocat, sa-l creez la instalare.
Ii dau New > Apply > dar ramane tot spatiu nealocat, asa incat mesajul acela cu GPT e pe locul lui.  :(

A se vedea imaginile atasate (in succesiunea lor).

Ce solutii as avea pt instalarea win 10 in acel spatiu si in dual boot cu win 7?

Multumesc

Attached Files

  • Attached File  01.png   82.64K   30 downloads
  • Attached File  02.JPG   497.01K   28 downloads
  • Attached File  03.JPG   519.66K   23 downloads
  • Attached File  04.png   82.29K   19 downloads
  • Attached File  05.JPG   510.62K   20 downloads
  • Attached File  06.JPG   450.98K   17 downloads
  • Attached File  07.JPG   596.85K   14 downloads

Edited by 9trace, 16 March 2017 - 23:15.


#2
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Vrei doar GPT?

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Ce e asa de greu de inteles din UEFI install? Vrea sa instaleze Windows-ul in mod UEFI, dar nu poate pentru ca discul pe care vrei sa il instalezi este MBR, nu GPT. Pentru asta, trebuie sa stergi toate partittile si cu un program in genul Easeus Partition Master sa convertesti discul in GPT. Altfel, cand bootezi de pe USB ar trebui sa ai optiunea sa bootezi legacy, nu UEFI, dar asta depinde de la placa de baza la placa de baza, pentru ca la MSI-ul meu im iarata acelasi stick de 2 ori: odata denumirea lui, si odata cu UEFI inainte.

#4
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007

 Al3xandru35, on 16 martie 2017 - 23:14, said:

Ce e asa de greu de inteles din UEFI install? Vrea sa instaleze Windows-ul in mod UEFI, dar nu poate pentru ca discul pe care vrei sa il instalezi este MBR, nu GPT. Pentru asta, trebuie sa stergi toate partittile si cu un program in genul Easeus Partition Master sa convertesti discul in GPT. Altfel, cand bootezi de pe USB ar trebui sa ai optiunea sa bootezi legacy, nu UEFI, dar asta depinde de la placa de baza la placa de baza, pentru ca la MSI-ul meu im iarata acelasi stick de 2 ori: odata denumirea lui, si odata cu UEFI inainte.
Credeam ca e vorba numai de partitia in sine si nu de disk-ul intreg... pt GPT
plus ca ulterior s-ar putea ca in format GPT sa creeze probleme pe existentul win 7 32 bit
Cand bootez de pe USB imi arata si mie de 2 ori denumirea, odata cu UEFI inainte

#5
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Pai bootezi si instalezi in mod legacy (non-uefi). Vrei musai efi cu gpt sau ce?

#6
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007

 ever_forever, on 16 martie 2017 - 23:32, said:

Vrei musai efi cu gpt sau ce?
Eu am atins aceste 2 limitari si nu imi doresc disponibilitati suplimentare. Si as ramane pe MBR ca sa nu intru in conflict cu win 7.

MBR does have its limitations. For starters, MBR only works with disks up to 2 TB in size. MBR also only supports up to four primary partitions—if you want more, you have to make one of your primary partitions an “extended partition” and create logical partitions inside it. This is a silly little hack and shouldn’t be necessary.

 ever_forever, on 16 martie 2017 - 23:32, said:

Pai bootezi si instalezi in mod legacy (non-uefi)

Nu stiu cum sa fac asta. Imi poti spune, te rog

#7
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Denumirea usbului fara uefi in fata e bootarea in mod legacy.

#8
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007

 ever_forever, on 16 martie 2017 - 23:44, said:

Denumirea usbului fara uefi in fata e bootarea in mod legacy.
Of course!
Credeam ca acolo il vede doar ca data
What a dumb-ass! Posted Image

Up-date: i-am dat sa booteze de pe USB (fara prefixul uefi) dar booteaza win7.
Sa fie incorect scris stick-ul cu rufus?  Am impresia ca la cifra 1 trebuie sa aleg optiunea 1 (eu am facut stick-ul cu optiunea 3)

Attached Files

  • Attached File  P090.png   29.31K   29 downloads

Edited by 9trace, 16 March 2017 - 23:58.


#9
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 9trace, on 16 martie 2017 - 23:46, said:

Of course!
Credeam ca acolo il vede doar ca data
What a dumb-ass! Posted Image

Up-date: i-am dat sa booteze de pe USB (fara prefixul uefi) dar booteaza win7.
Sa fie incorect scris stick-ul cu rufus?  Am impresia ca la cifra 1 trebuie sa aleg optiunea 1 (eu am facut stick-ul cu optiunea 3)
Sper ca stii ca trebuie la cifra 4 sa apesi pe simbolul ala micut cu un CD in picioare si sa selectezi ISO-ul, nu? Altfel este alta problema daca nu merge.
SI da, la optiunea 1 trebuie sa alegi MBR for BIOS or UEFI.

Edited by Al3xandru35, 17 March 2017 - 00:14.


#10
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007

 Al3xandru35, on 17 martie 2017 - 00:11, said:

Sper ca stii ca trebuie la cifra 4 sa apesi pe simbolul ala micut cu un CD in picioare si sa selectezi ISO-ul, nu? Altfel este alta problema daca nu merge.
SI da, la optiunea 1 trebuie sa alegi MBR for BIOS or UEFI.
Siguramente che si!  :)
Pei cum? Altfel nu iti incarca nimic.
S-a rezolvat pt moment. Multumesc tuturor!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate