Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Ce banca pt. un SRL?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alinm572

alinm572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.10.2014
Buna. Zilele astea umblu sa imi deschid un SRL cu cod CAEN 4941 Transporturi rutiere de marfuri. Am ajuns la punctul in care trebuie sa imi aleg banca. Ce imi recomandati intre ING si Banca TRANSILVANIA ? Multumesc.

#2
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Cunosc pe cineva care se ocupa cu transporturi atat interne cat si externe (mai mult externe) si lucreaza cu BT, din cate am inteles in mare parte din cauza cursului valutar mai bun.

#3
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
INGul e foarte ok, si are comisioane mici. Dar e inflexibil cand vine vorba de acte, si au curs valutar nasol.
Daca faci transporturi interne si nu ai o structura a firmei complexa eu recomand cu drag ING.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Plusuri ING:
  • retea destul de mare de birouri
  • majoritatea deschise pana la ora 18-19 (e un plus mare pentru mine) si sambata pana la 13-14
  • fiecare sucursala are minim doua bancomate in zona de self care (daca ai incasari pana spre miezul noptii, poti depune si la 3 dimineata, gasesti deschis)
  • de cand lucrez cu ei (2007, ca PF) n-am avut probleme majore (si ce probleme am avut s-au rezolvat aproape imediat)
Minusuri ING:
  • nu toate sucursalele au caserie (daca ai parteneri care vor sa plateasca in numerar in contul firmei, s-ar putea sa intampine o problema, plus ca se plateste un comision, cel putin eu am avut mici comisoare de depunere la caserie cand am primit niste bani)
  • in localitati mici s-ar putea sa nu-i gasesti (in Sighetul Marmatiei, de exemplu, nu am gasit nicio filiala ING acum 3 ani, poate au infiintat una, nu stiu)
  • toate operatiunile efectuate de titular, la ghiseu, sunt confirmate de cardul fizic (poate e un plus, dar daca il uiti, trebuie sa te intorci dupa el)
Plusuri Banca Transilvania:
  • ii gasesti cam in toate localitatile (chiar si cele mici)
  • au caserii deschise in toate
Minusuri Banca Transilvania:
  • program pana la ora 17
  • nu au deschis sambata (enervant pentru mine, am un depozit si nu intotdeauna ajung in programul de lucru pe la ei)
Or mai fi plusuri si minusuri la fiecare, dar astea mi-au venit in minte acum.

#5
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Un minus la BT at mai fi fost si cozile mari... mai ales pe vremuri cand incasau si facturi utilitati, macar acum au dat partea de facturi robotului Facturel, si a devenit mai lejer ca au scapat de pensionarii care faceau cozi si stateau la coada sa plateasca facturi utilitati desi ghiseul firmei de utilitati se afla chiar la 50-100m distanta de banca :D

#6
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
alpha bank are cel mai bun schimb valutar pe euro.

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu vad de ce te-ai ingramadi la ghiseu pentru cativa firfirei (sau niciunul) lunar, cat costa un abonament de internet banking.
Indiferent de banca.


Eu cu BT am doar experiente placute.
Si cand fac plati cu cardul cand sunt in afara tarii, nu simt nici o diferenta fata de cum as plati in tara. Atat de bunul e cursul lor valutar.

#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Minus major BT fata de ING: comisioneaza incasarile in contul de lei.
Minus major ING fata de BT: curs valutar prost.

La BT ai primul an gratuit (au o oferta). La ING ai gratuit daca faci minim 10 operatiuni / luna.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cam toate bancile ofera primul an gratuit din ce am observat (probabil fiecare are o politica proprie, dar cu puncte comune cu restul). Daca tot umbli pe la Registrul Comertului si o sa pierzi ceva timp, mergi pe la fiecare si vezi cum se pot mula ofertele lor pe ce ai tu nevoie.

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
parca avea si ING-ul o campanie zilele astea cu primul an gratuit pt IMM-uri.

#11
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Poti sa te uiti și peste oferta BCR.

#12
alinm572

alinm572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.10.2014
Multumesc tuturor. Am fost la banci, am verificat.. dar nu am reusit sa ma conving. Cum nu am facut-o nici acum. Insa daca spuneti ca, cursul valutare e prost la ING, asta e un mare minus. deoarce eu daca ies pe comunitate toate platile si incasarile sunt facute in valuta. La BT ma sperie comisioanele. nu stiu ce sa aleg.. mai astept pareri.

#13
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
ING, sunt cam cei mai ok la ora asta. Oricum daca nu iti convine, poti sa schimbi banca cand vrei tu.

#14
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Eu de 9 ani lucrez cu BT si nu am avut niciodata probleme.

#15
alinm572

alinm572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.10.2014
Faza e ca as vrea sa scot si un credit. Vreo 20 mii €.. am uitat sa precizez

#16
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu exista banca cea mai buna... toate au parti bune si parti rele...
In functie de nevoile fiecaruia omul alege ce pare mai potrivit pentru el.
Tu stii mai bine ce nevoi ai mai exact. Nu avem de unde sa ghicim noi ce tranzactii o sa faci tu si cum.

Dupa cum am spus mai sus si eu si inca in coleg, cursul e bun la BT, si asta conteaza cand soferii fac alimentari in afara cu cardul, de exemplu.

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postalinm572, on 16 martie 2017 - 19:53, said:

Multumesc tuturor. Am fost la banci, am verificat.. dar nu am reusit sa ma conving. Cum nu am facut-o nici acum. Insa daca spuneti ca, cursul valutare e prost la ING, asta e un mare minus. deoarce eu daca ies pe comunitate toate platile si incasarile sunt facute in valuta. La BT ma sperie comisioanele. nu stiu ce sa aleg.. mai astept pareri.
Habar nu am care-s comisioanele BT pentru persoane juridice, dar pentru persoanele fizice nu-s chiar asa mari.

Plati si incasari interbancare: in transe, in functie de valoarea operatiunilor, astfel:
0 – 2,69 RON 0 RON
2,70 – 50 RON 2,7 RON
50,01 – 1.000 RON 4,2 RON
1.000,01 – 49.999,99 RON 6 RON
≥ 50.000 RON 18 RON

Plati si incasari intrabancare: in transe, in functie de valoarea operatiunilor, astfel:
0 – 1,49 RON 0 RON
1,50 – 50 RON 1,5 RON
50,01 – 1.000 RON 3 RON
1.000,01 – 49.999,99 RON 4 RON
≥ 50.000 RON 8 RON




Uite si comisioanele pentru PJ: https://www.bancatra...misioane_PJ.pdf

Edited by sfantu.dracu, 17 March 2017 - 12:25.


#18
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
... păi românii sunt bogati bre, își permit.

De exemplu, englezii sunt prăpădiți rău... nu platesc niciun fel de comision.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate