Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

suruburi HDD Seagate Ironwolf 8TB

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
borlovanioan1

borlovanioan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.02.2017
am luat HDD Seagate Ironwolf 8TB, 7200rpm, 256MB cache, SATA III  si constat ca nu are loc pentru suruburi in mijloc deci nu pot monta calumea in carcasa.
Aud si sunete ciudate si vibreaza.
Ce e de facut avand in vedere ca a trecut o saptamana de la cumparare - si nu cred ca o mai pot returna?

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu trebuie sa aiba si pe mijloc,carcasa ta nu ii permite sa fie fixat in cele 4 gauri pe care le are?

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca ai cumparat online inca poti returna.
Pune niste cauciuc pe linga, trebuie sa se poata improviza ceva foarte simplu, presupunind ca e vreun calculator normal nu NAS cu vreun mount ciudat.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
standard au 6 sau 12 filete. al tau model o fi mai special, cu mai putine

din seria asta se pare ca sunt cu 12 doar astea mai mici, de la 4TB, s-a gandit seagate sa fie mai special dintre toti si sa lase doar 8

[ https://i1.wp.com/www.eteknix.com/wp-content/uploads/2017/02/Seagate-IronWolf-Pro-10TB-Photo-bottom.jpg?resize=800%2C700 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.hw4all.com/wp-content/uploads/2016/10/test-review-seagate-ironwolf-8tb-wd-red-8tb-toshiba-enterprise-cloud-6tb-hw4all.com-04.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dany_Darke, 15 March 2017 - 11:11.


#5
borlovanioan1

borlovanioan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.02.2017
[ https://cdn.idealo.com/folder/Product/5143/7/5143746/s3_produktbild_gross/seagate-ironwolf-8tb-st8000vn0022.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am o carcasa mai veche middle ATX dar buna. Si celalalt HDD in prindeam pe mijloc si pe partea fara conectori. Gaurile pentru suruburi dinspre partea cu conectori ramane in aer datorita carcasei.
Cu HDD ul vechi (tot Seagate 2TB) nu am avut probleme (l-am prins in 4 suruburi si nu trepida).
Insa asta trepideaza in 2 suruburi si e mult mai galagios.  Daca stiam nu luam Seagate ci WD.
Uitati-va la acest model pe google, sunt poze si apare aceasta problema cu suruburile - insa nu zice nimeni nimic de trepidatii sau sunete ciudate.

Edited by borlovanioan1, 15 March 2017 - 11:12.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu poti sa il pui peste alt hdd si sa pui intre ele ceva vag flexibil (ma refer numai putin pe parti, nu vreo suprafata de cauciuc sau alta prostie intre ele!).

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Trepideaza si face zgomot fiindca nu e un hard-disk ce se foloseste in pc-uri,e pentru sisteme de supraveghere,deci zgomotul facut nu cred ca a fost unul dinte factorii esentiali pe care l-au cautat cei de la Seagate.

#8
borlovanioan1

borlovanioan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.02.2017
Insa cel vechi prins calumea  (2 suruburi in mijloc si 2 la capat) nu trepida deloc. Nu stiu daca pe termen lung ii face bine.
Ideea sa pun cauciuc intre hdd si carcasa mi-a venit si mie insa nu gasesc asa cauciuc subtire sa intre acolo.
Nu mai iau Seagate never !

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 borlovanioan1, on 15 martie 2017 - 11:24, said:

Ideea sa pun cauciuc intre hdd si carcasa mi-a venit si mie insa nu gasesc asa cauciuc subtire sa intre acolo.

Incearca sa-l pui suspendat pe asa ceva:
Attached File  cauciuc.jpg   58.77K   12 downloads

 borlovanioan1, on 15 martie 2017 - 11:24, said:

Nu mai iau Seagate never !
Asa am zis si eu acum vreo opt ani cand mi-a picat un Seagate de 500 de Gb.
De atunci mi-am mai cumparat 9 bucati Posted Image

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Cel mai probabil vibreaza pentru ca nu e fixat bine (cu 2 suruburi sta mai mult ‘in aer’), mai ales ca discul e de 7200rpm.

Vezi daca nu poti improviza ceva cu un kit adaptor 2,5"->3,5", pe care insa il folosesti intr-un mod nestandard. Ma gandesc la ceva de genul <https://conectica.ro...roline-16013031> (scuze ca e link spre un site de comert, dar nu gasesc un site al producatorului, unde doar sa descrie produsele). Dai gauri nefiletate (ca nu pare a avea) pe fata din mjloc a U-ului (latura de jos cum e in acea poza) si acolo fixezi hdd-ul tau folosind gaurile de sub el (nu cele din lateralele lui) cu latura cu filete a adaptorului spre exteriorul ansamblului. In gaurile cu filet pentru 3,5" fixezi de carcasa. Iti ocupa cam 2 bay-uri, ca hdd-ul va sta deasupra (sau dedesubtul) bay-ului in care insurubezi, dar cred ca iti rezolva problema cu fixarea. Verifica totusi daca gaurile din acel kit se potrivesc.

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
LE: Atasez si un desen sa se inteleaga ce vroiam sa spun (… in mesaj separat ca pe cel anterior nu il mai pot edita).

Attached Files



#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
in primul rand, iei niste suruburi cu garnitura de cauciuc pt hdd-uri, eu am primit mereu cu carcasa, dar presupun ca se gasesc si separat, ceva gen: https://cdn.shopify....eg?v=1462880265

sags, eu n-as recomanda sa dea gauri intr-un hdd nou, si inca unul de 8 TB, asta inseamna clar adio garantie.

#13
borlovanioan1

borlovanioan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.02.2017
Mersi, idee buna asta cu suportul de 2.5.  Si cea cu suruburile desi nu stiu unde gasesc asa ceva.
Data viitoare o sa ma uit mai bine la ce cumpar.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 born2lose, on 15 martie 2017 - 14:22, said:

sags, eu n-as recomanda sa dea gauri intr-un hdd nou, si inca unul de 8 TB, asta inseamna clar adio garantie.

nici macar nu era vb de hdd, era vb de gaurit suportii din tabla. hdd are gauri filetate in el.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Cate suruburi poti monta in starea in care e?
Daca poti pune 4 e de ajuns.

Eu am montat intr-o Carcasa Zalman Z1 HDD doar pe suportii de plastic cu care vine. Niciun surub.
Doar 2 barete de plastic ce culiseaza in carcasa. Cam aiurea, dar nu merge unitatea prin casa.

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ideea este ca la o carcasa cu bay-urile transversale, poate monta cele 4 suruburi, pt ca mai toate carcasele noi au asa ceva, insa la o carcasa clasica, are slot pt pozitia 1 si 2, adica acel 2 (mijloc) care lui ii lipseste. astfel ca el a ramas acum cu doar 2 suruburi, iar alea actioneaza ca o balama. cand functioneaza hdd-ul, nu-l tine nimic in loc si balamaua actioneaza.

asa ca tu dorin, poti sa fixezi, dar el nu.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 Dany_Darke, on 15 martie 2017 - 17:21, said:

asa ca tu dorin, poti sa fixezi, dar el nu.
Pai la mine NU prea e fixat HDD.
Cele 2 barete (sine) de plastic au 2 stifturi de plastic ce intra in gaurile de pe lateral de la HDD. Mai au o gaura pe mijloc, dar acolo nu pot pune surub pt ca ar iesi peste nivelul sinelor si nu ar intra in locajul luiHDD-ul cu sile alea. Gaura strapunsa (fara tesitura, guler sau prag) de 4,2 mm.
Nu pot pune surub acolo sa tina sina de HDD, ca ii iese capul surubului afara.
Attached File  WP_20170315_17_42_33_Pro.jpg   274.79K   14 downloads

Edited by dorin_2k, 15 March 2017 - 17:45.


#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai sina este sistemul tooless, nici nu poti folosi suruburi, asta e si conceptul. dar vezi tu, ai 2 tipuri, cu blocaj pe pozitia 1 si 2, dar si altele cu pozitia 1 si 3, exact de astea ar avea nevoie initiatorul. insa astea il ajuta daca foloseste o carcasa cu bay transversal, dupa cum ziceam

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate