Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

RCS-RDS va fi listat pe bursa

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Ce varsta ai, @danutz1?

Edited by biogood, 17 May 2017 - 20:28.


#74
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Bai, oricat de bearish as fi eu ( si sunt, chiar am motive), inteleg ca a intrat si BERD in actionariat.
Stiu ca pe baietii astia nu ii intereseaza neaparat profitul, ci mai degraba controlul, dar oricum in mod cert ar face orice ca firma RCS & RDS sa nu intre in faliment.

#75
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Cristian Sima, broker cu experienta:

Daca m-ar fi intrebat, Tezsari ar fi vindut si el masiv ieri, ducea pretul la 30, apoi cu banii luati facea o marire de capital la nominala, lumea ar fi aderat ca deh romanul decit sa piarda mai bine mai baga niste bani sa piarda si mai mult si dupa miscarea asta ar fi avut debt/share mai bun, ceva cash sa si mai plateasca bancile creditoare si o sansa de redresare. Asa, are toate sansele sa copieze la indigo soarta Enronului. Ca sa nu mai vorbim ca televiziunea consuma resurse uriase mergind in pierdere, fara nicio sansa de redresare. Daca digi ar fi copiat modelul BFM tv de la francezi, acum era lider de piata cu bani putini, dar si acolo ploua cu orgolii romanesti si unguresti.

#76
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 ZapperBH, on 17 mai 2017 - 21:42, said:

Cristian Sima, broker cu experienta:

Experienta in tzepe financiare? Din ce vagauna da declaratii?

Edited by don_dannielo, 17 May 2017 - 22:07.


#77
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lpRPyPibxo8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#78
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
aaa....Antena 3 chiar nu cred ca e o sursa de informare....

#79
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013

 joystick, on 17 mai 2017 - 22:35, said:

aaa....Antena 3 chiar nu cred ca e o sursa de informare....

Ba nu, ft bine ca le o trage !
Oricum pe bursa se prabusira ;)
Cred ca apogeul si l au trait acum urmeaza decaderea ;)

#80
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Dar de ce ne-am bucura ca urmeaza decaderea?
Avem abonamente de internet fix cu viteze si preturi excelente, avem minute nationale/internationale + trafic enorm la preturi foarte bune...
Nu inteleg abordarea....

Daca au gresit, nu au decat sa plateasca dar sa ne bucuram ca se duc in jos...serios? Ai prins dial-up?

#81
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013

 joystick, on 17 mai 2017 - 22:40, said:

Dar de ce ne-am bucura ca urmeaza decaderea?
Avem abonamente de internet fix cu viteze si preturi excelente, avem minute nationale/internationale + trafic enorm la preturi foarte bune...
Nu inteleg abordarea....

Daca au gresit, nu au decat sa plateasca dar sa ne bucuram ca se duc in jos...serios? Ai prins dial-up?

Nu, nu am avut PC pe vremea dial up ului acasa, mi am luat din 2005 cand a venit rcs-rds cu net nelimitat Posted Image)
Dar monopolul lor in Craiova s a dus, slava domnului !
Mai nou in Craiova alearga cu fibra dupa clientii existenti, fibra ceva ce altii au de peste un an ;)

Edited by xperia_ray, 17 May 2017 - 22:41.


#82
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 don_dannielo, on 17 mai 2017 - 22:04, said:

Experienta in tzepe financiare? Din ce vagauna da declaratii?

Pai si cine ai vrea sa dea detalii despre tepe?
E clar, e omul cel mai potrivit. Vantu inca nu a dat nicio declaratie?

Sunt sanse destul de mari ca asta sa fie cea mai mare teapa a ultimilor 30 de ani.
Un faliment al RCS-RDS ar avea un impact mult mare decat caderea FNI / Caritas / Bancilor din anii 90 etc. la un loc.

#83
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Mai...nu stiu, eu am invatat la scoala ca e foarte buna concurenta...
E drept ca Digi nu prea are...pentru ca restul sunt in alta gama de preturi....parca totusi ceva nu e ok...tocmai acum? CIneva a vrut sa le-o traga serios....

#84
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 joystick, on 17 mai 2017 - 22:44, said:

Mai...nu stiu, eu am invatat la scoala ca e foarte buna concurenta...
E drept ca Digi nu prea are...pentru ca restul sunt in alta gama de preturi....parca totusi ceva nu e ok...tocmai acum? CIneva a vrut sa le-o traga serios....

Si-au tras-o singurei prin preturi de dumping si politica agresiva de eliminare a concurentei, uneori avem nevoie de concurenta sanatoasa, nu cea cu preturi de dumping si cacaturi din astea, eram convins ca sunt bagati in jocuri murdare, dar in lipsa de dovezi era teoria conspiratiei, uite ca apar si dovezile

Noi romanii am inteles gresit ca concurenta inseamna sa iti elimini tot ce inseamna adversar, eu inteleg concurenta prin progres, fiecare sa isi aduca aportul catre societate, prin inovatie, prin corectitudine, onestitate, dar hai ca vorbesc prostii de parca m-am imbatat

Edited by Platon, 17 May 2017 - 22:54.


#85
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 xperia_ray, on 17 mai 2017 - 22:40, said:

fibra ceva ce altii au de peste un an Posted Image
Puisor, RDS are fibra in Craiova din 2006, adica la un an dupa ce ai aterizat tu acolo. Sunt convins ca mai exista locuinte necablate la RDS, dar prin Banu Maracine, Brestei, Bariera Valcii, Fata Luncii, Cernele etc., cam pe unde n-aveti nici macar canalizare functionala.

Da, Romtelecom/Orange sunt convins ca alearga disperat dupa clientii de fibra in Craiova, dar RDS-ul e de multa vreme pe-acolo. Mai precis din 2003, de cand au preluat TerraSat (care la randul ei a preluat Seltron - dar tu nu ai cum sa stii de-astea, ca esti prea tanar si de prea putin timp in Craiova).

Edited by Extinct, 17 May 2017 - 22:56.


#86
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013

 Extinct, on 17 mai 2017 - 22:55, said:

Puisor, RDS are fibra in Craiova din 2006, adica la un an dupa ce ai aterizat tu acolo. Sunt convins ca mai exista locuinte necablate la RDS, dar prin Banu Maracine, Brestei, Bariera Valcii, Fata Luncii, Cernele etc., cam pe unde n-aveti nici macar canalizare functionala.

Da, Romtelecom/Orange sunt convins ca alearga disperat dupa clientii de fibra in Craiova, dar RDS-ul e de multa vreme pe-acolo. Mai precis din 2003, de cand au preluat TerraSat (care la randul ei a preluat Seltron - dar tu nu ai cum sa stii de-astea, ca esti prea tanar si de prea putin timp in Craiova).


Pe bune? Nu stiu unde a fost fibra aia ta prea mult laudata ca abia dupa un deceniu a aparut prin Craiovita , ironic, nu?

#87
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 xperia_ray, on 17 mai 2017 - 23:03, said:

Pe bune? Nu stiu unde a fost fibra aia ta prea mult laudata ca abia dupa un deceniu a aparut prin Craiovita , ironic, nu?

Goguta, infrasttructura pe fibra e in Craiova din 2005 sau 2006, ca nu era FTTH, e alta poveste, dar la tine sunt multe chestii confuze. De exemplu, Carcea nu-i Craiova.

Acum, nah, daca s-au dat titluri de proprietate la terenurile dintre caile ferate abia acum, e normal sa traga fibra mai tarziu.

Prntru necunoscatori, Craiovita Noua e un cartier periferic al Craiovei (mare, e drept) si nu tocmai bine famat. Adica stirile alea dubioase pe care le vedeati la televizor acum ceva ani cand ma mai utitam si eu, de acolo provin.

Edited by Extinct, 17 May 2017 - 23:11.


#88
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Ce mi place "despre voi" cei care va contopiti cu companiile telecom, le adorati si venerati din lipsa de activitate dincolo de fata monitorului, trist !

http://www.economica...l#ixzz4hKgJZyJy

Edited by xperia_ray, 17 May 2017 - 23:35.


#89
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Nu cred ca e probabil un faliment al RDS chiar daca actiunile sunt in scadere ... E un atac ciudat incluzand DNA chiar acum la listare. Nu stiu ce sa zic dar e cel putin fishy.

#90
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Si cand vom avea 80-90 de ani la fel se va tot canta falimentul RCS-RDS si el se va lasa la fel de asteptat ca si acum. Posted Image

MB nu se bucura neaparat ca cineva din RDS (Bendei) este invinuit, ci mai ales pentru ca vor pica multe javre din DNA.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate