Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

RCS-RDS va fi listat pe bursa

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postdon_dannielo, on 26 martie 2017 - 00:28, said:

Si pana la urma ce legatura e intre profit si listarea la bursa?
Amazon n-a avut niciodata profit, dar totusi o actiune e 850 usd. Investitorii sunt prosti?

Pai eu stiu ce legatura are? Daca tu ai cumpara actiuni la rds pentru ce ai face asta?

#38
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postdon_dannielo, on 26 martie 2017 - 00:28, said:

Si pana la urma ce legatura e intre profit si listarea la bursa?
Amazon n-a avut niciodata profit, dar totusi o actiune e 850 usd. Investitorii sunt prosti?
Pai are ca totul tine de capitalurile proprii, si cat de solida este societatea.

#39
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postcostinuti, on 25 martie 2017 - 23:55, said:

Danutz, nu mai bine ai tace tu din gura?
Platon are dreptate prin faptul ca nu pot fi acordate dividende din profiturile societatii pana ce toate pierderile contabile nu sunt acoperite. Si asta este reglementata in lege.

PS nu te mai lua dupa toate site-urile care spun prostii. Compania RCS&RDS, avand CUI-ul mentionat mai sus de Platon, are o pierdere cumulata la nivelul anului 2015 de: 40.813.766 lei (adica pierderi de 17.902.620 + pierderi 22.911.146 lei). Deci greu de crezut ca vor acoperi aceasta pierdere de aprox 9Mil Euro si apoi sa mai dea si dividende. Sursa cifrelor: Ministerul de Finante
Eu zic sa te documentezi mai bine inainte sa faci astfel de afirmatii.

https://ro.wikipedia...tate_financiare

Si daca tot o dai inainte cu Ministerul Finantelor, verifica si anii anteriori si apoi spune-ne cat e "pierderea cumulata".

View PostPlaton, on 26 martie 2017 - 00:19, said:

In fine, inainte sa imi vad de filosofia mea, sa citim inca odata articolul, sa ne intrebam ce scop are, cui ii foloseste, mai ales cand compania se pregateste sa fie listata la bursa, eu va urez succes, sa cumparati cat mai multe actiuni, si sa va vad plini de bani de pe urma dividendelor
Tu trebuia sa fii analist financiar, cum de nu te-a angajat nimeni?

Edited by danutz1, 26 March 2017 - 02:04.


#40
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Danutz, nu iti ia nimeni jucarioara ta preferata, dar nu mai cita de pe wikipedia, cred ca stii ca pagina aceea  nu este o sursa oficiala, daca totusi vrei sa te joci pe wikipedia, poti intra pe pagina asta https://ro.wikipedia...Profit_net  
Si ai sa vezi acolo ce spune despre profitul net, cum se distribuie dividendele etc, si nu mai fii carcotas, mfinante reflecta cel mai bine starea de sanatate a unei companii din Romania

#41
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Danutz esti turc? ai raspunsul chiar in postul citat de tine, si ce sa vezi pe cumulat!!!!!!!!!!!!!!!
Wikipedia? :facepalm:
Si spre informarea ta chiar lucrez in domeniul economic, si singurele informatii oficiale despre orice societate din RO sunt urmatoarele: Ministerul de Finante (aici incluzand si ANAF) si ONRC, nu wikipedia sau alte balarii.

#42
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu stiu ce inseamna la tine cumulat,
Cat sunt pierderile cumulate in ultimii 12 ani?

Sau tu aduni doar cat sa dea bine pentru tine?

#43
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View Postcostinuti, on 26 martie 2017 - 00:32, said:

Pai are ca totul tine de capitalurile proprii, si cat de solida este societatea.

View Postcostinuti, on 26 martie 2017 - 03:11, said:

Si spre informarea ta chiar lucrez in domeniul economic

Vai de clientii tai atunci...

De ce ar cumpara cineva actiuni? Din pasiune? Sau in ideea de a obtine profit de pe urma lor? Ei bine, daca o companie listata pe bursa e pe profit de ani buni si are 99% estimari pozitive atunci e clar ca actiunile sale vor fi foarte scumpe din start, deci marja de profit a investitorilor s-ar putea sa fie extrem de scazuta (uneori pot fi chiar paguboase, fiindca daca vei avea nevoie urgenta inapoi de bani vei fi obligat sa mai scazi din pretul actiunilor pentru a scapa rapid de ele).

Pe de alta parte, daca o companie are pierderi, dar tu personal crezi ca viitorul ei este in roz deoarece acele pierderi sunt rezultate in urma investitiilor in extindere, atunci iti asumi riscul de a cumpara actiuni acum, cat inca sunt ieftine, pentru ca peste 10-20 de ani sa le vinzi cu xxx% profit.


Deci nu are treaba cu cat de solida este societatea, ci cu cat de solida poate deveni societatea. De exemplu, sa cumperi azi actiuni Apple sau Microsoft iti poate aduce pierderi chiar daca aceste companii sunt foarte solide, insa cine a cumparat actiuni atunci cand aceste companii era la stadiul de "firma de apartament mai mare", alaturi de rabdarea de a le pastra douaj' de ani, a ajuns barosan.

Edited by dd13, 26 March 2017 - 09:37.


#44
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postdanutz1, on 26 martie 2017 - 09:10, said:

Nu stiu ce inseamna la tine cumulat,
Cat sunt pierderile cumulate in ultimii 12 ani?
Sau tu aduni doar cat sa dea bine pentru tine?
Postezi doar de dragul de a posta, macar daca ai posta ceva util. Useless
Cumulat la "zi", la data bilantului. Ia vezi sti sa aduni acum ? https://s9.postimg.o...0mq44in/rds.jpg

View Postdd13, on 26 martie 2017 - 09:36, said:

Vai de clientii tai atunci...

De ce ar cumpara cineva actiuni? Din pasiune? Sau in ideea de a obtine profit de pe urma lor? Ei bine, daca o companie listata pe bursa e pe profit de ani buni si are 99% estimari pozitive atunci e clar ca actiunile sale vor fi foarte scumpe din start, deci marja de profit a investitorilor s-ar putea sa fie extrem de scazuta (uneori pot fi chiar paguboase, fiindca daca vei avea nevoie urgenta inapoi de bani vei fi obligat sa mai scazi din pretul actiunilor pentru a scapa rapid de ele).

Pe de alta parte, daca o companie are pierderi, dar tu personal crezi ca viitorul ei este in roz deoarece acele pierderi sunt rezultate in urma investitiilor in extindere, atunci iti asumi riscul de a cumpara actiuni acum, cat inca sunt ieftine, pentru ca peste 10-20 de ani sa le vinzi cu xxx% profit.


Deci nu are treaba cu cat de solida este societatea, ci cu cat de solida poate deveni societatea. De exemplu, sa cumperi azi actiuni Apple sau Microsoft iti poate aduce pierderi chiar daca aceste companii sunt foarte solide, insa cine a cumparat actiuni atunci cand aceste companii era la stadiul de "firma de apartament mai mare", alaturi de rabdarea de a le pastra douaj' de ani, a ajuns barosan.

De unde pana unde RDS merge de ani buni profit cand ea merge in pierdere, axandu-se pe investitii? Chiar crezi ca ar fi avantajos pt RDS sa fie listata pe bursa cand merge in pierdere? O sa o vezi ca va intra pe bursa cand va intra inclusiv pe profit operational (poate a intrat pe profit in 2016 cine stie, vom vedea dupa publicarea bilantului in lunile urmatoare).

Sti ce cum era vorba aia din popor "teoria ca teoria, dar practica ne omoara", asa si tu.
Si de unde pana unde am zis eu ceva de valoarea actiunilor? Am zis doar ca tine foarte mult de capitalurile proprii pentru a intra pe bursa.

Ori poate nu stiai ce sunt capitalurile proprii.
capitalul propriu : - poate fi definit ca ansamblu de bunuri posedate in bani si in natura sau totalitatea resurselor banesti investite intr-o afacere, existente la ora actuala - pentru a evalua societatea se are in vedere principiul prudentei; - capitalul propriu sau activul net al unei societati cuprinde : capitalul social, primele de capital, toate rezervele asimilate capitalului, rezultatul reportat si rezultatul exercitiului; - activul net contabil (ANC)= total active - total datorii
Sursa: http://www.conta.ro/...ul propriu.html

Edited by costinuti, 26 March 2017 - 16:52.


#45
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postcostinuti, on 26 martie 2017 - 16:46, said:

Cumulat la "zi", la data bilantului.
Cumulat de cand?

Ceea ce imi arati tu acolo reprezinta rezultatul net al exercitiului financiar, adica pierdere pentru 2015.

Ceea ce iti cer eu este rezultatul reportat din anii anteriori.
Asa ca daca tot lucrezi in domeniu, verifica contul 117.

Iar rezultatul reportat arata asa:
8+4+34,8+18,5-22,9+50-16,6-2,9+19-3-15-3,8=70,5 mil. euro

View Postcostinuti, on 26 martie 2017 - 16:46, said:

De unde pana unde RDS merge de ani buni profit cand ea merge in pierdere, axandu-se pe investitii? Chiar crezi ca ar fi avantajos pt RDS sa fie listata pe bursa cand merge in pierdere? O sa o vezi ca va intra pe bursa cand va intra inclusiv pe profit operational (poate a intrat pe profit in 2016 cine stie, vom vedea dupa publicarea bilantului in lunile urmatoare).
Ori esti neinformat, ori nu cunosti termenii.

http://www.zf.ro/bus...e-euro-16010353
http://www.zf.ro/bus...omania-15790568
http://www.zf.ro/bus...l-euro-15801318
http://www.zf.ro/bus...l-euro-16021406

Lectura placuta.

#46
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Danutz, tu acolo dai niste link-uri cu tot grupul RDS nu doar cu RDS avand cif-ul mentionat mai sus. In plus acele cifre nu au fost confirmate de autoritatile fiscale pt moment si se va vedea daca e asa sa nu in maxim 2luni.
Gresit, nu apre doar exercitiul net al exercitiului net curent, ci apare si rezultatul total reportat ramas din anii anteriori.
Si daca tot dai contul 117 ar trebui sa sti ca acesta apare pe orice bilant, iar daca nu te-ai uitat pe acel ss deja nici nu ma mai obosesc, fiind ultimul post pe acest subiect.

Edited by costinuti, 27 March 2017 - 06:27.


#47
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcostinuti, on 27 martie 2017 - 06:23, said:

Danutz, tu acolo dai niste link-uri cu tot grupul RDS nu doar cu RDS avand cif-ul mentionat mai sus.
Asa, si? Reciteste titlul topicului.

#48
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postcostinuti, on 27 martie 2017 - 06:23, said:

Gresit, nu apre doar exercitiul net al exercitiului net curent, ci apare si rezultatul total reportat ramas din anii anteriori.
Si cat este acest rezultat total?

Edited by danutz1, 27 March 2017 - 07:53.


#49
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postdon_dannielo, on 27 martie 2017 - 07:11, said:

Asa, si? Reciteste titlul topicului.
Eu l-am recitit si este "RCS-RDS" si nu "grupul RCS-RDS". Dar tu ai citit titlul topicului ?

View Postdanutz1, on 27 martie 2017 - 07:51, said:

Si cat este acest rezultat total?
Daca te uiti in posturile anterioare vei vedea cat e, dar deja iti place sa fi troll.

Edited by costinuti, 27 March 2017 - 19:57.


#50
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Ok, cer scuze ca nu am fost atent.

Deci spui ca:
40.813.766 lei (adica pierderi de 17.902.620 + pierderi 22.911.146 lei)
Attached File  rds.jpg   183.03K   43 downloads
Confirma ca aceasta suma provine din adunarea celor doua pierderi marcate.

#51
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcostinuti, on 27 martie 2017 - 19:56, said:

Eu l-am recitit si este "RCS-RDS" si nu "grupul RCS-RDS". Dar tu ai citit titlul topicului ?
Care-i diferenta?

Incearca sa citesti si prima fraza atunci, daca nu e un efort prea mare.

Edited by don_dannielo, 27 March 2017 - 20:13.


#52
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
edited/ never mind.

Edited by costinuti, 27 March 2017 - 20:40.


#53
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Atunci e cum am banuit: nu cunosti intelesul acelor termeni contabili.
Si nu are rost sa iti explic pentru ca atitudinea ta lasa de dorit.

Ai editat postul in care iti recunosteai erorile grave dupa ce ti-ai dat seama.

Edited by danutz1, 27 March 2017 - 20:51.


#54
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
danutz1 imi permiti sa te intreb unde lucrezi / cu ce te ocupi?
ai aproape 12 000 de postari si toate in topicuri ce au legatura cu RDS si cu concurenta.

Edited by dhaneey, 29 March 2017 - 13:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate