Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Din ce sunete se compune cuvīntul „unghiul”?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postdextercioby, on 09 aprilie 2017 - 09:00, said:

Aș fi curios să aflu ce surse ai citit ca să-ți formezi părerile acestea documentate. Ca să le citesc și eu și să le compar cu cele „autorizate”. DOOM2 susține ce-am afirmat.
N-am cum să vă dau toate sursele. Am citit o mulțime. Vedeți de exemplu analiza dată de Emanuel Vasiliu în Fonologia limbii române.

DOOM2 repetă orbește ce zice tradiția. Nu aduce (și nici nu e rolul lui să aducă) nici o fărîmă de argument.

#38
dextercioby

dextercioby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.04.2017
Sînt prea junior să dau like la postare. OK, deci un cercetător ce face opinie separată, documentată față de norma oficială. Sună bine, mulțumesc. Posted Image

Edited by dextercioby, 09 April 2017 - 13:31.


#39
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postdextercioby, on 09 aprilie 2017 - 13:31, said:

Sînt prea junior să dau like la postare. OK, deci un cercetător ce face opinie separată, documentată față de norma oficială. Sună bine, mulțumesc. Posted Image
Ar suna și mai bine dacă ați contribui la discuție cu argumente concrete în favoarea acelui fonem k' separat de k, nu doar cu apeluri la autoritate.

#40
dextercioby

dextercioby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.04.2017
Singurele surse de fonetică pe care le-am citit sînt cele oficiale. Așa că nu-mi pot formula o opinie argumentată despre subiect fără să citesc alte surse. Pe mine, sincer, mă interesează mai mult ortografia și problemele de gramatică. Totuși nu regret c-am intrat în discuția asta. M-am ales cu o recomandare pentru o carte. Doar s-o găsesc la vreun anticariat...

#41
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postdextercioby, on 09 aprilie 2017 - 18:06, said:

Singurele surse de fonetică pe care le-am citit sînt cele oficiale. Așa că nu-mi pot formula o opinie argumentată despre subiect fără să citesc alte surse. Pe mine, sincer, mă interesează mai mult ortografia și problemele de gramatică. Totuși nu regret c-am intrat în discuția asta. M-am ales cu o recomandare pentru o carte. Doar s-o găsesc la vreun anticariat...
Nu există surse de fonetică oficiale și neoficiale.

#42
dextercioby

dextercioby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.04.2017

Quote

Nu există surse de fonetică oficiale și neoficiale

Că aceeaşi discuţie a intervenit şi dincolo, afirm iar evidenţa, anume că pot exista nişte studii ale unor membri ai facultăţilor de filologie sau chiar ai Institutului II-AR al Academiei care să nu fie în acord cu ceea ce este considerat "oficial". Lucrările "oficiale" sînt strict cele normative (DEX, DA sau MDA, DOOM, IOOP), cu care eu, pe persoană fizică, pot fi sau nu de acord (dezacorduri cu norma actuală: filosofie, â şi sunt - doar să le scriu pe cele mai importante). Eu înţeleg punctul tău/dumneavoastră de vedere, doar interesele mele sînt un pic altele. Eu îmi propun să nu accept orbeşte norma curentă în gramatică şi în ortografie (ortoepie mai puţin), ci să o trec prin filtrul gîndirii mele. Cu alte cuvinte, pentru fiecare dezacord cu norma, să am o explicaţie. Daca astă mă face mai degrabă jurist, fie.

#43
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
O problemă similară cu aceasta a diftongului din unghiul (și din unchiul, de altfel) este aceea a diftongilor din cuvinte ca ceas și geam, sau ciulin și magiun. Conform lucrărilor adresate publicului (manuale, dicționare etc.) acolo nu avem diftong, ci o vocală simplă. Eu însă pronunț cu diftong și știu precis că nu sînt singurul, pentru că am văzut transcrieri fonetice în lucrări de lingvistică din care rezultă că și autorii respectivi pronunță la fel.

Pentru mine e o paralelă clară, de exemplu, între ce-am pe de o parte și te-am, ne-am, le-am etc. pe de altă parte. Pe toate le pronunț cu diftong și în toate cazurile diftongul e justificat morfologic (acel e este real în cuvintele componente). Iar dacă pe ce-am în pronunț cu diftong, tot cu diftong îl pronunț și pe ceas.

#44
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
Cred cć pronunț ca varianta 2.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate