Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Au disparut Foldere

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
f0rtat3u

f0rtat3u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.10.2013
Stateam pe laptop si mi s-a restartat singur. Cand s-a deschis, mi-au disparut aproape toate folderele ( mi-a mai ramas doar unul si niste programe). Cand incerc sa deschid un folder(disparut de pe desktop) din My Computer imi da o eroare. Asa imi da la toate folderele disparute.

Attached Files



#2
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ai luat vreun virus. Mie acum vreo doua luni mi-a intrat cerberul in pc. Am pierdut vreo 2000 si ceva de foto. De atunci le bag pe stick.

#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Fa un scandisk. Apoi incearca sa afisezi folderele ascunse si de sistem. Am avut un virus care ascundea folderele.

#4
f0rtat3u

f0rtat3u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.10.2013

 danyel61, on 14 martie 2017 - 11:07, said:

Fa un scandisk. Apoi incearca sa afisezi folderele ascunse si de sistem.
cum fac asta?

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Vezi aici pasii pentru scanare.

Edited by aris86, 14 March 2017 - 11:25.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Devirusare - https://forum.softpe...hide-topic-nou/
In cazul tau poti sari pct 2 si 3 daca nu ai avut/ai ceva probleme si cu browserele.

Dupa care - Unhide - https://forum.softpe...ript-uri-utile/

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 f0rtat3u, on 14 martie 2017 - 10:23, said:

Cand incerc sa deschid un folder(disparut de pe desktop) din My Computer imi da o eroare.
Cum incerci sa il deschizi? In linie de comanda? (ca altfel nu il poti deschide pt ca NU il vezi)
Ii stii exact numele care il avea si locatia?

#8
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Probabil avea un shortcut la history in my computer...

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Probabil (vezi si raspunsul lui #4) a avut pe desktop doar shortcut-uri la foldere de pe alte partitii.
A modificat ceva in acele partitii, a folosit un program de curatare ce i-a sters shortcut-urile invalide.

Sau... cine stie?
Insa cum nu a dat nika detalii, doar presupunem.

Edited by dorin_2k, 14 March 2017 - 15:53.


#10
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Shortcut pe desktop nu cred ca a avut, ca locatia folderului era pe desktop conform imaginii.
Dupa cum spune si el, a disparut de pe desktop de unde intra in mod obisnuit, dar le-a gasit in My Computer... deci e clar ca a ramas un shortcut in sectiunea history din My Computer.

#11
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006
Buna seara,

Mi se intampla a doua oara sa mi se dezinstaleze din senin programe pe windows 10 x64 Home. Prima data un program de contabilitate care a rulat si care luleaza si acum foarte bine. Pur si simplu s-a golit folderul programului si pe desktop a ramas doar o iconita nefunctionala. Acum doua zile mi-a disparut (prin dezinstalare, ca nu mai era in sistem) aplicatia de Creative App de la Adobe. Am senzatia adesea ca desktopul clipeste ca atunci cand dezinstalezi sau faci update de programe. Am luat-o eu razna?! �� sau chiar windows face chestii de genul asta.
Am dezactivat in mare toate prostiile care monitorizau sistemul sau trimiteau informatii la microsoft. Windows cu licenta, programele cu licenta deci exclus sa dispara pe motiv de piraterie cum am mai auzit.
Antivirusii erau diferiti cand s-au intamplat cele doua probleme.
Multumesc

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Din senin nu se intampla asa ceva, decat daca ai facut-o tu in mod inconstient sau altcineva fara ca tu sa stii (poate ca a facut cineva o gluma conectandu-se la PC-ul tau de la distanta).
Altfel este mai curand vorba de un HDD defect sau sistem infectat cu o forma de malware (daca nu cumva rulezi un antivirus exotic care iti pune in carantina foldere intregi).
Daca folosesti vreun uninstaller 3rd party, atunci si acesta ar putea fi o cauza.
Dar in cazul tau (deoarece spui ca ai "dezactivat toate prostiile") as paria in primul rand pe propria ta vina. Cine stie cat de grav ai afectat sistemul facand modificari care nu ar trebui facute doar din temeri nejustificate si tratand cu superficialitate consecintele... Versiunile noi de Windows, atunci cand detecteaza probleme grave in sistem incearca sa se autoreparare. In situatii mai grave nu ar fi exclus sa se faca automat restore la o data anterioara, ceea ce ar putea explica disparitia unor aplicatii sau foldere.
In ceea ce priveste Adobe Creative Cloud stiu ca exista (existau) anumite probleme de compatibilitate cu Windows 10. In anumite situatii Windows 10 impiedica anumite aplicatii sa ruleze daca pot dauna sistemului; totusi n-am auzit sa le si dezinstaleze automat sau sa stearga fisierele aplicatiilor.
Iar ceea ce am scris mai sus nu epuizeaza toate posibilitatile. Ai oferit prea putine detalii pentru a primi un raspuns mai focalizat.

#13
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006
Stiu posibilitati sunt foarte multe. Tocmai de aceea niciodata nu exclud orice posibilitate oricat de ciudata mi s-ar parea.
Pierderi de cunostinta nu imi aduc aminte (deci nu imi amintesc) sa am Posted Image si sa dezinstalez eu fara sa imi mai aduc aminte. Problemele de compatibilitate cu Adobe nu sunt. Am reinstalat aplicatia. Acum merge, la fel de bine cum merge aproape zilnic de 4 luni.
Sistemul a fost formatat intre cele doua probleme (disparitia programului de facturare si disparitia aplicatiei Adobe Creative app). Virusi MBR, daca mai exista asa ceva, care sa scape formatarilor nu cred ca am.
Antivirusi: nu folosesc ceva exotic (acum depinde fiecare de experienta avuta). Folosesc Kaspersky 2017 si inainte la prima problema Bitdefender. Full scan cu amandoua si online cu F secure.

Dezactivarile despre care vorbeam nu au afectat sistemul, acesta ramanand stabil. Am oprit cortana, e vreo problema? Am oprit sa trimita orice fel de statistici anonime. Nu am facut lucruri care sa destabilizeze sistemul. Am facut lucruri care mi le permite sistemul sa le fac prin ON/OFF.

O posibilitate ar putea fi de la Comodo Firewall (care mi-a creat niste probleme aleatorii cu toate rahaturile care vin instalate odata cu ceea ce ar fi trebuit sa fie un banal firewall), dar nici acesta nu ar trebui sa se ocupe de dezinstalari aleatorii.

Uneori sistemul se comporta ca si cum instaleaza diverse chestii in background (comportament asemanator momentelor cand instalezi un adobe flash, sau un update de sistem sa spunem. Se vede pe desktopcand dispar putin iconitele). Ar fi posibil sa isi faca un silent update de windows cand se comporta asa, dar nu, nu este inregistrat nimic in jurnalul actualizarilor.
Nu vorbim de procesor in full load, comunicatii ciudate prin porturi, etc. Glume despre conectarile la distanta, le exclud, nu sunt incepator in ale calculatoarelor. Nu sunt nici pe departe expert, dar suficient cat sa imi dau seama ca nimeni nu face glume de genul asta. Paranoic sunt, da, ceea ce de multe ori poate fi de ajuns.

Firewalul este activ, aproape paranoic. Este activ sa ma intrebe pentru orice fel de conexiune. Nu dau "Alow" la intamplare.

Va intrebam pentru ca citisem odata, nu mai retin unde depre probleme acestea de compatibilitate care fac din Windows 10 un fel de "administrator" in numele tau, desi nu stiu cat de normal ar fi. Fara sa ma informeze. "Bai loosere vezi ca programul X nu imi place, ce fac cu el?! Lasa ca ti-l dezinstalez eu pentru tine si vezi tu pe urma ce si cum".
Recunosc ca sunt destul de nou in ale sistemului windows 10 (vreo 4 luni de experienta efectiva cu el). Am intarziat tocmai din cauza faptului ca toate au probleme la inceput. Asa a fost si 7, care acum este un sistem foarte bun si stabil.
Am intrebat sa stiu daca ma agit foarte tare cu treaba asta sau daca s-a mai intamplat cuiva ceva similar si stau linistit sa se rezolve de la sine in cazul sistemelor windows cu un plasture Posted Image.

PS. Exista posibilitatea de a vedea un raport cu ce operatiuni se intampla prin windows (sa vad si raportari de anumite erori), cum era prin versiunile precedente?

Multumesc.

Edited by geeorge, 25 March 2017 - 21:29.


#14
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
am setat sa-mi ceara parola la instalare/dezinstalare/intrare in manager sau registri, e un pic enervant ca tot cere parola dar asta e

parca scrii in run Event Viewer si apar diverse rapoarte, mai mult nu cunosc, nu prea am fost interesat de aspect.

Edited by c_anicai, 25 March 2017 - 23:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate