Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Modul de dobandire a terenului

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna, am o nelamurire.
In cazul unui apartament, notarul care asista la semnarea documentelor de vanzare-cumparare intre parti are obligatia de a verifica modul de dobandire al terenului impreuna cu actele din spatele procedurilor sau verificarea trebuie facuta in paralel atat de cumparator cat si de notar + evaluatorul din partea bancii care ofera creditul cumparatorului?

merci,
Sara

#2
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Care-i relatia dintre teren si apartament ?

#3
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Daca ne referim la legatura dintre terenul respectiv si apartament (?), pe teren este imobilul in care se afla apartamentul.
Altfel, istoricul terenului respectiv, ocupa 3 pagini din contract.

#4
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Notarul va cere la vanzarea-cumpararea unui imobil si actele aferente terenului pe care acesta este situat.
  Nu istoricul (n-am auzit de asa ceva), ci  actele de proprietate.  Inclusiv intabulare.

Edited by Topp, 14 March 2017 - 01:45.


#5
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
"Verificarea terenului" a fost facuta de un notar in momentul in care s-a intabulat si dezmembrat/apartamentat constructia de pe el.
In cazul creditelor pt constructii noi, de obicei actele (inclusiv teren) sunt analizate de juridicul din banca si/sau notar colaborator. Este posibil sa se mearga pe firul istoric, daca exista multe tranzactii cu terenul in ultimii ani, pentru a preveni frauda/spalare de bani. Abia dupa ce exista ok-ul, pleaca spre evaluator o comanda de evaluare. Important este sa rezulte acces fara restrictii catre proprietatea respectiva.

Edited by disturbed, 14 March 2017 - 11:35.


#6
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
@Topp, @disturbed

as vrea sa va multumesc pentru raspunsuri cu cate un like dar imi apare un mesaj de forma "You have reached your quota of positive votes for the day" desi nu am mai folosit optiunea azi; poate ma ajuta un admin?

Revenind, intrebarea apare in ideea in care, ma interesa sa stiu daca e suficient sa ma bazez pe notarul dezvoltatorului la achizitie (inca nu am facut-o); daca analiza in ceea ce priveste partea asta de contract o are in vedere si juridicul din banca, nu vad sensul de a apela la un alt notar/avocat/asistent juridic si sa fac aceasta verificare a modului de dobandire a terenului in paralel, luand tot firul... istoric l-am numit eu, nefiind de specialitate; important este ca m-am facut inteleasa in final :P

Apartamentul nu este dezmembrat, constructia fiind in faza de finisajele interioare. Din ce am inteles dupa incheierea lucrarilor se pot face acte, dezmembrari, inscrieri in cartea funciara, etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate