Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Masina de gaurit si insurubat cu fir sau fara?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Ideal, una cu acumulator pentru lucrari mai mici si una cu fir pentru lucrari mai serioase.

#20
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@Dany_Darke  Am vazut chiar un pachet de 18V de la Bosch mai scump decat daca le-ai fi luat separat.

@crisstonne   Ce vreau eu e o scula(bormasina) care sa ma tina multi ani si atunci cand vreau sa o folosesc, sa o folosesc cu incredere. Am avut o bormasina cumparata de la Leroy Merlin, marca proprie, o petarda! Am avut o masina de la Bosch, PSB 530 RE, diferenta clara de calitate intre cele doua si de performanta, dar nu era suficient de puternica, m-am chinuit sa dau o gaura in termopan. Crede-ma ca nu vreau sa cheltui mai mult decat este nevoie dar ,clar, nu vreau sa mai cumpar inca una care sa nu fie buna.

@Colegu2002   Nu cred ca am ce sa fac cu un ciocan rotopercutor, pentru ca nu vreau sa dau gauri in beton. M-am tot uitat pe net si am vazut ca toti cei care au masina de insurubat cu impact o recomanda fara ezitare. Dar ce mi-ai dat tu acolo este mult peste bugetul meu. Tu le folosesti la munca si e normal sa ai scule foarte performante si scumpe. Dar eu nu am cum sa dau atatia bani, poate maxim sa cumpar asta:
http://www.atelierul...at-p-19815.html
http://www.atelierul...lo-p-20909.html

@loock  In primul rand multumesc pentru cat ai scris ;) Dar de la una la alta s-a ajuns la ciocan rotopercutor, nu ma intereseaza asta. Ma intereseaza o masina de gaurit si insurubat. Vreau sa pot da gauri in lemn de peste 30mm(intre 30 si 35mm) nu sa dau gauri in beton. Am inteles, daca o sa iau ceva cu baterie nu o sa fie sub 2Ah, asta inseamna ca urmatorul pachet cade
https://www.sculepri...-jr183d-td127dz

Apropo ce stiti despre cei de la sculeprime? Firma serioasa?

@shymano  In nici un caz nu o sa dau 1500 pentru o bormasina. Si nici acumulator de rezerva nu cred ca imi trebuie daca iau un kit(gaurit + impact). Tocmai de aia eram incantat de kitul de la Makita cu trei acumulatori, ma gandeam ca vand unul dintre acumulatori si raman cu 1 masina de gaurit, 1 masina cu impact, incarcator + 2 acumulatori de 3Ah si valiza de transport la maxim 1000 de lei.

@Batranelul  Sa o stapanesti sanatos! Tocmai la asta ma gandeam si eu ca daca o sa cumpar una buna, pe care o sa o folosesc pentru proiecte de weekend si pentru ce imi mai trebuie prin curte o sa ma tina mult.

@SpeedDemon Ai cumva si o recomandare pentru pendular? Sa fie pana-n 300 de lei. Ma intereseaza sa aiba si fiecare scula cutia ei, nu stiu care e parerea voastra aici dar pentru mine e important. Ma ajuta foarte mult si la depozitare si la transport. Acum nu cred ca ma deranjeaza faptul ca nu are schimbarea rapida a lamei. Dar vreau unul care sa fie bun, din punct de vedere al performantei.

#21
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
În cazul asta, cred că un kit Makita e ok.
Vazusem ca in primul link ai pus și bormașina cu percuție și am crezut că vrei sa dai și in beton ...
Dacă 3Ah sunt suficienti pentru impact (loock ...???), cred că acel kit e super.
La pendular, eu m-as gândi mai bine ... cel pus de tine are adâncimea de tăiat în lemn cam mica, după părerea mea (65mm). Nu mai zic de metal ... Ceea ce-mi induce convingerea că e cam slăbuț, că forța de taiere.
Dacă nu ai acum de unul bun, poate mai aștepți puțin și iei ceva mai scumpisor, cu taiere mai capabilă.

Edited by shymano, 14 March 2017 - 11:37.


#22
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Cred ca te zgarcesti unde nu trebuie si aloci o garla de bani unde nu trebuie (1000 de lei pt gaurire/insurubare dar doar 300 de lei pt taiere), acuma na tu iti stii nevoile. De la Makita singurele pedulare care le pot recomanda ar fi JV0600K (care il si am si abuzez, tot nu crapa) si 4350CT. Cumva reusesti sa te descurci cu pendular cu fir dar neaparat bormasina pe baterii. Makita de exemplu are una super cu impact, 90 nm la 300 de lei cu fir daca ai insurubari foarte serioase. http://www.atelierul...nala-p-871.html
Sau 2-in-1 (capabila de insurubat si gaurit) dar te cam suceste probabil la o insurubare grea din cauza cuplului si nefiind cu impact http://www.atelierul...0w-p-22591.html .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ms5i4jqBLEo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca vrei neaparat maine pendular la 300 de lei http://www.220volt.r...s dekopirfuresz
Black&Decker, firma de scule hobby totusi facute cu simt de raspundere, e destul de greu, probabil mult metal, montare rapida a lamei dar la taierea cu pendularul il tii sprijinit in general (ca mai ajungi sa tai si cu el tinut orizontal) asa ca nu cred ca e o problema.

Edited by SpeedDemon, 14 March 2017 - 13:00.


#23
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@shymano  @SpeedDemon   Aloc un buget mai mare pentru bormasina pentru ca mi se pare mai folositoare. Cu Bosch GSB 19-2 RE, pot sa fac mai multe lucruri folositoare prin casa. Pe cand cu GBM 1600 RE pot sa dau gauri mai mari in otel dar pe mine ma intereseaza in lemn si acolo sunt la fel. In schimb cu GSB 19-2 RE pot sa si insurubez. M-am orientat catre acel fierastrau pendular pentru ca am vazut ca are reviewuri bune, m-am uitat pe amazon(in toate tarile din Europa)  

Asteptarile mele de la bormasina sunt urmatoarele: sa poata da gauri mai mari de 30mm in lemn(asta imi trebuie acum pentru ce vreau eu sa fac), sa aiba gaurire + insurubare, percutia pentru gaurire in beton e un plus(pentru viitor)
M-am indreptat catre o gama mai buna la bormasina deoarece cred ca pe ea o sa o folosesc cel mai mult.

Pana la urma ce parere aveti despre Bosch GSB 19-2 RE? O sa aleg intre asta si kitul de la Makita cu 3 acumulatori. linkuri mai jos:
http://www.atelierul...onala-p-46.html
https://www.shopexpe...tor-in-set-SOLO

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostIon_de_la_Raion, on 14 martie 2017 - 09:07, said:


Interesant. Cand o sa vezi o masina care da gauri in pereti pentru a trage tevi de gaz si a monta centrale pe gaz sa ma anunti. La fel pentru un aspirator fara fir (care are un principiu de functionare similar, tot cu un motor la baza) care sa aspire eficient un covor.
Nu ca ma laud, dar am dau eu gaura in beton cu un Bosch cu acumulator. Ma crezi sau nu, treaba ta. Avea jucaria aceea vlaga in ea, de abia o tineam. Nu zic ca din 220 nu faci cat curent vrei, dar sunt acum acumulatori marisori care genereaza suficienti amperi ora ca sa faci treburi de baieti mari.

Am aspirator auto care nu targe cat unul de casa, dar tinand cont ca se alimenteaza d ela 12V, este foarte, foarte eficient.

Cauta si vei gasi.

#25
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
4350CT nu aveau pe stoc la Atelierul tau, din cate am înțeles aduc la comanda.
P-ala am vrut și eu sa-l iau, neavandu-l am luat Bosh-ul.
Ce pot spune eu de Bosh, in general, strict de percutoare: turații mari și bătăi slabe. În rest, astea de găurit poate sunt mai reușite ... aici sa se pronunțe cei care le-au folosit mai mult.
Kit-ul ăla cu 3 acumulatori l-aș lua, dacă loock zice că-s destui 3Ah pentru aia de impact.
@YOUR_GOD: sunt și Bosh-uri cu percuție, pe acumulatori, valabile. Dar și prețul e pe măsură ...

Edited by shymano, 14 March 2017 - 14:20.


#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postandreidinca93, on 14 martie 2017 - 10:57, said:

@loock  In primul rand multumesc pentru cat ai scris Posted Image Dar de la una la alta s-a ajuns la ciocan rotopercutor, nu ma intereseaza asta. Ma intereseaza o masina de gaurit si insurubat. Vreau sa pot da gauri in lemn de peste 30mm(intre 30 si 35mm) nu sa dau gauri in beton. Am inteles, daca o sa iau ceva cu baterie nu o sa fie sub 2Ah, asta inseamna ca urmatorul pachet cade
https://www.sculepri...-jr183d-td127dz

Apropo ce stiti despre cei de la sculeprime? Firma serioasa?

@shymano  In nici un caz nu o sa dau 1500 pentru o bormasina. Si nici acumulator de rezerva nu cred ca imi trebuie daca iau un kit(gaurit + impact). Tocmai de aia eram incantat de kitul de la Makita cu trei acumulatori, ma gandeam ca vand unul dintre acumulatori si raman cu 1 masina de gaurit, 1 masina cu impact, incarcator + 2 acumulatori de 3Ah si valiza de transport la maxim 1000 de lei.

@SpeedDemon Ai cumva si o recomandare pentru pendular? Sa fie pana-n 300 de lei. Ma intereseaza sa aiba si fiecare scula cutia ei, nu stiu care e parerea voastra aici dar pentru mine e important. Ma ajuta foarte mult si la depozitare si la transport. Acum nu cred ca ma deranjeaza faptul ca nu are schimbarea rapida a lamei. Dar vreau unul care sa fie bun, din punct de vedere al performantei.

In pachetul cu link in prima postare ai doua scule.
1. cea cu strangere normala, daca are 1,6 Kg cu acumulatorul de 3 Ah cu doua randuri de celule, poate sa fie OK.
Insa trebuie verificat. Acumulatorul cu doua randuri are numai el +/- 600 grame.
La unele scule Makita se specifica greutatea cu acumulatorii mai mici.
Multe au 1,1+ Kg fara acumulator, deci trebuie sa fie pana in 1 Kg ca sa ramana in 1,6 cu cel de 3 Ah cu doua randuri.
Verifica. Oricum e cam mult 1,6 Kg, dar sa zicem ca te descurci...
Makita 6270 are 1640 grame cu acc NiCd de12V @ 2Ah, insa e mai ergonomica dupa parerea mea, si pare mai usoara.
La astea de acum manerul are alta forma (mai subtire jos) si alta inclinatie (mai mica) si mana e solicitata mai mult.

2. cea cu impact tangential de 190 Nm, care poate sa fie overkill si e f. zgomotoasa.
Daca ai de gand sa prinzi grinzi din lemn cu hotzsuruburi de 7-8 x 200-250, atunci e buna, altfel e overkill.

42 Nm e prea destul pt gauriri si insurubari normale.
Pt. 35mm ar merge mai bine de 45+ Nm, dar ocazional daca nu fortezi scula, te descurci.
Eu folosesc uzual Bosch GSR 10,8 2 Li @ 2Ah 30 Nm, Makita 6270 @ 2Ah 30 Nm, Festool T15 @ 5,2 Ah de 40 nm,  si pt gauriri si insurubari ceva mai grele folosesc Makita DDF480 @ 2Ah de 54 Nm.
Am si DDF481 de 115 Nm la atelier si am luat si DDF 484 recent tot de 54 Nm dar mai rapida si cu carcasa angrenajelor metalica, insa nu le folosesc uzual.

De la magazinul ala inca nu am luat.

La 3 acumulatori probabil ca unul e redundant, dar daca te ajuta cineva sau folosesti mai multe scule, sau de backup pur si simplu, e bun si al treilea...

Am vazut oameni care taie si cu pendular de 50 de lei, no-name chinezesc sau de la magazin de bricolaj.
Dar asta nu inseamna ca pot sa recomand asa ceva.
La 300 lei nu poate sa fie bunicel decat daca e furat.
Am vazut pe cineva care a luat un BOSCH GST 90 E cu 300 lei, insa era de "la baieti"...
E la oferta speciala acum la 599 cu valiza in magazin.
Numai cutia industriala costa 80-250 lei.

Edited by loock, 14 March 2017 - 14:38.


#27
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Presupunând că acumulatorul de 3 Ah este cu doua randuri de celule, e de-ajuns pentru impact ??

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postshymano, on 14 martie 2017 - 14:36, said:

Presupunând că acumulatorul de 3 Ah este cu doua randuri de celule, e de-ajuns pentru impact ??

Modelele Makita aparute pana acum sunt sigur cu doua randuri si greutate dubla, similar cu cele de 4 / 5 / 6 Ah.

Exista celule de 3Ah, insa Makita nu a pus decat in packurile de 6Ah, pt. a nu crea confuzie, deoarece sculele cu putere mai mare sau care au consum constatn maricel, au nevoie de amperaj mai mare 30-40-45 A si pt asta e nevoie de acumulator cu doua randuri.

Festool a scos foarte recent acumulator de 3,1 Ah compact pt. T18 ca sa ramana in 1,5 Kg.
Au scos din productie T15, iar T18 ajunge la 1,8-1,9 Kg cu acumulatorul de 5,2 Ah

Legat de putere, la cel cu doua randuri e destul.
Performanta depinde mult de modelul exact de celule folosite in interior.
Daca sunt celule capabile de 15A, atunci ai 30 A cu doua randuri. 30 x 18 = 540W...
Daca sunt celule capabile de 20 A, atunci ai 40 A cu doua randuri.
Daca sunt de 25A, atunci ai 50 A cu doua randuri.
Oricare ar fi, e destul pt. scula aceea cu impact tangential.
Pt scule mai puternice, cum e DDF481 sau circulare, pendulare, rotopercutante, etc. e recomandat sa iei acumulatori noi de 4Ah/5Ah/6Ah.
Nu e o legatura directa intre Ah si A.
Sunt celule de 1,5 Ah capabile sa debiteze 25 A si 50A cu doua randuri.
Performanta exacta depinde de modelul exact de celule si chimia lor.
Sunt celule de 3Ah care debiteza curent mai mic decat altele de 1,5 Ah...

Insa Makita cred ca la modele noi de acumulatori de 4/5 Ah, cu productie recenta, garanteaza curent mai mare fata de modelele lor mai vechi de 3Ah, care au avut mai multe revizii si probabil mai multe tipuri de celule utilizate.
Schimbarea a aparut odata cu branduirea DDF in loc de BDF la bormasini.

Edited by loock, 14 March 2017 - 14:55.


#29
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Sunt bune si cele cu fir si cele cu acumulator, ce am avu cu fir bormasini le-am vandut pentru ca mi-era incomod sa le folosesc.

#30
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Fiecare model (fir sau acumulatori) e foarte bun, atata timp cat il folosesti pentru ceea ce a fost proiectat.
Daca cele pe fir vin cu putere la un pret scazut, cele pe acumulatori vin cu flexibilitate/mobilitate la un pret mai marisor (vorbim de aceleasi caracteristici).
Asta e ... trebuie sa alegem in asa fel incat sa imbinam atat utilul, cat si placutul.
Cred ca toti am vrea niste scule pe acumulatori, cu forta bruta, sa putem face orice cu ele ... dar trebuie sa fim constienti si ca toate astea vin cu un pret pe masura.

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Eu zic ca la 300 lei găsești pendular super decent, robust si cu viața lungă, pentru bricolaj LA domiciliu.
Să nu jignim inteligenta nimănui :) să nu inducem lumea in eroare.

L.E. Eu încerc să postez on, am înțeles că @andreidinca93 face bricolaj domestic, nu are fabrica de mobila la domiciliu :D

Edited by crisstonne, 14 March 2017 - 19:48.


#32
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Eu am avut un pendular B&D, d-ala de vreo 70 lei.
Am taiat cu el de l-au gasit dracii ... pana "a facut picioare"Posted Image .
Nu asta-i problema ... dar trebuie sa fim constienti si de calitatea sculei si a taieturii, in functie de banii dati.
Aici intervine "potenta" financiara a fiecaruia, cat poate sa investeasca si cat de departe poate fiecare sa mearga cu compromisul pret/calitate.
Daca vreau/am in intentie sa tai lemn, sa zic, de minim 100mm, automat nu aleg un pendular care are limita maxima de taiere 65mm ... logic, nu ??
Automat cauti ceva de 110-135mm, ceea ce urca pretul de achizitie ... in acelasi timp si puterea si chiar si calitatea sculei e alta.

#33
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
parerea mea este ca sa tai la 100 mm cu pendularul o faci doar intr-un caz de necesitate ca daca tai in fiecari zi grinzi sau capriori de 100 mm se duce naiba indiferent de ce firma este.

pe ala wurth n-am apucat inca sa-l probez

#34
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Pentru taiat zilnic la capriori iti iei circular ...
Dar si sa dai +300 lei pe scula si sa poti taia doar niste baghete, iar mi se pare aiurea.
Deocamdată vorbim de lucru casnic ...

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostYOUR_GOD, on 14 martie 2017 - 14:03, said:

Nu ca ma laud, dar am dau eu gaura in beton cu un Bosch cu acumulator. Ma crezi sau nu, treaba ta. Avea jucaria aceea vlaga in ea, de abia o tineam. Nu zic ca din 220 nu faci cat curent vrei, dar sunt acum acumulatori marisori care genereaza suficienti amperi ora ca sa faci treburi de baieti mari.

Am aspirator auto care nu targe cat unul de casa, dar tinand cont ca se alimenteaza d ela 12V, este foarte, foarte eficient.

Cauta si vei gasi.

1. Dai gauri, dar nu cat pumnul.
2. Bateria aia e un mamut, are o gramada de curent in ea. Vorbeam de acumulatori obisnuiti, portabili.

#36
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@shymano   Nu dau mai mult de 300 de lei pentru un pendular. Urmatoarea gama Bosch sau Makita de pendulare e 500+, la banii astia imi cumpar un fierastrau circular. Bosch GKS 190, mi-a fost recomandat si de catre cei de la shopexpert si de catre cei de la atelierultau.

@loock   Si ca fiabilitate ce optiune crezi ca este mai buna, acumulator sau fir?

@crisstonne   Mersi! Nu, tot ce incerc eu sa fac e sa imi cumpar scule bune, de nadejde, pentru proiecte de weekend, renovari. Dar vreau sa le stiu potente, cand vreau sa fac ceva sa nu fiu limitat de un lucru care sa nu faca fata.

Deci, eu vreau scule care sa ma tina mult, fara griji. Ma gandesc la cele cu acumulatori daca nu o sa le folosesc o perioada mai indelungata sa nu se duca bateriile. Si sigur o sa fie perioade mai indelungate in care nu o sa le folosesc dupa care o sa ma trezesc ca vreau sau o sa trebuiasca sau sa fac ceva.

La fierastrau nu dau mai mult pentru un pendular, decat sau dau 500 de lei pentru Bosch GST 90 BE sau 550 pentru Makita JV0600K, mai bine imi cumpar Bosch GKS 190 sau Makita HS7601K, circulare care cred ca sunt mult mai folositoare pentru un amator/entuziast decat acele pendulare recomandate de voi. Nu zic ca nu isi merita banii, ma refer doar ca imi ofera mai mult pentru banii mei, avand in vedere ca nu sunt profesionist, nu imi castig banii cu aceste scule. linkuri mai jos:
http://www.atelierul...ular-p-802.html
http://www.atelierul...ar-p-20444.html

Si la bormasina cu fir care credeti ca este mai buna dintre Bosch GSB 19-2 RE si Makita HP2051H? Ma tot uit la masini de gaurit cu percutie pentru ca astea mi se par cele mai bune all around, fac de toate. In afara de a fi bune si la amestecat, ceea ce nu imi trebuie, sunt perfecte pentru ce am nevoie acum si cred ca acopera si functii de care as avea nevoie in viitor, la nevoie cu astea pot da o gaura si in beton.
http://www.atelierul...onala-p-46.html
http://www.atelierul...tie-p-9096.html

Edited by andreidinca93, 14 March 2017 - 21:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate