Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Masina de gaurit si insurubat cu fir sau fara?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
Salutare!

De ceva timp imi tot doresc vreo doua-trei scule pentru lucrarea lemnului si diverse proiecte. Am mai avut scule ieftine care m-au enervat si m-au facut sa imi pierd interesul. Asa ca m-am hotarat sa pun bani la pusculita pentru unele de calitate.
Ma intereseaza in primul rand o masina de gaurit si insurubat. Am fost la bricodepot sa ma uit pe acolo si sa cer o parere, ei mi-au recomandat clar Makita, dar aveau doar Makita si Bosch Verde. Am sunat la shopexpert si la atelierultau sa intreb care este mai buna dintre Bosch GSB 19-2 RE si Makita HP2051H, de la shopexpert tindeau mai mult spre cea de la Bosch iar de la atelierultau m-au sfatuit clar sa o aleg pe cea de la Bosch. linkuri mai jos
http://www.atelierul...onala-p-46.html
http://www.atelierul...tie-p-9096.html

Am intrebat la shopexpert si atelierultau si despre un fierastrau vertical si aici mi-a fost recomandat de catre ambele magazine(operatori telefonici) Makita 4329KX1
http://www.atelierul...ze-p-26280.html

Asa ca ma hotarasem sa comand bormasina de la Bosch si fierastraul de la Makita pana am vazut ca sunt promotii si la sculele cu acumulator...

https://www.shopexpe...on-18V-3Ah-42Nm
https://www.shopexpe...tor-in-set-SOLO

Ce varianta credeti ca este cea mai buna in ceea ce priveste masina de gaurit, cea cu fir sau unul dintre pachetele fara fir?

Eu o sa folosesc sculele mai mult in weekend. Care sunt avantajele celor cu fir si cele fara fir? Si cum poate masina de gaurit fara fir sa dea gaura in lemn de 38mm in timp ce ditamai magaoaia de 850W, cu fir, da gaura in lemn de 40mm?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Firul nu are in sine puteri nebanuite. Depinde ce randament are motorul si cat curent ii poate da acumulatorul. In plus, nu crede reclamele.
Eu, pentru uz casnic, am luat fara fir. O folosesc rar si pe perioade scurte.
Cele cu acumulatori prezinta dezavantajul ca pot functiona pe perioade limitate de timp si intr-un final, acumulatorii cedeaza. Pentru lucrari de amplaore, care cer putere, cred ca mai mult juice iti dau 220V.
Mai nou insa, am vazut ca si profesionistii folosesc aparate de gaurit, (mai ales pentru lemn) cu acumulatori.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am un Metabo cu doi acumulatori si a cam fost folosit sarmanul. Cele pe acumulator sunt mai sensibile dar mai utile. Practic , doi acumulator incarcati la maxim te tin destul de mult incat sa obosesti muncind cu ei . Trebuie sa ai grija la sistemul de reglare a cuplului . Ala cedeaza in cele mai multe situatii . De obicei , lai nsurubari grele se da pe gaurire si daca ai mana puternica se solicita destul de tare .
Metabo al meu are 6 ani . Acumulatorii inca tin bine si o utilizez saptamanal .

Edited by JurasikMan, 13 March 2017 - 23:28.


#4
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Personal, pentru găurit pereți as lua un ciocan rotopercutor.
Costa mult mai puțin și face aceeași treabă, câteodată chiar ceva mai bine.
De la atelier am luat și eu un pendular, Bosch, dar doar pentru că nu aveau pe stoc Makita ... eu m-am aruncat la un Bosch profesional, cred că cel mai scump. GST 150 BCE.
Pe acumulatori merita doar daca tii neapărat să nu depinzi de priza.
Si mie mi-a plăcut pe acumulatori, așa că am luat o Makita ... pentru lucrări mai finute, nu percuție.

Edited by shymano, 13 March 2017 - 23:35.


#5
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@YOUR_GOD   Evident ca nu ma refeream la fir in sine. Ma refeream la diferenta de gabarit dintre cele doua Bosch GSB 19-2 RE si Bosch GSR 18-2-Li, spre exemplu. Prima are 850W si e masiva cealalta are 18V si e micuta, ma refer aici la carcasa si la motoarele dinauntru lor.  

@shymano   Initial ma gandeam sa o iau pe cea de la Bosch, GSB 19-2 RE, si dupa aia sa cumpar, la nevoie, una cu acumulator cu impact. Ma gandeam ca asa o sa am una foarte buna care sa ma tina multi ani si cea cu impact sa o folosesc pentru insurubat, sa nu mai trebuiasca sa schimb biti si burghiele. Cand ai luat-o pe cea cu acumulator? Ce ai tu acolo, soricelul, e overkill pentru mine. Oricum si asta la care ma uit eu prea bun pentru ce imi trebuie mie, dar m-am saturat de scule proaste! Cand ai un lucru bun, munca devine o placere nu mai e o corvoada.

Edited by andreidinca93, 13 March 2017 - 23:42.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
eu am un bosch verde, cu acumulator (nu radeti de mine). nu e mare scula profesionala, dar face treaba.

depinde la ce o folosesti si daca faci deplasari cu ea, unde nu ai acces usor la priza. ideea este ca la astea cu acumulator, greutatea conteaza mult, precum si cuplul. evident ca mai sunt si alti factori, dar nu toti ii iau in seama sau ii inteleg. faptul ca o cumperi cu 3 acumulatori, iti e ok pt lucru indelungat.

acumulatorii isi mai pierd din vlaga pe masura ce se consuma, terbuie sa fii atent si cand se intampla asta, insa la una pe fir, cat te tine motorul si ai si curent la priza, atunci invarte fara stres.

vezi ca la astea cu impact, trebuie si accesorii specifice, nu folosesti orice accesoriu care l-ai folosi la o bormasina clasica.

apropo, ai vazut si preturile si ce inseamna marea reducere? pachetul cica e 2200, dar din marinimia lor au scazut la 1180, dar daca aduni fiecare separat, ajungi la 1220. asta e de fapt "reducerea", 40 de lei. nu te arunca la primele pachete care iti apar ca fiind reduse cu 70%, alea sunt doar pt fraierit.

Attached Files



#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
IŽnțeleg cã le iei pentru hobby/pasiune.
Dacã este ,,jucãria " doritã, un moft, cã așa sintem noi bãieții :D , atunci, fiind și bani, ia-le.
Dacã sint de folosit rar, iar tu ești cerebral, chiar dacã ai bani, ai sã gãsești destule scule la un sfert din pret, este posibil ca unele din ele sã ingenuncheze firme celebre.
Dar tu cunoști mai bine, ce vrei :peacefingers:

Edited by crisstonne, 14 March 2017 - 00:19.


#8
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
La munca folosim numai scule Bosch  ( varianta albastra. profesionala) si pot spune ca sunt foarte fiabile.Ar trebui sa te gandesti serios la ce anume le vei folosi.Din primul link ai postat o masina de gaurit care poate fi folosita si pentru a da gauri in beton, ceea ce nu ai sa faci cu o scula cu acumulatori ( exista varianta cu acumulatori pentru gaurit in beton atat de la Bosch cat si de la Makita , insa sunt foarte scumpe si pentru uz ocazional nu prea isi au rostul).Pentru insurubat iti recomand neaparat o surubelnita cu impact , ai sa vezi o diferenta enorma.O poti folosi si la gaurit daca folosesti niste spirale cu bit.
Ce scule folosesc eu la munca si pe care ma pot baza 100% oricand :

https://www.shopexpe...lus-800-W-2.7-J

https://www.shopexpe...Ah-180Nm-L-BOXX

https://www.shopexpe...1.7J-L-BOXX-238

https://www.shopexpe...biti-L-BOXX-NOU

https://www.shopexpe...-Ion-4Ah-L-BOXX

La sculele de mai sus folosesc acumulatori de 4Ah. Se incarca foarte repede , in maxim 30 de min.

Daca nu planuiesti sa dai gauri in beton decat ocazional poti sa iei orice ciocan rotopercutor gasesti, insa o surubelnita cu impact nu ar trebui sa iti lipseasca, personal te sfatuiesc sa mergi pe varianta de mai sus pe 18 V insa in functie de buget poti opta si pentru variante de 14,4V 10,8V in functie de ce anume ai de insurubat. Posted Image Ca un plus la modelul de mai sus ii poti pune si cap de tubulara ( poti desface lejer roata de la masina cu ea).

Edited by Colegu2002, 14 March 2017 - 00:25.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
În concluzie, cu aproximativ 6000 lei, om te faci :D
Dar dacă ești doar pe bricolaj amator, doar tu cunoști daca merita ;)

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Pt. gaurit in beton ia Makita HR 2450/2470/2600
Sunt mai bune decat Bosch GHH 2-26 care sunt bune.

Pt. gaurit pe cablu:
1. pana la 30 Nm ia Makita de +/- 500W.
2. Pt 45+ Nm ia Makita de 700+ W si cutie de viteze pusa in treapta 1, sau cu reductor fix cu turatie mica si cuplu mare.
Percutia cu melc e o tampenie, daca gasesti fara ia fara, daca nu asta e...

Pt. gaurit si insurubat:
1. Pt 30 Nm usora si compacta ia Bosch GSR 10,8 2 Li cu 2 acc de 2Ah si Lboxx
Sau cu2,5Ah, sau cu 4Ah. Si cand apar si de 3/4/5/6 Ah.
2. Pt. 40 Nm Festol T15 nu se mai fabrica, insa au aparut acumulatori de 3,1Ah compacti cu un singur rand de celule pt T18 de 50 Nm si astfel ramane pe langa 1,5 Kg. Cu cei de 5,2 Ah are 1,8-1,9 Kg...
Gasesti multe modele de Makita de 14,4 si 18V pe la 40-45-50-54 Nm, insa raman in 1,5-1,54 Kg doar cu acumulatori cu un singur rand de celule, recomandat minim 2Ah si NU 1,3,1,4,1,5 Ah.
Atentie, clasa G are doar de 1,3Ah si nu e compatibila cu alt acumulatori !
Majoritatea sunt OK.
Eu am Makita 6270 12V @ 2Ah NiCd, DDF456 18V @ 4Ah, DDF480 @ 2Ah luata special in loc de 4Ah, DDF484 @ 5Ah, Bosch GSR 10,8 2 Li, Festool T15, Hilti SFC 14A, plus o gramada de alte modele Makita BDF/DDF343 cu 1,4 si 3 Ah, Wurth clona de GSR 14,4 2 Li, si alte modele Wurth, Bosch si Makita cu care nu ma laud prea mult. Am o parere cam proasta despre Bosch-uri la care fac service personal...
Acumulatorii cu doua randuri de celule, de 3/4/5/6 Ah au 250-300 grame in plus...

Nu-mi place la Bosch (albastru) cu acumulatori:
1. angrenajele (cutia de viteze) uneori nu intra bine in viteza de noua, alteori dupa o perioada, si are coroane din plastic in interior, si daca e pusa in sarcina asa, atunci pinioanele din otel agata coroana din plastic pe margine, scapa si o face praf, moment in care se strica cutia care costa destul de mult. Si angrenajele si motoarele coasta mai mult decat la Makita.
2. carcasa are in interior tolerante prea mari si cutia de viteze nu e prinsa fix, motiv pt care se balangane mandrina si scula prinsa in ea, burghiu, prelungitor magnetic de biti, etc. Dupa ce cade de pe banc odata sau de doua ori, se balangane si 5-6 mm...

Pendulare bune sunt:
1. Mafel
2. Festool
3. Makita cu pret de Festool...( adica de multe ori cat ala ieftin la care ai primit recomandare ca sa faca vanzarea usor...)
4. Fein....
Se recomanda:
1. peste 600W
2. Prindere rapida - schimbare panza fara scule.
3. model cu prindere de corp fara alt maner
4. variator si pe cursa tragaciului, insa astea sunt rare la punctul 3 ( dar exista)

E insa nevoie de multe alte scule, freze de 1,5 KW, freze compacte de 1KW, circulare, capsatoare pneumatice, compresoare, multicuttere, etc.,etc., etc., plus scule grele de atelier, bancuri, bormasini fixe, circulare, abricht, slaif, strung, rindele, etc., etc.

Edited by loock, 14 March 2017 - 01:44.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nu ma refer la scaparea inelul actuator din parghia butonului schimbator !, (se intampla daca e fortata) ci la alte lucruri:
a). coroana fixa din plastic care face parte din carcasa cutiei angrenajelor si care blocheaza pinioanele la intrarea in treapta, care agatata superficial in sarcina se face praf.
b ). si inelul actuator din plastic este dintat pe interior si se strica si el.

La Makita n-am vazut pana acum sa nu intre bine in viteza scula sau angrenaj nou.
Am vazut proaste insa DF330 (si probabil si 030) care se strica si scapa usor si in treapta de gaurire, asta pe langa ca ambreiajul cu alunecare are o plaja ridicol de mica si cu scula noua, maxim 3,5 Nm...
Din cauza asta la clasa compacta am recomandat Bosch GSR 10,8 2 Li cu 2 acc de minim 2 Ah, 30 Nm si ambreiaj cu plaja suficient de mare pt limitatorul de cuplu, si fina pe deasupra.
Insa trebuie atentie cand se schimba viteza, sa nu fie pusa in sarcina daca nu a intrat complet in viteza.
In treapta 2 se trage singura si cand butonul nu s-a dus pana la capat, insa daca e pusa in sarcina inainte se uzeaza/strica.
Cand nu mai intra in 1 e nasol pt ca nu se trage singura, si doar se strica si mai rau...

GSR 1080 e alta scula, 28 Nm, acumulatori poate mai mici, probabil o clasa inferioara la fiabilitate, similar 1440 vs 14,4 2 Li
GSR 120 e noua, seamana cu 1080.( e o pacaleala, acumulatorii sunt de 10,8V nominal la toate; au la toate 12V doar la 100% full si scade imediat la 10,8 V la toate. Celulele cu litiu au 3,6V nominal, maxim 3,7 si ajung la 4-4,1 doar la 100% dupa care scade imediat tensiunea.
GSR 10,8 V-EC e brushless dar are doar 20 Nm.
Exista si GSB-uri cu percutie cu melc...

Edited by loock, 14 March 2017 - 02:09.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Legat de o intrebare de mai sus, cum pot sa fie puternice sculele cu acumulator - reusesc asta prin combinarea a doi factori simultan:
1. motoare puternice - 100++ - 800 W, cu turatie foarte mare 10-30 K RPM
2. angrenaj demultiplicator care scade turatia si creste cuplul.
Dau ex. Makita DDF480 la care producatorul specifica motor de 370W brushless cu driver electronic.
La 370W si 18V motorul trage numai el 20,55 A din acumulator, plus alte pierderi in acumulator si driver...
E uzual ca sculele sa traga 10-40+ A in sarcina.
DDF480 dezvolta 54 Nm @ 400 RPM ( treapta I ) si 36 Nm @ 1500 RPM (treapta II)
DDF 481 dezvolta 115 Nm strangere normala @ 550 RPM si 60 Nm @ 2100 RPM
Valoarea aparent ilogica din treapta 2 se atinge probabil pt ca treptele sunt coaxiale si in sarcina are cuplu amestecat...

Ca sa poata sa traga 10-21 A au nevoie de acumulatori cu celule speciale industriale, cu o chimie diferita de celulele uzuale, chiar daca formatul seamana.
Ca sa traga 21-40+ A au nevoie de packuri cu doua randuri de celule suprapuse; randurile legate in paralel intre ele, si celulele in serie pe rand.
Exista si cu 3 randuri la unii producatori...

Edited by loock, 14 March 2017 - 02:32.


#13
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View Postandreidinca93, on 13 martie 2017 - 23:39, said:

@shymano   Initial ma gandeam sa o iau pe cea de la Bosch, GSB 19-2 RE, si dupa aia sa cumpar, la nevoie, una cu acumulator cu impact. Ma gandeam ca asa o sa am una foarte buna care sa ma tina multi ani si cea cu impact sa o folosesc pentru insurubat, sa nu mai trebuiasca sa schimb biti si burghiele. Cand ai luat-o pe cea cu acumulator? Ce ai tu acolo, soricelul, e overkill pentru mine. Oricum si asta la care ma uit eu prea bun pentru ce imi trebuie mie, dar m-am saturat de scule proaste! Cand ai un lucru bun, munca devine o placere nu mai e o corvoada.
Pentru beton, hobby, părerea mea de necunoscator e că un ciocan rotopercutor (200-250 lei) e mai mult decât ai nevoie. Cu un Santo de 150 lei mi-am pus centrala, am dat gauri in beton de ~25cm cu spiral de 32. Fara cea mai mică problema. Da, probabil te simți bine când știu că ai scula profi, dar trebuie să vezi și dacă ai, intr-adevar, nevoie de ea.
Am acasă și un Bosh albastru, nush acum ce model e, și un Hilti. Santo sta mai mult pe la serviciu la taica-miu ...
Cu acumulator, eu am luat Makita DDF 457 DWE, anul trecut, in ianuarie. Își face treabă pentru care am luat-o, lucrul prin casa. Eu sunt mulțumit ... nu am de dat gauri in fier de 50mm, nici de strâns prezoane la camion. Până la urmă, mai mult contează spiralul folosit ... eu am luat Bosh cu cobalt.
Dacă m-aș uita la una cu impact, personal probabil as lua o Makita de-aia la ~270 lei, cu un acumulator de 4-5 Ah care e pe la 400 (500) lei. Dacă vrei neapărat 2 acumulatori, probabil merita luata direct cu 2 ...
Puneau colegii, mai sus, bormașini cu percuție la 1300-1500 lei ... N-aș da atâția bani pe așa ceva, dacă nu lucrez industrial cu ea, de cel puțin 3 ori pe săptămână. Cu Santo am găurit până a început să curgă vaselina din ea ... și e un rahat chinezesc, nu ditamai profesionala ...

#14
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Eu pentru astfel de trebi casnice mi-am cumparat ieri un Bosch Professional, GSB 1300, 550W -  cea mai ieftina bosch albastra. E in jur de 260 lei. Ultima bormasina cu percutie pe care am avut-o, un Assist de vreo 700w luata acu' 14 ani a tinut cu brio vreo 10, asa ca nici nu am gasit un motiv mai puternic de a investi prea mult intr-o scula de uz casnic.

Azi il voi pune la treaba si va voi da feedback.

Edited by Batranelul, 14 March 2017 - 08:27.


#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
nu lua verde

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostYOUR_GOD, on 13 martie 2017 - 23:22, said:

Firul nu are in sine puteri nebanuite.

Interesant. Cand o sa vezi o masina care da gauri in pereti pentru a trage tevi de gaz si a monta centrale pe gaz sa ma anunti. La fel pentru un aspirator fara fir (care are un principiu de functionare similar, tot cu un motor la baza) care sa aspire eficient un covor.

#17
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Pentru treburi casnice am prins acum vreo cativa ani o autofiletanta cu vreo 25 de lei, tine si acum acumulatorul, o folosesc rar dar isi face treaba.
Am gaurit in tencuiala, caramida si lemn.

#18
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postshymano, on 13 martie 2017 - 23:28, said:

Personal, pentru găurit pereți as lua un ciocan rotopercutor.
Costa mult mai puțin și face aceeași treabă, câteodată chiar ceva mai bine.
De la atelier am luat și eu un pendular, Bosch, dar doar pentru că nu aveau pe stoc Makita ... eu m-am aruncat la un Bosch profesional, cred că cel mai scump. GST 150 BCE.
Pe acumulatori merita doar daca tii neapărat să nu depinzi de priza.
Si mie mi-a plăcut pe acumulatori, așa că am luat o Makita ... pentru lucrări mai finute, nu percuție.
Este si GST 160 dar la ce pret are, mai bine Festool.

Cam a insumat frumos @Loock tot ce trebuie.

Initiator, eu nu as lua in veci un pendular fara schimbarea rapida a lamei. Ori urci bugetul ori cauti ceva mai hobby totusi sanatos gen Black&Decker. Eu unul schimb lamele destul de des. Sigur la ala de 450W nu mai e vorba sa alegi dimensiunea lamei ca foloseste de cele mai scurte, sincer unul de 450W mi se pare cam anemic, dar tot mai folosesti lame pentru metal sau plastic, sau intre lame pt taiat drept si lame pt taiat linii curbe, taiere rapida sau de precizie.

Rotopercutorul e considerabil mai mai bun in beton/piatra. Daca vrei sa folosesti rotopercutorul ca bormasina normala totusi ori iei ceva gen Makita 2470T, mandrina (piesa) aia speciala e 300 de lei si are probleme de fiabilitate ori un adaptor sds-plus mandrina la vreo 90-150 de lei. Un cap de insurubare sds-plus e vreo 60 de lei la Dede. Nu are forta unuia cu impact dar daca folosesti suruburi torx sau pregaurire e totul ok.
Cu acumulatori la uz casnic nu stiu ce sa zic, eu momentan am un noname de 3.6V care il folosesc la insurbari usoare, cand o crapa o sa iau una de 10.8V cu acumulatorul in maner.
Personal am si sculele de gradina gen drujba, motocoasa, Makita pe curent, fiabilitate mult crescuta,liniste porneste cand ai chef, chit ca am o curte de 70x30 si nu am simtit vreodata nevoia unei scule cu acumulatori, mi-am intins prize peste tot, rar am nevoie de tambur, decat cum ziceam la insurubat in spatii inguste gen asamblat piese, mobilier, treburi de surubelnita unde firul ar incurca.
Pt lucrul cu lemnul si metalul doar eu as cauta o bormasina fara percutie, e enervant ca majoritatea bormasinilor bune iti baga pe gat in pret percutia.
Acumulatorii se duc mai repede nefolositi si oricum au si ei limita lor undeva la 10 ani cred in cazul unora gen Makita.
Pe fir doar ii schimbi periile si aia e, alea din gama profesionala le lasi mostenire folosite hobby.
Pendularul e o scula versatila, o folosesti oriunde dar nu e chiar o scula de precizie. Perfecta la taierile in forme mai complicate, imbinari si na pt ce a fost gandit si punctul lui forte, taierile in linie curba.
Un fierastrau circular cu masa cu glisare http://www.atelierul...asa-p-9098.html si unul circular cu masa http://www.atelierul...42_13_1425.html sunt scule cu care chiar poti face chestii calumea folosind lemn masiv. Depinde mult de nivelul de precizie dorit si portofel.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate