Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cumparare apartament cu lucruri ale unor proprietari executati silit

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sorin_georgescu

sorin_georgescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.10.2016
Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie in dorinta de a cumpara un apartament:

Proprietarii initiali au fost executati silit ptr datorii la banca. O alta persoana a cumparat apartamentul si le-a stins datoriile. Aceasta persoana este investitor si a lasat vechii proprietari sa mai stea acolo pana reuseste sa vanda apartamentul chiar daca termenul de eliberare a imobilului trecuse.

La insitentele mele, casa s-a eliberat de mobila, fostii proprietari parasind imobilul, insa in locuinta a ramas o ladita cu cateva lucruri marunte in ea (ex: carti).

As vrea si eu sa stiu din punct de vedere legal fiindca proprietarul actual mi-a spus sa fac ce vreau cu ladita fostilor proprietari ca el nu mai are timp sa o mute ca e prea ocupat (apartamentul fiind dobandit la momentul respectiv prin mostenire de catre cei care au fost executati silit).

Am depus actele la notar si in 3 zile va trebui sa achit integral suma ptr apartament, in afara de aceea ladita actele de vanzare sunt in regula iar in contract mi s-a spus ca casa va fi eliberata de sarcini si de orice altceva la data plati pretului integral.

Ce implicare juridica ar avea daca arunc ladita cu diverse chestii, eu neavand posibilitatea sa iau legatura cu fostii proprietari?

Va rog a-mi da raspunsuri numai daca sunteti in cunostinta de cauza si nu pareri cu presupusul.

Multumesc anticipat!

#2
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Este o gluma ?
Daca tu cumperi apartamentul, este al tau cu tot ce este inaintru la momentul semnarii.
SANATATE :D :D :D

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Implicare juridică nu ai, dacă vrei să fii un român adevărat bagă-ți picioarele și arunc-o că nu-i a ta. Dar moral, eu n-aș arunca-o până nu aș lua legătura cu oamenii, mă gândesc că nu e așa mare și nu poți intra de ea. Poate au ceva util acolo (vreun act în original, de exemplu).

#4
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Legal ei si-ar putea aduce aminte ca au lasat ceva in urma si sa ceara niste compensatii, dar astea le-ar cere de la proprietarul ce a dat in chirie (presupun) apartamentul anterior vanzarii catre tine Posted Image
Acum depinde si ce calitate au avut indivizii... ca inteleg ca nici tu nu stii exact.
Cel mai bine e ca inaintea semnarii contractului sa obligi proprietarul sa ia bunurile si sa mentionezi in contract ca e gol. Treaba lui ce face cu bunurile...

Edited by rumlegok, 13 March 2017 - 21:39.


#5
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005

View Postrumlegok, on 13 martie 2017 - 21:38, said:

Legal ei si-ar putea aduce aminte ca au lasat ceva in urma si sa ceara niste compensatii.
Şi tu eşti glumeţ. Şi-ar putea aminti că au lăsat o ladă plină cu aur şi un sac cu $$.

#6
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
O sa razi, dar prin US, cele mai multe cereri "small claims" sunt legate de fostii chiriasi / co-chiriasi care nu au luat din diverse motive toate bunurile dupa ce au fost dati afara.
La noi in Romania cand se pleaca se pleaca si cu ce nu e al lor, si nu prea se apeleaza la instante, ca dureaza mult.

Edited by rumlegok, 13 March 2017 - 21:51.


#7
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
O gluma mai buna ca alta. :D Cine si-ar lasa o ladita cu €€€€€ intr-un apartament vandut prin licitatie? :D

Pentru siguranta ta, poti face un proces-verbal in care sa specifici ca ladita cu "carti" a fost predata/aruncata/etc etc. La urma urmei, "zestrea" aceea e obligatia vanzatorului.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca au lasat-o acolo inseamna ca nu ii mai intereseaza nici de ladita, nici de carti.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Anunta-i sa vina sa-si ia acareturile in teremen de o saptamana... daca nu, le spui ca isi pot recupera laditza cu giuvaieruri din fata blocului...

#10
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005

View Postrumlegok, on 13 martie 2017 - 21:51, said:

O sa razi, dar prin US, cele mai multe cereri "small claims" sunt legate de fostii chiriasi / co-chiriasi care nu au luat din diverse motive toate bunurile dupa ce au fost dati afara.
Ai şi o sursă care susţine afirmaţia?

#11
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postrumlegok, on 13 martie 2017 - 21:51, said:

O sa razi, dar prin US, cele mai multe cereri "small claims" sunt legate de fostii chiriasi / co-chiriasi care nu au luat din diverse motive toate bunurile dupa ce au fost dati afara.
Boss, omul si-a cumparat apartament in ROMANIA, nu in SUA.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
https://en.m.wikiped...ki/Storage_Wars

#13
myezu

myezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.08.2007
trebuie sa tii cont de :  http://legeaz.net/co...-153-og-92-2003

Eu am stat 6 luni cu bunurile in custodie cand am cumparat un imobil aflat in executare silita la licitatie .

Edited by myezu, 14 March 2017 - 09:53.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postsorin_georgescu, on 13 martie 2017 - 21:24, said:

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie in dorinta de a cumpara un apartament:

Proprietarii initiali au fost executati silit ptr datorii la banca. O alta persoana a cumparat apartamentul si le-a stins datoriile. Aceasta persoana este investitor si a lasat vechii proprietari sa mai stea acolo pana reuseste sa vanda apartamentul chiar daca termenul de eliberare a imobilului trecuse.

La insitentele mele, casa s-a eliberat de mobila, fostii proprietari parasind imobilul, insa in locuinta a ramas o ladita cu cateva lucruri marunte in ea (ex: carti).

As vrea si eu sa stiu din punct de vedere legal fiindca proprietarul actual mi-a spus sa fac ce vreau cu ladita fostilor proprietari ca el nu mai are timp sa o mute ca e prea ocupat (apartamentul fiind dobandit la momentul respectiv prin mostenire de catre cei care au fost executati silit).

Am depus actele la notar si in 3 zile va trebui sa achit integral suma ptr apartament, in afara de aceea ladita actele de vanzare sunt in regula iar in contract mi s-a spus ca casa va fi eliberata de sarcini si de orice altceva la data plati pretului integral.

Ce implicare juridica ar avea daca arunc ladita cu diverse chestii, eu neavand posibilitatea sa iau legatura cu fostii proprietari?

Va rog a-mi da raspunsuri numai daca sunteti in cunostinta de cauza si nu pareri cu presupusul.

Multumesc anticipat!

iti faci atatea griji si scenarii, cand cea mai simpla rezolvare este sa afli noua adresa sau un numar de telefon de la cei care au locuit acolo, sa-i poti contacta, sa-i intrebi cand vin sa-si ia ladita sau daca mai au nevoie de ea.
nu cred ca cel de la care ai cumparat apartamentul (auzi la tine, cica investitor...e samsar toata ziua si profita de necazul altora, realizeaza profit de pe urma unor cumparatori ca tine) nu are un numar de telefon de-al lor, din moment ce le-a permis sa locuiasca acolo ceva timp.

Edited by corinadaniela, 14 March 2017 - 10:14.


#15
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
Bai frate iti este frica si de umbra ta , ti se rupe de ladita lor cu kkturi ia o si dai cu ea pe ghena , n are ce sa ti faca ei oricum locuiau acolo la mica intelegere cu investitoru' pardon samsarul , ce gluma buna auzi la el daca poate sa iti faca ceva....mai bn ai grija sa nu patesti ca mn de au luat toate becurile si prizele din apt

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrumlegok, on 13 martie 2017 - 21:38, said:

Legal ei si-ar putea aduce aminte ca au lasat ceva in urma si sa ceara niste compensatii, dar astea le-ar cere de la proprietarul ce a dat in chirie (presupun) apartamentul anterior vanzarii catre tine Posted Image
Ar trebui să poată dovedi atât că au avut ceva cât și să justifice valoarea compensațiilor pretinse.

Inițiator, juridic nu ai cum să răspunzi de ce e acolo pentru că nu există documente dar fii om și încearcă să iei legătura cu ei. Dacă nu reușești uită-te ce e în lădiță și arunc-o numai dacă într-adevăr sunt lucruri fără importanță.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate