Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vecini sensibili

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View PostDany_Darke, on 11 martie 2017 - 22:56, said:

mai poate exista si situatia in care pe hol se aude si daca tragi o basina in casa, asa ca ideea de a verifica daca se aude pe holul blocului, este =0. eu locuiesc intr-o astfel de cladire, unde usa de la intrare nu izoleaza absolut deloc. un ceas cu radio daca ii dai drumul la un volum ascultabil in casa, pe scara blocului ai sa-l auzi perfect.

gresit pocaitule, intre 13 si 14, nu 13 si 17
La noi intre 13 si 17 dupa masa. Asa e aici. Probabil ca nu in toata tara e la fel.

#20
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostDany_Darke, on 11 martie 2017 - 22:56, said:

intre 13 si 14, nu 13 si 17
Și eu tot între 13 și 17 știam.
De la orarul afișat de asociația de locatari.

Nu știu ce zice legea,sau dacă este specificat într-o lege anume.
Dar,îmi convine acest orar.

Edited by ASCENDED, 11 March 2017 - 23:05.


#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cand m-am mutat in apartamentul actual, a venit si la mine o vecina cum ca as avea muzica data tare si alte cele. i-am zis frumos ca asta e volumul la care ma uit la film, pt ca asta faceam, si nu e vina mea ca usile sunt atat de subtiri. culmea e ca am si devenit prietene pe urma, in rest nici un alt vecin nu a comentat vreodata ceva, chiar daca noaptea ma uit la filme si se aude pe scara blocului. soarta.

ideea este ca intr-un fel sau altul, legea si nu musai din cauza ei, spune ca in anumite intervale de timp, terbuie sa tii sonorul mai jos si sa nu-i deranjezi pe restul. traiesti la comun pana la urma, iar drepturile tuturor trebuiesc respectate.

cat despre politie, ei iti bat la usa, eventual pana deschizi, dar nu-ti pot intra in apartament fara voia ta, altfel este violare de domiciliu. in cazuri specifice de violente, comportament violent, ultraj sau alte asemenea abateri, te pot lua si pe sus. asa ca grija mare ce faci si cu cine te pui in gura.

#22
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017

View Postshymano, on 11 martie 2017 - 23:00, said:

Nu, zau ??
Vezi ca am mai postat eu p-aici patania cu niste studenti la ANI (SRI), care, la fel, se credeau buricul pamantului.
Pe scurt, dupa ce le-am scos siguranta si au deschis usa (pe care, de-altfel, o tineau inchisa), politistul a pus piciorul in usa; care usa nu s-a mai inchis decat dupa finalizarea actiunii.
Dupa cateva fraze purtate intre politistii veniti initial si betivii cu harfe de interlopi, unul dintre ei a incercat sa ma loveasca, printre ei, eu fiind in spatele unuia dintre politisti (o tipa, mai exact). Dupa fandare si uppercut, a cazut in pragul usii; politista a cerut intariri, cei veniti (vreo 6 masini) i-au rugat frumos sa iasa afara de buna-voie (prin cel mai in varsta dintre ei, probabil seful echipelor de interventie - politisti de circa, nu mascati), le-a zis de vreo 2 ori sa iasa, apoi, printr-un singur gest din cap le-a transmis ordinul: pe sus !!!
Au sfarsit prin a se muta in cateva zile (stateau in chirie), cu dosar deschis si pastrat in asteptarea urmatoarei abateri, ce va duce la excluderea din sistem. Eu am retras plangerea facuta, dar abaterea ramane la dosar ...
Asa ca, aviz amatorilor ...

E situatie diferita, pentru ce spune initiatorul nu intra nimeni peste tine in casa, daca o face o face in mod ilegal.
Apropo, cred ca si ce ai facut tu e ilegal, sa intervii la reteaua de electricitate in mod neautorizat.
Din povestea ta tu pari agresorul, nu agresatul.

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostDJPocaitul, on 11 martie 2017 - 23:04, said:

La noi intre 13 si 17 dupa masa. Asa e aici. Probabil ca nu in toata tara e la fel.

View PostASCENDED, on 11 martie 2017 - 23:04, said:

Și eu tot între 13 și 17 știam.
De la orarul afișat de asociația de locatari.

legea e la nivel de tara, nu se schimba dupa cum vor unii si altii in cazul in care sunt implicati si oamenii legii. insa prin hotarare locala, adica la nivel de asociatie, prin acel ROI, intervalele orare se pot prelungi, insa nu schimba.

#24
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 11 martie 2017 - 23:04, said:


Dublul la 35 dB nu e 70 dB. Decibelii sint in scara logaritmica.
35*2 = 70... ignoram unitatea de masura. Sa presupunem ca sunt bomboane.
deci dublu.

#25
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View PostSuno, on 11 martie 2017 - 22:47, said:

Confortul acustic într-o unitate funcţională se asigură prin nivelul de zgomot echivalent interior a cărui valoare limită admisă, pentru apartamentele din clădirile de locuit este de 35 dB(A)*
Corect!
Precum si:
...conform OMS 536....                    
În casă, ziua, limita maximă este de 35 dB.
Noaptea, limitele maxim admise pentru nivelul de zgomot se reduc cu 10 dB. Sunt permisi: max 25 dB în casă.

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDany_Darke, on 11 martie 2017 - 22:56, said:

mai poate exista si situatia in care pe hol se aude si daca tragi o basina in casa, asa ca ideea de a verifica daca se aude pe holul blocului, este =0. eu locuiesc intr-o astfel de cladire, unde usa de la intrare nu izoleaza absolut deloc. un ceas cu radio daca ii dai drumul la un volum ascultabil in casa, pe scara blocului ai sa-l auzi perfect.

Ai ghicit. In toate blocurile din prefabricate de beton e asa. Orice muzica pusa un pic mai tare se aude in vecini. Idem, vorbitul la telefon cu voce ridicata. Idem tzaranii care tropaie prin casa.

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDany_Darke, on 11 martie 2017 - 23:04, said:

cand m-am mutat in apartamentul actual, a venit si la mine o vecina cum ca as avea muzica data tare si alte cele. i-am zis frumos ca asta e volumul la care ma uit la film, pt ca asta faceam, si nu e vina mea ca usile sunt atat de subtiri. culmea e ca am si devenit prietene pe urma, in rest nici un alt vecin nu a comentat vreodata ceva, chiar daca noaptea ma uit la filme si se aude pe scara blocului. soarta.
ideea este ca intr-un fel sau altul, legea si nu musai din cauza ei, spune ca in anumite intervale de timp, terbuie sa tii sonorul mai jos si sa nu-i deranjezi pe restul. traiesti la comun pana la urma, iar drepturile tuturor trebuiesc respectate.

Ideea e ca, dupa ora 0.00 poti sa-ti pui niste casti pe urechi sa te uiti la filme. Te asigur ca vecinii din cele 4 zari incearca sa doarma. Poate a doua zi merg la job. Nu putem s-o ardem ca in Regie, totusi. Vineri seara, sambata seara, am inteles, dar in restul timpului.. Think about it.

Edited by althea, 12 March 2017 - 06:47.
nu exista statistici pe zone referitoare la nesimtire


#28
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
realizezi ce inseamna 35dB? adica zgomot de biblioteca. o conversatie intre 2 persoane, poate fi si de 50-60. ce faci? nici macar ziua nu mai vb in casa? hai sa nu ne imbatam cu apa rece.

respiratia normala e undeva pe la 10dB. daca mai esti si racit, deja creste. ce facem in cazul asta? ne tinem si respiratia in cursul noptii?

Attached Files

  • Attached File  dB.JPG   54.34K   71 downloads


#29
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postvalog, on 11 martie 2017 - 23:07, said:

35*2 = 70... ignoram unitatea de masura. Sa presupunem ca sunt bomboane.
deci dublu.
Nu prea ai fost pe la scoala....si o tii pe a ta, dar este gresit.
Logaritmic (exponential) semnifica ceva sau este doar un cuvant nou pentru tine ?
S-a explicat mai sus ca nivelul de zgomot variaza logaritmic (exponential), nu liniar... In acest caz de exemplu:..... doi ori doi nu este egal patru ci poate opt.....

Edited by keta, 11 March 2017 - 23:23.


#30
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
rosix - tocmai ce spuneam, ca si un ceas cu radio se aude perfect in afara apartamentului, asa ca nu e nimic ciudat sa se auda zgomot. dar ca idee, la mine pc-ul sta la 4m de mine, n-am sa pun 5m de cablu doar ca sa ma uit la un film. in fine, ne-am obisnuit cu totii in bloc si stim care sunt problemele, iar atata vreme cat nu se sare calul si sunt aceleasi probleme cu care ne confruntam toti, ar fi si culmea sa fie careva mai cu mot. cat despre tanti care venise la mine, a vrut sa se impuna, i-am retezat macaroana si a realizat ca nu a gasit omul in fata caruia sa faca asa ceva. asa ca a lasat-o balta.

dar pana la urma topicul nu dezbate viata mea personala. n-am vazut pe nicaieri mentiunea asta.

#31
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View Postvalog, on 11 martie 2017 - 23:05, said:

E situatie diferita, pentru ce spune initiatorul nu intra nimeni peste tine in casa, daca o face o face in mod ilegal.
Apropo, cred ca si ce ai facut tu e ilegal, sa intervii la reteaua de electricitate in mod neautorizat.
Din povestea ta tu pari agresorul, nu agresatul.
Dupa 2 saptamani de basi tinuti toata noaptea, pana la 6 dimineata, cu Politie la usa care pleca cu coada intre picioare dupa ce le fluturau legitimatiile pe la nas ... da, intr-adevar, eu sunt agresorul.
Sa zica bogdaproste ca nu le-am pus apa in contoar ... sau vreun molotov pe usa.

#32
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Stai putin, ca aia e limita ce nu trebuie depasita in apartamentul vecinului linistit de jos de muzica produsa de vecinul vesel de deasupra.
Adica in apartamentul vecinului vesel de deasupra va fi mult peste 35db, ca prin zid se pierde intensitatea mult.

View PostDany_Darke, on 11 martie 2017 - 23:15, said:

realizezi ce inseamna 35dB? adica zgomot de biblioteca. o conversatie intre 2 persoane, poate fi si de 50-60. ce faci? nici macar ziua nu mai vb in casa? hai sa nu ne imbatam cu apa rece.

respiratia normala e undeva pe la 10dB. daca mai esti si racit, deja creste. ce facem in cazul asta? ne tinem si respiratia in cursul noptii?


#33
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006

View PostDany_Darke, on 11 martie 2017 - 22:56, said:

mai poate exista si situatia in care pe hol se aude si daca tragi o basina in casa, asa ca ideea de a verifica daca se aude pe holul blocului, este =0. eu locuiesc intr-o astfel de cladire, unde usa de la intrare nu izoleaza absolut deloc ...

Vai, vai ... ce rusinica pentru o (presupun) delicata fata si moderatoare pe deasupra sa foloseasca asemenea expresii.
Sunt "oripilat"de cuvantul utilizat: basina!?. Trebuia putin mai delicat: adiere, vant etc.

NB Trebuie sa inteleg ca treaba este verificata? Totusi: cine a tras basina si cine a inregistrat decibelii?

PS Pura curiozitate

#34
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Fact: girls don't fart........ in public Posted Image

Vad ca tot insista ala ca 70 nu e dublul lui 35...
Vrea sa o arda cult, ca stie ca sunetul, cutremurele si altele nu au o scara liniara... desi I-am spus sa ignore unitatea de masura.

Edited by valog, 11 March 2017 - 23:32.


#35
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
s-a inteles ce am vrut sa spun, hai sa nu o dam in diverse, suntem pe aria de juridic pana la urma. glumele le lasam deoparte.

#36
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Preferabil e sa faca testul spus de mine, daca se aude, ar fi cazul sa mai reduca sonorul, cu atat mai mult la acele ore.

Edited by valog, 11 March 2017 - 23:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate